Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ešte novšie usmernenie je tam:
MF 009465/2005-721 uverejnenom vo FS č.5/2005.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Palino
Tak mne to nedalo a vyhľadal som si novší výklad na stánke Daňového riaditeľstva, je vypracovaný v júni 2005. Nezdá sa mi, že by si mohli daniari vykladať, podľa mňa jednoznačné, znenie Zákonníka práce odrazu inak. Pozrite sa na tento link k § 19: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/posky...ata/par019.doc
a je tam nadpis:
Príspevok na stravovanie
Teraz nerozumiem, stále sa bavíme o maximálnej sume príspevku na stravovanie?
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Denda
Teraz nerozumiem, stále sa bavíme o maximálnej sume príspevku na stravovanie?
Denda, vyzerá to tak, že tu stále máta táto téma. Ale čítala som tie usmernenia a žiadne nevyvrátilo to, čo sme tvrdili v predchádzajúcich príspevkoch.
Alebo sme už všetci prepracovaní?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Evanka
Denda, vyzerá to tak, že tu stále máta táto téma. Ale čítala som tie usmernenia a žiadne nevyvrátilo to, čo sme tvrdili v predchádzajúcich príspevkoch.
Alebo sme už všetci prepracovaní?
Skôr sa niektorí stále pýtajú na dávno zodpovedané a jasné témy.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

Tweety
Skôr sa niektorí stále pýtajú na dávno zodpovedané a jasné témy.
Ako môže jedna pracovníčka DRSR takto zavádzať celý národ, verejne v novinách, alebo kto potom vydáva tie usmernenia? A pre koho? A ešte sa pod to aj podpíše!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

tonkat
Ako môže jedna pracovníčka DRSR takto zavádzať celý národ, verejne v novinách, alebo kto potom vydáva tie usmernenia? A pre koho? A ešte sa pod to aj podpíše!
Problém tam majú asi v tom, že DR , alebo MF niečo vydá, a oni nemajú k tomu žiadne školenie a potom to takto vyzerá. Lenže, každý, oni zvlášť, by sa mali predovšetkým riadiť platnými zákonmi, keď to od nás ostatných radových vyžadujú. Neznalosť zákona neospravedlňuje. Na kontrole si na takúto neznalosť posvietia, hoci oni v tom nemajú jasno.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Mne sa zdá, že sme tu viacerí, ktorí čítajú a čím viac čítajú, tým menej rozumejú. Aspoň ja som viac a viac zamotaná. Tweety, prosím, zdá sa, že tomu rozumieš, skús rozpísať presne, na čo má v r. 2006 právo SZČO, z akéhokoľvek stravného lístka ( to by malo byť tých necelých 49,-). Toto je myslím jasné, ale čo zamestnanci? Ak kúpim zamestnancovi lístok za 50,-, koľko je daňový náklad, koľko vlastne zaplatí zamestnanec za lístok?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Pýtam sa ešte raz aký je rozdiel medzi tým čo vydalo MF a DRSR?
Ja ho tam nevidím
Naposledy upravil Denda : 31.01.06 at 16:24
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Marianna01
Mne sa zdá, že sme tu viacerí, ktorí čítajú a čím viac čítajú, tým menej rozumejú. Aspoň ja som viac a viac zamotaná. Tweety, prosím, zdá sa, že tomu rozumieš, skús rozpísať presne, na čo má v r. 2006 právo SZČO, z akéhokoľvek stravného lístka ( to by malo byť tých necelých 49,-). Toto je myslím jasné, ale čo zamestnanci? Ak kúpim zamestnancovi lístok za 50,-, koľko je daňový náklad, koľko vlastne zaplatí zamestnanec za lístok?
Od 1.1.2006 platí pre SZČO taký istý režim v poskytovaní straveniek ako u zamestnancov v PP. Od 1.1. sa v zákone o cestovných náhradách zvýšila náhrada stravného pri SC. Pri poskytovaní stravovania sa riadime tým, že daňovo uznaný maxim. náklad je vo výške 55% zo stravného poskytnutého
pri SC v trvaní od 5-12 hod. a to je 89.-. Zhrniem, daňový náklad môže byť maximálne 55% zo sumy 89.- a to je 48,95, resp. 49.-.
Uvediem príklad: stravenka v hodnote 89.- náklad je 49.-
stravenka v hodnote 50.- náklad 49.-
stravenka v hodnote 40.- náklad 40,-
stravenka v hodnote 90.- náklad 49,-
Naposledy upravil Tweety : 02.02.06 at 07:04
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

Ďakujem - takže zamestnanci všetko po starom.

Vďaka...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Marianna01
Ďakujem - takže zamestnanci všetko po starom.

Vďaka...
Všetko po starom.
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Potom nevidím dôvod prečo by mal SZČO si dávať 55% z ceny lístka ani z ceny max. stravného 89
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Denda
Pýtam sa ešte raz aký je rozdiel medzi tým čo vydalo MF a DRSR?
Ja ho tam nevidím
Rozdiel je len taký, že v tom, čo vydalo DRSR sa hovorí o skutočne poskytnutom príspevku a v MF len o poskytnutom príspevku. Fakticky ale rozdiel nie je. Aspoň ho nevidím. A myslím, že si neprotirečia.
0 0
JankaO JankaO

JankaO je offline (nepripojený) JankaO

Heleč
Potom nevidím dôvod prečo by mal SZČO si dávať 55% z ceny lístka ani z ceny max. stravného 89

??? nerozumiem, bola to otázka?
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Ahoj Velettka,
ešte raz posielam číslo faxu a poprosím o to vyjadrenie DRSR v BB.
037/7735694
Dík. MACKA
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Velettke,ďakujem, práve mi prišiel fax, a ak si bola na telefone ty tak sme sa aj počuli. Ešte raz dík, idem poprerábať výdavky na stravné za minulý rok a v tomto roku to už bude pohoda.
Ahojky. Macka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Skúsim svoju verziu zhrnutia tejto diskusie (a vopred zdôrazňujem, že môj názor je rovnaký, ako v prípade Tweety, Mušky, Dendy atď.)

Zákonník práce hovorí v § 152:

"(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku
1 najmä podávaním jedného teplého hlavného
jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu
pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení,
v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa
alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov
prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby,
ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby,
ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej
osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie
služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje
výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná
zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť
poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku
2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však
na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného
pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného
predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje
príspevok podľa osobitného predpisu."

Zákon o dani z príjmu hovorí od 1.1.2006 v § 19 ods.2 písm.p):

"p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).“

Čo z toho vyplýva:

SZČO si môže uplatniť výdavky na stravovanie najviac v rozsahu, ustanovenom podľa Zákonníka práce v prípade zamestnancov, tj. pri jednom jedle najviac sumu 55% stravného pri pracovnej ceste v trvaní 5-12 hodín podľa Zákona o cestovných náhradách.

Aktuálna suma stravného je 89 Sk. 55% z toho je 48,95 Sk.

Maximálna suma, ktorú si SZČO môže uplatniť ako výdavok na stravovanie pri jednom jedle je teda suma 48,95 Sk.

Nie je podstatné, aká je skutočná cena jedla (alebo gastrolístka). Zákon hovorí o maximálnej možnej sume, to je všetko.

Ak by sme aj začali teoretizovať o tom, že zamestnávateľ má prispievať najmenej 55% zo skutočnej ceny jedla - OK - podľa Zákonníka práce zamestnávateľ môže prispievať aj 100% z ceny jedla, daňovo uznaných má však maximálne sumu 48,95 Sk. Implicitne v takejto diskusii budeme samozrejme predpokladať, že SZČO ako "samozamestnávateľ" si veľkoryso bude "sám sebe" prispievať 100% z ceny jedla, alebo nie? Takže to "najmenej" v Zákonníku práce jednoducho ignorujme, nech nás to nemýli.

Pripomínam, že ak SZČO za deň odpracuje viac ako 11 hodín, má nárok uplatniť si do výdavkov sumu za dve jedlá, teda 2 x 48,95 Sk.

Pozor, celkovo vykázaný "počet jedál" nesmie byť vyšší, ako je ho možné teoreticky uznať v prípade zamestnanca podľa Zákonníka práce. Tu je na samostatnú diskusiu, aký je vlastne podľa Zákonníka práce reálny limit počtu nadčasov, povinného odpočinku medzi dvoma smenami atď. Pri 40 hodinách týždenne to však určite nekončí. Pre optimalizátorov malý príklad toho správneho rozvrhu (prípustného 42-hodinového) týždenného pracovného času: 4, 4, 4, 4, 4, 11, 11 = 9 gastrolístkov týždenne.

Na záver pár príkladov.

Cena jedla (gastrolístka) 40 Sk = do nákladov 40 Sk
Cena jedla (gastrolístka) 49 Sk = do nákladov 48,95 Sk
Cena jedla (gastrolístka) 50 Sk = do nákladov 48,95 Sk
Cena jedla (gastrolístka) 60 Sk = do nákladov 48,95 Sk
Cena jedla (gastrolístka) 89 Sk = do nákladov 48,95 Sk
Cena jedla (gastrolístka) 100 Sk = do nákladov 48,95 Sk

Úplne na záver pozdravujem gastrolístko-firmy so želaním veľa úspechov v podnikaní. Len si ich dovolím upozorniť, že pre SZČO je najvýhodnejší gastrolístok v cene 49 Sk. A len pre SZČO, ktorí si uplatňujú skutočné výdavky.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 02.02.06 at 21:38
0 0
majja majja

majja je offline (nepripojený) majja

Veľmi užitočné....
Som SZČO. Som zvedavá ako mám niekomu dokázať, že mám nárok na 2 gastrolístky na deň, keď napr. robím niekedy aj 15-16 hod denne (naozaj reálne). Alebo niekedy keď nemám zákazku , tak nerobím vôbec.....
Takže SZČO by mohol v pohode si dávať 7 gastrolístkov do nákladov- akože robím 6hodín denne x7dní=42 hod týždenne. A bez nejakého ´dalšieho dokladovania? Som SZČO , ktorý nikomu nedokladuje dĺžku prac. doby. Alebo jednoducho dať do nákladov 5 gastrolístkov a mám pokoj???!
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Prezumpcia neviny. Dokazovať má daňový urad, že ste tých 15 hodín nerobili.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Dodávam, že autor príspevku č.238 si uplatňuje paušálne výdavky, tj. uvedený postup nevyužije.

Naviac jedno jeho ja plače pri pomyslení na zníženie základu dane živnostníkov v sume okolo 20.000 ročne, čo znamená i zníženie odvodov na zdravotné poistenie.
0 0
Načítať ďalšie