Zavrieť

Porady

Nezdan.časť základu dane - DDS

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
V roku 2005 prvýkrát postupujeme pri podávaní daňových priznaní a ročných zúčtovaní tak, že príspevky na DDS (doplnkové dôchodkové sporenie) považujeme za nezdaniteľné časti základu dane, viď § 11 ods.1 písm.c) zákona o dani z príjmov.

Podľa § 11 ods.5 sa príspevky daňovníka odpočítavajú vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, atď.

Správne to chápem, ak to chápem tak, že odpočítavam príspevky zaplatené od 1.1.2005 do 31.12.2005 ?

A čo ak príspevky za daňovnika - zamestnanca - odvádza zamestnávateľ? Vtedy beriem do úvahy príspevky za december 2004, odvedené zamestnávateľom za zamestnanca po 1.1.2005, až november 2005, zaplatené ešte do 31.12.2005. Príspevok za december 2005 neodpočítavam, ak ho zamestnávateľ odvedie až v roku 2006.

Súhlasíte? Alebo máte na to iný názor?
Naposledy upravil Jozef Mihál : 21.12.05 at 13:43
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

milanr
Vrátim sa ešte k uplatneniu DDS pri RZD. Chcem sa opýtať, ako majú správne zam-nci uviesť príspevky na DDS do "Žiadosti o vykonanie RZD"- časť 4. Zam-teľ má zmluvu s príslušnou DDS a príspevky boli zrážané zrážkou zo mzdy. Ktoré z týchto riešení je správne ?
1. Nevypĺňať nič
2. Uviesť poznámku "formou zrážky zo mzdy"
3. Uviesť sumu zrazenú za 1-11/2005 s poznámkou "formou zrážky zo mzdy"
Niejako sa nevieme ujednotiť, ako to má správne vyzerať.
Môj názor je, že zam-nec by si sám mal v žiadosti uviesť, či si DDS uplatní alebo nie. V priebehu roku mohol DDS požiadať o výplatu peňazí a tak by si mal aj zodpovedať za to, či neporušil niketoré z ust. zam-neckej zmluvy. Nemusí platiť, že sumu uvedenú na Potvrdení o ZM si automaticky uplatní ako NČZD. Zo Žiadosti by mala byť jasná aj suma, ktorú si uplatní súhrne, max. 12.000,- Sk. Pomôžte - poraďte !
Áno, zamestnanec musí uviesť, že si chce uplatniť odpočítateľnú položku na DDP, lebo nie každý, kto si to platí si to musí aj automaticky uplatniť. Ak si to chcú uplatniť, mali by tam uviesť aj čiastku, ak ju nevedia, doplní sa zo mzdových podkladov v mzdovej účtarne. V tlačive nič iné okrem čiastky uvádzať netreba (žiadne poznámky "formou zrážky zo mzdy" alebo iné). Jedine ak si to zam-ec neplatí formou zrážky zo mzdy, tak musí priniesť potvrdenie z DDP a to sa pripojí k tlačivu.

Ak si to niekto neuvedie a vieš, že odvádza príspevky, radšej sa ho spýtaj, či naozaj si to nechce uplatniť. Zodpovednosť za správne uplatnenie odpočítateľnej položky ako aj uvedenie čiastky nesie zamestnanec.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Dík za odpoveď. Som rada, že som si to správne vysvetlila a zam-nanci si zaplatené príspevky do Žiadosti uvádzali.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Poradí mi niekto ešte ohľadne príspevkov na DDS ? Zam-teľ prispieva na DDS 100,- Sk zo sociálneho fondu, ktoré sa prirátajú k príspevku zam-nanca a 2% z HM. Akú sumu si môže zam-nec zohľadniť ako NČZD iba svoj príspevok alebo svoj príspevok + 100,- Sk zo SF ?. Napr.: zam-nec si platí 400,- Sk, mesačne sa mu priráta ešte 100,- Sk zo SF takže odvod do DDS je 500,- Sk + 2% HM. Samozrejme, že tých 100,- Sk zo SF sa mu zdaní.
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
milanr
Poradí mi niekto ešte ohľadne príspevkov na DDS ? Zam-teľ prispieva na DDS 100,- Sk zo sociálneho fondu, ktoré sa prirátajú k príspevku zam-nanca a 2% z HM. Akú sumu si môže zam-nec zohľadniť ako NČZD iba svoj príspevok alebo svoj príspevok + 100,- Sk zo SF ?. Napr.: zam-nec si platí 400,- Sk, mesačne sa mu priráta ešte 100,- Sk zo SF takže odvod do DDS je 500,- Sk + 2% HM. Samozrejme, že tých 100,- Sk zo SF sa mu zdaní.

zam-ec si môže uplatniť iba svoj príspevok, príspevok zamestnávateľa-nie
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Mne ide o ten príspevok vo výške 100,- Sk zo sociálneho fondu. Ak by DDS vystavila potvrdenie o výške preukázateľne zaplatených príspekov, tak by tam prirátala aj ten príspevok zo SF, nakoľko sa odvedenie spoločne s príspevkom zam-nanca a v DDS o tom príspevku nevedia. Nie je to vidieť ani z mesačných hlásení pre DDS. Tých 100,- Sk mi prirátava aj v "Potvrdení o ZM" v r. 9 - Zrazené a odvedené príspevky na DDS a tak to uvádza aj na ML. Tie 2%, ktoré prispieva zam-teľ viem, že si nemôže uplatniť. Ale teraz dumem ako je to s tým SF ?
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Ľudkovia dobrí, nikto z vás ako zam-teľ neprispievate zam-nancom zo SF na DDS ? Rada by som to správne poriešila, pretože do "Žiadosti o RZ" si zam-nanci uviedli aj ten príspevok zo SF. Ešte raz som pozerala mes. výkazy pre DDS a tam je ten príspevok zo SF uvedený spolu s príspevkom účastníka. Dúfam, že sa niekto ozve !!!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
milanr
Ľudkovia dobrí, nikto z vás ako zam-teľ neprispievate zam-nancom zo SF na DDS ? Rada by som to správne poriešila, pretože do "Žiadosti o RZ" si zam-nanci uviedli aj ten príspevok zo SF. Ešte raz som pozerala mes. výkazy pre DDS a tam je ten príspevok zo SF uvedený spolu s príspevkom účastníka. Dúfam, že sa niekto ozve !!!
Odpoveď máš v príspevku č.106. Príspevok zo SF si nemôžu zamestnanci uplatniť.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

milanr
Ľudkovia dobrí, nikto z vás ako zam-teľ neprispievate zam-nancom zo SF na DDS ? Rada by som to správne poriešila, pretože do "Žiadosti o RZ" si zam-nanci uviedli aj ten príspevok zo SF. Ešte raz som pozerala mes. výkazy pre DDS a tam je ten príspevok zo SF uvedený spolu s príspevkom účastníka. Dúfam, že sa niekto ozve !!!
Aj u nás zamestnávateľ prispieva na DDP (naša DDP ešte nebola transformovaná na DDS) vo výške 3% z HM. U vás to berie asi z 2 zdrojov - 100 SK asi mzdové náklady a 2% zo soc. fondu (keď som dobre pochopil - tak to uvádzaš). Voči DDP je to jedno z akého zdroja to berieš, je to stále príspevok zamestnávateľa, ktorý si nemôže zamestanec odpočítať z daň. základu.

To, že to DDP v potvrdení uvedie neznamená, že je to odpočítateľná položka. DDP uvádza úhrn uhradených príspevkov na účet sporiteľa. Oni nepotvrdzujú, koľko z toho je odpočítateľných z dane.

Práve preto sa potvrdenie nevyžaduje u tých zamestnancov, ktorí si uhrádzajú príspevky cez zamestnávateľa (či už zamestnávateľ prispieva alebo nie), lebo zamestnávateľ vie, koľko odviedol zamestnanec.

Tí, ktorí si platia sami, nebudú mať žiadny príspevok od zamestnávateľa, preto ich potvrdenie bude v rovnakej výške, ako sú odvedené prostriedky zamestnancom.

V konečnom dôsledku zamestnanec je zodpovedný za uvedenie správnej sumy ako odpočítateľnej položky, nie DDP.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

To čo odznelo doteraz je za predpokladu, že ten príspevok zo SF je definovaný ako príspevok zamestnávateľa na DDS.

Teraz mi tak napadlo, či to nemáte tak, že dostanete nejaký príspevok zo SF (ktorý však nebude definovaný ako príspevok zamestnávateľa na DDP v zmysle zákona o DDP) a zamestnanec odvedie príspevok za seba spolu s tým príspevkom (ale to už po zdanení príspevku). Možne je to ťažké takto vysvetliť, preto to skúsim na príklade:

HM: 10.000
príspevok zo SF: 100
daň: ((10.000+100+200)*19%): 1957
príspevok zamestnanca: 300
na výplatu (10.000+100-1957-300):7843,-

príspevok zamestnávateľa: 200,-

Takto by vlastne zamestnanec platil 200 SK a dostal by od zamestnávateľa hotovostný príspevok zo SF 100 SK, ktorý by použil na zvýšenie svojho príspevku na DDP. Nie som si ale istý, či by to bolo možné a či by to bolo v poriadku.

Nemáte to náhodou takto?
Naposledy upravil Chobot : 17.02.06 at 14:19
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Vysvetlím na konkrétnom príklade. Príspevok zo SF na DDS máme uvedený v KZ a v Zásadách tvorby a čerpania SF. Zam-nec prispieva na DDS 200,-príspevok zo SF 100,- Sk, ktorý sa započíta do HM zamestnanca, z ktorého zaplatí iba daň.
HM = 10000,-
SF = 100,- , DDS zam-nec = 200,-
Odvody = 1340,-
Daň = 10100 - 1340 - 7568 (NČ) + 200 (2%HM na DDS) = 1392 * 19% = 264
DDS = 100 SF + 200 zam-nec = 300 ,- príspevok zam-ca, ktorý sa uvádza na ML, potvrdení o ZM aj výplatnej páske + 200,- Sk príspevok zam-teľa. Tak to je aj v mes. hlásení pre DDS: účastník = 300,-, zam-teľ = 200,-
Pri RZ za r. 2002,2003,2004 sa ako zaplatené aj odvedené DDP uvádzal príspevok vrátane príspevku zo SF, ktorý znižoval základ dane.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

milanr
Vysvetlím na konkrétnom príklade. Príspevok zo SF na DDS máme uvedený v KZ a v Zásadách tvorby a čerpania SF. Zam-nec prispieva na DDS 200,-príspevok zo SF 100,- Sk, ktorý sa započíta do HM zamestnanca, z ktorého zaplatí iba daň.
HM = 10000,-
SF = 100,- , DDS zam-nec = 200,-
Odvody = 1340,-
Daň = 10100 - 1340 - 7568 (NČ) + 200 (2%HM na DDS) = 1392 * 19% = 264
DDS = 100 SF + 200 zam-nec = 300 ,- príspevok zam-ca, ktorý sa uvádza na ML, potvrdení o ZM aj výplatnej páske + 200,- Sk príspevok zam-teľa. Tak to je aj v mes. hlásení pre DDS: účastník = 300,-, zam-teľ = 200,-
Pri RZ za r. 2002,2003,2004 sa ako zaplatené aj odvedené DDP uvádzal príspevok vrátane príspevku zo SF, ktorý znižoval základ dane.
Toto: "hlásení pre DDS: účastník = 300,-, zam-teľ = 200,-" je tá podstatná informácia. Tak potom to mení situáciu. Potom to je tak, ako som uviedol v mojej úvahe.

Tým pádom je príspevok zamestnanca 300,- SK. Ten príspevok zo soc. fondu netreba nikde zvlášť vykazovať, neberie sa do úvahy, lebo to dostane zamestnanec a on to potom platí ako z vlastných. Na rozdiel od príspevku plateného zamestnávateľom, ktorý de facto nedostane, lebo je priamo odvádzaný do DDP, sa tento príjem objaví aj v čistej mzde. Ten príspevok od zamestnávateľa v čistej mzde nefiguruje. to je rovnaké, ako keby dostvali zamestnanci výnimočné odmeny, ktoré však musia použiť ako príspevok zamestnanca na DDP.

Tým pádom si odpočítavajú celú čiastku (300 SKK platené mesačne) zo základu dane. Treba to ale prezentovať ako príspevok zamestnanca 300 SK, a nie ako príspevok zamestnanca 200 SK a príspevok zo soc. fondu 100 SKK.

Potom v zamestnávateľskej zmluve s DDP bude uvedené, že zamestnávateľ bude prispievať na DDP zamestnancom sumou 200 SKK. Tých 100 SKK je ďalej už len dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancami, že im bude prispievať. To už DDP-čku nezaujíma, pre ňu jepodstatné, že zamestnávateľ bude dávať 200 a zamestnanci 300.

To som rád, že sme si to stihli vyjasniť ešte pred víkendom.
Naposledy upravil Chobot : 17.02.06 at 14:07
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Chobot, ospravedlňujem sa, ale až teraz som sa dostala k internetu. Vďaka za odpoveď a som veľmi rada, že sme si to vyjasnili, ale hlavne, že si tie príspevky na DDS zam-nanci uviedli v Žiadostiach o RZ správne vrátane "príspevku zo SF".
Prajem úspešný pracovný deň !
Naposledy upravil milanr : 20.02.06 at 08:09
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tak a po jednom telefonate som absolutne na pochybach, ako to vlastne urobit. Prosim Vas, z prispevkov mi bolo jasne, ze ak ma zamestnanec zrazane doplnkove DS formou zrazok zo mzdy, prispevok ktory mal zrazeny za 12/05 sa do potvrdenia nema davat, nakolko je odvedeny az v 1/06. Lenze znama bola na skoleni, ktore robilo minuly tyzden ministerstvo a tam vraj povedali, ze ked minister nedal k doplnkovemu sporeniu ziadne zavazne stanovisko, nevztahuju sa nan podmienky ako na zivotne poistenie. Cize ziadnych 55 rokov veku, ziadnych 10 rokov sporenia a udajne vraj teda aj prispevok zrazeny v 12/05 ide do potvrdenia o zuctovanych a vyplatenych prijmoch...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

alušik
Tak a po jednom telefonate som absolutne na pochybach, ako to vlastne urobit. Prosim Vas, z prispevkov mi bolo jasne, ze ak ma zamestnanec zrazane doplnkove DS formou zrazok zo mzdy, prispevok ktory mal zrazeny za 12/05 sa do potvrdenia nema davat, nakolko je odvedeny az v 1/06. Lenze znama bola na skoleni, ktore robilo minuly tyzden ministerstvo a tam vraj povedali, ze ked minister nedal k doplnkovemu sporeniu ziadne zavazne stanovisko, nevztahuju sa nan podmienky ako na zivotne poistenie. Cize ziadnych 55 rokov veku, ziadnych 10 rokov sporenia a udajne vraj teda aj prispevok zrazeny v 12/05 ide do potvrdenia o zuctovanych a vyplatenych prijmoch...
Pre DDS neboli stanovené podmienky priamo v zákone o dani z príjmu. Zákon sa vždy odvolával na splnenie podmienok osobitného zákona - Zákona o DDS. Tam sú určené podmienky na výplatu jednotlivých dávok. Ten nový zákon o DDS už ale určuje, že nárok na dávku vzniká po 55 veku života a sporenie musí byť minimálne 10 rokov (v §16). Takže tu muselo prísť k nedorozumeniu alebo zlému výkladu.

A ten príspevok - pravdepodobne to bude tiež nedorozumenie. Buď to mysleli príspevok za 12/2004 alebo príspevok odvedený v 12/2005, nie za 12/2005, ako si aj Ty uviedla (vidíš ako ľahké je pomýliť sa vo výklade? - možno aj ten prednášajúci to takto poplietol a zmiatol poslucháčov alebo tá známa to zle pochopila alebo nesprávne posunula ďalej Tebe).

Zákon hovorí jednoznačne o príspevkoch zaplatených v zdaňovacom období.
Naposledy upravil Chobot : 20.02.06 at 08:58
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
alušik
Tak a po jednom telefonate som absolutne na pochybach, ako to vlastne urobit. Prosim Vas, z prispevkov mi bolo jasne, ze ak ma zamestnanec zrazane doplnkove DS formou zrazok zo mzdy, prispevok ktory mal zrazeny za 12/05 sa do potvrdenia nema davat, nakolko je odvedeny az v 1/06. Lenze znama bola na skoleni, ktore robilo minuly tyzden ministerstvo a tam vraj povedali, ze ked minister nedal k doplnkovemu sporeniu ziadne zavazne stanovisko, nevztahuju sa nan podmienky ako na zivotne poistenie. Cize ziadnych 55 rokov veku, ziadnych 10 rokov sporenia a udajne vraj teda aj prispevok zrazeny v 12/05 ide do potvrdenia o zuctovanych a vyplatenych prijmoch...

tutok sa jasne píše v zákone 534/2005 § 11 ods. 8, že aj DDS musí splnať podmienky
Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 6 a 7, o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb účelového sporenia a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok; nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55 rokov života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Chobot
Zákon hovorí jednoznačne o príspevkoch zaplatených za zdaňovacie obdobie.
Doporučujem pozornejšie si prečítať § 11 ods.5 zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Takže Chobot si svoj príspevok upravil, tým pádom považujte moju pripomienku v predošlom príspevku za neaktuálnu.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Mam taky problem, ze danove priznanie budem manzelovi robit ja. Mzdarka mi uviedla do potvrdenia aj ten mesiac 12/05 a trva na tom, ze je to spravne. Takze mi to potvrdenie urcite neprerobi.
Vyziadala som potvrdenie teda duplicitne aj so spravcovskej spolocnosti a odtial mi zase prislo potvrdenie vyssie o prispevok, ktory dostali na ucet v januari, ale bol to prispevok vykazany za 12/04. Nijako to tam vsak rozdelene nie je. Ja to viem len z tej sumy.
Na drsr som citala toto:

Na uplatnenie zaplatených príspevkovna doplnkové dôchodkové sporenie ako nezdaniteľnej časti základu dane musí daňovník - fyzická osoba dodržať v zmluve uvedené podmienky podľa zákona č. 650/2004 Z.z. o doplnkovom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov.

Daňovník - zamestnanec, ktorý požiada zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania (najneskôr do 15. februára 2006) a uplatňuje si nezdaniteľnú časť základu dane na účelové sporenie, na poistné na životné poistenie prípadne na doplnkové dôchodkové sporenie, uvádza v tlačive žiadosti údaje týkajúce sa zníženia základu dane o príslušnú sumu a prikladá doklady, ktorými sú potvrdenia príslušnej poisťovne o výške zaplatených príspevkov v roku 2005 na dané účely (netýka sa tých zamestnancov, ktorým príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie/poistenie zráža zo mzdy zamestnávateľ). Preplatok na dani z vykonaného ročného zúčtovania vráti zamestnancovi zamestnávateľ najneskôr vo výplatnom termíne za mesiac apríl 2006.

Tu sa to teda týka len toho, že nemusí mať vydokladované platenie DDS príslušnou poisťovňou? A teda z toho mi vyplýva, že by som mala brať do úvahy len potvrdenie, ktoré manželovi vydal zamestnávateľ. Naozaj teda neviem, čo s tým??? Mám ignorovať obidve potvrdenia a dať do daňového priznania sumu, ktorú si myslím, že by tam mala byť?
Naposledy upravil alušik : 20.02.06 at 09:09
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Požiadajte zamestnávateľa, aby vydané Potvrdenie zosúladil so znením zákona, tj. aby v Potvrdení uviedol príspevky Vášho manžela na DDS, pripísané na jeho účet v čase medzi 1.1.2005 až 31.12.2005.

Keďže Potvrdenie je prílohou daňového priznania, nemôžete do DP dať "len tak" sumu, ktorá je podľa Vás správna. Musí to korešpondovať s údajmi na Potvrdení.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

No veď práve, pán Mihál. Ja som mzdárku o to požiadala, aby to urobila tak, že tam ten príspevok za 12/05 neuvedie. Povedala mi, že potvrdenie, ktoré vystavila, je správne a ona to teda neopraví.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať