Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
bejby
Chcela by som sa spýtať niekoho na takúto vec:
Je v nejakom zákone napísané, v akej hodnote musí dávať zamestnávateľ (podnikateľ) zamestnancovi gastrolístky?
Nie je. Ale je to vec etiky a zamestnávateľ by mal zvážiť možnosť zamestnanca reálne sa prestravovať za hodnotu poskytnutého lístka. Zákonné obmedzenie sa týka iba výšky príspevku zamestnávateľa. Ale nie je stanovená ani maximálna ani minimálna hodnota stravnej jednotky (stravného lístka). Od hodnoty lístka sa zároveň odvíja kalkulácia, účtovanie a daňová uznateľnosť výdavkov.
0 0
ini ini

ini je offline (nepripojený) ini

Aj ja mam jednu otazocku. Viem, ze malo vyjst usmernenie, ci je nutne kupit stravne listky alebo mozno pouzit blocky z restauracie (55% z 89,- Sk?) a ci sa moze pocitat 6-7 dni ked robi v SO a NE alebo len 5 dni v rozsahu aky ma narok zamestnanec. Viete ci je to uz zname?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

ini
Aj ja mam jednu otazocku. Viem, ze malo vyjst usmernenie, ci je nutne kupit stravne listky alebo mozno pouzit blocky z restauracie (55% z 89,- Sk?) a ci sa moze pocitat 6-7 dni ked robi v SO a NE alebo len 5 dni v rozsahu aky ma narok zamestnanec. Viete ci je to uz zname?
Usmernenie zatiaľ nevyšlo....
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

Článok v HN 10.1.2006, s. 4

Ako si uplatniť stravné na živnosť
Od januára sa môžu aj živnostníci stravovať za rovnakých podmienok ako ich zamestnanci. Rovnako ako oni majú nárok na 55 percent z ceny obeda, najviac však z 89 korún. Za každý odpracovaný deň si tak môžu uplatniť ako daňovo uznateľný výdavok 49 korún.Od januára sa môžu aj živnostníci stravovať za rovnakých podmienok ako ich zamestnanci. Rovnako ako oni majú nárok na 55 percent z ceny obeda, najviac však z 89 korún. Za každý odpracovaný deň si tak môžu uplatniť ako daňovo uznateľný výdavok 49 korún.
Väčšina malých podnikateľov však nevie, akým spôsobom si môže tieto výdavky priznať. "Musím sama sebe kupovať lístky, alebo si môžem paušálne každý mesiac odpočítať za odpracovaný deň určitú sumu?" pýta sa živnostníčka, obchodníčka s mobilnými telefónmi z Bratislavy.
Ako na to
Podľa riaditeľky Daňového úradu v Poprade Dariny Salanciovej si živnostníci nemôžu výdavky na stravné odpočítať paušálne. "Musí ísť o preukázateľný výdavok. Môžu to urobiť viacerými spôsobmi. Buď si kúpia gastrolístky v hodnote najviac 89 korún, doklad o kúpe doložia (preukázateľný výdavok) k daňovému priznaniu a 55 percent z ceny si zarátajú ako daňovo uznateľný výdavok. Môžu si kúpiť aj drahšie lístky, ale odpočítať si môžu iba 55 percent z 89 korún. "Je to pre nich komplikovanejšie," konštatuje Salanciová a odporúča preto nakupovať stravné lístky iba do ceny 89 korún. Tie sú podľa nej najvýhodnejšie. Ak si totiž živnostník kúpi lacnejšie gastrolístky, môže si odpočítať 55 percent iba z ceny stravného lístka. To znamená, ak by mal lístky v hodnote 50 korún, mohol by si odpočítať iba 27,50 koruny.
Prípadne sa môže živnostník dohodnúť s niektorou reštauráciou na poskytovaní obedov a ako daňovo uznateľný výdavok predložiť faktúru z pohostinstva. Aj v tomto prípade si však môže odpočítať v jednom odpracovanom dni len 55 percent z 89 korún.
Poslednou možnosťou je odkladať si pokladničný doklad pri platení za jedlo v reštaurácii. Takisto platí, že sa z neho dá odrátať iba 55 percent z 89 korún.
Záväzný výklad nie je
Viacerým živnostníkom sa však môže stať, že sa stretnú na daňových úradoch s rôznym výkladom a odporúčaním. Podľa hovorcu daňovej správy Roberta Mervu totiž ešte neexistuje žiadne metodické usmernenie pre daňové úrady. Potvrdila to aj Salanciová.
Živnostníci môžu byť mierne prekvapení aj zo samotnej sumy 89 korún, keďže v tejto hodnote gastrolístky doteraz neboli. Vo firme Accor services však potvrdili, že na novú legislatívu už reagujú a lístky v tejto sume majú pripravené.
Nárok na stravné pre živnostníkov
- zákon o dani z príjmov
(§ 19 ods. 2 písm. p) a § 21 ods. 1 písm. i))
výdavky na stravovanie vynaložené SZČO za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške pre zamestnancov podľa:
- Zákonníka práce
(§ 152 ods. 3)
prispieva na stravovanie vo výške 55 % z ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa:
- Opatrenia rezortu práce o sumách stravného (č. 615/2005), ktoré určuje, že pre toto časové pásmo je stravné 89 Sk.
0 0
Iveta Iveta

Iveta je offline (nepripojený) Iveta

V príspevku č. 65 chcem upozorniť v časti Ako na to - na vyjadrenie:
Poslednou možnosťou je odkladať si pokladničný doklad pri platení za jedlo v reštaurácii. Takisto platí, že sa z neho dá odrátať iba 55 percent z 89 korún.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
"Ak si totiž živnostník kúpi lacnejšie gastrolístky, môže si odpočítať 55 percent iba z ceny stravného lístka. To znamená, ak by mal lístky v hodnote 50 korún, mohol by si odpočítať iba 27,50 koruny."

Chcem sa opýtať na túto vetu. Pri živnostníkoch teda neplatí, že sa daňový výdavok môže vyšplhať až na sumu stravného lístka, ak je to do 48,95 Sk?


0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Janka6685
"Ak si totiž živnostník kúpi lacnejšie gastrolístky, môže si odpočítať 55 percent iba z ceny stravného lístka. To znamená, ak by mal lístky v hodnote 50 korún, mohol by si odpočítať iba 27,50 koruny."

Chcem sa opýtať na túto vetu. Pri živnostníkoch teda neplatí, že sa daňový výdavok môže vyšplhať až na sumu stravného lístka, ak je to do 48,95 Sk?

Motá sa to tu stále dokola. Nie je dôležitá cena stravného lístka - daňovo uznaný náklad je 48,95 Sk. Mám pocit, že niekto si mýli cenu jedla s cenou stravného lístka....Stravný lístok ale nie je jedlo....
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Sany
Motá sa to tu stále dokola. Nie je dôležitá cena stravného lístka - daňovo uznaný náklad je 48,95 Sk. Mám pocit, že niekto si mýli cenu jedla s cenou stravného lístka....Stravný lístok ale nie je jedlo....
A ?
0 0
gita gita

gita je offline (nepripojený) gita

Mám taký dotaz: Ako živnostníčka-ekonomka pracujem pre firmu, kde trávim denne viac ako 6 hodín. Ja si pri v daňovom priznaní odpočítavam 25% výdavkov, teda stravné lístky pre mňa nemajú význam. Môže mi dať firma, pre ktorú pracujem stravné lístky?- do nákladov tej firmy, keď to budem mať zakotvené v zmluve, alebo v internom predpise firmy.
0 0
tonkat tonkat

tonkat je offline (nepripojený) tonkat

gita
Mám taký dotaz: Ako živnostníčka-ekonomka pracujem pre firmu, kde trávim denne viac ako 6 hodín. Ja si pri v daňovom priznaní odpočítavam 25% výdavkov, teda stravné lístky pre mňa nemajú význam. Môže mi dať firma, pre ktorú pracujem stravné lístky?- do nákladov tej firmy, keď to budem mať zakotvené v zmluve, alebo v internom predpise firmy.
Môžeš si o to navýšiť fakturáciu, ak sa tak dohodnete, ale lístky by ti mohli dávať, len keby si tam mala pracovnú zmluvu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Gitka, podľa mňa by si firma nemohla dať uvedené lístky do nákladov.
A Ty by si ich musela priznať ako nepeňažný príjem.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Muška
Gitka, podľa mňa by si firma nemohla dať uvedené lístky do nákladov.
A Ty by si ich musela priznať ako nepeňažný príjem.
Iba doplním,
ak by tak urobila, bol by to nedaňový náklad, pretože nemáš PZ a teda nesplňaš podmienku zamestnanca spoločnosti podľa ZP.
0 0
apsgroup apsgroup

apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

[quote=Janka6685]"Ak si totiž živnostník kúpi lacnejšie gastrolístky, môže si odpočítať 55 percent iba z ceny stravného lístka. To znamená, ak by mal lístky v hodnote 50 korún, mohol by si odpočítať iba 27,50 koruny."

Chcem sa opýtať na túto vetu. Pri živnostníkoch teda neplatí, že sa daňový výdavok môže vyšplhať až na sumu stravného lístka, ak je to do 48,95 Sk?


[t/quote]Tak toto zaujíma aj mna. Zeby pracovnicka DU zle informovala v HN? To sa môže???
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

[QUOTE=apsgroup]
Janka6685
"Ak si totiž živnostník kúpi lacnejšie gastrolístky, môže si odpočítať 55 percent iba z ceny stravného lístka. To znamená, ak by mal lístky v hodnote 50 korún, mohol by si odpočítať iba 27,50 koruny."
Chcem sa opýtať na túto vetu. Pri živnostníkoch teda neplatí, že sa daňový výdavok môže vyšplhať až na sumu stravného lístka, ak je to do 48,95 Sk?
[t/quote]Tak toto zaujíma aj mna. Zeby pracovnicka DU zle informovala v HN? To sa môže???
Aj na živnostníka platí to, čo na zamestnanca, teda min. 55% z ceny jedla, najviac 55% zo stravného 89.-, čiže 48.95 ak som dobre počítala bez ščota.l
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Janka6685
A ?
Neviem, čo je to A ? Len niekto stále tvrdí, že ak je cena stravného lístka napr. 60,- Sk, daňovo uznaný náklad je len 55% z ceny tohoto lístka. Ja som však presvedčená, že daňovo uznaný náklad je 48,95 (od 1.1.2006).
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Sany
Neviem, čo je to A ? Len niekto stále tvrdí, že ak je cena stravného lístka napr. 60,- Sk, daňovo uznaný náklad je len 55% z ceny tohoto lístka. Ja som však presvedčená, že daňovo uznaný náklad je 48,95 (od 1.1.2006).
Správne, od 1. januára je to tak. Konečne.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Majka , stále to bolo tak.
Sany myslela len tú sumu 48,95 Sk - od 1.1.2006.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Muška
Majka , stále to bolo tak.
Sany myslela len tú sumu 48,95 Sk - od 1.1.2006.
No, bolo to myslené na SZČO, tam tá možnosť straveniek nebola.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Veru Majka, aspoň konečne budeme mať čím platiť na stretkách
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Muška
Veru Majka, aspoň konečne budeme mať čím platiť na stretkách
No Ja som mala stále stravenku, nie som SZČO, ale mám doma polovičku, ktorá sa tomu len potešila a Ja s ňou, pretože som mu , ako dobrá manželka sem tam darovala z mojich.:p
0 0
Načítať ďalšie