Zavrieť

Porady

Paušálny výdavok na MV

Moja otázka sa týka paušálneho výdavku na motorové vozidlá.

Daňovník má motorové vozidlo Citroen Berlingo v osobnom vlastníctve a nie je vložené do podnikania. MV používa na podnikanie. Môže okrem výdavkov na PHM použiť paušálne výdavky na MV vo výške 6,20 Sk na každý km?
V technickom preukaze je MV vedené ako N1.
Ďukujem za skorú odpoveď.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
andrej_rv
Tak tento argument by pri daňovej kontrole podľa mňa asi ťažko prešiel. To by si potom podnikateľ tak isto mohol paušalizovať náklady napr. na výrobnú budovu nezaradenú do podnikania (tiež fakturuje príjmy) alebo na hocičo iné.
Už som spomínal, že § 2 písm. i) jednoznačne hovorí o preukázateľných výdavkoch. A to paušál rozhodne nie je. A už vôbec nie na stroj nezaradený do obchodného majetku. Kedy a na čo a v akej výške sa môže použiť namiesto preukázateľných výdavkov paušál, jednoznačne stanovuje zákon. A nejde tu o limitované režijné výdavky - ak podnikateľ používa nákladné auto na čosi iné ako výkon činnosti mimo miesta pravidelného výkonu práce, môže si uplatniť výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. l). Nič viac, žiadny paušál. Ak mu je to málo resp nepokrýva mu to náklady, môže si auto zaradiť do podnikania. Nakoniec, v tom vyjadrení DRSR, čo pripla AVO, je to napísané na konci úplne jednoznačne.
Tak tu si podľa mňa
ja to, čo som zvýraznila, nespochybňujem. Ale to je PHM.
Ja hovorím o 6,20 Sk za km, čo je výdavok namiesto odpisov, opráv a iných prevádzkových nákladov/výdavkov v súvislosti s údržbou vozidla.
K tomu § v zákone o DP nie je. Preto opakujem, nie je zakázané, teda je dovolené a priechodné aj pri daňovej kontrole.
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Lida
Ja hovorím o 6,20 Sk za km, čo je výdavok namiesto odpisov, opráv a iných prevádzkových nákladov/výdavkov v súvislosti s údržbou vozidla. K tomu § v zákone o DP nie je. Preto opakujem, nie je zakázané, teda je dovolené a priechodné aj pri daňovej kontrole.
Nuž, podľa mňa je v § 2 zakázané uplatňovať iné, ako preukázateľné výdavky (mimo paušálnych náhrad taxatívne vymedzených v ZDP, zákone o cestovných náhradách a pod.). A paušalizovať akékoľvek výdavky na opotrebenie akéhokoľvek majetku a dokonca súkromného - nezaradeného do podnikania, to sa mi absolútne nezdá byť v súlade so zákonom. Načo sa tu potom na porade zdôrazňuje, že ak napr. PC nie je zaradený do podnikania, tak nie je možné uplatňovať naň náklady na údržbu či opravu. Podľa Tvojho výkladu by potom pri každodennom používaní súkromného PC u účtovníka stačilo paušalizovať výdavky na údržbu či opravy napr. na 1 deň či hodinu prevádzky (ktorým účtovník tiež dosahuje fakturované príjmy) a zahrnúť takto paušalizované výdavky do daňových nákladov. Ja rád využívam všetky možné postupy (aj na hrane zákona) na zníženie základu dane, ale toto by som určite neriskoval...
Na záver len zhrniem, prečo podľa mňa paušál na súkromné nákladné auto nie:
1. ZDP neumožňuje uplatňovanie žiadnych výdavkov (preukázaných či paušalizovaných) na súkromný majetok (t.j. nezaradený do podnikania) mimo presne definovaných výnimiek (paušál na vlastné súkr. auto podnikateľa)
2. u obchodného majetku zákon umožňuje zahrnúť do daňových výdavkov len preukázateľne vynaložené náklady na prevádzku, údržbu, poistenie, opravy.
3. použitie paušálu na súkromné nákladné auto nepripúšta ani stanovisko DRSR. Nie je to síce právne záväzné stanovisko, ale príslušný správca dane musí postupovať podľa tohoto výkladu
4. Na určenie výšky daňového výdavku nemožno aplikovať metodiku tvorby cien pri fakturácii.
Ale keďže sa nezhodneme, asi škoda ďalej túto polemiku rozvíjať . Obaja sme si povedali svoj názor i dôvody, ktoré nás k tomu viedli, ale čo si z toho niekto z účastníkov porady vyberie pre seba, závisí len na ňom.
Naposledy upravil andrej_rv : 28.12.05 at 11:31
0 0
suzika suzika

suzika je offline (nepripojený) suzika

Poradte mi prosim, ak mam uzitkovy automobil Peugeot Partner Furgon a nemam narok uplatnovat si pausalne nahrady, mozem si teda aspon uplatnit nahrady za spotrebovane PHM?
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

suzika
Poradte mi prosim, ak mam uzitkovy automobil Peugeot Partner Furgon a nemam narok uplatnovat si pausalne nahrady, mozem si teda aspon uplatnit nahrady za spotrebovane PHM?
V príspevku 13 je to jadne vysvetlené.
Do výdavkov je možnosť uplatniť okrem iného... cestovné dopravnými prostriedkami t.j. preukazateľný cestovný lístok. (čo spotreba PHM nie je)
O náhradách podľa zákona o Cest. náhradách je presne vymedzené, že sa vzťahuje možnosť uplatnenia výdavkov na osobné motorové vozidlo nezaradené do obch. majetku.
Môj názor je, že nie.
0 0
suzika suzika

suzika je offline (nepripojený) suzika

andrej_rv
Podľa mňa sa možnosť použiť paušálnu náhradu pri použití nákladného (N1) motorového vozidla, dohodnutú v zmysle § 7 ods. 3 zákona o cestných náhradách vzťahuje len na použitie súkromného nákladného vozidla (autobusu) zamestnanca v zmysle § 19 ods. 2 písm. d) ZDP.
Podľa môjho názoru uplatnenie paušálnej náhrady pri vlastnom nákladnom automobile - vychádzajúc zo znenia § 19 ods. 2 písm. e) ZDP - zákon v žiadnom prípade neumožňuje a podnikateľ - FO má nárok len na spotrebované PHM v zmysle § 19 ods. 2 písm. l) ZDP. Vychádzajúc zo súčasného znenia ZDP sa teda javí ako nanajvýš nevýhodné nezaradiť autá kategórie N1 do obchodného majetku FO.
Podla prispevku od andrej_rv by som mala nárok na spotrebovane PHM, nie? ...uz mi len prosim vysvetlite ako laikovi o aky zakon ide ...ZDP?
0 0