Zavrieť

Porady

Rajčiaky od jari po jeseň

Ahojte

v pestovaní rajčiakov som začiatočník, tento rok sadím vlastne po prvý krát. No ale zakladám túto tému aby som sa s vami podelil o rady a skúsenosti z praktického pohľadu, no a očakávam, že dostanem veľa rád od vás, skúsenejších záhradkárov. Poloha je sever Slovenska - Žilina. Budem sem pridávať fotky ako sa mi postupom času darí alebo nedarí a ku každému kroku čo to aj popíšem. Vzhľadom na to, že pestujem po prvý krát, rozhodol som sa, že vyskúšam viacero možností ako pestovať rajčiaky a na konci zhodnotím, aká bola úroda z danej alternatívy. Preto si každú možnosť označím fixkou, aby som na to nezabudol :-)

použité semienka - BEJBINO F1 (jeden sáčok)
pužitá zemina na výsev - rašelinový substrát
Naposledy upravil arizona : 16.03.11 at 18:47
Usporiadat
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Neviem či by mi pomohli nejaké finty, mráz bol vyše dvoch metrov vysoko a tak hrozno je chytené a dvojmetrový orech komplet.
Čo to urobilo s ovocím, uvidím čoskoro.
Nemám záhradu pri dome.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

mraz ide zhora nadol, preto tie ohne - co je najnizsie, je najmenej chytene ;-) ked hlasia prizemne mrazy, znamena to, ze mraz pride co najnizsie.
1 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Zdenka - ja francúzske seriály veľmi nepozerám ... ani turecké...
0 0
Zdenka 0705 Zdenka 0705

Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

... no tento bol pekný, určite nie "nekonečný", z provensálskeho vidieka... také sa mi páčia ,)
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Niekde som teraz také čítala, že paradajky poliať kostihovovým čajom. Že vraj je to dobré na výživu. Stretli ste sa niekto s takým niečim?

Priznam sa, že som to rovno aj vyskúšala, tak uvidíme, či moja paradajka prežije Zatiaľ máme na balkóne iba jednu celkom veľkú rastlinu
0 0
Jozef Košút Jozef Košút

Jozef Košút je offline (nepripojený) Jozef Košút

bettylou Pozri príspevok
chcela ba som sa opýtať na divý rajčiak - kde sa dajú zohnať semená?
Vysial som semienka divého rajčiaka, v čase zberu sa ozvi, pošlem ti
0 0
Jozef Košút Jozef Košút

Jozef Košút je offline (nepripojený) Jozef Košút

hnedoočka Pozri príspevok
musím ťa pochváliť, máš ich krásne mohutné a zdravé.Tie kvietky nie sú závadou, veď v máji ich už budeš vysádzať- podľa počasia - a niekedy kúpim na trhu už aj s bobuľkami.
Ja dávam do menších kelímkov, takže oproti tvojim sú ešte len škôlkári, ale po zasadení do pôdy sa pozviechajú...
Budúci rok to skúsim do válovčekov ako ty....len to potrebuje priestor.
V "pazuchách" sa ti začínajú tvoriť "výmladky". Keď chceš udržať paradajku v dobrej kondícií a dobrej rodivosti a tiež dosiahnuť kvalitné plody, tieto treba "vyštipovať" čo najskôr po ich objavení sa. Pri neskoršom vylamovaní sa vytvára veľká rana, čo značne oslabuje rastlinu.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

Jozef Košút Pozri príspevok
Vysial som semienka divého rajčiaka, v čase zberu sa ozvi, pošlem ti
zaujímavé, rád by som vedel ako si sa k nemu dostal? len či to nebude ako v Bratislave a vinohradnícke rajčiaky, každý ich zháňa, na Miletičke ich má každý, len nikto iech nevie identifikovať
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

pavol54 Pozri príspevok
zaujímavé, rád by som vedel ako si sa k nemu dostal? len či to nebude ako v Bratislave a vinohradnícke rajčiaky, každý ich zháňa, na Miletičke ich má každý, len nikto iech nevie identifikovať
Nebudu to nahodou take velke masite rajciny? My nejake dva roky robime Supersteak (F1) http://www.presto.sk/index2.php?opti...e=0&Itemid=431 a ludia ich maju radi, vraj chutia ako "skutocne" rajciny, co mali ich stari rodicia.
0 0
Jozef Košút Jozef Košút

Jozef Košút je offline (nepripojený) Jozef Košút

Ja dlhodobo pestujem odrodu Bejbino F1 a som s ňou nadmieru spokojný.
0 0
evelin57 evelin57

evelin57 je offline (nepripojený) evelin57

Chokma Pozri príspevok
mraz ide zhora nadol, preto tie ohne - co je najnizsie, je najmenej chytene ;-) ked hlasia prizemne mrazy, znamena to, ze mraz pride co najnizsie.
.... úvaha hodná znalca, len čo je pravda .....
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

evelin57 Pozri príspevok
.... úvaha hodná znalca, len čo je pravda .....
Mila, evelin, preco pocitujes potrebu urazat? Bohuzial, ja sa stretavam aj s ludmi, ktori si myslia, ze ked hlasia prizemny mraz, tak mraz bude len kdesi dolu pri zemi a hore sa da asi opalovat, tak som to tu jednoducho zdoraznila. Aky mas problem? Ako si ty uzitocne prispela do debaty?
Naposledy upravil Chokma : 17.05.11 at 20:59
1 0
apinko apinko

apinko je offline (nepripojený) apinko

chcem sa opytat ako dosiahnem hrubsiu stonku u rajcinach.
semiacka som sadil okolo 15.3.11 pikiroval som ich o 7 dni,
12.5.11 som ich vysadzal von su vysoke 45 cm polovicu som dal do zemi maju tensiu stonku. co mam spravit ako ubrzdim rast aby stonka spevnila ked ich budem na rok pikirovat dakujem.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

apinko Pozri príspevok
chcem sa opytat ako dosiahnem hrubsiu stonku u rajcinach.
semiacka som sadil okolo 15.3.11 pikiroval som ich o 7 dni,
12.5.11 som ich vysadzal von su vysoke 45 cm polovicu som dal do zemi maju tensiu stonku. co mam spravit ako ubrzdim rast aby stonka spevnila ked ich budem na rok pikirovat dakujem.
sadiť redšie, ona sama spevnie.
0 0
slnečná kvetina slnečná kvetina
Apinko hlavné je, že kde priesady pestuješ, ak doma za oknom, tak nikdy hrubé nebudú, potrebujú veľa svetla. Ale neboj nič, ak ich dáš von, zhrubnú veľmi rýchlo, len ich musíš vyviazať, aby ich vietor nezlomil (pokiaľ sú veľmi tenké). A niekedy je na škodu aj príliš veľa vody - všetkého s mierou.
0 0
Gapo Gapo

Gapo je offline (nepripojený) Gapo

Ja? Muž.
Jozef Košút Pozri príspevok
Vysial som semienka divého rajčiaka, v čase zberu sa ozvi, pošlem ti
Čo to je "divý rajčiak"? A k čomu to je? Google mi to nechce prezradiť.
0 0
yyakuzaa yyakuzaa

yyakuzaa je offline (nepripojený) yyakuzaa

Jozef Košút Pozri príspevok
V "pazuchách" sa ti začínajú tvoriť "výmladky". Keď chceš udržať paradajku v dobrej kondícií a dobrej rodivosti a tiež dosiahnuť kvalitné plody, tieto treba "vyštipovať" čo najskôr po ich objavení sa. Pri neskoršom vylamovaní sa vytvára veľká rana, čo značne oslabuje rastlinu.

viem o tom, a aj to robim. no lenze teraz mam problem ako vela ostatnych, rastlinky mi oslahol mraz aj ked som ich mal pod tou foliou na zahradke. jednu jedinu rastlinku som si nechal doma a daval som ju von len cez den. Ta je krasna. ma vyse pol metra a ma uz aj 3 male rajcinky o velkosti hrasku na prvom trse a aj kvietky. klici na nej dalsi trs kvietkov o nieco vyssie. Neviete niekto do akej vysky odroda BEJBINO F1 vyrasta a kolko bude mat asi takychto trsov? Mimochodom tie omrznute este ziju, skusil som na niektorych otrhat vsetky listky a na niektorych som ich nechal. Uz na vsetkych klicia nove listky, zajtra ked pridem zo zahradky dodam aj foto aby ste mali predstavu ako to vyzera...
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

V mojich podmienkách dozreje max 6 strapcov
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gapo Pozri príspevok
Čo to je "divý rajčiak"? A k čomu to je? Google mi to nechce prezradiť.
Nie rajčiak, ale paradajka. Tu je link na divé.
http://www.google.sk/search?hl=sk&so...l203l561l0.3.1
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

Tweety Pozri príspevok
Nie rajčiak, ale paradajka. Tu je link na divé.
http://www.google.sk/search?hl=sk&so...l203l561l0.3.1
Rajčiak, resp. rajčina je každopádne slovenskejšie ako paradajka, ktorá ja z angl. paradise (raj)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať