Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
Kristína Kristína

Kristína je offline (nepripojený) Kristína

Dobrý deň,

k tým cenám stravného lístka.
Stravný lístok stojí 65,-
Podnikateľ si uplatní do výdavkov z hodnoty lístka 48,95. To znamená, že zamestnancovi predá tento lístok za zvyšných 16,05 Sk/lístok? Ide o JÚ bez DPH.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Kristína
Dobrý deň,

k tým cenám stravného lístka.
Stravný lístok stojí 65,-
Podnikateľ si uplatní do výdavkov z hodnoty lístka 48,95. To znamená, že zamestnancovi predá tento lístok za zvyšných 16,05 Sk/lístok? Ide o JÚ bez DPH.

Ohľadne poskytovanie stravovania zamestnancom príspevky sú tu:http://www.porada.sk/t5438-p5-stravn...a-tovanie.html
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Už je to hrozné, toľko to omieľať, ale ešte stále nieviem, či je niekde jednoznačne napísané, koľko lístkov si môže podnikateľ dať do nákladov?

1. Ak robí tak ako jeho zamestnanci, tak podľa rozpisu služieb? Aj keď je to nad rámec pracovného času stanoveného zákonníkom práce?

2. Koľko lístkov si ale uzná podnikateľ (tak ako už bolo spomínané), ktorý nemá určenú pracovnú dobu. Také externé účtovníčky robia od vidím do nevidím, napr.
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Janka6685
Už je to hrozné, toľko to omieľať, ale ešte stále nieviem, či je niekde jednoznačne napísané, koľko lístkov si môže podnikateľ dať do nákladov?

1. Ak robí tak ako jeho zamestnanci, tak podľa rozpisu služieb? Aj keď je to nad rámec pracovného času stanoveného zákonníkom práce?

2. Koľko lístkov si ale uzná podnikateľ (tak ako už bolo spomínané), ktorý nemá určenú pracovnú dobu. Také externé účtovníčky robia od vidím do nevidím, napr.
Janka prečítajte si prosím pozorne príspevok č.238
Ostatné veci okolo toho si už musí podnikateľ podľa toho zariadiť. Nemôžete očakávať, že Vám tu niekto na porade povie, že vy ako podnikateľka si dávajte za mesiac 20 ,15, 21 lístkov
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Denda
Janka prečítajte si prosím pozorne príspevok č.238
Ostatné veci okolo toho si už musí podnikateľ podľa toho zariadiť. Nemôžete očakávať, že Vám tu niekto na porade povie, že vy ako podnikateľka si dávajte za mesiac 20 ,15, 21 lístkov
Ja očakávam, že mi tu na porade konečne niekto zodpovie na moju otázku.

Stále totiž neviem, ako to budem dokladovať. Ale nevadí. Ja sa zariadim. Ďakujem pekne.
0 0
mika1 mika1

mika1 je offline (nepripojený) mika1

Robila som si malý prieskum: na trhu je 5 stravovacích spoločností poskutujúcich GASTROLÍSTKY a len jediná z nich komunikuje pravdivo, že pre SZČO sú najvýhodnejšie 49,-Sk poukážky. Majú tomu prispôsobené letáky, web (www.gastropass.sk) aj ponuku. Na pobočke v Košiciach mi poskytli všetky potrebné informácie, z ich internetu mi vytlačili návody na zaúčtovanie, ukázali Usmernenie ministerstva financií. Zároveň ma však upozornili, že existujú aj iné názory a je len na mne, akú hodnotu poukážok si vyberiem. Majú šikovnú ponuku z hotovými balíčkami, nevyžadujú zmluvy.

Vo všetkých ostatných spoločnostiach ma presviedčali, že ak si chcem uplatniť do nákladov maximum, musím si kúpiť 89,-Sk poukážky.

Cenovo vyšla nakoniec najvýhodnejšie práve tá jediná spoločnosť, ale aj keby to tak nebolo, rozhodla by som sa pre nich, pretože odporúčajú to, čo je najvýhodnejšie pre mňa a nie pre nich
0 0
deha deha

deha je offline (nepripojený) deha

Zo školenia mám poznatok od pracovníčky DÚ Žilina, že gastrolístky v prípade SZČO nemočno uznať do nákladov, iba priamo podloženú konzumáciu/napr pokl. blok za obed/ zaplatenú týmto lístkom v zmysle ďalších ustan .zákona o náhradách. Gastrolístky fungujú provoplánovane ako ceniny u samotných SZČO.DÚ majú na to presne Metodické usmernenie ku kontrolám, preto kritizovala reklamu firiem ,kt. gastráče predávajú, lebo táto zavádza.Takže si to preverte!!!!
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

deha
Zo školenia mám poznatok od pracovníčky DÚ Žilina, že gastrolístky v prípade SZČO nemočno uznať do nákladov, iba priamo podloženú konzumáciu/napr pokl. blok za obed/ zaplatenú týmto lístkom v zmysle ďalších ustan .zákona o náhradách. Gastrolístky fungujú provoplánovane ako ceniny u samotných SZČO.DÚ majú na to presne Metodické usmernenie ku kontrolám, preto kritizovala reklamu firiem ,kt. gastráče predávajú, lebo táto zavádza.Takže si to preverte!!!!
V tom prípade, nemožno uznať kúpu gastrolístkov do nákladov ani u zamestnávateľov, pretože u nich je to tiež cenina a nemajú dokladovanú konzumáciu jedla u svojich zamestnancov.
0 0
domacnost domacnost

domacnost je offline (nepripojený) domacnost

Tak tomuto už naozaj nerozumiem, to mám chápať, že kúpa GASTROLÍSTKOV sa nebude dávať ako výdav.z 89,00 SK 55%? Môhli by ste mi to prosím vás po lopatisticky vysvetliť? SZČO si kúpil GASTROLÍSTKY od 1.2.06. na 3 mesiace vopred, je 49,00 SK (55%z 89SK) výdavok ovpl.základ dane? Prosím o konečnú a pravdivú odpoveď.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

deha
Zo školenia mám poznatok od pracovníčky DÚ Žilina, že gastrolístky v prípade SZČO nemočno uznať do nákladov, iba priamo podloženú konzumáciu/napr pokl. blok za obed/ zaplatenú týmto lístkom v zmysle ďalších ustan .zákona o náhradách. Gastrolístky fungujú provoplánovane ako ceniny u samotných SZČO.DÚ majú na to presne Metodické usmernenie ku kontrolám, preto kritizovala reklamu firiem ,kt. gastráče predávajú, lebo táto zavádza.Takže si to preverte!!!!
Toto je úplne zavádzajúca informácia, nepodložená zákonom o dani z príjmu, ani ZP.
0 0
mika1 mika1

mika1 je offline (nepripojený) mika1

deha
Zo školenia mám poznatok od pracovníčky DÚ Žilina, že gastrolístky v prípade SZČO nemočno uznať do nákladov, iba priamo podloženú konzumáciu/napr pokl. blok za obed/ zaplatenú týmto lístkom v zmysle ďalších ustan .zákona o náhradách. Gastrolístky fungujú provoplánovane ako ceniny u samotných SZČO.DÚ majú na to presne Metodické usmernenie ku kontrolám, preto kritizovala reklamu firiem ,kt. gastráče predávajú, lebo táto zavádza.Takže si to preverte!!!!
Nezmysel, veď gastrolístky sú nepriamo spomínané aj v zákonníku práce: "...alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej alebo fyzickej osoby, kktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby...." Navyše stravovacie poukážky sú síce cenina, ale účelovo viazaná cenina, čo je ošetrené aj v zmluvách či obchodných podmienkach týchto firiem. Mám pocit, že na daňovom úrade v Žiline má nejaký majiteľ reštaurácie dobrého kamaráta...
0 0
Velettka Velettka

Velettka je offline (nepripojený) Velettka

To tu daňováčku by mali vyhodiť .... abo na školenie poslať :-))
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
domacnost
Tak tomuto už naozaj nerozumiem, to mám chápať, že kúpa GASTROLÍSTKOV sa nebude dávať ako výdav.z 89,00 SK 55%? Môhli by ste mi to prosím vás po lopatisticky vysvetliť? SZČO si kúpil GASTROLÍSTKY od 1.2.06. na 3 mesiace vopred, je 49,00 SK (55%z 89SK) výdavok ovpl.základ dane? Prosím o konečnú a pravdivú odpoveď.
Je to tak, ako píšeš. O túto sumu t.j. 49,- Sk za každý odpracovaný deň sa zníži základ dne a tiež vymeriavací zaklad pre výpočet odvodov do fondov.

Ja by som potrebovala prediskutovať takýto prípad:
Som zamestnaná vo vlastnej S.R.O ako účtovníčka. Sídlo spoločnosti je v mieste trvalého bydliska. V pracovnej zmluve je miesto výkonu práce uvedené sídlo spoločnosti, teda miesto trvalého bydliska. Okrem výkonu práce na tejto adrese, chodím 2- 3 x týždenne do firmy klienta - jedná sa o to isté mesto. Na aké stravné mám, keď idem ku klientovi: a/ stravný lístok ?
b/ stravné vo výške 89,- Sk ?
V prípade a/ dám do nákladov firmy 55 % z 89,- Sk t.j. 49,- SK
V prípade b/ dám do nákladov 89,- SK - ? je to pracovná cesta ?
Ďakujem za Vaše názory.Hupka
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

hupka
Je to tak, ako píšeš. O túto sumu t.j. 49,- Sk za každý odpracovaný deň sa zníži základ dne a tiež vymeriavací zaklad pre výpočet odvodov do fondov.
Ja by som potrebovala prediskutovať takýto prípad:
Som zamestnaná vo vlastnej S.R.O ako účtovníčka. Sídlo spoločnosti je v mieste trvalého bydliska. V pracovnej zmluve je miesto výkonu práce uvedené sídlo spoločnosti, teda miesto trvalého bydliska. Okrem výkonu práce na tejto adrese, chodím 2- 3 x týždenne do firmy klienta - jedná sa o to isté mesto. Na aké stravné mám, keď idem ku klientovi: a/ stravný lístok ?
b/ stravné vo výške 89,- Sk ?
V prípade a/ dám do nákladov firmy 55 % z 89,- Sk t.j. 49,- SK
V prípade b/ dám do nákladov 89,- SK - ? je to pracovná cesta ?
Ďakujem za Vaše názory.Hupka
Ak dostaneš na deň stravenku, nemôžeš mať ešte aj preplatený cesťák.
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Tweety
Ak dostaneš na deň stravenku, nemôžeš mať ešte aj preplatený cesťák.
Ja viem, že nemôžem mať oboje, ale ide mi o to, že keď nevykonávam prácu na svojom pracovisku, idem na pracovnú cestu / u klienta pracujem cca 6 - 7 hod./ a potom či mám nárok na stravné ako na pracovnej ceste t.j. 89,- SK. Ide mi aj o posúdenie toho, či sa jedná o pracovnú cestu, keď je to v jednom meste. Ďakujem.
Naposledy upravil hupka : 03.02.06 at 14:40
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

deha
Zo školenia mám poznatok od pracovníčky DÚ Žilina, že gastrolístky v prípade SZČO nemočno uznať do nákladov, iba priamo podloženú konzumáciu/napr pokl. blok za obed/ zaplatenú týmto lístkom v zmysle ďalších ustan .zákona o náhradách. Gastrolístky fungujú provoplánovane ako ceniny u samotných SZČO.DÚ majú na to presne Metodické usmernenie ku kontrolám, preto kritizovala reklamu firiem ,kt. gastráče predávajú, lebo táto zavádza.Takže si to preverte!!!!
Toto predsa nemá logiku! Veď konzumáciu v reštaurácii vieme zaplatiť peniazmi, načo by nám na ten účel slúžili gastrolístky.
Tu vidieť slovenskú náturu. Dlhé roky sme v tomto boli diskriminovaní a teraz keď konečne kompetentní zmúdreli a odhlasovali, referentka DU nedopraje.
Idem radšej na stretko, nech si zlepším náladu po tejto info.
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

:
D Poctivo som si prečítala tých 25 strán príspevkov, a dúfam, že máte pravdu tí, čo tvrdíte verziu zhrnutú p. Mihálom, pretože je v tom zmätok na celom Slovensku. Mne to bolo takto jasné od začiatku, ale potom som sa stretla s iným výkladom a prišiel zákon o stravnom SZČO a médiá a neodborníci zmiatli jeho výkladom mnoho ľudí,

VĎAKA

Ešte by mohlo vyjsť nejaké usmernenie MF alebo DRSR , ale možno si nechajú priestor, aby nás mohli preháňať.
Ale my sa nedáme, lebo PORADU máme.
0 0
Krtko Krtko

Krtko je offline (nepripojený) Krtko

Pardon 26 strán
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Krtko
:
D Poctivo som si prečítala tých 25 strán príspevkov, a dúfam, že máte pravdu tí, čo tvrdíte verziu zhrnutú p. Mihálom, pretože je v tom zmätok na celom Slovensku. Mne to bolo takto jasné od začiatku, ale potom som sa stretla s iným výkladom a prišiel zákon o stravnom SZČO a médiá a neodborníci zmiatli jeho výkladom mnoho ľudí,
VĎAKA
Ešte by mohlo vyjsť nejaké usmernenie MF alebo DRSR , ale možno si nechajú priestor, aby nás mohli preháňať.
Ale my sa nedáme, lebo PORADU máme.
Netreba sa dať zmiasť.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

V s.r.o. mám pracovný úväzok na 5 hodín (8,00 - 13,00 hod).
Od 13,01 hod do nemoty robím ako SZČO .
Z s.r.o. si nárokujem stravný lístok, ako SZČO si budem tiež.
Píšem si dve evidencie dochádzky.

Dobrú chuť
0 0
Načítať ďalšie