Zavrieť

Porady

účet 341 - veľký problém

Prosím, Vás na účte 341 - som účtovala zrážky dane z úroku a neviem čo mám robiť v roku 2010 bolo účtované 0,10€ - MD a k 1.1.2010 bol zostatok 0,07€ a v súvahe mi to ukazuje spolu 0,17€ vlastne mi to napočítava rok 2009+2010. Je to správe? Mne sa to nezdá. To sa nejako rozpúšťa? Prosím poradíte mi. Ďakujem
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
asi si ti visí zráková daň 1 cent,
a nedala si ju do DPPO.
Tak to zúčtuj 591/341
a máš pokoj.
0 0
jonnie jonnie

jonnie je offline (nepripojený) jonnie

začinajuci učtovnik :), registrovany davno, ale uctujem len teraz (a zabudnute heslo na poradu :) ...viac
Sorry,to tá pokročilá hodina. Ak som to pochopila, o tom sa neúčtuje, iba uvedenú sumu uvediem v dan.priznani r.830? Asi sa budete smiat,ze amater...ale ked robite nieco 1x, tak to skumate zo vsetkych stran...vdaka za pochopenie
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

KEJKA Pozri príspevok
asi bude nutná konzultácia so správcom dane, lebo súhlasím so všetkýcj až na posledný odsek.
Aj za rok 2010 som požiadala o preúčtovanie zrážkovej dane na preddavky, takže si ich za rok 2011 uplatním.
Prečo?
lebo ja tomu rozumiem tak, že zmena platí až na zrážkovú daň od 1.1.2011.
Áno, zmena sa vzťahuje až na daň zrazenú z úrokov v zdaňovacom období 2011, teda zrážková daň zrazená od 1.1.2011. Asi som to trochu zle sformulovala. Rozhodujúce je, kedy bola zrážková daň zrazená.
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

Nadviažem na vás ohľadne zrážkovej dane z úrokov a ich účtovanie. Po 1.1.2011 zrážková daň sa nepovažuje za preddavok a je považovaná za vysporiadanú a už sa neuvádza v DP do r.830. Preto sa chcem spýtať, či aj naďalej o zrážkovej dani z úrokov účtujete v priebehu roka na základe bank. výpisov na účet 341xx al. už vôbec ju neevidujete? ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
táto otázka tu už bola viackrát zodpovedaná, ale zopakujem.
Obe možnosti sú správne, resp. prípustné.
osobne si myslím, že 591/221 lepšie vystihuje skutočnosť, že ide o vysporiadanú daň a nie o preddavok.
Nebudem však protestovať ani v prípade účtovania 341.xx/221 osobitný účet z dôvodu preukázania väzby na 662.xx-úroky zdanené zrážkovou daňou, ktoré budú tvoriť odpočitateľnú sumu v DPPO 2011.
3 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

ja mám na 341 preplatok 2,99 uvedený aj v DPPO, preplatok mi však nikto nevráti, kedže je to menej ako 3,31,,,čo s tým mám teraz robiť? môžem to dať na 591,,
0 0
Chrusťa Chrusťa

Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

ďakujem Kejka
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tweedle Pozri príspevok
ja mám na 341 preplatok 2,99 uvedený aj v DPPO, preplatok mi však nikto nevráti, kedže je to menej ako 3,31,,,čo s tým mám teraz robiť? môžem to dať na 591,,
ak bola suma uvedená v DPPO 2010 /napríklad/, nebola žiadna daňová povinnosť, tak si vykázal preplatok.........áno?
tak napíš list, že žiadaš o preúčtovanie preplatku z DPPO2010 na preddavky na DP2011. mohol si túto vetu uviesť aj v osobitných záznamoch DPPO.
Je rozdiel vrátiť a započítať, netreba to zamieňať vo vlastný neprospech.
nevráti sa kvôli nizkej hodnote s cieľom znížiť administratívu DU, poplatky za BUprevody, resp.poštovné.
Započítať sa však môže a bežne to robím aj s 2 centami, nieto s eurami.
Štát tiež nič neodpúšťa. využívam s úspechom aj limit na neplatenie DP pod cca 16 euracikov....................no a čo?
3 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

ak ak preddavky neplatíme a myslím, že ani tak skoro platiť nebudeme lebo sme poväčšine v strate? Ak by bol aj tento rok zisk tak v ňom umoríme stratu minulých rokov
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
preddavky netreba platiť aj ked firma nie je v strate. je daná hranica dane, od ktorej je potrebné platiť preddavky.
Uznaný preddavok je uznaný viac rokov - až do jeho vyrovnania.
Pri prvom dosiahnutí zisku nie je nutné odpočítať stratu až na nulu. Ako som písala vyššie, treba odpočítať vhodne zvolenú výšku straty tak
1. aby firma nestratila nárok na jej odpočítanie /lehota 5-7 rokov/
2. sa vykázal zisk a DP vo výške preddavku,
Tým stratu ušetríš pre budúce roky, zbavíš sa párcentového preddavku a ešte vykážeš základ dane aj ked len napr. vo výške 10-20 EUR.
1 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

takže je jedno či budeme platiť preddavky alebo nie,,takže napíšem ten list o preúčtovanie tých 2,99 do roku 2011,,a ak mi ani tento rok nevznikne daňová povinnosť môžem si posúvať až do vtedy kým nebudem musieť platiť a potom si to odrátať?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
presne tak.
Pravdepodobne, alebo aj nie, skutočne neviem - nejaká lehota na "premlčanie" neuplatnených preddavkov je, ale bola by aspoň 5 rokov, ak vôbec existuje.
Firma nemôže byť donekonečna v strate, ..........
zatiaľ budeš ten preddavok evidovať na 341, to nie je chyba.
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

veľmi pekne ďakujem,,,
0 0
svetluška svetluška

svetluška je offline (nepripojený) svetluška

Kejka si super,vieš to vysvetliť stručne a jasne aj s poradou,ako ďalej v nasledujúcich rokoch.Ešte že tu máme takých ochotných poraďákov.Ešte otázka od ktorého roku sa môže strata umorovať až 7 rokov ? ďakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nuž musela by som sa pozrieť, nechce sa mi.
1.raz rok 2010 alebo 2011.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Strata za rok 2010 sa už môže umorovať 7 rokov, kým u straty za rok 2009 to bolo len 5 rokov.
3 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Adiks Pozri príspevok
Strata za rok 2010 sa už môže umorovať 7 rokov, kým u straty za rok 2009 to bolo len 5 rokov.
Aby to teda bolo jasné aj menej zdatným,(chápajúcim) teda polopate, zákon platí od 1.1.2010.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
práve dátum platnosti väčšinou mnohých pletie, nevedia, či už môžu alebo ešte môžu....musia.....................
Lepšie je to vysvetlené o príspevok vyššie - ADIKS.
0 0
Leila Leila

Leila je offline (nepripojený) Leila

Poradite mi prosim, co urobit so zostatkom na 341 - z dovodu zaplatenej dane v zahranici? V zahranici som zaplatila cca 1900,- EUR (stiahnute ako licencne poplatky na zaklade zamedzenia dvoj.zdanenia), V danovom priznani som si mohla uplatnit len napr. 1830,- eur. Co s tym zvyskom 70 EUR visiacim na ucte 341 ????? Vdaka.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nemal visieť, ak je to DP uhradená naviac-neuznaná, tak si mala zaúčtovať 591/341
tento rok 595/341, alebo 428/341.
účet 341 k 31.12.2010 mal vykazovať výslednú DP bez rozdielov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať