Zavrieť

Porady

je dôležitá kúpna zmluva alebo LV

chcem sa spýtať - dom som kúpila pred uzavretím manželstva ale list vlastníctva a zápis do katastra boli až počas manželstva (dlho sa to naťahovalo), komu patrí dom? A v liste vlastníctva je moje priezvisko zaslobodna. Je dom iba môj alebo má aj môj manžel naň nárok (ideme sa rozvádzať).
Usporiadat
Michal-L1 Michal-L1

Michal-L1 je offline (nepripojený) Michal-L1

jednou vetou: je to Vaše výlučné vlastníctvo, LV je doklad o evidencii nehnutenosti ale KZ zakladá vlastnícke právo.
3 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Písal som to skôr - KZ = zaplatená = je to moje, LV = zaevidovanie daného stavu = vlastníctva.

A koľkí sa do mňa obuli, hádzali §, ale zabudli na jedno - ak niečo zaplatím, je to moje (papier predsa nepustí), LV je len zaevidovanie daného stavu.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
ehm, vlastnícke právo vzniká vkladom, viď príspevok 11, 12
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ale v § 143 nie je napísané, že ide o nadobudnutie veci do vlastníctva. Nehnuteľnosť nadobudol platnou a účinnou zmluvou, na základe ktorej mu kataster zapísal vlastníctvo. Po nadobudnutí účinnosti zmluvy bez ďalšieho nemožno zvrátiť utvorený právny vzťah, ani mu odoprieť vlastníctvo.

§ 132
(1) Vlastníctvo veci možno nadobudnúť kúpnou, darovacou alebo inou zmluvou, dedením, rozhodnutím štátneho orgánu alebo na základe iných skutočností ustanovených zákonom.
§ 133
(2) Ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, nadobúda sa vlastníctvo vkladom do katastra nehnuteľností podľa osobitných predpisov, ak osobitný zákon neustanovuje inak.2a)
§ 143
V bezpodielovom spoluvlastníctve manželov je všetko, čo môže byť predmetom vlastníctva a čo nadobudol niektorý z manželov za trvania manželstva, s výnimkou
4 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

V prípade prevodu nehnuteľnosti musia byť splnené nie len podmienky KZ, ale aj zákonné podmienky. Právne účinky vyplývajúce z KZ nastávajú až právoplatným vkladom do KN tak ako bolo uvedené vyššie. Splnenie podmienky zaplatenia kúpnej ceny postačuje napr. v prípade kúpy tovaru a pod. V prípade nehnuteľnosti je zákonnou podmienkou vklad do katastra.

Kataster nemá len evidenčnú funkciu resp. vklad má pravotárne účinky podľa katastrálneho zákona.

pozri §4 ods. 3) Zápisy práv k nehnuteľnostiam majú právotvorné, evidenčné alebo predbežné účinky podľa tohto zákona.
§ 5
(1) Vklad je úkon správy katastra; vkladom vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam.
(2) Záznam je úkon správy katastra plniaci evidenčné funkcie, ktoré nemajú vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam.
ako aj § 28
(2) Práva k nehnuteľnostiam uvedené v § 1 ods. 1 vznikajú, menia sa alebo zanikajú vkladom do katastra, ak tento zákon neustanovuje inak.
(3) Právne účinky vkladu vznikajú na základe právoplatného rozhodnutia správy katastra o jeho povolení.

V nedávno diskutovanej téme "som podvodníčka ak chcem predat svoj byt?" bol priložený rozsudok NS 1 Cdo 31/2000, kde bola nehnuteľnosť KZ predaná, kúpna cena riadne zaplatená, ale kataster vklad zamietol, čiže kupujúci nenadobudol vlastníctvo k nehnuteľnosti, lebo nedošlo k prevodu a teda úplnému naplneniu KZ. Predávajúci následne nehnuteľnosť predal inou KZ na iného kupujúceho, a kataster vklad povolil. Súd rozhodol, že vlastníkom je ten kupujúci, na ktorého prešlo vlastníctvo na základe KZ, ktorej vklad kataster povolil t.j. v poradí druhej KZ, hoci bola zaplatená aj kúpna cena na základe skoršej KZ.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

To je nadobúdanie do vlastníctva.
3 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať