Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Tak Majka, je čas , aby Ti to teraz vrátil
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Muška
Tak Majka, je čas , aby Ti to teraz vrátil
No to sa teším.:p
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Lida
55 % prevadzkova rezia
45 % výdfavok neovplyvnujuci zaklad dane
k SL pre SZCO malo - má vyjst usmernenie, ved SZCO pracuju aj v SO-NE, teda nonstop, či nie?
Takze - som SZCO a mam fa za listky. Uhradim ju bud v hotovosti alebo cez ucet. V softw. ju zaradim k ostatnym prijatym fa. Dam si k nej nejaky papier s poznamkou, ze 55% je PZ - stravne, 45% vydavok neovpl.zakl.dane. Uhrady v softw. k nej robim potom na 2 krat - teda 1. "splatka"- 55% PZ -stravne, 45% -vydavok neovplyv. zakl.dane /zasuvka ako preddavok na dan alebo osobna spotreba/ - teda to urobim ako 2 uctovne polozky. Ak je to cez pokladnu, OK chapem. Ak je to cez ucet - "vyrobim" si 2 polozky rozlozenim jednej uhrady na ucte a napisem si k vypisu z uctu poznamku? Ak je to pre zamestnancov, tak mi este pribudne polozka - prijem sa stravne listky - to pri ich predaji za 45% hodnoty listka?
Kto mi rozumie, nech mi prosim odpovie.:pZatial som to neuctovala, tak sa radsej pytam.:p Dakujem.:p
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Ok. Ak ešte bude príspevok zo SF tak aj to musíš zaúčtovať.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lenka, Janka účtuje lístky pre SZČO - nie pre zamestnancov.
Oprava - účtuje aj pre zamestnancov
Naposledy upravil Muška : 11.01.06 at 08:01
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Dievcata, DAKUJEM Vam.:p Zasa som vdaka Porade o cosi mudrejsia.
0 0
M0NIKA M0NIKA

M0NIKA je offline (nepripojený) M0NIKA

Prosím a viete mi povedať, či ako SZČO musím lístky kupovať mesačne, alebo stačí štvrťročne, resp. raz za rok (napr. v marci - teda aj spätne aj vopred)?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

M0NIKA
Prosím a viete mi povedať, či ako SZČO musím lístky kupovať mesačne, alebo stačí štvrťročne, resp. raz za rok (napr. v marci - teda aj spätne aj vopred)?
Nákup spätne - to by som neriskovala; nakúpiť ich môžeš na celý rok dopredu. Najneskôr v decembri v závierkových prácach to treba usporiadať daňovo.
0 0
Alexa.k Alexa.k

Alexa.k je offline (nepripojený) Alexa.k

Mala by som tiež otázku.
Som SZČO, neplatca DPH. Ak chodim pravidelne jesť do jedálne kde menu stojí 89,- s Dph, dohodnem sa že mi prestravované budú fakturovať mesačne - napr. 20 x 89,- = 1495,80 + 284,20/DPH/ = 1780,-.
Ako to mám učtovať :
1. 979,00 - daňový výdavok
516,80 - nedaňový výdavok
284,20 - daňový výdavok
alebo
2. 979,00 - daňový výdavok
801,00 - nedaňový výdavok
Ďakujem
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Muška
Lenka, Janka účtuje lístky pre SZČO - nie pre zamestnancov.
"Ak je to pre zamestnancov, tak mi este pribudne polozka - prijem sa stravne listky - to pri ich predaji za 45% hodnoty listka? "

OK bolo pre SZČO a SF pre túto časť otázky od janasv.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Dakujem za uplnu odpoved. :p Potrebovala som to tak blbovzdorne zhrnut, aby som sa v tom sama nezacyklila.
0 0
stadur stadur

stadur je offline (nepripojený) stadur

Podľa riaditeľky Daňového úradu v Poprade Dariny Salanciovej si živnostníci nemôžu výdavky na stravné odpočítať paušálne. "Musí ísť o preukázateľný výdavok. Môžu to urobiť viacerými spôsobmi. Buď si kúpia gastrolístky v hodnote najviac 89 korún, doklad o kúpe doložia (preukázateľný výdavok) k daňovému priznaniu a 55 percent z ceny si zarátajú ako daňovo uznateľný výdavok. Môžu si kúpiť aj drahšie lístky, ale odpočítať si môžu iba 55 percent z 89 korún. "Je to pre nich komplikovanejšie," konštatuje Salanciová a odporúča preto nakupovať stravné lístky iba do ceny 89 korún. Tie sú podľa nej najvýhodnejšie. Ak si totiž živnostník kúpi lacnejšie gastrolístky, môže si odpočítať 55 percent iba z ceny stravného lístka. To znamená, ak by mal lístky v hodnote 50 korún, mohol by si odpočítať iba 27,50 koruny.
Prípadne sa môže živnostník dohodnúť s niektorou reštauráciou na poskytovaní obedov a ako daňovo uznateľný výdavok predložiť faktúru z pohostinstva. Aj v tomto prípade si však môže odpočítať v jednom odpracovanom dni len 55 percent z 89 korún.
Poslednou možnosťou je odkladať si pokladničný doklad pri platení za jedlo v reštaurácii. Takisto platí, že sa z neho dá odrátať iba 55 percent z 89 korún.
Záväzný výklad nie je
Viacerým živnostníkom sa však môže stať, že sa stretnú na daňových úradoch s rôznym výkladom a odporúčaním. Podľa hovorcu daňovej správy Roberta Mervu totiž ešte neexistuje žiadne metodické usmernenie pre daňové úrady. Potvrdila to aj Salanciová.
Živnostníci môžu byť mierne prekvapení aj zo samotnej sumy 89 korún, keďže v tejto hodnote gastrolístky doteraz neboli. Vo firme Accor services však potvrdili, že na novú legislatívu už reagujú a lístky v tejto sume majú pripravené.

Nárok na stravné pre živnostníkov
- zákon o dani z príjmov
(§ 19 ods. 2 písm. p) a § 21 ods. 1 písm. i))
výdavky na stravovanie vynaložené SZČO za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške pre zamestnancov podľa:

- Zákonníka práce
(§ 152 ods. 3)
prispieva na stravovanie vo výške 55 % z ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa:

- Opatrenia rezortu práce o sumách stravného (č. 615/2005), ktoré určuje, že pre toto časové pásmo je stravné 89 Sk.
zdroj: http://www.hnonline.sk/index.php?p=k...detail&article[id]=17569370
0 0
Origos Origos

Origos je offline (nepripojený) Origos

Stadur, prosím Ťa, pozri si príspevok č. 65 ... nie je tam veľký rozdiel ... :-)
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

bredikova
"Ak je to pre zamestnancov, tak mi este pribudne polozka - prijem sa stravne listky - to pri ich predaji za 45% hodnoty listka? "

OK bolo pre SZČO a SF pre túto časť otázky od janasv.
Lenka sorry
Nepozorne som prečítala otázku
0 0
bredikova bredikova

bredikova je offline (nepripojený) bredikova

optimistka aj napriek veku
Nevadí! Nevadí! Nevadí!
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

stadur: "Ak si totiž živnostník kúpi lacnejšie gastrolístky, môže si odpočítať 55 percent iba z ceny stravného lístka. To znamená, ak by mal lístky v hodnote 50 korún, mohol by si odpočítať iba 27,50 koruny" - tak toto považujem za blbosť!!!!!!!!!!!!!! Darina Salanciová by mala poriadne čítať, až potom niečo také tvrdiť. Ak si kúpi jedlo za 89,- Sk a rozdiel zaplatí v hotovosti? Jedlo predsa stálo 89,-Sk, nie 50,- Sk. On len tých 50,- zaplatil ceninou - gastrolístkom.
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Sany: tak potom bude asi potrebné prikladať aj pokladničný doklad z reštaurácie.
Hovorí s o 55% z ceny jedla, alebo z hodnoty strav. lístka, najviac však 48,95, pre prípad, že by hodnota stravenky alebo jedla bola viac než 89,-.
Teda aspoň tomu tak chápem ja.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

došlo k nejakej zmene? Lebo doteraz bolo len 55% z ceny jedla - o stravných lístkoch tam nebolo ani ň.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

http://www.porada.sk/t16413-p3-strav...od-112006.html príspevok 30 od Petry.
Ja stále tvrdím, že si môžem dať z gastrolístka napr. v cene 50,- Sk do nákladov 48,95 SK
Naposledy upravil Muška : 11.01.06 at 13:32
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Muška
http://www.porada.sk/t16413-p3-strav...od-112006.html príspevok 30 od Petry.
Ja stále tvrdím, že si môžem dať s gastrolístka napr. 50,- Sk do nákladov 48,95 SK
Tvrdím to aj Ja, a už som tu písala, treba si pozrieť FS, tuším , že číslo 5/2005, kde v opatrení to presne polopatisticky uvádzajú, ako sá má postupovať, keď je 55% z ceny jedla menej, alebo sa rovná sume 55% pri cestovnej náhrade 89(od 1.1.06).
0 0
Načítať ďalšie