Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

V dnešnom Sme pani z daňového riaditeľstva tiež hovorila o tom, že ak si kúpia lístky za napr. 70.- Sk, dajú si do nákladov len 55 % zo 70, a ešte mnohé iné zaujímavosti. Napríklad, že spätne sa nemôžu lístky uplatniť - t.j. nákup vo februári a bolo by to v nákladoch za január. Bolo by načase, aby sa ujednotili.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tonkat
V dnešnom Sme pani z daňového riaditeľstva tiež hovorila o tom, že ak si kúpia lístky za napr. 70.- Sk, dajú si do nákladov len 55 % zo 70, a ešte mnohé iné zaujímavosti. Napríklad, že spätne sa nemôžu lístky uplatniť - t.j. nákup vo februári a bolo by to v nákladoch za január. Bolo by načase, aby sa ujednotili.
A prečítali si zákon o dani z príjmov a rôzne usmernenia k tomu.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

tonkat
V dnešnom Sme pani z daňového riaditeľstva tiež hovorila o tom, že ak si kúpia lístky za napr. 70.- Sk, dajú si do nákladov len 55 % zo 70, a ešte mnohé iné zaujímavosti. Napríklad, že spätne sa nemôžu lístky uplatniť - t.j. nákup vo februári a bolo by to v nákladoch za január. Bolo by načase, aby sa ujednotili.
1. Ak si kúpia lístky za 70 Sk, neznamená to predsa, že sa v reštaurácii za to najedia, teda majú nárok jednoznačne na 49,- Sk.
2. Prečo by som si nemohla uplatniť lístky spätne? Môžem si ich predsa požičať a potom ich vrátim.
3. Je však jasné, že ak sa stravujem v jedálni a strava by stála napríklad 40,- Sk/deň, môžem uplatniť výdavok maximálne 40,- Sk. Taká cena ale nehrozí.
Zo zákona to jednoznačne vyplýva.
Ani na DR nemôžu robiť výklad proti zneniu zákona.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Evanka
1. Ak si kúpia lístky za 70 Sk, neznamená to predsa, že sa v reštaurácii za to najedia, teda majú nárok jednoznačne na 49,- Sk.
2. Prečo by som si nemohla uplatniť lístky spätne? Môžem si ich predsa požičať a potom ich vrátim.
3. Je však jasné, že ak sa stravujem v jedálni a strava by stála napríklad 40,- Sk/deň, môžem uplatniť výdavok maximálne 40,- Sk. Taká cena ale nehrozí.
Zo zákona to jednoznačne vyplýva.
Ani na DR nemôžu robiť výklad proti zneniu zákona.
Evka, plne s tebou súhlasím. Ale vidíš, oni skúsili, či sa dá urobiť taký výklad a zistili, že sa dá. V novinách to vyšlo.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

Je to sprostost, lebo existuje vyjadrenie DRSR v BB o tom, že nie max. 55% z ceny lístku si možeš dať do nákladov, ale max. 55% zo stravného 5-12 hod. To znamená, pri dnešných sadzbách cestovného 89,- (5-12 hodín) si môžeš dať do nákladov max. 48,95 Sk. Ak máš lístok v hodnote 50,- Sk, môžeš si dať do nákladov 48,95 Sk a je to DAŇOVO UZNANÝ VÝDAVOK!!!

tonkat
V dnešnom Sme pani z daňového riaditeľstva tiež hovorila o tom, že ak si kúpia lístky za napr. 70.- Sk, dajú si do nákladov len 55 % zo 70, a ešte mnohé iné zaujímavosti. Napríklad, že spätne sa nemôžu lístky uplatniť - t.j. nákup vo februári a bolo by to v nákladoch za január. Bolo by načase, aby sa ujednotili.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Takže už ani mne to nie je jasné. za minulý rok som dávala do nákladov firmy 55% z ceny 50 SK stravného lístka , čiže 27,50, ostatné platil zamestnanec.Podľa tohto čo tu čítam by som mohla opraviť a navýšiť uznateľné výdavky na 49 sk za gastrolístok? A vytlačila som si usmernenie ministerstva financií FS 5/2005, kde podľa mňa je jasné, že daňovo uznaným nákladom je 49 sk aj z 50 Sk gastrolístka , len mi nie je jasné či sa to týka aj zamestnanca aj SZČO/ ale asi áno/, a nie je tam ani dátum odkedy to usmernenie platí. Isté je len to, že aj živnostník si môže stravné dať do nákladov za rovnakých podmienok ako zamestnanec, len mi nie je jasné čo s tým minulým rokom, pretože už je tu veľa výkladov zákona. Má v tom niekto jasno?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Macka
Takže už ani mne to nie je jasné. za minulý rok som dávala do nákladov firmy 55% z ceny 50 SK stravného lístka , čiže 27,50, ostatné platil zamestnanec.Podľa tohto čo tu čítam by som mohla opraviť a navýšiť uznateľné výdavky na 49 sk za gastrolístok? A vytlačila som si usmernenie ministerstva financií FS 5/2005, kde podľa mňa je jasné, že daňovo uznaným nákladom je 49 sk aj z 50 Sk gastrolístka , len mi nie je jasné či sa to týka aj zamestnanca aj SZČO/ ale asi áno/, a nie je tam ani dátum odkedy to usmernenie platí. Isté je len to, že aj živnostník si môže stravné dať do nákladov za rovnakých podmienok ako zamestnanec, len mi nie je jasné čo s tým minulým rokom, pretože už je tu veľa výkladov zákona. Má v tom niekto jasno?
Macka, mohla by si navýšiť uznateľné výdavky za rok 2005, ale neviem koľko máte zamestnancov a koľko by si s tým mala roboty, pretože by si spätne musela prerábať aj sumy, ktoré platili zamestnanci za stravu. A do nákladov za minulý rok si môžeš dať 55 % z 80 Sk,(nie z 89) to bola výška stravného pre minulý rok. Aspoň dúfam, že pre celý, sa mi teraz nechce hľadať.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Macka
Takže už ani mne to nie je jasné. za minulý rok som dávala do nákladov firmy 55% z ceny 50 SK stravného lístka , čiže 27,50, ostatné platil zamestnanec.Podľa tohto čo tu čítam by som mohla opraviť a navýšiť uznateľné výdavky na 49 sk za gastrolístok? A vytlačila som si usmernenie ministerstva financií FS 5/2005, kde podľa mňa je jasné, že daňovo uznaným nákladom je 49 sk aj z 50 Sk gastrolístka , len mi nie je jasné či sa to týka aj zamestnanca aj SZČO/ ale asi áno/, a nie je tam ani dátum odkedy to usmernenie platí. Isté je len to, že aj živnostník si môže stravné dať do nákladov za rovnakých podmienok ako zamestnanec, len mi nie je jasné čo s tým minulým rokom, pretože už je tu veľa výkladov zákona. Má v tom niekto jasno?
SZČO si môže daňovo uplatniť stravenky od 1.1.2006.
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

áno mám v tom jasno, môžeš si uplatniť 44,- max. za minulý rok. Stravné do 31.12.2005 bolo 80,- Sk a 55% z 80,- je 44,- SK.Tých 49,- platí až od 1.1.2006, kde sa zmenilo stravné na 89,- sk a 55% z 89,- je 49,- Sk.
Daj fax, odfaxujem ti vyjadrenie DRSR v BB, ze to tak mozes robit ...


Macka
Takže už ani mne to nie je jasné. za minulý rok som dávala do nákladov firmy 55% z ceny 50 SK stravného lístka , čiže 27,50, ostatné platil zamestnanec.Podľa tohto čo tu čítam by som mohla opraviť a navýšiť uznateľné výdavky na 49 sk za gastrolístok? A vytlačila som si usmernenie ministerstva financií FS 5/2005, kde podľa mňa je jasné, že daňovo uznaným nákladom je 49 sk aj z 50 Sk gastrolístka , len mi nie je jasné či sa to týka aj zamestnanca aj SZČO/ ale asi áno/, a nie je tam ani dátum odkedy to usmernenie platí. Isté je len to, že aj živnostník si môže stravné dať do nákladov za rovnakých podmienok ako zamestnanec, len mi nie je jasné čo s tým minulým rokom, pretože už je tu veľa výkladov zákona. Má v tom niekto jasno?
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Tweety
SZČO si môže daňovo uplatniť stravenky od 1.1.2006.
Macka sa pýtala na zamestnancov najmä.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

tonkat
Evka, plne s tebou súhlasím. Ale vidíš, oni skúsili, či sa dá urobiť taký výklad a zistili, že sa dá. V novinách to vyšlo.
Tonka, ale na druhej strane, čo všetko vyšlo v novinách a nie je to pravda . Pamätáš, nedávno boli "preklepy" v Slovenskom rozhlase a narobili planý poplach.
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Práveže som zamestnancom iba ja ,a príjmové doklady/ tých 45% zo sumy 50 SK/ som účtovala do pokladne iba fiktívne /nakoľko šéf odo mňa peniaze nechcel/ , len aby to bolo daňovo správne. No a teraz po prečítaní tohto usmernenia chce aby som výdavky v minulom roku popravovala, išlo by len o opravu daňovo uznaných nákladov, len nie som si istá či môžem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Macka
Práveže som zamestnancom iba ja ,a príjmové doklady/ tých 45% zo sumy 50 SK/ som účtovala do pokladne iba fiktívne /nakoľko šéf odo mňa peniaze nechcel/ , len aby to bolo daňovo správne. No a teraz po prečítaní tohto usmernenia chce aby som výdavky v minulom roku popravovala, išlo by len o opravu daňovo uznaných nákladov, len nie som si istá či môžem.
Môžeš si naúčtovať do uznateľných nákladov 55% z 80.-teda 44Sk. Náhrada za stravné v trvaní SC do 12 hod. bola 80.- Sk.Od januára je náhrada 89.- teda 55% je 48,95.-.
A čo príspevok zo S.F.?
Naposledy upravil Tweety : 31.01.06 at 13:08
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Dík za ochotu a tu je fax. 037/7735694.
0 0
dr.kuko dr.kuko

dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

Daňový špekulant
Nemohli by ste niekto to vyjadrenie DRSR v BB, ze sa da dat do nakladov 48,90 z hocijakeho stravneho listku (49,-, 50,- 70,-)prilepit sem.
Aspon by sme mali doklad. Vopred dakujem.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

ZuzanaA
Si myslím, že obchodný zástupca má mylné informácie. A je smutné, že takáto spoločnosť, ktorá sa živí predajom lístkov v tomto nemá jasno.
Možno má jasno, ale chce viac predať.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

dr.kuko
Nemohli by ste niekto to vyjadrenie DRSR v BB, ze sa da dat do nakladov 48,90 z hocijakeho stravneho listku (49,-, 50,- 70,-)prilepit sem.
Aspon by sme mali doklad. Vopred dakujem.
Tento pokyn bol ešte vydaný k starému zákonu o dani z príjmu 366/1999.
Princíp daňovo uznateľného príspevku na stravovanie sa nezmenil.
§ 24 ods.2i sa nám v zákone 595/2003 zmenil na § 19 ods.2c.
Naposledy upravil Denda : 31.01.06 at 14:31
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Presne tak, tu vlastne nejde o zákon o dani z príjmov, ale o Zákonník práce a ten sa nezmenil. Tento pokyn je aj naďalej použiteľný.
0 0
Zužu Zužu

Zužu je offline (nepripojený) Zužu

Ešte raz reagujem na stravné lístky. Dohodla som sa z obch.zástupcom na stretnutí a odovzdá mi nové usmernenie z dańového riaditeľstva, ktoré je platné od 1.1.2006. Keď budem vedieť viac napíšem. Dostala som informácie, že bol nesprávny výklad zákona v roku 2005, je to možné? Nechcem nikoho mýliť, ani ja v tom už nemám jasno.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Tak mne to nedalo a vyhľadal som si novší výklad na stánke Daňového riaditeľstva, je vypracovaný v júni 2005. Nezdá sa mi, že by si mohli daniari vykladať, podľa mňa jednoznačné, znenie Zákonníka práce odrazu inak. Pozrite sa na tento link k § 19: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...ata/par019.doc
a je tam nadpis:
Príspevok na stravovanie
0 0
Načítať ďalšie