Zavrieť

Porady

OZIS? SLOVGRAM? SOZA?

Ahojte, vie mi niekto poradiť komu a koľko sa má vlastne platiť za prenos hudby v kaviarni? cca 60 m2, kapacita cca 40 miest plus televízor? v minulom roku ma naháňali všetky tri spoločnosti, zaplatila som takmer 300 € spolu. nie je to nezmysel? už mi opäť zaslali faktúry
Naposledy upravil Dav : 18.05.11 at 10:25
Usporiadat
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
SOZA a ňou uložená pokuta - názor právnika:

"Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA) nemôže uložiť nikomu žiadnu pokutu. Pokutu ukladá len orgán verejnej moci, ktorým SOZA nie je. SOZA je naopak "obyčajné" občianske združenie, ktoré získalo povolenie Ministerstva kultúry SR na kolektívne spravovanie niektorých majetkových práv niektorých autorov. Toto oprávnenie ju nesplnomocňuje na akékoľvek ukladanie pokút, čo je logické, pretože to môže urobiť len zákon, t.j. náš Autorský zákon. Ten samozrejme nič podobné neumožňuje (ostatne inak by bol unikátny široko ďaleko)."

citované zo:
http://husovec.blog.sme.sk/c/268211/...mu-pokutu.html
0 0
optimistka optimistka

optimistka je offline (nepripojený) optimistka

optimistka
registrujete sa na ten OZIS alebo kašlete na to ?
my zatiaľ hráme mrtveho chrobáka
??
0 0
mati111 mati111

mati111 je offline (nepripojený) mati111

Som disgrafik tak moje prispevky nikdy nebudu pravopisne spravne. Dakuejm za pochopnie. ...viac
Velka vdaka uzivaltelovi "pieny", ktory ma uviedol do problematiky. Viem ze to vyznieva ironicky ale nie je to tak, skutocne uprimna vdaka.

Teraz co mna trapi:
Umelec tuzi byt pocuvany ak nebude pocuvany nebude popularny. Cize vecsina umelcov su pravdepodobne exibicionisti ktory tuzia po tom aby sme ich pocuvali. Preco neplatia oni nam za to ze ich musime pocuvat. Kedy vznikne ochranny zvez konzumentov hudby literarnich diel televizie a divadiel...Ktory by rozdeloval peniaze tejto skupine ludi ktory ich chodia pocuvat.

Umelc spevak Janko Mrkvicka, dalej uvadzany ako JM chce spievat zo svojej vnutornej potreby skladatel Jozko Pucik napise basnicku, ktorou si vylieva svoj sentiment a vnutorny nerieseny problem na papier. Niekto im zlozi hudbu a oni to predaju nahravacej spolocnosti. (takze uz dostali za produkt zaplatene).
A teraz poberaju tantiemy za to ze sa to hra... Oni a Nahravacie spolocnosti.

X ludi sa podiela na vyvoji a vyrobe aut.. dostava daky sustruznik tantiemy za to ze sa pouzva prevodovka ktoru on manualne vyrobil este 70 rokov a este sa to bude dedit? Alebo jeho firma ktora ho zamestnava...

Umelci podla mna by mali dostavat peniaze iba za to co skutocne fyzicky odohraju koncert divadlo literarne citanie... tam je jediny ich zdroj prijmov ostatne musi byt ich a nimi platena reklama... Tak ako si ktory kolvek podnikatel musi platit za to ze ho je videt a poznat ho...

Ano pesnicka je dielo a praca. Ale tuzba aby sa ta pesnicka hrala bez toho ze nieco pre to robim (stojim na podiu na rohu pod oknom) a brat za to peniaze je skutocne nehorazne.

Spisovatel pise knihu preto ze nam chce nieco povedat ci preto ze chce zarobit? Aj on musi z niecoho zit... Co som mal ako dieta kamaratov hudobnikov tanecnicky, vsetci rodicia im hovorili je pekne ze haras tancujes, ale najprv sa nauc nieco co ta bude zivit.

Vela veci je na svete pokryvenych a myslim si ze toto je jedna z nich.
0 0
Hurfo Hurfo

Hurfo je offline (nepripojený) Hurfo

mati111: este dodam ze umelec uz na svojej hudbe zarobi tym ze ju preda na CD, DVD alebo elektronicky.
0 0
3biq 3biq

3biq je offline (nepripojený) 3biq

klasický večne pracujúci a naháňajúci sa podnikateľ :) ...viac
reakcia na uzivatela pieny
- hudba nie je tovar, hudba je umelecke dielo. takze sa s nim nenaklada ako s tovarom, ale ako s umeleckym dielom. za krajsie stolicky v restauracii si priplatim a zaplatim kupnu cenu. neplatim licencie vyrobcovi stoliciek. hudbu si kupim, zaplatim kupnu cenu a aj napriek tomu mam platit dalsie licencie nejakemu kolektivnemu spravcovi, ktory s danym autorom ani nema uzavretu zmluvu (napr. pripad sofam a chargovanie hudby od nahlasenych kuchynskych spotrebicov). v reakcii na vas prispevok, kazdy kto tvrdi opak je pokrytec, dovolim si povedat, ze prave kazdy kto tvrdi opak ma v hlave este kusok zdraveho rozumu a situacia s kolektivnym vyberom sa so zdravym rozumom silne prieci.
organizacie kolektivnej spravy vznikli ako "zjednodusenie" pricom skutocny zmysel bolo parazitovanie na uspesnych umelcoch a postupne parazitovanie na celej hudbe ako takej. nalejme si cisteho vina - ide o bandu obchodnikov a pseudoodbornikov, ktori nepriniesli do rozvoja hudby ani makke f. vdaka tymto organizaciam je hudba dnes takmer cisto komercnou zalezitostou bez fantazie, radosti a invencie, cest vynimkam volnych open zdruzeni a volnomyslienkarskych alternativnych autorov. hudba z radia je vyslovene sajrajt, ktory si slusna restauracia do prevadzky ani nepusti (vsetky lepsie restauracie maju bud a) zivu hudbu - miziva cast alebo b) namiesane cdcka s vybranym podmazom), radio pocujete v krcmach, bistrach a pizzeriach- tj tam kde patri.
v casti, kde pisete, ze pouzivatel nie je povinny podpisat zmluvu s OKS za to ze ma v prevadzke technicke zariadenie- ani SOZA ani SLOVGRAM sa nas v prevadzke nepytali ci z nasich zariadeni hra hudba. prisla rovno faktura - mate tolko a tolko TV, tolko a tolko radii (ani neviem odkial si to vycucali) - musite zaplatit tolko a tolko a ked nezaplatite, porusujete zakon 1,2,3, ... 100, oznamime vas na policiu a pod. vyhrazok za pol strany.
- SLOVGRAM zohladnoval vytazenost, boli to ale drobne, ktore sa odcitali, SOZA nezohladnovala nic, okrem toho arogantny pristup a nezaujem o vysvetlenie cohokolvek pri absolutne slusnom jednani boli ceresnickou na torte. dokazalo to zajst az do takej absurdnosti, ze sme demontovali anteny z jednotlivych radio/cd prijimacov a este aj tam boli hlasky ze ved to nic neznamena, ze raz v tom prijimaci to radio je, tak je a plat!
- system jamendo je taky, ze ked mate problemy, staci napisat na ich pravne oddelenie, poslat dokumenty a oni zacnu komunikovat s oks a vysvetlia si to. pokial interpret prispieva do jamenda, podpisuje zmluvu, v ktorej prehlasuje, ze nie je zastupovany ziadnou kolektivnou organizaciou. tym padom kolektivne organizacie nemaju co licencovat. interpreti su neznami jedine pre tych, ktori na jamendo nechodia. kto tam chodi, ma tam svoje hviezdy. nasim hostom sa ta hudba po druhom roku, co ju pouzivame velmi paci a kazdu chvilu mame niekoho kto sa pyta co su to za umelci a kde sme to kupili. ked pocuju ze si to nemusia kupovat ale mozu legalne zadarmo stiahnut, ani neveria. rozdiel je, ze ja si to nepustam v hypotetickej prevadzke, ale v restauracii luxusneho penzionu a ako podmazova hudba je jamendo fantasticke, aj ked je pravda, ze zo zaciatku si treba najst kvalitnych interpretov, pretoze ak clovek berie do radu, je tam aj vela nepodarkov.

nikdy sa nezbavim presvedcenia, ze prave kolektivne organizacie a rozni "hudobni manazeri" a podobni spekulantski pseudoodbornici zapricinili sucasny kolaps v hudbe a zabili umenie aj umelcov. komercna hudba uz nie je umenie, nie je krasna, nenaplna, nepozdvihuje, je to proste len taky vyschnuty hambac na zamastenom stole. hudba nevznika preto, lebo umelec sa citi smutny, vesely, nespokojny a potrebuje to vyjadrit, alebo preto, lebo sa snazi vytvorit nieco krasne. hudba vznika dnes z ovela prozaickejsieho dovodu - aby dostal "umelec" zaplatene a vsetko ostatne ide bokom. komercia, komercia, komercia - nastastie prave komercia je to, na co su dnes ludia cim dalej tym viac alergicki a len co im ponuknete zaujimavu alternativu, mate navrch
0 0
3biq 3biq

3biq je offline (nepripojený) 3biq

klasický večne pracujúci a naháňajúci sa podnikateľ :) ...viac
na zdoraznenie absurdity OKS a ich spravania (ktore sme mali moznost pozorovat aj u nas- SOZA vs. embedovane videa), momentalne maju podobnu absurditu v CR - https://www.ceskapiratskastrana.cz/f...p?f=285&t=8164 kde OKS chce vyberat poplatky za zobrazovanie grafickeho rozhrania open-source linuxovych distribucii. na rovnakych strankach http://piratske-noviny.cz/?c_id=32853 najdete aj kauzu belgickeho SOFAM-u, kde spravanie OKS uz hranici s imbecilitou. a to je len par kvapiek, ktore mi udreli v poslednom case na internete do oci
0 0
BIZAL BIZAL

BIZAL je offline (nepripojený) BIZAL

anezka.hvozdarova Pozri príspevok
Ahojte, vie mi niekto poradiť komu a koľko sa má vlastne platiť za prenos hudby v kaviarni? cca 60 m2, kapacita cca 40 miest plus televízor? v minulom roku ma naháňali všetky tri spoločnosti, zaplatila som takmer 300 € spolu. nie je to nezmysel? už mi opäť zaslali faktúry
som uzasnuta, v zivote som o takom niecom nepocula, to aj za to pytaju peniaze??? a keby ste mali dvojdek a v nom len kazetu s vlastnym spevom, tiez by nieco chceli?
0 0
adriankoooo adriankoooo

adriankoooo je offline (nepripojený) adriankoooo

Man
Dobry den,

mi pocuvame internetove radio (z Madarska) a dostali sme mail od ozis. Musime podpisat zmluvu s nimi alebo nie?

vzhľadom na skutočnosť, že podľa Autorského zákona č.618/2003 Z.z., všetky organizácie a podnikatelia, ktorí majú na svojich prevádzkach technické zariadenie umožňujúce prenos zvukových alebo zvukovo-obrazových diel (rádio prijímač, TV prijímač a pod.) musia mať uzatvorenú licenčnú zmluvu s organizáciou kolektívnej správy práv, dovoľujeme si Vám touto cestou oznámiť, že v databáze Ochranného združenia interpretov Slovenska (OZIS) s Vami uzavretú predmetnú zmluvu neevidujeme.
...
0 0
ferdinand17 ferdinand17

ferdinand17 je offline (nepripojený) ferdinand17

Dobrý deň
Neviem ci tieto stranky aj niekto cita, ale tych firiem je viac co vyberaju za prijimace ozis ,soza,slovgram,lita
,Firma ozis sa sudi z fi.soza, alebo sudila neviem ako to dopadlo ale ozis vybera vyssie poplatky ako soza so slovgramom dokopy ,myslim si ze by sa mala spisat peticia na Ministerstvo kultury aby zakrocili.Ja osobne poznam kopec umelcov , ale uvedene organizacie ich nechcu prijat na zastupovanie(niektori cakaju aj 10 rokov a ked ich prijmu tak im zaplatia iba posledné 3 roky) takze aby som to zhrnul uvedene organ. si pracuju pre seba a nie na ochranu umelcov. Ale umelec ked chce vystupovat musi zaplatit uvedenym org. za produkciu vlastnej hudby,to by bolo asi zatial vsetko
0 0
novo novo

novo je offline (nepripojený) novo

Podľa mojho názoru, s odvolaním sa na prispevok od Pieny a jeho tabulku.xls, v predchádzajúcich prispevkoch, za zahraničné radio a nemusi byť ani internetové OZISu platit nemusíte.
0 0
novo novo

novo je offline (nepripojený) novo

Je zaujímave že občianske združenie fyzických osôb, ktoré vystupuje ako nezisková organizácia si najala k 1.1.2011 daľšiu spoločnosť Collective Intelligence a.s. na ich zastupovanie. Hlavne, že majú sídlo na tej istej adrese....
0 0
3biq 3biq

3biq je offline (nepripojený) 3biq

klasický večne pracujúci a naháňajúci sa podnikateľ :) ...viac
ozis, rovnako ako soza alebo slovgram su obcianske zdruzenia. nemaju moznost dat vam nejaku pokutu, ich cielom je len vyplasit vas alebo nabonzovat policajtom a prist na s nimi raziu k "hudobnym piratom". treba si autorske prava poriesit inak. pozrite sa na jamendo, soundcloud, public domain archivy, alebo ine zdroje, kde je hudba, ktora nespada pod kolektivnu ochranu alebo autorske prava vyprsali, ci vas to neoslovi. niekedy je lepsi byt alternativny a ponuknut ludom specialitky ako zapadnut do sedeho (a draheho) mainstreamu. pokial chcete pustat komercne radiostanice, kde hraju komercne skupiny zastupovane kolektivnymi "vypalnikmi", mali by ste bohuzial v tomto absurdnom systeme platit dalej, aj v pripade, ze uz raz peniaze napr. za cd zaplatite. ale este raz opakujem - pokial s nimi nemate uzavretu zmluvu, tieto organizacie od vas priamo nemozu pytat ani cent, takze az uzavretim zmluvy sa dostanete do platobneho kolotoca a z toho co vsetko vam napocitaju sa vam hlava zatoci, nehovoriac o tom, ze ak uzavriete zmluvu s jednou, o par mesiacov mate na krku vsetky zvysne, pretoze si medzi sebou zdielaju informacie.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
POZOR... poplatok by mali platiť aj prevádzkovatelia spoločných antén: SOZA: Za TV cez spoločné antény treba platiť. 19 centov mesačne
http://www.zive.sk/soza-za-tv-cez-sp...8/default.aspx
0 0
zuzana.zu zuzana.zu

zuzana.zu je offline (nepripojený) zuzana.zu

Dobry den.
Sme hotelova prevadzka, ktora ma len TV s kablovou televiziou a ziadne radia. Platime SOZE, no prednedavnom sa ozval aj OZIS. Vacsinou sa prispevky tocia okolo sirenia hudby, tak neviem, ako je to s TV. Poradi niekto? Dakujem.
0 0
3biq 3biq

3biq je offline (nepripojený) 3biq

klasický večne pracujúci a naháňajúci sa podnikateľ :) ...viac
My sme tiez hotelova prevadzka, za kazdy TV chceli aj jedny aj druhi platit. Jedni maju zlavu ked je nizka vytazenost izieb. Je jedno ci TV hra alebo nehra, ba ani ci je odpojeny alebo tam neni, chcu platit stale. U nas nebol nikto este ani ubytovani, len na stranke sme mali ze mame 15 izieb a uz nam prisla faktura na 15 televizorov - a to ani na vsetkych izbach TV nie je!
Pri stavani hotela VSETKYM vrele odporucam neinvestovat zbytocne do budovania STA a podobnych hovadin, pretoze za TV budete len a len PLATIT a neustale vas bude stvat to, ze platite takymto unterwassermanom za NIC! Vrele odporucam pokial mate k dispozicii trochu lepsi internet dat do izieb smart TV a klasicku TV, antenu, modulatory a menice vobec neinstalovat! TV a RADIO je prezitok a SOZA a jej podobni xuji sa nam to kazdodenne snazia dokazovat, vid: http://www.novinky.cz/ekonomika/2504...ref=zpravy-dne a pri prevadzkovani restauracie VRELE odporucam vyuzivat otvorene zdroje bez licencii ako Jamendo alebo si spravit retro restauraciu a pustat public domain. Inak ako spolocnym odporom a napadanim tuto pijavicnu haved nijako nezlomime!
0 0
Ivuchak Ivuchak

Ivuchak je offline (nepripojený) Ivuchak

Pozerala som stránku OZISu, no je taká dosť poloprázdna. Chcela som nájsť nejaké tlačivo, zmluvu ( nariadenie vyššej moci - uzatvoriť zmluvu ). Slovgram a SOZA to majú OK. OZIS o ničom. Uzatvárali ste niekto zmluvu s OZIS? Fungujú vôbec?
0 0
pani Tamara pani Tamara

pani Tamara je offline (nepripojený) pani Tamara

Dobrý deň, chcem sa podeliť s Vami o moju negatívnu skúsenosť ohľadom uzavretia zmluvy- licencie k verejnému prenosu. Mám malé kaderníctvo a keďže na spríjemnenie počúvame rádio. Oslovili ma zo SOZA a Slovgramu, kde som hovorila s p. Pienčakom (tuším tak nejako sa volal) povedal, že s nimi a so SOZA musí byť táto zmluva uzavretá. Uvedenú informáciu som si na šťastie overila na Ministerstve kultúry SR, kde mi povedali, že zmluva musí byť aj s OZIS (organizácia podobná Slovgramu). Chcem poukázať na to, že ma zbytočne v Slovgrame zavádzali a keby som si túto informáciu neoverila, tak porušujem zákon. Nie že by sa mi páčilo, že musím platiť tolkým firmám, ale keď je už ten zákon platný, tak čo mám robiť. Chcem to mať všetko v poriadku a preto mám zmluvu podpísanú aj so SOZA aj OZIS a aj ten Slovgram. V Slovgrame nech nedávajú radšej žiadnu informáciu ako by mali ľudí zavádzať. Tiež som nenašla na stránke OZIS žiadne dokumenty, ale majú tam kontakty telefonické aj e-mailové, cez ktoré som vlastne zmluvu urobila.
0 0
pani Tamara pani Tamara

pani Tamara je offline (nepripojený) pani Tamara

Na stránke OZIS sa nachádzajú telefonické aj e-mailové kontakty, cez ktoré môžete túto zmluvu v pohode uzavrieť
0 0
EduardG EduardG

EduardG je offline (nepripojený) EduardG

Zdravím.

mám podobnú skúsenosť ako pani Tamara, tiež ma oslovili zo SOZA - mám reštiku a mám aj rádio aj TV a musel som uzatvoriť zmluvu a povedali mi, že ešte aj so Slovgramom aj s OZIS a LITA. V Slovgrame ma však ubezpečovali, že s nikým iným nepotrebujem. Nedalo mi a zavolal som aj do OZIS. Milá a úslužná pani mi vysvetlila, že v SOZA som dostal pravdivú informáciu. Nechápem, čo v Slovgrame tým sledujú? Som nasratý, že musím za všetko platiť, ale nemienim sa vláčiť kade tade po súdoch. Vedľa v reštaurácii a cukrárni mali dokonca aj kontrolu.
0 0
Tom Trace Tom Trace

Tom Trace je offline (nepripojený) Tom Trace

Zdravim.
Pre slovenskych interpretov bude asi lepsie,ked ich nebudeme sirit.Toto je prizivnictvo na interpretoch.Platit za to nebudem,radsej zrusim na prevadzke radio.Este nech niekto pride za zahranicnych umelcov,najlepsie za kazdy stat zvlast.Nerobi to uz nahodou niekto?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať