Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť ZD pomerná na manželku

SZČO, daňové priznanie typ B, základ dane pod 15 tis. Eur. Chce odpočet na manželku, ale tá 9-12 pracovala. Vo svojom daňovom priznaní si ona uplatnila NČZD len za sept. až december (4 mesiace). Zvyšných 8 si chce uplatniť on (poberala rodičovský príspevok)
Viem, že urobím 4025,70 / 12 * 8 M , ale čo ďalej. Tých 8 mesiacov posudzujem, že nemala vlastný príjem alebo posudzujem celých 12 mesiacov, že mala vlastný príjem (pre lepší výpočet nech je to 1000 Eur/ mesiac)
V tom prvom prípade dám ako NČZD na manželku 4 025,7 / 12 * 8
ale v tom druhom to už vychádza ako rozdiel 4025,70 - 4000, čiže len 25,70 odpočítateľná položka?
Ktoré je prosím správne, lebo nikde som o tom nenašla bližšie.
Moc ďakujem.K.
Usporiadat
zamestnanec zamestnanec

zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

Dobry den, nadviazem na predchadzajucu diskusiu, aby som zbytocne neotvaral dalsiu podobnu temu.
Manzelka: prvych 5 mesiacov zavisle prijmy, dalsich 6 mesiacov materska a jeden mesiac rodicovska. (neviem ci to je dolezite ale pocas zavislej cinnosti aj 1 tyzden praceneschopnosti).
Manzel: 5 mesiacov zavisla cinnost, dalsi polrok podpora v nezamestnanosti, a posledny mesiac sice vedeny na urade prace ale bez podpory v nezamestnanosti a socialnej davky.
Dieta narodene v juli (teda ked manzel uz na urade prace.)
ostatne veci ako rodinne pridavky, prispevok pri narodeni -ano.
Vseobecna otazka - ako pristupovat pri danovom priznani manzela (NCZD na danovnika, manzelku a dieta, danovy bonus)
Ako je to s podporou v nezamestnanosti a materskym a rodicovskym prispevkom? rataju sa do prijmov?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

zamestnanec Pozri príspevok
Dobry den, nadviazem na predchadzajucu diskusiu, aby som zbytocne neotvaral dalsiu podobnu temu.
Manzelka: prvych 5 mesiacov zavisle prijmy, dalsich 6 mesiacov materska a jeden mesiac rodicovska. (neviem ci to je dolezite ale pocas zavislej cinnosti aj 1 tyzden praceneschopnosti).
Manzel: 5 mesiacov zavisla cinnost, dalsi polrok podpora v nezamestnanosti, a posledny mesiac sice vedeny na urade prace ale bez podpory v nezamestnanosti a socialnej davky.
Dieta narodene v juli (teda ked manzel uz na urade prace.)
ostatne veci ako rodinne pridavky, prispevok pri narodeni -ano.
Vseobecna otazka - ako pristupovat pri danovom priznani manzela (NCZD na danovnika, manzelku a dieta, danovy bonus)
Ako je to s podporou v nezamestnanosti a materskym a rodicovskym prispevkom? rataju sa do prijmov?
No ak vám zamestnávateľ nerobil RZD .. tak obidvaja podávate DP .. ak boli iba tie príjmy, čo píšeš .. tak DP typ A.
treba si uplatniť aj daňový bonus .. predpokladám, že výjde pri príjme zo Záv činnosti za 5 mesiacov.
Ostatné .. či napr výjde NZDČ na manželku .. to už treba vypočítať (záleží od príjmu)
0 0
kajkape kajkape

kajkape je offline (nepripojený) kajkape

truch Pozri príspevok
Kajkape, trochu sa v tom motáš Každý má svoju NČZD, máš ju ty a má ju aj tvoj manžel. Ty si mala príjmy len za 4 mesiace, bolo by dobré napísať v akej výške. Určite budeš mať preplatok na dani /podľa výšky príjmu/. Tvoj manžel ma tiež nárok na plnú NČZD a podľa výšky tvojho príjmu si môže odpočítať časť aj na teba. Ten tvoj príjem musí byť nižší ako ročná NČZD, aby si manžel mohol znížiť základ dane.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne
ach, truch, dakujem za pomoc. Motam, motam. Ide o kamosku a jej muza, ale ak sa lepsie pise, ze ja, budis.....

tak ako pisala "vieraaa" v dalsom komente, teda plati, ze:
1. odpocitam v manzelkinom DP celych 4025,70 Eur jej odpocitatelnu polozku na danovnika, jasne, ze jej vyjde preplatok na dani a v podstate jej vsetko vratia
2. este mozem urobit aj to, ze urobim rozdiel 4025,70 - vlastne prijmy manzelky ?
nezavana to nejakou duplicitou?
0 0
kajkape kajkape

kajkape je offline (nepripojený) kajkape

vieraaaa Pozri príspevok
Ja by som to napísala ešte takto. Ty si môžeš uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku na celý rok, tj. 4025,70 €. Tvoj manžel si môže uplaniť na seba tiež celú nezdaniteľnú čiastku za celý rok, tj. 4025,70 €. Manžel si môže okrem toho uplatniť na Teba rozdiel medzi nezdaniteľnou čiastkou na celý rok, tj. 4025,70 € mínus Tvoj príjem za minulý rok.
Tam nie je dôvod, rozlišovať, či si 8 mesiacov robila, alebo nerobila a podľa toho si uplatňovať nezdaniteľnú čiastku.
vieraaa velmi pekne vam dakujem za pomoc. viem, ze podakovanie /aj truchovi vas neuzivi ale takto mi to pride logicke. este raz vdaka
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

kajkape Pozri príspevok
ach, truch, dakujem za pomoc. Motam, motam. Ide o kamosku a jej muza, ale ak sa lepsie pise, ze ja, budis.....

tak ako pisala "vieraaa" v dalsom komente, teda plati, ze:
1. odpocitam v manzelkinom DP celych 4025,70 Eur jej odpocitatelnu polozku na danovnika, jasne, ze jej vyjde preplatok na dani a v podstate jej vsetko vratia
2. este mozem urobit aj to, ze urobim rozdiel 4025,70 - vlastne prijmy manzelky ?
nezavana to nejakou duplicitou?
Nenazýva, majú na to nárok
presne tak, urobíš rozdiel 4025,70 - príjmy manželky a to si môže nárokovať manžel
5 0
kajkape kajkape

kajkape je offline (nepripojený) kajkape

truch Pozri príspevok
Nenazýva, majú na to nárok
presne tak, urobíš rozdiel 4025,70 - príjmy manželky a to si môže nárokovať manžel
tak este dakujem velmi pekne
K
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zamestnanec Pozri príspevok
Dobry den, nadviazem na predchadzajucu diskusiu, aby som zbytocne neotvaral dalsiu podobnu temu.
Manzelka: prvych 5 mesiacov zavisle prijmy, dalsich 6 mesiacov materska a jeden mesiac rodicovska. (neviem ci to je dolezite ale pocas zavislej cinnosti aj 1 tyzden praceneschopnosti).
Manzel: 5 mesiacov zavisla cinnost, dalsi polrok podpora v nezamestnanosti, a posledny mesiac sice vedeny na urade prace ale bez podpory v nezamestnanosti a socialnej davky.
Dieta narodene v juli (teda ked manzel uz na urade prace.)
ostatne veci ako rodinne pridavky, prispevok pri narodeni -ano.
Vseobecna otazka - ako pristupovat pri danovom priznani manzela (NCZD na danovnika, manzelku a dieta, danovy bonus)
Ako je to s podporou v nezamestnanosti a materskym a rodicovskym prispevkom? rataju sa do prijmov?
doplň prosím výšku zdanitelných príjmov (zo zamestnania) od manžela aj manželky.
0 0
zamestnanec zamestnanec

zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

veronikasad Pozri príspevok
doplň prosím výšku zdanitelných príjmov (zo zamestnania) od manžela aj manželky.
Uhrn zuctovanych a vyplatenych prijmov - manzel : 19907, manzelka: 16520
0 0
zamestnanec zamestnanec

zamestnanec je offline (nepripojený) zamestnanec

nikto, nic?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zamestnanec Pozri príspevok
Dobry den, nadviazem na predchadzajucu diskusiu, aby som zbytocne neotvaral dalsiu podobnu temu.
Manzelka: prvych 5 mesiacov zavisle prijmy, dalsich 6 mesiacov materska a jeden mesiac rodicovska. (neviem ci to je dolezite ale pocas zavislej cinnosti aj 1 tyzden praceneschopnosti).
Manzel: 5 mesiacov zavisla cinnost, dalsi polrok podpora v nezamestnanosti, a posledny mesiac sice vedeny na urade prace ale bez podpory v nezamestnanosti a socialnej davky.
Dieta narodene v juli (teda ked manzel uz na urade prace.)
ostatne veci ako rodinne pridavky, prispevok pri narodeni -ano.
Vseobecna otazka - ako pristupovat pri danovom priznani manzela (NCZD na danovnika, manzelku a dieta, danovy bonus)
Ako je to s podporou v nezamestnanosti a materskym a rodicovskym prispevkom? rataju sa do prijmov?
nemáš nárok na uplatnenie NČZD na manželku vo svojom DP.
Môžeš si uplatniť celoročnú NČZD a časť zrazenej dane sa ti vráti. Vznikol ti nárok na doplatenie DB na dieťa za zostávajúce mesiace.

Manželka si tiež môže uplatniť celoročnú NČZD - časť zrazenej dane sa jej vráti. Materské a rodičovský príspevok nie je zdanitelný príjem
1 0
jankakle jankakle

jankakle je offline (nepripojený) jankakle

Katy a R Pozri príspevok
.. tak to si mala hneď napísať, že v roku 2010 boli manželmi len 8 mesiacov .. či

dobrý deň, ja by som sa chcela poradiť, ako to je ak sme manželmi boli len časť roka, a ja som mala príjmy len pred manželstvom, ako si teraz môj manžel za mňa uplatní nezdaniteľnú časť?
Je to 4025,28/12 * počet mesiacov manželstva (počas manželstva som nemala žiadne príjmy)
Alebo je to (4025,28 - moje príjmy za celý rok) / 12 * počet mesiacov manželstva

Ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

jankakle Pozri príspevok
dobrý deň, ja by som sa chcela poradiť, ako to je ak sme manželmi boli len časť roka, a ja som mala príjmy len pred manželstvom, ako si teraz môj manžel za mňa uplatní nezdaniteľnú časť?
Je to 4025,28/12 * počet mesiacov manželstva (počas manželstva som nemala žiadne príjmy)
Alebo je to (4025,28 - moje príjmy za celý rok) / 12 * počet mesiacov manželstva

Ďakujem
.. veď tu to máš http://www.porada.sk/t161296-odpocit...-manzelku.html
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

jankakle Pozri príspevok
dobrý deň, ja by som sa chcela poradiť, ameko to je ak sme manželmi boli len časť roka, a ja som mala príjmy len pred manželstvom, ako si teraz môj manžel za mňa uplatní nezdaniteľnú časť?
Je to 4025,28/12 * počet mesiacov manželstva (počas manželstva som nemala žiadne príjmy)
Alebo je to (4025,28 - moje príjmy za celý rok) / 12 * počet mesiacov manželstva

Ďakujem
Janka, pri všetkej úcte, raz ti to nestačí vysvetliť? Tu radi pomožeme, len neopakuj stále tú istú otázku v inej téme prosím..
0 0
jankakle jankakle

jankakle je offline (nepripojený) jankakle


ano dakujem, ale mne ide presne o to, ze ak som mala prijmy len pred manzelstvom a pocas neho uz nie, vsade sa uvadza vzorec (4025,28 - materska) / 12 * pocet mesiacov manzelstva, ale co ak som mala prijmy len pred manzelstvom? tie sa tam tusim nezahrnaju, tazko sa v tom vyznat, kedze aj tetusky na danovom kazda tvrdia nieco ine
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

jankakle Pozri príspevok
ano dakujem, ale mne ide presne o to, ze ak som mala prijmy len pred manzelstvom a pocas neho uz nie, vsade sa uvadza vzorec (4025,28 - materska) / 12 * pocet mesiacov manzelstva, ale co ak som mala prijmy len pred manzelstvom? tie sa tam tusim nezahrnaju, tazko sa v tom vyznat, kedze aj tetusky na danovom kazda tvrdia nieco ine
či pred alebo po manželstve, stále sú to tvoje príjmy.. v tej prvej téme som ti citovala aj paragraf, ak si to pozorne prečítaš, pochopíš, že sme ti všetky radili dobre - podľa zákona..
2 0
jankakle jankakle

jankakle je offline (nepripojený) jankakle

ewita888 Pozri príspevok
či pred alebo po manželstve, stále sú to tvoje príjmy.. v tej prvej téme som ti citovala aj paragraf, ak si to pozorne prečítaš, pochopíš, že sme ti všetky radili dobre - podľa zákona..

ano beriem, dakujem, skuste si vsak precitat toto: http://hnonline.sk/c3-41344050-k0000...zka-je-pomerna

preco v pripade rozvodu sa rozdeluju prijmy pred a pocas manzelstva?
na zaklade toho sudim, ze by sa mali delit aj pri sobasi, nakolko nam s manzelom to urcite urobi rozdiel, ci sa prijmy budu prat celkovo za rok, alebo len pocas trvania manzelstva, samozrejme, to ze je odpocitatelna polozka pomerovo k dlzke trvania manzelstva, je normalne
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ešte dodám (pre istotu) ... pre DU je podstatný príjem daňovníka v zdaňovacom období .. a to je celý rok 2010
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať