Zavrieť

Porady

tvorba OP k pohľadávkam

Robo Robo

Robo je offline (nepripojený) Robo

Len sa chcem uistit ci spravne uvazujem ked si myslim ze vytvorit OP (danovu) mozem aj k pohladavkam ktore boli kupene a splnaju podmienky stanovene v Zákone o DzP (t.z. omeskanie platieb oproti stanovenej lehote splatnosti).
dakujem za nazor
r.
Usporiadat
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Viem, že mi to nič nezmení ak ten odpis je daňový náklad. Narážala som na to, že ak mi to daňováci vyhodia, ako nedaňový a tým pádom mi to ostane len vo výnosoch. Ale tiež mi to vychádza tak, že by som to mohla zaúčtovať tak ako píšeš.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Neprispeje ešte niekto svojim názorom?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Fakt nikto?
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, nájde sa dnes niekto, kto by vedel poradiť s OP?
0 0
andrej_rv andrej_rv

andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

Najka
aj ja mám problém s pohľadávkami. Vytvorili sme opravnú položku na pohľadávky v konkurze v r. 2001.Teraz som sa dozvedela, že konkurz bol zrušený v r. 2003.Chcem zrušiť OP a urobiť odpis pohľadávky. Bude to na jednej strane daňový výnos a na druhej daňový výdavok?
Tvorba opravnej položky k pohľadávkam v konkurznom konaní bola aj v roku 2001 v zmysle § 24 ods. 1 zákona č. 366/1999 Z.z. o dani z príjmov a § 2 ods. 2 písm. b) zákona č. 368/1999 Z. z. o rezervách a opravných daňovo uznaným výdavkom.
V súlade s § 4 ods. 1 a § 10 ods. 3 tohto zákona sa opravné položky k pohľadávkam voči dlžníkom v konkurznom a vyrovnávacom konaní sa zrušujú v prospech výnosov aj v prípade, ak pohľadávky zamietol správca konkurznej podstaty alebo súd svojím rozhodnutím, a to v tom zdaňovacom období, kedy došlo k zrušeniu konkurzu. V Tvojom prípade v roku 2003.
Podľa § 3 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili. Keďže si sa o zrušení dozvedela až teraz, podľa mňa neporušíš zákon, ak novo zistené skutočnosti vysporiadaš až teraz.
Predpokladám, že z účtovného hľadiska asi vytvorenú opravnú položku a pohľadávky prihlásené do konkurzu nebudeš považovať za bezvýznamnú položku. Keďže ide o účtovanie významných opráv a chýb minulých období, ja by som zrušenie opravnej položky a odpis pohľadávok neúčtoval do výnosov a nákladov zápisom 391/658 a 546/311, ale v zmysle § 5 ods. 14 Postupov PÚ na účty vlastného imania 428 resp. 429. Dôvody účtovania na týchto účtoch by som uviedol v príslušnej časti Poznámok k účtovnej závierke.
Najka
Práve o to ide, či si to môžem daňovo odpísať v tomto roku, keď som to zistila až teraz.
V novelizovanom znení § 17 ods. 15 ZDP druhá veta znie:"Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané ako daňový výdavok, alebo výnosy (príjmy) zahrňované do zdaniteľných príjmov, sa zahrňujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov." V zmysle uvedeného – aj keby si zrušenie opravnej položky účtovala na 658 a odpis pohľadávky 546, pôjde v roku účtovania podľa môjho názoru v každom prípade o položky neovplyvňujúce základ dane a pri zostavovaní daňového priznania za bežný rok by si ich mala vyňať zo zdaniteľných príjmov i daňových výdavkov. Keďže daňovo by sa oprava účtovania mala premietnuť v DP za rok 2003, ale celkový dopad je daňovo neutrálny (658 = 546), podľa mňa dodatočné priznanie za rok 2003 nie je potrebné podať. Ale k Tvojim otázkam by sa mal vyjadriť skôr audítor alebo kvalifikovaný účtovník...
Naposledy upravil andrej_rv : 05.01.06 at 19:06
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
andrej_rv
Podľa § 3 ods. 1 zákona č. 431/2002 Z.z. o účtovníctve účtovná jednotka účtuje a vykazuje účtovné prípady v období, s ktorým časovo a vecne súvisia. Ak túto zásadu nemožno dodržať, účtovná jednotka ich zaúčtuje a vykáže v období, keď sa tieto skutočnosti zistili. Keďže si sa o zrušení dozvedela až teraz, podľa mňa neporušíš zákon, ak novo zistené skutočnosti vysporiadaš až teraz.
Predpokladám, že z účtovného hľadiska asi vytvorenú opravnú položku a pohľadávky prihlásené do konkurzu nebudeš považovať za bezvýznamnú položku. Keďže ide o účtovanie významných opráv a chýb minulých období, ja by som zrušenie opravnej položky a odpis pohľadávok neúčtoval do výnosov a nákladov zápisom 391/658 a 546/311, ale v zmysle § 5 ods. 14 Postupov PÚ na účty vlastného imania 428 resp. 429. Dôvody účtovania na týchto účtoch by som uviedol v príslušnej časti Poznámok k účtovnej závierke.
V novelizovanom znení § 17 ods. 15 ZDP druhá veta znie:"Opravy chýb minulých účtovných období, ak ide o náklady (výdavky) uznané ako daňový výdavok, alebo výnosy (príjmy) zahrňované do zdaniteľných príjmov, sa zahrňujú do základu dane toho zdaňovacieho obdobia, s ktorým vecne a časovo súvisia, bez ohľadu na to, či sa účtujú do nákladov, výnosov alebo na účet nerozdelený zisk minulých rokov." V zmysle uvedeného – aj keby si zrušenie opravnej položky účtovala na 658 a odpis pohľadávky 546, pôjde v roku účtovania podľa môjho názoru v každom prípade o položky neovplyvňujúce základ dane a pri zostavovaní daňového priznania za bežný rok by si ich mala vyňať zo zdaniteľných príjmov i daňových výdavkov. Keďže daňovo by sa oprava účtovania mala premietnuť v DP za rok 2003, ale celkový dopad je daňovo neutrálny (658 = 546), podľa mňa dodatočné priznanie za rok 2003 nie je potrebné podať. Ale k Tvojim otázkam by sa mal vyjadriť skôr audítor alebo kvalifikovaný účtovník...
andrej má pravdu, je to v jeho príspevku dostatočne zdôvodnené.
DPPO podať netreba, lebo nevznikla dodatočná daňová povinnosť.
Jedná sa o opravu významnej chyby minulých období - preto účty 428 resp. 429. Účtovať treba lebo treba usporiadať 311 aj 391. Ale nie cez 5... a 6..., lebo nabaľovať výsledkové účty za rok 2005 nie je vhodné.
Popísať v Poznámkach k RUZ v časti zmeny vlastného imania.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Vďaka za Vaše príspevky. Takže zrušenie OP mám zaúčtovať na 391/428 a odpis pohľadávky 429/311.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať