Zavrieť

Porady

kupna zmluva na byt

Zdravim,

dostal som navrh kupnej zmluvy na isty byt, na prvy pohlad pre mna ako laika to vyzera celkom ok, ale niektorymi castami nie som si isty, konkretne:

1. Kúpna cena je stanovená v súlade s ustanoveniami zákona č. 18/1996 Z.z. o cenách v znení neskorších predpisov. Predávajúci predáva a kupujúci kupuje nehnuteľnosť uvedenú v článku I ods. 1. tejto zmluvy za dohodnutú kúpnu cenu vo výške XXXXX,- € (slovom XXXXX Eur).

2. Kupujúci sa zaväzuje zaplatiť celú kúpnu cenu predávajúcemu nasledovne:
a) prvá časť kúpnej ceny vo výške XXX € (slovom XXX Eur), bola zaplatená dňa 01.XX.2011 ako preddavok na kúpnu cenu pri podpisedojednania o rezervácii nehnuteľnosti.
b) druhú časť kúpnej ceny vo výške …..............,- € (slovom …............................ Euro) zaplatí kupujúci v deň podpisu kúpnej zmluvy na účet vedený vo ….................... (ďalej len …......., a.s.), č.ú. ….....................
c) tretiu časť kúpnej ceny vo výške …......................,- € (slovom …......................Euro) zaplatí kupujúci predávajúcemu formou úveru, ktorý mu poskytne Tatra banka, akciová spoločnosť. (ďalej len Tatrabanka, a.s.) IČO: 00 686 930, IČ DPH: SK2020408522 priamo prevodom na účet predávajúceho, uvedený v záhlaví tejto zmluvy, a to najneskôr do 14 pracovných dní od splnenia podmienok čerpania úveru.
d) štvrtú časť kúpnej ceny vo výške nesplatenej časti úveru predávajúcich v sume…......................,- € (slovom …......................Euro) zaplatí kupujúci predávajúcemu formou úveru, ktorý mu poskytne Tatra banka, akciová spoločnosť. (ďalej len Tatrabanka, a.s.) IČO: 00 686 930, IČ DPH: SK2020408522
- Pre účely bodu c) a d) platia podmienky čerpania úveru nasledovné : predloženie návrhu na vklad záložného právapotvrdeného Katastrálnym úradom v Bratislave, Správa katastra pre hl. mesto SR Bratislavuv prospech Tatrabanky, a.s. Kupujúci je povinný návrh na vklad záložného práva v prospech Tatrabanky, a.s., potvrdený Katastrálnym úradom v Bratislave, Správa katastra pre hlavné mesto SR Bratislavu predložiť Tatrabanke a.s, do dvoch pracovných dní odo dňa jeho podania na Správu katastra pre hlavné mesto SR Bratislavu.
- Za deň zaplatenia celej kúpnej ceny sa považuje deň pripísania poslednej časti kúpnej ceny vo výške …...............- €, z úveru kupujúceho, poskytnutého bankou Tatrabankou, a.s., na účet predávajúceho, uvedený v záhlaví tejto zmluvy a na účet určený Tatrabankou a.s, pre účely splatenia úveru predávajúcich..

3. Kupujúci týmto vyhlasuje, že finančné prostriedky na úhradu kúpnej ceny zabezpečí z vlastných prostriedkov alebo z prostriedkov poskytnutých ním určeným peňažným ústavom, pričom príslušný peňažný ústav zašle finančné prostriedky za účelom úhrady kúpnej ceny priamo na účet predávajúceho, uvedený v záhlaví tejto zmluvy.
Tu sa mi nezda to ze podla zmluvy sa kupna cena hradi priamo na ucet predavajuceho v den podpisu zmluvy, asi by to bolo lepsie riesit vinkulovanym uctom...

5. Kupujúci, alebo ním poverená osoba je povinný:
- v deň podpisu tejto kúpnej zmluvy podpísať záložnú zmluvu na zabezpečenie úveru na poskytnutie peňažných prostriedkov podľa Článku II ods. 2 písm. c) a návrh na vklad záložného práva v prospech Tatrabanky, a.s.,
- podať návrh na vklad vlastníckeho práva v prospech kupujúceho, pokiaľ sa predávajúci a kupujúci nedohodnú inak, v ten istý deň , ako návrh na vklad záložného práva v prospech Tatrabanky, a.s.,

Predávajúci, alebo ním poverená osoba je povinný:
- podať návrh na vklad záložného práva v prospech Tatrabanky, a.s. spolu s potrebným počtom rovnopisov záložných zmlúv na príslušnú Správu katastra, pokiaľ sa predávajúci a kupujúci nedohodnú inak v deň podpisu tejto kúpnej zmluvy, za účelom zápisu záložného práva v prospech Tatrabanky, a.s. na zabezpečenie úveru podľa článku II ods. 2 písm. d) tejto zmluvy,
- predložiť návrh na vklad záložného práva potvrdený Správou katastra pre hl. mesto SR Bratislavu kupujúcim v deň jeho podania tak, aby ho kupujúci mohol do dvoch dní predložiť Tatrabanke, a.s v zmysle Čl. II. bod 2, písm. c) tejto kúpnej zmluvy.

V prípade nesplnenia povinností kupujúceho alebo predávajúceho podľa ods. 5 tohto článku má
druhá zmluvná strana nárok na zmluvnú pokutu do výšky 10 % z kúpnej ceny.
Je tato cast OK a je to standardne?? Je ta zmluvna pokuta OK?

Dakujem za rady...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Prikladám ti jednu zmluvu o kúpe bytu s hypotekárnym úverom z TB, ty si to porovnáš najlepšie. Táto kúpa prebehla bez problémov. TB uzatvára ešte inú zmluvu, ktoru sa prevod peňazí istí.

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    verkaz, arizona, Lubaba, truch, rodina1, Danielle369, nameless_one
    7

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Bolo to čosi ako vinkulácia, už si to nepamätám. Tú zmluvu som pripomienkovala a tiež som bola na pochybách - práve toto som vtedy zisťovala. Ale cez TB je to v poriadku, robia to denne.
    dakujem za info, az v v tej druhej zmluve ktorou sa "isti" prevod penazi je uvedene ci je kupna cena hradena prostrednictvom notarskej uschovy / vinkulovaneho uctu alebo toto ma byt uz aj v kupnej zmluve?
    v banke pri podpise ziadosti o uver mi pracovnik tiez zdoraznoval aby som trval na platbe cez "docasny ucet v banke", zrejme tym myslel ten ucet s vinkulaciou... asi najlepsie bude ak sa tam este zastavim a necham si to vysvetlit aj co sa tyka zmluvy, do akej zmluvy a ako to zahrnut.

    Ganéša je offline (nepripojený) Ganéša

    Ganéša
    Chcem sa spýtať odborníka, na čo si terba dať najväčší pozor pri predávaní a následnej kúpe nehnuteľnosti. Čo treba od predávajúcej realitky požadovať vydokladovať? Ďakujem!

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.