Zavrieť

Porady

Nezdan.časť základu dane - DDS

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V roku 2005 prvýkrát postupujeme pri podávaní daňových priznaní a ročných zúčtovaní tak, že príspevky na DDS (doplnkové dôchodkové sporenie) považujeme za nezdaniteľné časti základu dane, viď § 11 ods.1 písm.c) zákona o dani z príjmov.

Podľa § 11 ods.5 sa príspevky daňovníka odpočítavajú vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, atď.

Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?

A čo ak príspevky za daňovnika - zamestnanca - odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, odvedené zamestnávateľom za zamestnanca po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.

Súhlasíte? Alebo máte na to iný názor?
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.12.05 at 13:43
Usporiadat
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Tweety
Nemôžeme, pretože sú to náklady zamestnávateľa.
To sa mi nezdá byť dôvod.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
somij
Mám ešte takú vyrývaciu otázku - a čo príspevky zamestnávateľa platené na DDS za zamestnanca - sú zdaniteľným príjmom zamestnanca, môže si ich daňovník uplatniť ako nezdaniteľnú časť podľa §11 ods. 1 písm. c) a ods.5 ? T.j. v podstate - je tento príspevok príspevkom daňovníka ?
tento príspevok nie je príspevkom zamestnanca, ale sa to zdaňuje s jeho príjmom a ešte sa z toho platí aj zdravotné poistenie
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tak teraz som už zostala poriadne zamotaná z týchto všetkých príspevkov. Asi mi to dnes zapína pomalšie. Takže mi to niekto povrďte alebo vyvráťte...
1. Ak si chce niekto odpočítať z daňového základu 12.000 na základe plateného životného poistenia, treba aby mi doniesol potvrdenie z príslušnej poisťovne?
2. Ak niekomu na základe uzatvorenej zmluvy zrážam doplnkove dochodkove poistenie /alebo teda sporenie/, nemusi mi dokladovat potvrdenia z poistovne?
3. A ako vlastne skoncilo to potvrdenie v riadku 9? Zrazku v pripade DDP za mesiac december v tlacive mam uviest, ked to vlastne zamestnavatel odvedie az v januari 2006?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

alušik
1. Ak si chce niekto odpočítať z daňového základu 12.000 na základe plateného životného poistenia, treba aby mi doniesol potvrdenie z príslušnej poisťovne?
2. Ak niekomu na základe uzatvorenej zmluvy zrážam doplnkove dochodkove poistenie /alebo teda sporenie/, nemusi mi dokladovat potvrdenia z poistovne?
3. A ako vlastne skoncilo to potvrdenie v riadku 9? Zrazku v pripade DDP za mesiac december v tlacive mam uviest, ked to vlastne zamestnavatel odvedie az v januari 2006?
1. Áno, bez potvrdenia to nemôžeš uznať.
2. Nemusí dokladovať - zrážala si to ty. Stačí, keď ťa požiada na žiadosti o RZD - uvedie tam - podľa zrážok zo mzdy.
3. Nemôžeš tam uviesť poistné za december, ak si ho v decembri nepoukázala na účet DDP (alebo DDS). - § 11 ods. 5 - preukázateľne odvedené v príslušnom zdaňovacom období.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Zita4
1. Áno, bez potvrdenia to nemôžeš uznať.
2. Nemusí dokladovať - zrážala si to ty. Stačí, keď ťa požiada na žiadosti o RZD - uvedie tam - podľa zrážok zo mzdy.
3. Nemôžeš tam uviesť poistné za december, ak si ho v decembri nepoukázala na účet DDP (alebo DDS). - § 11 ods. 5 - preukázateľne odvedené v príslušnom zdaňovacom období.
Súhlasím so Zitou4 s jedným upozornením k bodu 1.
Nie je možné uznať všetky životné poistenia, ale iba také, ktoré spĺňajú podmienky 10 ročného trvania poistnej zmluvy a výplata poistnej sumy po 55 roku veku.
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

ajobs
Súhlasím so Zitou4 s jedným upozornením k bodu 1.
Nie je možné uznať všetky životné poistenia, ale iba také, ktoré spĺňajú podmienky 10 ročného trvania poistnej zmluvy a výplata poistnej sumy po 55 roku veku.
Súhlasím s poznámkou, ale potvrdenie môže byť vystavené len v prípade, keď zmluva spĺňa všetky tieto podmienky.
0 0
zubadielko zubadielko

zubadielko je offline (nepripojený) zubadielko

Ahojte, čiže ako som tie Vaše príspevky správne pochopila, ak mi zamestnanec donesie potvrdenie z poisťovne, je povinnosťou mzdárky mu tie odpočítateľné položky v ročnom zúčtovaní uplatniť.
Je vlastne na poisťovní kontrolovať, či klient spĺňa všetky podmienky aby si mohol uplatniť nezdaniteľné čiastky na životné poistenie. ak moja úvaha nie je správna opravte ma, mám z toho všetkého poriadny chaos
0 0
Milka Milka

Milka je offline (nepripojený) Milka

Takze v rocnom zuctovani dane z prijmu zamestnanca sa uvedie z DDP:

a / len poistne odvadzane zamestnancom /nie prispevok plateny zamestnavatelom za zamestnanca/
b/ dan, ktoru mzdarka zrazala z prispevku zamestnavatela je vlastne uz zahrnuta v celkovej dani zrazenej v preddavkoch
c/ poistne za december - zaplatene zamestnavatelom az v januari sa nezarata do r. 2005
d/ poistne platene zamestnavatelom za zamestnanca je danovo uznanym nakladom zamestnavatela?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Milka
Takze v rocnom zuctovani dane z prijmu zamestnanca sa uvedie z DDP:

a / len poistne odvadzane zamestnancom /nie prispevok plateny zamestnavatelom za zamestnanca/
b/ dan, ktoru mzdarka zrazala z prispevku zamestnavatela je vlastne uz zahrnuta v celkovej dani zrazenej v preddavkoch
c/ poistne za december - zaplatene zamestnavatelom az v januari sa nezarata do r. 2005
d/ poistne platene zamestnavatelom za zamestnanca je danovo uznanym nakladom zamestnavatela?
Presne takto.
0 0
JanaSys JanaSys

JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

Ako ste to uzavreli s tým príspevkami za 2004/12 odvedenými a zaplatenými v januári 2005 zamestnávateľom?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

JanaSys
Ako ste to uzavreli s tým príspevkami za 2004/12 odvedenými a zaplatenými v januári 2005 zamestnávateľom?
Rok 2004 už je uzatvorený a RZD dávno zabudnuté, príspevky 1-12.- boli daňovo uznané. Problém je len rok 2005.-tam sa ten 12 mesiac odpočíta.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Dakujem za odpoved, juuuuj Vy ste taki uzasniiiii.
0 0
matafe matafe

matafe je offline (nepripojený) matafe

Tweety
Rok 2004 už je uzatvorený a RZD dávno zabudnuté, príspevky 1-12.- boli daňovo uznané. Problém je len rok 2005.-tam sa ten 12 mesiac odpočíta.
A čo v prípade, ak si zamestnanec nechá vystaviť Potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane vo svojej DDS?
Akú sumu bude mať zapísanú v potvrdení? Mne to vychádza, že sumu, ktorá mu bola pripísaná na jeho účet v období od 1.1.2005 do 31.12.2005.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

matafe
A čo v prípade, ak si zamestnanec nechá vystaviť Potvrdenie na uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane vo svojej DDS?
Akú sumu bude mať zapísanú v potvrdení? Mne to vychádza, že sumu, ktorá mu bola pripísaná na jeho účet v období od 1.1.2005 do 31.12.2005.
Presne takú bude mať v potvrdení. Ale kedže platil rovnako decembri ako v januári, tak nič sa nemení, ale keď prispieva % zo mzdy tam už bude problém, ktorý nie je v zákone ošetrený.
0 0
Dootka Dootka

Dootka je offline (nepripojený) Dootka

Mám uzatvorenú životnú poistku - III.pilier a zároveň mám dilemu, či si uplatniť daňovú úľavu 12.000,-, nakoľko neviem, čo bude o pár rokov, či vôbec utiahnem platenie poistky. V prípade, že ju zruším, budem musieť vrátiť
všetky peniaze, ktoré som si uplatnila ako daňové úľavy. Aký máte na to názor?
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Dootka
Mám uzatvorenú životnú poistku - III.pilier a zároveň mám dilemu, či si uplatniť daňovú úľavu 12.000,-, nakoľko neviem, čo bude o pár rokov, či vôbec utiahnem platenie poistky. V prípade, že ju zruším, budem musieť vrátiť
všetky peniaze, ktoré som si uplatnila ako daňové úľavy. Aký máte na to názor?
Ak nedodržíš podmienky, ktoré sú určené (min. 10 rokov sporenia a zároveň plnenie až po 55. roku), budeš to musieť dodaňovať v daňových priznaniach do troch rokov. Tak si to dobre rozmysli. Ja by som si to v takomto prípade asi radšej neuplatňovala, ale je to na tebe.
0 0
Dootka Dootka

Dootka je offline (nepripojený) Dootka

Presne nad tym uvazujem, ze si to radsej neuplatnim. V kazdom pripade by som si este chcela zistit, aky by bol celkovy efekt pri uplatneni si ulavy z III. piliera a jej neuplatneni si v danovom priznani. Neviem presne ako sa to cele prepocitava a nemam odhad, kolko penazi ziskam uplatnenim si poistky vo svoj prospech. Na zaklade tohto cisla by som si vedela spravit aj odhad do buducna, ze ci sa mi to vyplati alebo nie. Nevies mi poradit?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dootka
Presne nad tym uvazujem, ze si to radsej neuplatnim. V kazdom pripade by som si este chcela zistit, aky by bol celkovy efekt pri uplatneni si ulavy z III. piliera a jej neuplatneni si v danovom priznani. Neviem presne ako sa to cele prepocitava a nemam odhad, kolko penazi ziskam uplatnenim si poistky vo svoj prospech. Na zaklade tohto cisla by som si vedela spravit aj odhad do buducna, ze ci sa mi to vyplati alebo nie. Nevies mi poradit?
Spočítaj si zaplatené poistky v roku 2005, ak máš viac ako 12000.-uplatniš si len tých 12.000.- z toho je daň 19%. Vypočítaj si daň pred uplatnením a po uplatnení a máš to. OD príjmu odpočítaš poistky a potom to zdaníš. Uvidíš ten rozdiel. Nie je to ktovie ako veľká suma, z celých 12000,- je daň 2280.-
0 0
Julča Julča

Julča je offline (nepripojený) Julča

Ak si chce zamestnanec sám podať daňové priznanie za r. 2005 a chce si odpočítať DDS musí si dať príspevky ktoré zaplatil potvrdiť DDS spoločnosťou, alebo by mu ako doklad stačilo potvrdenie od mzdárky o tom koľko zaplatil mesačne zo mzdy ako príspevok na DDS?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Julča
Ak si chce zamestnanec sám podať daňové priznanie za r. 2005 a chce si odpočítať DDS musí si dať príspevky ktoré zaplatil potvrdiť DDS spoločnosťou, alebo by mu ako doklad stačilo potvrdenie od mzdárky o tom koľko zaplatil mesačne zo mzdy ako príspevok na DDS?
Bolo by od poisťovní seriózne, aby každému poistencovi, ktorý má uzatvorenú poistku, čo spĺňa požadované podmienky pre uznanie poistného ako nezd. časti, poslali doklad o zaplatenej výške poistného. Predsa mzdová účtovníčka nemôže študovať všetky poistné zmluvy, či každé poistenie tie podmienky spĺňa - nemyslím len DDS.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať