Zavrieť

Porady

Nezdan.časť základu dane - DDS

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V roku 2005 prvýkrát postupujeme pri podávaní daňových priznaní a ročných zúčtovaní tak, že príspevky na DDS (doplnkové dôchodkové sporenie) považujeme za nezdaniteľné časti základu dane, viď § 11 ods.1 písm.c) zákona o dani z príjmov.

Podľa § 11 ods.5 sa príspevky daňovníka odpočítavajú vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, atď.

Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?

A čo ak príspevky za daňovnika - zamestnanca - odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, odvedené zamestnávateľom za zamestnanca po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.

Súhlasíte? Alebo máte na to iný názor?
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.12.05 at 13:43
Usporiadat
stonozka stonozka

stonozka je offline (nepripojený) stonozka

Ja som bola teraz v decembri na školení: "Ročné zúčtovanie dane z príjmov", a tam som sa dozvedela, že príspevky zamestnanca III. pilier DDS si môžu dať zamestnanci do ročného zúčtovania dane iba tie ktoré sú preukázateľne zaplatené v zdaňovacom období v roku 2005, že príspevky za december 2005, ktoré boli vyplatené v januári 2006 nemôžu ísť do ročného zúčtovania dane. Toto nám na školení zdôrazňovali.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ad stonozka - to je jasné. Príspevok vyplatený v januári 2006 si zahrniem do nezdaniteľnej časti za rok 2006. V tejto téme v podstate diskutujeme o príspevku za december 2004, zaplatenom v januári 2005. Ešte raz úplne po lopate postup, ktorý použijem:

Za rok 2005 som daňové priznanie robil tak, že zamestnávateľ mi vystavil potvrdenie, kde základ dane zo závislej činnosti ponížil aj o môj príspevok na DDP za december 2004, odvedený zamestnávateľom v januári 2005. Bolo to OK, v zmysle § 52 ods.35.

Za rok 2006 si opäť budem sám podávať daňové priznanie. Tu si však požiadam správcovskú spoločnosť, aby mi vystavila potvrdenie o zaplatených príspevkoch na DDP/DDS. Tá mi ho vystaví, uvedie na ňom príspevky, ktoré mi pribudli na účte od 1.1.2005 do 31.12.2005 a boli to príspevky moje, nie zamestnávateľove. Čiže uvedie tam aj príspevok za december 2004, zaplatený v januári 2005.

Na základe tohto potvrdenia si teda zahrniem do nezdan.čiastky za rok 2005 aj sumu zaplatenú v januári 2005. A bude to v súlade s § 11 ods.5.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jozef trafil si klinec po hlavičke. .-)

Uvediem príklad riešenia prechodného obdobia, ktoré uvádza autorka článku v časopisč ÚAD (Účtovníctvo - Audítorstvo - Daňovníctvo) č. 12/2005. Autorka pracuje na DR SR:

"Ak zamestnanec príspevok ním platený na DDP a odvedený v januári 2005 (za decembrovú mzdu roku 2004) do príslušnej DDP uplatní:

- podľa § 52 ods. 35 ZDP v decembrovej mzde vyplatenej v januári 2005 ako odpočítateľnú položku (výdavok zamestnanca) za zdaňovacie obdobie roku 2004, postupuje v súlade so ZDP, alebo

- podľa § 11 ods. 5 ZDP ako nezdaniteľnú časť základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2005, ako preukázateľne zaplatený príspevok v zdaňovacom období roku 2005, postupuje tiež v súlade so ZDP, alebo

- podľa § 52 ods. 35 ZDP v decembrovej mzde ako odpočítateľnú položku (výdavok zamestnanca) za zdaňovacie obdobie roku 2004 a ak uhradil v januári 2005 vyššiu sumu príspevkov na DDP, ako je stanovená suma tejto odpočítateľnej položky za zdaňovacie obdobie roku 2004 (najviac 10 % z úhrnu ročných zdaniteľných príjmov, najviac 24000 Sk ročne), potom môže rozdiel uplatniť podľa § 11 ods. 5 ZDP ako nezdaniteľnú časť základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2005. Podotýkame, že zamestnanec mohol tento rozdiel uplatniť dodatočne v ročnom zúčtovaní pri vysporiadaní preddavkov na daň alebo si ho mohol uplatniť pri podaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie roku 2004. Potom si ale nemôže tento rozdiel uplatnený podľa § 52 ods. 35 ZDP uplatniť aj podľa § 11 ods. 5 ZDP ako nezdaniteľnú časť základu dane za zdaňovacie obdobie roku 2005.

Upozorňujeme, že možnosť duplicitného uplatnenia príspevku na DDP preukázateľne zaplateného v januári 2005 ako výdavok zamestnanca za zdaňovacie obdobie roku 2004 a aj ako nezdaniteľnej časti základu dane na DDS za zdaňovacie obdobie roku 2005 nie je v súlade so ZDP."
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ten posledný odsek chápem ako zbožné želanie DRSR. V samotnom ZDP totiž uvedené upozornenie nemá žiadnu oporu, pretože na to nie je žiadne prechodné ustanovenie. Za čo ja ako občan jednoducho nemôžem. Preto v zmysle toho, čo v ZDP vidím, si príspevok zaplatený v januári 2005 uplatním "aj" za rok 2005.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pridávam sa. Preto som to sem pripla. Argument, že duplicita nie je v súlade so ZDP nebol opretý o žiadne ustanovenie zákona.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Takže howgh.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jozef Mihál
Ad stonozka - to je jasné. Príspevok vyplatený v januári 2006 si zahrniem do nezdaniteľnej časti za rok 2006. V tejto téme v podstate diskutujeme o príspevku za december 2004, zaplatenom v januári 2005. Ešte raz úplne po lopate postup, ktorý použijem:

Za rok 2005 som daňové priznanie robil tak, že zamestnávateľ mi vystavil potvrdenie, kde základ dane zo závislej činnosti ponížil aj o môj príspevok na DDP za december 2004, odvedený zamestnávateľom v januári 2005. Bolo to OK, v zmysle § 52 ods.35.

Za rok 2006 si opäť budem sám podávať daňové priznanie. Tu si však požiadam správcovskú spoločnosť, aby mi vystavila potvrdenie o zaplatených príspevkoch na DDP/DDS. Tá mi ho vystaví, uvedie na ňom príspevky, ktoré mi pribudli na účte od 1.1.2005 do 31.12.2005 a boli to príspevky moje, nie zamestnávateľove. Čiže uvedie tam aj príspevok za december 2004, zaplatený v januári 2005.

Na základe tohto potvrdenia si teda zahrniem do nezdan.čiastky za rok 2005 aj sumu zaplatenú v januári 2005. A bude to v súlade s § 11 ods.5.
Moja úvaha:
keď zamestnancovi zrážam DDS mes. 300,- od 1.1.2005 do 31.12.2005 to znamená, že preukázateľne zaplatil v roku 2005 sumu 3600,-Sk., tak neviem prečo by som mu mala odrátať pri ročnom zúčt. iba 3300,-, keď aj za december 2005 tiež zaplatil 300,-. čo naúčtujú v poisťovni v januári 2006, to ma nemusí zaujímať. myslím si , že čo naučtujú v poisťovni v januári 2006 to je už za január 2006 a nie december 2005.
tuším, ale nech sa tomu vyjadrí tu ten pán z poisťovni, ale na jeho meno si nespomeniem ......nech prepáčí

či uvažujem zle????????????
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aby táto téma nebola ukrátená o pointu, pripájam i sem tlačivo
"Potvrdenie na uplatenenie nezdaniteľných častí...", z ktorého vyplýva (viď v tlačive poznámka **), že:

Ak si za rok 2005 budem podávať daňové priznanie sám a priložím toto tlačivo potvrdené mojou DDS, tak príspevok, ktorý mi mzdová účtáreň zrazila za december 2004 a odviedla v januári 2005 (a znížila mi oň základ dane za rok 2004)...

...budem mať započítaný do nezdaniteľnej časti v roku 2005.
0 0
silvia silvia

silvia je offline (nepripojený) silvia

Prosím Vás, konateľ mi oznámil, aby som mu pri ročnom zúčtovaní dane nezabudla uplatniť nezdan.časť 12.000,-, lebo si platí životnú poistku v ING. Má si vyžiadať u nich potvrdenie, že si túto poistku platí, alebo mu ho pošlú automaticky?
0 0
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

V prípade, že zamestnávateľ zráža príspevok na DDS zamestnancovi z výplaty, aj v tom prípade mi musí priniesť potvrdenie od DDS o zaplatených príspevkoch v r. 2005?
0 0
Beba Beba

Beba je offline (nepripojený) Beba

Mirkaska
V prípade, že zamestnávateľ zráža príspevok na DDS zamestnancovi z výplaty, aj v tom prípade mi musí priniesť potvrdenie od DDS o zaplatených príspevkoch v r. 2005?
Všimnite si , že je tam napísané v zdaňovacom období a nie za zdaňovacie obdobie a navyše preukázateľne zaplatenéĆím sa doloží preukázateľnosť? No buď potvrdením od DDS, alebo výpismi z účtu. Tým, že to bolo zrazené zo mzdy nebolo ešte zaplatené DDS. Váš názor?
0 0
Džek Džek

Džek je offline (nepripojený) Džek

Sú potrebné potvrdenia. DDS Tatra - Sympatia má na internete tlačivo Žiadosť o poskytnutie služby, ktoré treba do poisťovne zaslať - tu sa zaškrtne predposledná možnosť vystavenie potvrdenia ... (je to bezplatná služba) oni následne vystavia potvrdenie o zaplatených príspevkoch a pošlú doporučene žiadateľovi. Allianz - čo sa týka poistení bude posielať potvrdenie na konci januára automaticky všetkým, ktorých sa to týka.
Každá poisťovňa má iný postup. Kto čo zistí, nech poradí aj iným.
Prajem všetkým pekný deň
0 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Práve som si vytlačila z Tatry-Sympatia "Žiadosť o poskytnutie služby"
a prekvapivo som čítala:
"Svojim podpisom beriem na vedomie, že poskytovaná služba je spoplatňovaná v rámci Cenníka služieb VSP Tatry,a.s..
Nemá niekto vedomosť, či je to ozaj spoplatňované a koľko?
Ďakujem
Anita
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Vie mi niekto bližšie poradiť o odpočítaní životného poistenia v ročnom zúčtovaní dane? Aké podmienky musia byť pri tom dodržané?
Pokiaľ viem, tak by to malo byť:
- životná poistka uzatvorená od 1.1.2005
- doba poistenia viac ako 10 rokov
- výplata poistenia po 55 veku
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
AnitaMartinska
Práve som si vytlačila z Tatry-Sympatia "Žiadosť o poskytnutie služby"
a prekvapivo som čítala:
"Svojim podpisom beriem na vedomie, že poskytovaná služba je spoplatňovaná v rámci Cenníka služieb VSP Tatry,a.s..
Nemá niekto vedomosť, či je to ozaj spoplatňované a koľko?
Ďakujem
Anita

no toto je fakt sila
no tak to bude vyzerať asi u mňa takto: spravím ročné zúčt. dane aj poistného tak približne 300 ľudom........toto znamená............ že to môžme aj my spoplatniť, takže 300* ? = zbohatnem
no a koho to zaujíma, že ja to musím spraviť podľa zákona zamestnancom.....ja to jednoducho spoplatním, lebo je to v tomto štáte možné..........vše je možné
dúfam mi rozumiete :p/
ohjo- lenže zabudli tú vetu/ že vykonanie ročného zúčtovanie je spoplatnené vytlačiť na tlačivo" žiadosť o vykonanie........
0 0
veronika1 veronika1

veronika1 je offline (nepripojený) veronika1

Vie mi niekto poradiť, aké podmienky musia byť dodržané pri odpočítaní životného poistenia pri ročnom zúčtovaní dane? Musia byť dodržané:
- životná poistka uzatvorená od 1.1.2005
- dĺžka poistenia viac ako 10 rokov
- výplata poistky po 55 veku
0 0
stdr stdr

stdr je offline (nepripojený) stdr

veronika1
Vie mi niekto poradiť, aké podmienky musia byť dodržané pri odpočítaní životného poistenia pri ročnom zúčtovaní dane? Musia byť dodržané:
- životná poistka uzatvorená od 1.1.2005
- dĺžka poistenia viac ako 10 rokov
- výplata poistky po 55 veku

Prečo by mala byť životná poistka uzatvorená až v roku 2005???
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Mirkaska
V prípade, že zamestnávateľ zráža príspevok na DDS zamestnancovi z výplaty, aj v tom prípade mi musí priniesť potvrdenie od DDS o zaplatených príspevkoch v r. 2005?

nie, predsa to máš na mzd. liste , a vidíš koľko zaplatil v roku 2005 , teda koľko si mu stiahla...........no a teraz keby som vedela ako treba sem stiahnuť ten vzor, čo minule mal p. Mihál vo svojom príspevku, tak by som Ti to se m pekne mohla dať, lenže to neviem/ tam sa píše že keď sa to zráža ako zrážka zo mzdy tak netreba nosiť potvrdenie/ alebo z môjho počítača, lebo tam som to stiahla
minule mi vysvetlovali, že prílohy.... blabla......že tam je tlačítko Browse, lenže asi som slepá, lebo ja to tam nevidím, alebo to browse znamená po slovensky -- stiahnúť?????,,,, tak potom to tam mám, ale ajtak by som potrebovala to ešteraz vysvetliť

dík
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

veronika1
Vie mi niekto poradiť, aké podmienky musia byť dodržané pri odpočítaní životného poistenia pri ročnom zúčtovaní dane? Musia byť dodržané:
- životná poistka uzatvorená od 1.1.2005
- dĺžka poistenia viac ako 10 rokov
- výplata poistky po 55 veku
O podmienke na uplatnenie životného poistenia ako nezdaniteľnej časti, hovorí §11 ods.7, a platí to aj pre staré poistky(čiže aj také, čo boli uzavreté pred 1.1.2005)

§11 ods.7
Na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 1 písm. e) musia byť splnené tieto podmienky:
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života

0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Nesúhlasím s Barbarou. Musí priniesť povrdenie, v zákone je totiž upravený §37 a ods.1 písm. a) znie :
(1) Nárok na zníženie základu dane preukazuje zamestnanec zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane,

a) predložením dokladu o oprávnenosti nároku na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 1 písm. b) a §11 ods.5 (príspevky na DDS) vystaveným oprávneným subjektom poskytujúcim služby podľa §2 písm u) a v) a vyhlásením o výške vlastného príjmu manželky (manžela),

Oprava (po príspevku 53 od Zita4) - uvedené sa týka iba účelového sporenia a životných poistiek. Pre DDS nie je potrebné potvrdenie od DDS.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 14.01.06 at 21:33
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať