Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Muška
http://www.porada.sk/t16413-p3-strav...od-112006.html príspevok 30 od Petry.
Ja stále tvrdím, že si môžem dať s gastrolístka napr. 50,- Sk do nákladov 48,95 SK
Ja to tak aj robím....
0 0
zuso zuso

zuso je offline (nepripojený) zuso

začiatočník v účtovníctve
Keď nad tým tak rozmýšlam, tak by to tak veru mohlo byť. Pretože ak pojdem na obed, a bude stát napr. 45,- tak si môžem uplatniť celú sumu do výdavkov. Tak prečo by som nemohla tak isto dať do výdavkov stravenku v hodnote 45,-?
0 0
tiki tiki

tiki je offline (nepripojený) tiki

Ja osobne si mysli, že pani daňovníčka sa tak trošku sekla s tým výrokom pre HN
Pre istotu som si prečítal zákon a podľa mňa je 55% z ceny jedla minimum, pričom maximum je 55% z 89 SK

asi by to chcelo zavolať ešte raz na daňový úrad

už som sa raz takto stretol s problémom, že som si bol niečim takmer istý, ale radšej som sa pýtal na daňovom a pani ma presviedčala, že to tak nie je, tak som naliehal nech sa opýta ešte ďalšej kolegini a nakoniec som mal pravdu...
Každý sa môže robiť chyby, aj pani z DÚ
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Muška
http://www.porada.sk/t16413-p3-strav...od-112006.html príspevok 30 od Petry.
Ja stále tvrdím, že si môžem dať z gastrolístka napr. v cene 50,- Sk do nákladov 48,95 SK
Toto riešenie sa aj mne zdá rozumné, lebo v ZP § 152 ods. 3 nie sú spomenuté stravné lístky, ale cena jedla.

0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Alexa.k
Mala by som tiež otázku.
Som SZČO, neplatca DPH. Ak chodim pravidelne jesť do jedálne kde menu stojí 89,- s Dph, dohodnem sa že mi prestravované budú fakturovať mesačne - napr. 20 x 89,- = 1495,80 + 284,20/DPH/ = 1780,-.
Ako to mám učtovať :
1. 979,00 - daňový výdavok
516,80 - nedaňový výdavok
284,20 - daňový výdavok
alebo
2. 979,00 - daňový výdavok
801,00 - nedaňový výdavok
Ďakujem
Pre teba je 89 Sk cena konečná. Teda správny je postup 2.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Takže ešte raz:

ak sa jedná o stravné lístky, tak napr. pri stravnom lístku v hodnote 40,- je náklad 22,- alebo 40,-?...a to v prípade podnikateľa aj v prípade zamestnancov.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Takže ešte raz:
Ak sa jedná o stravné lístky, tak napr. pri stravnom lístku v hodnote 40,- je náklad 22,- alebo 40,-?...a to v prípade podnikateľa aj v prípade zamestnancov.
Priznám sa dobrovoľne, že nerozumiem druhej časti tvojej otázky, aký náklad zamestnanca?
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tweety
Priznám sa dobrovoľne, že nerozumiem druhej časti tvojej otázky, aký náklad zamestnanca?
Myslela som to tak, že či tento náklad si môže odpočítať SZČO pre seba a potom aj zamestnávateľ ak dáva stravné lístky svojim zamestnancom.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Janka6685
Takže ešte raz:
ak sa jedná o stravné lístky, tak napr. pri stravnom lístku v hodnote 40,- je náklad 22,- alebo 40,-?...a to v prípade podnikateľa aj v prípade zamestnancov.
V tomto prípade stravenky za 40.-, je nákladom zamestnávateľa celá hodnota stravenky. Ale čo SF?, zamestnávateľ je povinný prispievať.
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Tweety
V tomto prípade stravenky za 40.-, je nákladom zamestnávateľa celá hodnota stravenky. Ale čo SF?, zamestnávateľ je povinný prispievať.
Čiže zamestnanci nemusia prispievať ničím?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2


Prepáčte, ale toto je téma o stravnom pre SZČO (nie pre zamestnancov).
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
liba2

Prepáčte, ale toto je téma o stravnom pre SZČO (nie pre zamestnancov).
V názve je "stravné lístky do 1.1.2006".
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

Tweety
V tomto prípade stravenky za 40.-, je nákladom zamestnávateľa celá hodnota stravenky. Ale čo SF?, zamestnávateľ je povinný prispievať.
Janka6685
Čiže zamestnanci nemusia prispievať ničím?
V tomto prípade zamestnávateľ musí prispieť zamestnancovi minimálne 22,- a môže aj celých 40,-, ale môže aj napr. 39,- a 1,- zo SF, to záleží od zamestnávateľa.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

slnko
V tomto prípade zamestnávateľ musí prispieť zamestnancovi minimálne 22,- a môže aj celých 40,-, ale môže aj napr. 39,- a 1,- zo SF, to záleží od zamestnávateľa.
Nechcela by som mať takého zamestnávateľa, ktorý nevyužije svoje zákonné možností a neprispeje v plnej možnej výške zo zákona, ale aj takí sú.
0 0
Fornetka Fornetka

Fornetka je offline (nepripojený) Fornetka

ahojte,
tak ja som sa dnes docitala o tychto stravnych z e-mail novin, ktore nam chodia do firmy, ze ako zivnostnik si mozem z 50,- Sk listka odpocitat len 55% tj. 27,50 a ostatne je VNZD teda neplati ta plna vyska 55% z 89,- ......
0 0
slnko slnko

slnko je offline (nepripojený) slnko

Fornetka
ahojte,
tak ja som sa dnes docitala o tychto stravnych z e-mail novin, ktore nam chodia do firmy, ze ako zivnostnik si mozem z 50,- Sk listka odpocitat len 55% tj. 27,50 a ostatne je VNZD teda neplati ta plna vyska 55% z 89,- ......
to nie je správny výklad, FS č. 5/2005 to hovorí jasne.
0 0
farulova farulova

farulova je offline (nepripojený) farulova

privatny ekonomicky konzultant ...viac
ahojte,
ja pracujem priamo v spolocnosti, ktora poskytuje SL, takze:
za kazdy odpracovany den, v ktorom zivnostnik vykonal svoju cinnost dlhsie ako 4 hodiny si moze uplatnit za danovy vydavok vynalozenu sumu vo vyske - 55% z nominalnej hodnoty, ktora bola navysena k 19.12 z 80,-Sk na 89,-Sk a zaroven je aj najvyhodnejsia.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

To my všetko vieme.
Len sú tu 2 tábory.
prvý tábor - z hodnoty 50,- Sk si môžeme uplatniť 48,95 do výdavkov
druhý tábor - z hodnoty 50,- Sk si môžeme uplatniť iba 27,50 SK do výdavkov
Naposledy upravil Muška : 13.01.06 at 12:30
0 0
Janka6685 Janka6685

Janka6685 je offline (nepripojený) Janka6685

mladá začínajúca podnikateľka - účtovníčka, mzdárka, ktorá potrebuje poradiť a ak to bude možné, rada poradím aj ja ...viac
Muška
To my všetko vieme.
Len sú tu 2 tábory.
prvý tábor - z hodnoty 50,- Sk si môžeme uplatniť 48,95 do výdavkov
druhý tábor - z hodnoty 50,- Sk si môžeme uplatniť iba 27,50 SK do výdavkov
A ktorý tábor má teda pravdu? Ja myslím, že prvý.
0 0
farulova farulova

farulova je offline (nepripojený) farulova

privatny ekonomicky konzultant ...viac
zo SL 50,-Sk si moze kazdy uplatnit len tych 55% cize27,50,-SK
preto je najlepsie kupovat SL tie najvyssie cize novouzakonene 89,- a davat do vydavkov 48,95,-Sk
tento sposob sa robi aj u zamestnancov a pre zivnostnikov nevyslo ziadne ine opatrenie, takze sa to uctuje tak ako som napisala.
ahojte a pekny vikend
0 0
Načítať ďalšie