Zavrieť

Porady

Nezdan.časť základu dane - DDS

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V roku 2005 prvýkrát postupujeme pri podávaní daňových priznaní a ročných zúčtovaní tak, že príspevky na DDS (doplnkové dôchodkové sporenie) považujeme za nezdaniteľné časti základu dane, viď § 11 ods.1 písm.c) zákona o dani z príjmov.

Podľa § 11 ods.5 sa príspevky daňovníka odpočítavajú vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, atď.

Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?

A čo ak príspevky za daňovnika - zamestnanca - odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, odvedené zamestnávateľom za zamestnanca po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.

Súhlasíte? Alebo máte na to iný názor?
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.12.05 at 13:43
Usporiadat
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Pochybujem, že poisťovne samy od seba budú zasielať potvrdenia. Či to potvrdí poisťovňa, alebo mzdová účtáreň, aj tak je to na zodpovednosti daňovníka. Zmluva môže spĺňať všetky podmienky, ale ak daňovník zruší zmluvu predčasne, bude musieť vrátiť daňovú úľavu. Napríklad všetky zmluvy o doplnkovom dôchodkovom poistení boli uzatvorené tak, že po dovŕšení 50. roku života si môžeš požiadať o doplnkový starobný dôchodok. Ak sa daňovník rozhodne, že si požiada až po 55. roku o plnenie, môže si uplatniť aj tieto príspevky.
0 0
Dootka Dootka

Dootka je offline (nepripojený) Dootka

Tweety
Spočítaj si zaplatené poistky v roku 2005, ak máš viac ako 12000.-uplatniš si len tých 12.000.- z toho je daň 19%. Vypočítaj si daň pred uplatnením a po uplatnení a máš to. OD príjmu odpočítaš poistky a potom to zdaníš. Uvidíš ten rozdiel. Nie je to ktovie ako veľká suma, z celých 12000,- je daň 2280.-

Tweety, ďakujem za radu. Ešte mám predsa len jednu dilemu. V prípade, že mám dve poistky a obe si chcem uplatniť ako daňovú úľavu, samozrejme vrámci limitu 12.000,-, čo sa môže stať v prípade, že v blízkej budúcnosti jednu z nich zruším? Ako potom budem vedieť vypočítať, aký podiel z akej poistky mi bol uznaný a akú alikvótnu časť, a z ktorej poistky mám potom vrátiť?
Myslím si, že v tom bude dobrý chaos. Neviem, či budú dostatočne fungovať všetky tie väzby, ktoré by si mali navzájom dávať info napr. o ukončení jednej poistky a zároveň ponechaní si druhej poistky.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Dootka
Tweety, ďakujem za radu. Ešte mám predsa len jednu dilemu. V prípade, že mám dve poistky a obe si chcem uplatniť ako daňovú úľavu, samozrejme vrámci limitu 12.000,-, čo sa môže stať v prípade, že v blízkej budúcnosti jednu z nich zruším? Ako potom budem vedieť vypočítať, aký podiel z akej poistky mi bol uznaný a akú alikvótnu časť, a z ktorej poistky mám potom vrátiť?
Myslím si, že v tom bude dobrý chaos. Neviem, či budú dostatočne fungovať všetky tie väzby, ktoré by si mali navzájom dávať info napr. o ukončení jednej poistky a zároveň ponechaní si druhej poistky.
Zákon o dani z príjmov zatiaľ hovorí, že ak dôjde k porušeniu podmienok treba do troch rokov vrátiť odpočítanú daň.Ako to bude presne v praxi, to dopredu ťažko hovoriť. Uvidíme.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Aktuálne - stále nie je jasné, či príspevok na DDS(DDP) zrazený zamestnancovi zamestnávateľom za december 2004 a odvedený na účet správcovskej spoločnosti až v januári 2005 možno započítať ako nezdaniteľnú čiastku za rok 2005.

Daňové riaditeľstvo SR má snahu vysvetľovať tento problém tak, že sa započítavať nemá. Podľa znenia zákona sa však započítavať má - v zákone nie je jednoducho žiadne riešenie v podobe prechodného ustanovenia a pod. Samotní pracovníci daňových úradov sú na školeniach v tomto čase rozdelení na dva tábory. Čaká sa na stanovisko Min.financií.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Julča
Ak si chce zamestnanec sám podať daňové priznanie za r. 2005 a chce si odpočítať DDS musí si dať príspevky ktoré zaplatil potvrdiť DDS spoločnosťou, alebo by mu ako doklad stačilo potvrdenie od mzdárky o tom koľko zaplatil mesačne zo mzdy ako príspevok na DDS?
Na túto otázku nebolo jednoznačne odpovedané. Sama to potrebujem vedieť. Dnes už mi je jasné, že poisťovne posielajú tieto potvrdenia, ale nie ľuďom, ktorí majú uzatvorené zamestnanecké zmluvy. Má niekto teda reálnu skúsenosť, či k daňovému priznaniu potrebujem to potvrdenie od spravcovskej spoločnosti alebo postačuje potvrdenie od mzdárky?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
alušik
Na túto otázku nebolo jednoznačne odpovedané. Sama to potrebujem vedieť. Dnes už mi je jasné, že poisťovne posielajú tieto potvrdenia, ale nie ľuďom, ktorí majú uzatvorené zamestnanecké zmluvy. Má niekto teda reálnu skúsenosť, či k daňovému priznaniu potrebujem to potvrdenie od spravcovskej spoločnosti alebo postačuje potvrdenie od mzdárky?

keď si zamestnaná a sama si robíš DP, tak zamestnávateľ Ti vystaví POTVRDENIE o zdan. mzde a na tom tlačive je kolónka, kde sa má uviesť suma DDS. Tam sa to napíše, ale BEZ DECEMBRA 2005 !!!!! to preto, lebo vlastne u zamestnanca za 12/05 je to zrážka, nakoľko v poisťovni to naučtujú až v 1/06!!!!! teda ešte v 12/05 to nebolo odvedené
Máme to zistené z Daňového úradu, že december 2005 sa tam nemá písať.
takže za 11 mesiacov . :p
0 0
Jarka Jarka

Jarka je offline (nepripojený) Jarka

Jozef Mihál
Aktuálne - stále nie je jasné, či príspevok na DDS(DDP) zrazený zamestnancovi zamestnávateľom za december 2004 a odvedený na účet správcovskej spoločnosti až v januári 2005 možno započítať ako nezdaniteľnú čiastku za rok 2005.

Daňové riaditeľstvo SR má snahu vysvetľovať tento problém tak, že sa započítavať nemá. Podľa znenia zákona sa však započítavať má - v zákone nie je jednoducho žiadne riešenie v podobe prechodného ustanovenia a pod. Samotní pracovníci daňových úradov sú na školeniach v tomto čase rozdelení na dva tábory. Čaká sa na stanovisko Min.financií.
Chcem sa len opytat či už bolo vydané spominané stanovisko k tomu uplatneniu v ročnom zúčtovaní príspevku na DDS za december 2004, neviem či som to prehliadla ale nemozem ho najsť?
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jozef Mihál
V roku 2005 prvýkrát postupujeme pri podávaní daňových priznaní a ročných zúčtovaní tak, že príspevky na DDS (doplnkové dôchodkové sporenie) považujeme za nezdaniteľné časti základu dane, viď § 11 ods.1 písm.c) zákona o dani z príjmov.

Podľa § 11 ods.5 sa príspevky daňovníka odpočítavajú vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, atď.

Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?

A čo ak príspevky za daňovnika - zamestnanca - odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, odvedené zamestnávateľom za zamestnanca po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.

Súhlasíte? Alebo máte na to iný názor?
Dobrý deň

Takže p. Mihál december 2005 treba odpočítať, lebo u zamestnanca za 12/05 ten príspevok je len zrážka a nie príjem, príjem bude až v 1/06, keď to bude odvedené do poisťovne.
už aj mne je to jasné. tuto na stránke sme mali o tom dilemu- odpočítať- neodpočítať, takže jednoznačne odpočítať!!!!!!!!!!!!!
nám to potvrdili aj na DÚ:p

a december 2004 sa do toho neráta, lebo minulý rok sa to zdaňovalo s príjmom a nebolo to nezdan. čiastka - nezdan. čiastka je len od 1.1.2005
Naposledy upravil Barbara : 10.02.06 at 07:33
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Barbara
Dobrý deň

Takže p. Mihál december 2005 treba odpočítať, lebo u zamestnanca za 12/05 ten príspevok je len zrážka a nie príjem, príjem bude až v 1/06, keď to bude odvedené do poisťovne.
už aj mne je to jasné. tuto na stránke sme mali o tom dilemu- odpočítať- neodpočítať, takže jednoznačne odpočítať!!!!!!!!!!!!!
nám to potvrdili aj na DÚ:p

a december 2004 sa do toho neráta, lebo minulý rok sa to zdaňovalo s príjmom a nebolo to nezdan. čiastka - nezdan. čiastka je len od 1.1.2005
Tak toto teda vôbec nechápem. Práve preto, že je to odvedené v roku 2006, sa to môže odpočítať až v roku 2006. To je podľa mňa logické
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Barbara, príspevku č.90 jednoducho nerozumiem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Barbara
keď si zamestnaná a sama si robíš DP, tak zamestnávateľ Ti vystaví POTVRDENIE o zdan. mzde a na tom tlačive je kolónka, kde sa má uviesť suma DDS. Tam sa to napíše, ale BEZ DECEMBRA 2005 !!!!! to preto, lebo vlastne u zamestnanca za 12/05 je to zrážka, nakoľko v poisťovni to naučtujú až v 1/06!!!!! teda ešte v 12/05 to nebolo odvedené
Máme to zistené z Daňového úradu, že december 2005 sa tam nemá písať.
takže za 11 mesiacov . :p
Barbara, mne je to jasné, že mi potvrdenie vystaví zamestnávateľ a že je to tam aj uvedené. Pýtam sa však, či to z toho potvrdenia postačuje, alebo Daňový úrad vyžaduje "duplicitne" vystavenie potvrdenia správcovskou spoločnosťou?
Stále nemám odpoveď áno alebo nie.

Je mi jasné, že decembrovú zrážku by som nemala do potvrdenia na r.9 uviesť, ale mám taký pocit, že to tam mzdárka zatiaľ uviedla a je to pochopiteľné, keď nemá žiadne záväzné stanovisko Daňového riaditeľstva. Aspoň čo mám vedomosť žiadne zatiaľ nie je a to, že mi to povedia na daňovom úrade neznamená, že keď prídu na kontrolu, budú mi veriť, že mi to bolo povedané...
Čo mi však jasné nie je, príspevok, ktorý hradí zamestnávateľ na DDS ide do príjmu celý alebo tiež vylučujem ten 12. mesiac - v podstate sa na to tiež môžem pozrieť tak, že je mojím príjmom až v januári, keď mi ho zamestnávateľ do správcovskej spoločnosti poukáže. Ale viem, že to tak nie je. Do príjmu ho zamestnancovi dať musím.
Naposledy upravil alušik : 10.02.06 at 11:24
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Zita4
Tak toto teda vôbec nechápem. Práve preto, že je to odvedené v roku 2006, sa to môže odpočítať až v roku 2006. To je podľa mňa logické
neviem asi som to dokomolila, ale veď aj ja som to tak písala, že sa to môže odpočítať až v 1/2007 za rok 1/06-12/06. teda 12/05 až za zdaňovacie obdobie rok 2006 - ročné zúčt. dane za rok 2006
alebo som to mala ako napísať?

0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
[QUOTE=alušik]Barbara, mne je to jasné, že mi potvrdenie vystaví zamestnávateľ a že je to tam aj uvedené. Pýtam sa však, či to z toho potvrdenia postačuje, alebo Daňový úrad vyžaduje "duplicitne" vystavenie potvrdenia správcovskou spoločnosťou?
Stále nemám odpoveď áno alebo nie.

ja si myslím, že by to malo stačiť, lebo na Dopl. dôchod. sporenie nepotrebuješ potvrdenie z poisťovne podľa zákona daňového, len na životné poistenie a na účelové sporenie - podľa § 11 ods. d) a e):p
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jozef Mihál
Barbara, príspevku č.90 jednoducho nerozumiem.


Bože to som až tak dokomolila?????????????

P. Mihál, jedná sa o to, že sme o tom debatovali, či príspevok za 12/05 treba pri ročnom zúčt. dane odrátať, alebo nie.
tak nám na DÚ povedali / včera sme s nimi hovorili/, že treba odrátať, nakoľko to nie je príjem, ale len zrážka za 12/05, lebo to ešte nebolo odvedené. Príjem JEHO to bude až v 1/06, kedy to bude odvedené. to znamená, že príspevok na DDS za 12/05 zarátame až v 1/2007 pri ročnom zúčt. dane za rok 2006. to znamená , že za 12/2006 to zas odrátame až v 1/2008,
no ale to som už moc dopredu, lebo podľa mňa to nová vláda ajtak zruší.
Boh ví.
ale teraz som čítala Váš prísp. už neviem aké to má por. číslo, presne tam o tom píšete, že sa čaká ohľadne toho na vyjadrenie z Min. Fin. SR., takže už som z toho zase dopletená. Daňový úrad hovorí toto, a za chvíľku zase vyjde z Ministerstva niečo, a budeme musieť za 12/05 pripočítať?????
či už vyšlo to vyjadrenie??

už asi neviem písať, prepáčte mi to, ale už je aj veľa hodín a je aj piatok, takže prajem Vám príjemný víkend
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jarka
Chcem sa len opytat či už bolo vydané spominané stanovisko k tomu uplatneniu v ročnom zúčtovaní príspevku na DDS za december 2004, neviem či som to prehliadla ale nemozem ho najsť?

neviem ale ja mám nato taký názor, že december 2004 sa vôbec dotoho nemôže zarátať, lebo v roku 2004 príspevok Dopl. dôchod. - sa zdaňovalo spolu s jeho príjmom.
Nezdaniteľná čiastka je len od 1.1.2005.
premňa logicky to znamená, že sa to nemá zaratúvať. :p
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Barbara
neviem ale ja mám nato taký názor, že december 2004 sa vôbec dotoho nemôže zarátať, lebo v roku 2004 príspevok Dopl. dôchod. - sa zdaňovalo spolu s jeho príjmom.
Nezdaniteľná čiastka je len od 1.1.2005.
premňa logicky to znamená, že sa to nemá zaratúvať. :p
Príspevok za december 2004 bol odvedený v januári 2005. Podľa Zákona o dani z príjmov sa môžu odpočítať všetky príspevky odvedené v roku 2005. Pán Mihál jasne napísal, že chýba prechodné ustanovenie, podľa ktorého by sa mal tento jeden príspevok z toho vylúčiť. Takže ak dodržiavame literu zákona, môžeme započítať príspevok odvedený od januára do decembra 2005, a to sú zrážky zo mzdy za december 2004 až november 2005. Zatiaľ nevyšlo žiadne záväzné stanovisko v tomto smere, takže platí zákon ako bol schválený poslednou novelou.
Nerozumiem vete :
Barbara
lebo v roku 2004 príspevok Dopl. dôchod. - sa zdaňovalo spolu s jeho príjmom. Nezdaniteľná čiastka je len od 1.1.2005.
Veď aj teraz sa DDP zdaňuje spolu s príjmom. A vlani sa tiež uplatňovali príspevky zrazené na DDP ako nezdan. časť.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Vrátim sa ešte k uplatneniu DDS pri RZD. Chcem sa opýtať, ako majú správne zam-nci uviesť príspevky na DDS do "Žiadosti o vykonanie RZD"- časť 4. Zam-teľ má zmluvu s príslušnou DDS a príspevky boli zrážané zrážkou zo mzdy. Ktoré z týchto riešení je správne ?
1. Nevypĺňať nič
2. Uviesť poznámku "formou zrážky zo mzdy"
3. Uviesť sumu zrazenú za 1-11/2005 s poznámkou "formou zrážky zo mzdy"
Niejako sa nevieme ujednotiť, ako to má správne vyzerať.
Môj názor je, že zam-nec by si sám mal v žiadosti uviesť, či si DDS uplatní alebo nie. V priebehu roku mohol DDS požiadať o výplatu peňazí a tak by si mal aj zodpovedať za to, či neporušil niketoré z ust. zam-neckej zmluvy. Nemusí platiť, že sumu uvedenú na Potvrdení o ZM si automaticky uplatní ako NČZD. Zo Žiadosti by mala byť jasná aj suma, ktorú si uplatní súhrne, max. 12.000,- Sk. Pomôžte - poraďte !
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Dúfam, že sa niekto ozve ! Ako vyplnené "Žiadosti o RZD" vám odovzdávali zamestnanci, uvádzali tam aj DDS alebo nie ? PORAĎTE !!!
0 0
anulienci anulienci

anulienci je offline (nepripojený) anulienci

prosím o pomoc...pri ročnom zúčtovaní si môžu uplatniť zamestnanci nezdaniteľné časti základu dane ako napr. účelové sporenie... čo mám rozumieť pod tým pojmom. čo padá do kategórie účelové sporenie?
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

anulienci
prosím o pomoc...pri ročnom zúčtovaní si môžu uplatniť zamestnanci nezdaniteľné časti základu dane ako napr. účelové sporenie... čo mám rozumieť pod tým pojmom. čo padá do kategórie účelové sporenie?
Pozri tu:
http://www.porada.sk/showthread.php?...ov%E9+sporenie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať