Zavrieť

Porady

Dotácia z ÚP

dostala som z ÚP dotáciu 40300,-sk za začatie podnikateľskej činnosti, ktorú mám od 1.1.2006 ,ale v tej zmluve je napísané, že nesmiem mať súbeh dvoch zamestananí, nesmiem podnikať v doprave a musím sprístupniť kontrole z ÚP nahliadnuť do účtovníctva, to chodia na kontrolu, čo som si za tú dotáciu kúpila a môžu mi aj kontrolovať účtovníctvo?
Problém je v tom, že keď som si podávala žiadosť v júni 2005 na ÚP o dotáciu, musela som napísať podnikateľský zámer, ako chcem túto dotáciu využiť, chcela som nakupovať tovar pre pre klientov,musím dodržať to, čo mám napísané v podnikateľskom pláne?alebo môžem robiť niečo iné, čo mám v živnostenskom liste.Bohužiaľ môj plán stroskotal,živnosť mi už začne plynúť a ja teraz rýchlo musím vymyslieť, čo budem robiť, pretože potom by som musela dotáciu vrátiť . Chcela som robiť dopravu, ale nemôžem.
Poraďte mi prosím, celé sviatky rozmýšľam, čo bude ďalej.
ďakujem
Usporiadat
ola ola

ola je offline (nepripojený) ola

Nejako sa nedá nalinkovať na ten zákon, tak sem zavesím aspoň príslušný paragraf:
§ 49
Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť

(1) Samostatná zárobková činnosť na účely tohto zákona je činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba podľa § 5.

(2) Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie v určenej dĺžke, ktorý začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej dva roky, ak o príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť požiada písomne. Príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so samostatnou zárobkovou činnosťou (ďalej len "príspevok"). Príspevok sa neposkytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), ktorému bol poskytnutý príspevok podľa § 57 a 60.

(3) Príspevok sa poskytuje vo výške najviac 100 % z 24-násobku minimálnej celkovej ceny práce platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa príspevok poskytuje.

(4) Minimálna celková cena práce na účely tohto zákona je súčet minimálnej mzdy a úhrady preddavku na poistné na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.

(5) Výška príspevku je závislá od typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci podľa osobitného predpisu, 48) od príslušnosti uchádzača o zamestnanie ku skupine znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie podľa § 8 a priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.

(6) Príspevok poskytuje úrad, v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na samostatnú zárobkovú činnosť.

(7) Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku. Dohoda o poskytnutí príspevku obsahuje najmä

a) druh samostatnej zárobkovej činnosti,

b) maximálnu výšku príspevku,

c) spôsob poskytovania príspevku,

d) dátum začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,

e) spôsob vrátenia príspevku alebo jeho časti v prípade nesplnenia dohodnutých podmienok,

f) záväzok uchádzača o zamestnanie, že oznámi úradu každú zmenu dohodnutých podmienok najneskôr do 30 kalendárnych dní.

(8) Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku podľa odseku 7 je absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú uchádzačovi o zamestnanie zabezpečí úrad, a predloženie podnikateľského zámeru uchádzača o zamestnanie spolu s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Náležitosti podnikateľského zámeru určí ústredie vnútorným predpisom.

(9) Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť pred uplynutím dvoch rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť, v lehote do troch mesiacov, ak sa s úradom nedohodne na inej lehote a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov na základe posúdenia podľa § 19. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
0 0
Terezap Terezap

Terezap je offline (nepripojený) Terezap

Chcem sa ešte vyjadriť k zamestnaniu popri živnosti. Od 01.01.2006 môžete popri živnosti aj pracovať, čiže mať pracovnoprávny vzťah. Ak ste uzatvorili dohodu do 31.12.2005 a v podnikaní sa Vám veľmi nedarí, môžete o tom informovať úrad práce. Úrad Vám vystaví dodatok k dohode s tým, že popri podnikaní môžete aj pracovať.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať