Zavrieť

Porady

stravne listky od 1.1.2006

ak to dobre chapem od 1.1.2006 si ako zivnostnik mozem dat do nakladov stravne v rozsahu ako zamestnanec, cize ak pracujem 8h za den mam narok na stravny listok v hodnote 80sk a z toho si mozem dat 55% do nakladov.

ako to zauctovat? kupim stravne listky na mesiac, ktory ma povedzme 20 pracovnych dni 20*80 = 1600Sk, ako z toho zauctujem len 55%?
Usporiadat
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

... áno Evinka, ďakujeme . Ešte vyzraď odkiaľ to ty ťaháš ?
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

liba2
... áno Evinka, ďakujeme . Ešte vyzraď odkiaľ to ty ťaháš ?
Mám šikovné prsty

Dobrá stránka pomocníčka www.justice.sk
Naposledy upravil evina : 19.01.06 at 20:03
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tak našla som Poradcu č.5-6/2006 .
Na str. 118 je uvedené znenie §19 ods. 2 písm. p). Komentár k tomuto §-u začína na str. 119 a končí na str.139 (!).

Na str. 131 je komentár k písm. p):
"Výdavky na stravovanie daňovníkov - fyzických osôb s príjmami podľa §6 ods. 1 a 2 ZDP - títo daňovníci majú od roku 2006 nárok na príspevok na stravovanie za rovnakých podmienok ako zamestnanci podľa § 19 ods. 2 písm. c) bod 4 ZDP, t.j. vo výške 55% stravného pri pracovnej ceste trvajúcej 5-12 hod., čo je v súčasnosti 48,95 sk (55% zo sumy 89 Sk).
Zákon však neumožňuje súbeh príspevku na stravovanie a cestovných náhrad, ak by daňovník bol súčasne zamestnancom a v tomto dni si uplatnil u zamestnávateľa príspevok na stravovanie na pracovisku alebo ak by si uplatnil cestovné náhrady podľa zákona o cestovných náhradách pri pracovnej ceste."

Môj komentár: nič nového .
Naposledy upravil liba2 : 19.01.06 at 20:13
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Liba máš pravdu nič nového, ale ani neočakávam, že niečo nové bude, aby dali DK širší priebeh. Presné usmernenia budú, keď to už budú aj všetci presne vedieť. To je moja skúsenosť, čo sa sama nenaučíš a nevysvetlíš si nevieš
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

evina
Liba máš pravdu nič nového, ale ani neočakávam, že niečo nové bude, aby dali DK širší priebeh. Presné usmernenia budú, keď to už budú aj všetci presne vedieť. To je moja skúsenosť, čo sa sama nenaučíš, nevieš
Plne s tebou súhlasím. Oni totiž tiež ešte nevedia čo od nás chcú. Tu si prečítajú naše príspevky a názory vychádzajúce z praxe, a potom nás usmernia.
0 0
Terezia Dzuganova Terezia Dzuganova
Myslím si, že snáď vo finančnom spravodaji vyjde nejaké opatrenie, kdeurčia, či si môžem dať z lístka 55% alebo si môžem dať do nákladov55% z 89,- Sk, lebo táto diskusia nie je 100%, že z ceny lístka49,- Sk si môžem dať celých 49,- Sk do nákladov.Voči daňovémuúradu si stále vyberám to ´väčšie zlo, lebo oni budú iste bojovaťo to aby som si di nákladov dala iba 55% z ceny lístka a nie lístokcelý.Veď to všetci poznáme.Takže pokiaľ nebude usmernenietak neodporúčam dávať celý lístok. pozdravujem všetkých.
0 0
Sany Sany

Sany je offline (nepripojený) Sany

Ja dávam odjakživa do daňových nákladov 55% ceny lístka - opravujem - nie listka, ale stravneho, takze dnes tych 48,95 a len rozdiel hodnoty platia zamestnanci. Ja som o tom presvedčená na 1000%, že je to správne a ak mi daňová kontrola bude tvrdiť niečo iné, tak sa budem aj súdiť. Pokiaľ platí zákon tak, ako je napísaný, nie je o čom. Nevidím žiaden dôvod na usmernenie, tu nie je čo usmerňovať.
Naposledy upravil Sany : 27.01.06 at 16:14
0 0
Vladimír Ozimý Vladimír Ozimý

Vladimír Ozimý je offline (nepripojený) Vladimír Ozimý

človiečik
no 55% z 89 Sk to jest 49 Sk je daňový výdavok ked budu stravne listky 1000 Sk jeden tak aj tak len 49 sk....no ale mna by fakt zaujimalo ako to je s tym stravnym teda kedy to je uznatelne....

1 nakup stravnych listkov .................uzna si zivnostnik 49 Sk
2 nakup jedla v restauracii ...............uzna si zivnostik 49 Sk
3 nakup potravin za ucelom stravy(zivnostnik pracuje v lese kde nema moznost inym sposobom sa stravovat)......................je moznost uznat stravu do vysky 49 Sk?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Vladimír Ozimý
no 55% z 89 Sk to jest 49 Sk je daňový výdavok ked budu stravne listky 1000 Sk jeden tak aj tak len 49 sk....no ale mna by fakt zaujimalo ako to je s tym stravnym teda kedy to je uznatelne....

1 nakup stravnych listkov .................uzna si zivnostnik 49 Sk
2 nakup jedla v restauracii ...............uzna si zivnostik 49 Sk
3 nakup potravin za ucelom stravy(zivnostnik pracuje v lese kde nema moznost inym sposobom sa stravovat)......................je moznost uznat stravu do vysky 49 Sk?
1. a 2. sú výdavkom na stravovanie, 3. nie je výdavok na stravovanie.
Naposledy upravil Tweety : 20.01.06 at 15:53
0 0
Benka2 Benka2

Benka2 je offline (nepripojený) Benka2

benka
SZČO môže použiť aj "bloček" z reštaurácie, ale zaúčtovanie musí byť podľa prísp.2, podotýkam že náklad 55% môže byť max z hodn.
stravného pri tuz. prac. ceste v trvaní 5-12hod.
Zakúp si gastrolístky v hodnote 49 Sk x počet prac. dní = výdav. prev režia.
0 0
mirka16 mirka16

mirka16 je offline (nepripojený) mirka16

Prepáčte, že Vám skočím do témy.
Som zamestnankyňa na plný úväzok a zároveň SZČO popri zamestnaní.
Mám nárok na stravné lístky ako SZČO, ak mi zamestnávateľ poskytuje jedlo v podnikovom stravovacom zariadení??? Pracujem každý deň 8 hodín.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

mirka16
Prepáčte, že Vám skočím do témy.
Som zamestnankyňa na plný úväzok a zároveň SZČO popri zamestnaní.
Mám nárok na stravné lístky ako SZČO, ak mi zamestnávateľ poskytuje jedlo v podnikovom stravovacom zariadení??? Pracujem každý deň 8 hodín.
Ako SZČO nie, je to súbeh nárokov.
0 0
gandy gandy

gandy je offline (nepripojený) gandy

Nie je mi celkom jasné:szčo si môže uplatňovať do nákladov stravné iba počas služobných ciest mimo miesta svojho bydliska?Ďakujem za odpoveď.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

gandy
Nie je mi celkom jasné:szčo si môže uplatňovať do nákladov stravné iba počas služobných ciest mimo miesta svojho bydliska?Ďakujem za odpoveď.
SZČO si môže uplatniť stravné vo výške 49,- Sk (55% z 89,-Sk) za každý pracovný deň.
Ak vykoná pracovnú cestu, môže si účtovať podľa času strávenom na PC. Môže to byť aj viac.
Ak strávi na PC
5 až 12 hodín, môže účtovať 89,- Sk,
nad 12 hodín, môže účtovať 135,- Sk a
nad 18 hodín - môže účtovať 208,- Sk.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Toto stravné pri pracovnej ceste znamená, ak pracuje mimo obvyklého miesta.

V obvyklom mieste pracoviska si uplatní stravné 55% z 89,--.

Mám v tom už riadny chaos.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

ZuzanaP
Toto stravné pri pracovnej ceste znamená, ak pracuje mimo obvyklého miesta.

V obvyklom mieste pracoviska si uplatní stravné 55% z 89,--.

Mám v tom už riadny chaos.
Mám taký dojem, že si mýliš dva rozličné pojmy: Stravné- náhrada pri SC-zákon o cestovných náhradách a stravovanie, stravenky-poskytovanie stravovania podľa ZP.
0 0
Zlata Zlata

Zlata je offline (nepripojený) Zlata

Benka2
Zakúp si gastrolístky v hodnote 49 Sk x počet prac. dní = výdav. prev režia.
Ak si kúpiš lístky v hodnote 49,- tak ti do režie pôjde 55% zo 49,-, t.j. 27,- nie celá suma 49,-. Taká suma pôjde v prípade, že stravný lístok má hodnotu 89,-
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Zlata
Ak si kúpiš lístky v hodnote 49,- tak ti do režie pôjde 55% zo 49,-, t.j. 27,- nie celá suma 49,-. Taká suma pôjde v prípade, že stravný lístok má hodnotu 89,-
Nesúhlasím s príspevkom.
0 0
Evanka Evanka

Evanka je offline (nepripojený) Evanka

Sany
Ja dávam odjakživa do daňových nákladov 55% ceny lístka a len rozdiel hodnoty platia zamestnanci. Ja som o tom presvedčená na 1000%, že je to správne a ak mi daňová kontrola bude tvrdiť niečo iné, tak sa budem aj súdiť. Pokiaľ platí zákon tak, ako je napísaný, nie je o čom. Nevidím žiaden dôvod na usmernenie, tu nie je čo usmerňovať.
Prečo by si sa mala súdiť? Veď je to správne, ale je to minimum, ktoré si povinná zamestnancom prispievať.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Evanka
Prečo by si sa mala súdiť? Veď je to správne, ale je to minimum, ktoré si povinná zamestnancom prispievať.
Reakcia na Sany.
Zobrala som nesprávnu citáciu Evanky a už to neviem zmazať a nanovo pridať príspevok.
Nesprávnych je tých tvojich 1000%. Ak si prečítaš opatrenie vo FS 5/2005, tak tam sa o tom presvedčíš, že ten tvoj názor je nesprávny.
Naposledy upravil Tweety : 25.01.06 at 19:41
0 0
Načítať ďalšie