Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
rado.weber rado.weber

rado.weber je offline (nepripojený) rado.weber

som slobodny autor, nemam zivnost, ale len DIC, mozem pouzivat stravne listky i ja ?

Ico nemam vystavene
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Áno, môžeš si stravné uplatniť vo výdavkoch aj ty (ak nebudeš uplatňovať paušálne výdavky).
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

elPi
V s.r.o. mám pracovný úväzok na 5 hodín (8,00 - 13,00 hod).
Od 13,01 hod do nemoty robím ako SZČO .
Z s.r.o. si nárokujem stravný lístok, ako SZČO si budem tiež.
Píšem si dve evidencie dochádzky.

Dobrú chuť
Buď ako zamestnanec, alebo ako SZČO, aj aj nemôžeš.
0 0
vama vama

vama je offline (nepripojený) vama

Stravné lístky: zamestnanec a zároveň SZČO
Myslím si že ak ako zamestnanec splní podmienku ZP = výkon práce dlhší ako 4 hod. v daný deň a na druhej strane ako SZČO si vykáže výkon práce dlhší ako 4 hod. v ten istý deň, má nárok na 2 lístky za tento deň : 1 od zamestnávateľa, pretože splnil podmienku ZP a 1 ako živnostník - náklad na stravný lístok vo výške stanovenej zákonom si uplatní vo svojich výdavkoch, pretože splnil podmienku z. o dani z príjmov a ZP.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Novela zákona o dani z príjmu platná od 1.1.2006 to neumožňuje.
Iba doplním: hovorí o tom §19 odst.2 Zákona o dani z príjmu.
Naposledy upravil Tweety : 04.02.06 at 15:54
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

vama
Stravné lístky: zamestnanec a zároveň SZČO
Myslím si že ak ako zamestnanec splní podmienku ZP = výkon práce dlhší ako 4 hod. v daný deň a na druhej strane ako SZČO si vykáže výkon práce dlhší ako 4 hod. v ten istý deň, má nárok na 2 lístky za tento deň : 1 od zamestnávateľa, pretože splnil podmienku ZP a 1 ako živnostník - náklad na stravný lístok vo výške stanovenej zákonom si uplatní vo svojich výdavkoch, pretože splnil podmienku z. o dani z príjmov a ZP.
Toto je presné znenie §19 ods.2 písm.:
"p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).“

PS: Toto jediné je tam napísané zrozumiteľne:-)
Naposledy upravil Denda : 04.02.06 at 16:38 Dôvod: oprava ods. v §.
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Denda
Toto je presné znenie §19 ods.2 písm.:
"p) výdavky (náklady) na stravovanie vynaložené daňovníkom s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, ak daňovníkovi súčasne nevzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa osobitného predpisu v súvislosti s výkonom závislej činnosti, alebo daňovník neuplatňuje výdavky (náklady) na stravovanie podľa písmena e).“

PS: Toto jediné je tam napísané zrozumiteľne:-)
Je tam to slovo "súčasne" .

Obrazne povedané:
Keď z časového hľadiska jeden nárok vznikne doobeda a druhý poobede,
je to súčasne ???
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ak má niekto dve zamestnania, v jednom odrobí doobeda 5 hodín, v druhom poobede 5 hodín, má nárok na stravné v oboch zamestnaniach?

Tvrdím, že nárok má.

A to isté je v prípade keď: "do 13.00 zamestnanec - od 13.00 SZČO".
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

elPi
V s.r.o. mám pracovný úväzok na 5 hodín (8,00 - 13,00 hod).
Od 13,01 hod do nemoty robím ako SZČO .
Z s.r.o. si nárokujem stravný lístok, ako SZČO si budem tiež.
Píšem si dve evidencie dochádzky.

Dobrú chuť
To nemá chybu ...píšem si dve evidencie dochádzky. Keď som len SZČO, mám si kúpiť do kancelárie cvikačky? A keď podnikám v troch oblastiach, tak si robím tri dochádzky? Podnikatelia, ak Vám nestačí denne 24 hodín, treba vstať o hodinu skôr. A ak Vám je aj to málo, treba ísť večer o hodinu neskôr spať.
Podľa mňa ak spĺňam u zamestnávateľa nárok na stravné, tak ho mám. A keď ešte aj podnikám, tak tiež mám nárok. Keď platíme daň z dvoch príjmov, tak nám zákon láskavo umožňuje sa aj najesť.
0 0
Marianna01 Marianna01

Marianna01 je offline (nepripojený) Marianna01

abel
To nemá chybu ...píšem si dve evidencie dochádzky. Keď som len SZČO, mám si kúpiť do kancelárie cvikačky? A keď podnikám v troch oblastiach, tak si robím tri dochádzky? Podnikatelia, ak Vám nestačí denne 24 hodín, treba vstať o hodinu skôr. A ak Vám je aj to málo, treba ísť večer o hodinu neskôr spať.
Abel - ja sa držím hesla jedného riaditeľa :...Máte na to 24 hodín denne plus celú noc!
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Marianna01
Abel - ja sa držím hesla jedného riaditeľa :...Máte na to 24 hodín denne plus celú noc!
Zaujímavý názor pána riaditeľa, nepovedal koľko je to spolu hodín, keď deň má iba tých 24?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

Marianna01
Abel - ja sa držím hesla jedného riaditeľa :...Máte na to 24 hodín denne plus celú noc!
Tiež dobré
0 0
lubinami lubinami

lubinami je offline (nepripojený) lubinami

Veselý človiečik
Prosím o radu. Som živnostník, objednal som si stravné lístky na pol roka, prišla mi predfaktúra, ako ju mám zaúčtovať. Výdavky ako - stravné sa dávajú do Odpočítateľných nákladov až na konci účtovného roku alebo, keď príde faktúra.Čiže môžem to zaúčtovať už teraz vo februári ?- 55% z ceny do nákladov alebo len evidovať ako výdavok neovpl.ZD ? a urobiť to na konci roku ? Suma za stravné lístky je 10.600,- Sk - môžem to dať naraz, alebo sa to musí rozúčtovávať na mesiace ?
Ďakujem.
0 0
hupka hupka

hupka je offline (nepripojený) hupka

uctovnicka
Pán Mihál, aký máte názor na prípad, ktorý som opísla v príspevku č. 30 ?
Jedná sa mi o to, či je možné považovať za pracovnú cestu výkon práce u klienta, ktorý má sídlo v tom istom meste ako je miesto môjho pracoviska, teda písať cesťák, alebo patrí za tento deň stravný lístok ?
Je v tom rozdiel, z pohľadu nákladov spoločnosti. V prípade cestovného 89,- SK je to celé v nákladoch, pričom pri poskytnutí str. lísktu je to le 55 %.
Ďakujem. Hupka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Hupka, pravdupovediac vôbec sa nevyznám v zákone o cestovných náhradách, takže snáď Vám odpovie niekto iný.
0 0
Vladol Vladol

Vladol je offline (nepripojený) Vladol

elPi
V s.r.o. mám pracovný úväzok na 5 hodín (8,00 - 13,00 hod).
Od 13,01 hod do nemoty robím ako SZČO .
Z s.r.o. si nárokujem stravný lístok, ako SZČO si budem tiež.
Píšem si dve evidencie dochádzky.

Dobrú chuť
Nemáš nárok na obidve v jeden pracovný deň.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jozef Mihál
Ak má niekto dve zamestnania, v jednom odrobí doobeda 5 hodín, v druhom poobede 5 hodín, má nárok na stravné v oboch zamestnaniach?
Tvrdím, že nárok má.

A to isté je v prípade keď je: do 13.00 zamestnanec - od 13.00 SZČO.
0 0
lussika lussika

lussika je offline (nepripojený) lussika

...ked je zamestnancom pocas dna 8 hodin (dostava od zamestnavatela stravne listky) a dalsich 8 hodin pracuje ako SZCO, t.j. 16 hodin/den...spada do casoveho pasma 12-18 hodin, pricom pre toto pasmo je stravne do vysky 135 Sk, v akej hodnote si moze danovo uznat dalsi stravny listok za SZCO?
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

lussika
...ked je zamestnancom pocas dna 8 hodin (dostava od zamestnavatela stravne listky) a dalsich 8 hodin pracuje ako SZCO, t.j. 16 hodin/den...spada do casoveho pasma 12-18 hodin, pricom pre toto pasmo je stravne do vysky 135 Sk, v akej hodnote si moze danovo uznat dalsi stravny listok za SZCO?
Naozaj sa už z toho robí poriadny guláš
Zrejme máte na mysli časové pásmo podľa zákona o cestovných náhradách. Tak ak chcete aby spadol do časového pásma od 12 - 18 hodín hádam by bolo dobré, keby mu vznikla cestovná náhrada ako SZCO už od časového pásma 5-12 hodín. Chcem tým povedať, že ak si SZCO vykáža klasický cesťák s nárokom na stravné, tak si nebude vykazovať začiatok ako zamestnanec
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Moj znamy ma zamestnanie, kde dostava dva stravne listky, kedze pracuje viac ako 8 hodin. Cez den podnika ako SZCO a robi vyjazdy mimo miesto staleho vykonu prace na viac ako 5 hodin a ma narok na diety. Myslim,ze na tom nic nie a je to v poriadku. Zakon totiz nehovori, ze to tak byt nemoze.
0 0
Načítať ďalšie