Zavrieť

Porady

predaj bytu - daň z príjmov

Prosím Vás, mám takýto problém:
V roku 2005 sme s manželom predali byt v osobnom vlastníctve. Ale už pri sťahovaní t.j. v septembri 2004 som si zmenila trvalý pobyt. Takže v čase predaja bytu sme ani ja ani manžel v uvedenom byte už nemali trvalý pobyt. Som povinná zaplatiť z príjmu za predaj bytu daň z príjmov? Bola by som rada, keby som nemusela platiť žiadnu daň. Veď v byte som bývala aj mala trvalý pobyt viac ako 10 rokov.
Usporiadat
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Barbara
díky, prečítam si to, ale asi nespľnili sme podmienku- 5 rokov v OV, či v r. 2002 tá podmienka- neplatilo? keď spomínaš 2 roky, že sme vlastnili
dobre si mi rozumel. --kurčapes a teraz čo??????
mám ísť na DÚ a spraviť tam rašambo??????
no nebolo by zle, tie prachy dostať naspäť,
vedel by mi niekto poradiť ako nato??????
napísať žiadosť, alebo sťažnosť???????? na DÚ????

dík
A prečo sa chceš sťažovať? Veď ty si podala DP a daň zaplatila - DU ťa k tomu nenútil. DU neskúma či si mala alebo nemala podať DP - jedine pri kontrole.
Môžeš jedine požiadať - ale je tam nejaká lehota /boli to 3 roky - teraz neviem/.
0 0
Palino Palino

Palino je offline (nepripojený) Palino

Barbara
díky, prečítam si to, ale asi nespľnili sme podmienku- 5 rokov v OV, či v r. 2002 tá podmienka- neplatilo? keď spomínaš 2 roky, že sme vlastnili
dobre si mi rozumel. --kurčapes a teraz čo??????
mám ísť na DÚ a spraviť tam rašambo??????
no nebolo by zle, tie prachy dostať naspäť,
vedel by mi niekto poradiť ako nato??????
napísať žiadosť, alebo sťažnosť???????? na DÚ????

dík
Uff! až teraz som si uvedomil, že v r. 2002 sa jedná ešte o zákon č. 366/1999 ale aj tam bol predaj bytu, keď si ho vlastnia a mala si tam trvalý pobyt najmenej dva roky pred predajom od dane oslobodený. Citujem zo zákona:
"§ 4
Oslobodenie od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu najviac s dvoma
bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak ho predávajúci
vlastnil a súčasne mal v ňom trvalý pobyt
najmenej počas dvoch rokov bezprostredne pred
predajom (táto podmienka sa považuje za splnenú,
ak sa občan preukáže, že návrh na povolenie vkladu
do katastra je starší ako dva roky) pričom v prípade,
ak ide o predaj takého bytu alebo domu nadobudnutého
dedením (postupným dedením) v
priamom rade alebo niektorým z manželov v dôsledku
smrti poručiteľa alebo poručiteľov, do tejto
lehoty sa započítava lehota, po ktorú bol taký byt
alebo dom vo vlastníctve poručiteľa alebo poručiteľov;
od dane nie je oslobodený príjem z predaja takéhoto
bytu alebo domu, ak o ňom daňovník
účtoval5) ako o majetku využívanom na podnikanie
alebo na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo
na prenájom, alebo ho evidoval podľa § 9 ods. 4 ako
majetok prenajímaný, a to do piatich rokov od
skončenia tejto činnosti; ak takýto byt alebo dom
daňovník využíval len sčasti na podnikanie alebo
na inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo ak ho
daňovník prenajímal len sčasti, pri určení tej časti
príjmu z jeho predaja, ktorá nie je oslobodená od
dane, sa vychádza z rovnakého pomeru, v akom ho
daňovník využíval na uvedené činnosti;"

Daň si asi platila na základe podaného daňového priznania? Ja by som podal dodatočné daňové priznanie, kde by som uviedol, že neplatím žiadnu daň a súčasne by som listom žiadal o vrátenie zaplatenej dane. Ale možno by bolo dobre ísť sa dohodnúť na DÚ. Určite by som im peniaze nedaroval!
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Muška
Uvedený predaj je oslobodený od dane z príjmu FO...nakoľko je splnená už podmienka vlastníctva - 5 rokov.

nesúhlasím s MUškou, nakoľko dotyčný/á nesplňa podmienku 2 roky trvalý pobyt v byte bezprostredne pred predajom
5 rokov - podmienka ----sa týka bytov v obch. majetku.
teraz som kukala zákon 366/1999 § 4 ods. 1 písm. a a b
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Barbara
nesúhlasím s MUškou, nakoľko dotyčný/á nesplňa podmienku 2 roky trvalý pobyt v byte bezprostredne pred predajom
5 rokov - podmienka ----sa týka bytov v obch. majetku.
teraz som kukala zákon 366/1999 § 4 ods. 1 písm. a a b
Barbara - tak "kukni" aktuálny zákon
Tvoja odpoveď je - sa na mňa nehnevaj - zavádzajúca.
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Barbara
nesúhlasím s MUškou, nakoľko dotyčný/á nesplňa podmienku 2 roky trvalý pobyt v byte bezprostredne pred predajom
5 rokov - podmienka ----sa týka bytov v obch. majetku.
teraz som kukala zákon 366/1999 § 4 ods. 1 písm. a a b
Barbara, Pepa má pravdu, keď sa porozčuľovala, keď som prišla na koreň veci, skoro som sa úplne odhlásila z Porady.
Nemám s takýmito vecami žiadne skúsenosti a chcela som pomôcť, aj keď som to asi riadne "dokopala"
Teraz som už konečne na čistom.
V DUPP 12/2005 som konečne našla, že
"Pokiaľ sa na príjem z predaja nevzťahuje oslobodenie podľa citovaného ustanovenia, treba ešte skúmať, či nie je oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. b) ZDP. V zmysle citovaného ustanovenia je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, na ktoré sa nevzťahuje oslobodenie podľa písm. a), ak doba medzi nadobudnutím a predajom takéhoto bytu, resp. domu presiahne päť rokov. Inými slovami: ak nie je splnená podmienka dvoch rokov trvalého pobytu v byte alebo dome bezprostredne pred jeho predajom, ale občan byt vlastnil viac ako päť rokov, príjem sa považuje za oslobodený do dane v súlade s § 9 ods. 1 písm. b) ZDP."

Zmiatli ma aj na DÚ - lebo mi potvrdili že ten odsek b) sa týka obchodného majetku, tak som im verila ....
Takže PARDÓN !
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Pepa
Netýka sa to len obchodného majetku!!!
A končím prispievaním do tejto témy. Nebudem sa rozčuľovať.
Pekný deň
netreba sa rozčuľovať, musí byť tam splnená tá podmienka-/ 2 roky- trvaly pobyt bezprostredne pred predajom
a basta
0 0
enad enad

enad je offline (nepripojený) enad

Posielam Vám link, kde je všetko vysvetlené
http://www.zakon.sk/Main/lwDefault.a...scx&ArtID=4864
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
[QUOTE=Erika-ežka]Barbara, Pepa má pravdu, keď sa porozčuľovala, keď som prišla na koreň veci, skoro som sa úplne odhlásila z Porady.
Nemám s takýmito vecami žiadne skúsenosti a chcela som pomôcť, aj keď som to asi riadne "dokopala"
Teraz som už konečne na čistom.
V DUPP 12/2005 som konečne našla, že
"Pokiaľ sa na príjem z predaja nevzťahuje oslobodenie podľa citovaného ustanovenia, treba ešte skúmať, či nie je oslobodený podľa § 9 ods. 1 písm. b) ZDP. V zmysle citovaného ustanovenia je od dane oslobodený príjem z predaja nehnuteľností, na ktoré sa nevzťahuje oslobodenie podľa písm. a), ak doba medzi nadobudnutím a predajom takéhoto bytu, resp. domu presiahne päť rokov. Inými slovami: ak nie je splnená podmienka dvoch rokov trvalého pobytu v byte alebo dome bezprostredne pred jeho predajom, ale občan byt vlastnil viac ako päť rokov, príjem sa považuje za oslobodený do dane v súlade s § 9 ods. 1 písm. b) ZDP."

to nič........... jasne............... mne sa tiež marilo niečo o tých 5 rokoch............ škoooooda, mala som počkať s tým rozvodom ešte 1 aj pol a potom by som nemusela platiť daň, lenže to by som sa asi už načisto bláznila pri ňom,
takže radšej zaplatím daň, než žiť s ožranom no pekne mi totu rimuje šak?????????,
prepáčte všetci za ten môj osobný monolog, viem je to mimo témy
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Barbara, možno ma bude mrzieť tento výrok, ale neodpustím si ho:
Ak tomu nerozumieš, tak sa do toho nepleť!
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Pepa
Barbara, možno ma bude mrzieť tento výrok, ale neodpustím si ho:
Ak tomu nerozumieš, tak sa do toho nepleť!

ale môžeš mi to vysvetliť, akože ten výrok sa týka čoho?
ja som kukala zákon 366/1999 platný do 31.12.2003, možno som sa zle vyjadrovala, ale ja som sa zaoberala skôr s mojím prípadom a to sa týkalo roku 2002 ,
tak nech všetci prominú.
ospravedľňujem sa moc
a aby si mala dušu na mieste, tak som sa vôbec neurazila, lebo práveže preto chodím sem na PORADU, že keď niečomu nerozumiem, tak si to tu vyhľadám
viem že teraz aktuálne už je tam iba trvalý pobyt - 2 roky.
takže prepáč aj TY

Maj sa
a posielam Ti bodík ovšem keď budem vedieť
0 0
Erika-ežka Erika-ežka

Erika-ežka je offline (nepripojený) Erika-ežka

Už som všetko poopravovala, dúfam, že všetko ...
Na budúce sa tiež asi nebudem pliesť, v čom nie som si istá.
Škoda, chcela som len pomôcť a takto to dopadlo.
A ešte aj DÚ ma v tom podporil. Lepšie povedané potom som si bola istá a tak som chcela pomôcť, ale čo už. Stalo sa. Takže PARDÓN.
Pekný deň.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Barbara
ale môžeš mi to vysvetliť, akože ten výrok sa týka čoho?
ja som kukala zákon 366/1999 platný do 31.12.2003, možno som sa zle vyjadrovala, ale ja som sa zaoberala skôr s mojím prípadom a to sa týkalo roku 2002 ,
tak nech všetci prominú.
ospravedľňujem sa moc
a aby si mala dušu na mieste, tak som sa vôbec neurazila, lebo práveže preto chodím sem na PORADU, že keď niečomu nerozumiem, tak si to tu vyhľadám
viem že teraz aktuálne už je tam iba trvalý pobyt - 2 roky.
takže prepáč aj TY

Maj sa
a posielam Ti bodík ovšem keď budem vedieť
Áno Barbara - nejasne si sa vyjadrovala - teba zaujímal rok 2002 a my sme sa bavili o r. 2005. Tam boli podmienky dve: aj trvalý pobyt aj vlastnítvo. Ale tiež tam bolo tých 5 rokov.......
Pekný deň.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

Erika-ežka
Barbara, Pepa má pravdu, keď sa porozčuľovala, keď som prišla na koreň veci, skoro som sa úplne odhlásila z Porady.
Nemám s takýmito vecami žiadne skúsenosti a chcela som pomôcť, aj keď som to asi riadne "dokopala"
Takže PARDÓN !
Erika, viacerí sme sa kopli a zato sme sa z porady neodhlásili. Aj na tomto sa mnohí "učia". Je tu kopec, čo kopec už kopčisko poraďákov, ktorí sa snažia ńájsť správne riešenie pre daný problém a ono to nie je vždy úplne jednoduché. Takže hlavu hore a ideme ďalej.
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Prosim o pomoc pre jedneho mojho znameho, ja sa tomu nerozumiem.
Na porade som nasla dost info ale ziaden taky konkretny pripad.
V roku 2004 kupil dom za cca 800.000,-Sk
Zrekonstruoval ho na co ma doklady.
V roku 2005 ho predal za 1.000.000,- Sk a kupil si byt povedzme za 630.000,-Sk.
Viem ze prijem z nehnutelnosti nieje oslobedeny, ale co ma uviest v DP oddiel VIII. riadok 2?
Prijem bude 1.000.000 - 800.000 - naklady na rekonstrukciu?
Alebo bude prijem 1.000.000,- Sk z predaja domu
vydavok 630.000,-Sk za kupu bytu + povedzme naklady (dolozene blockami) za rekonstrukciu bytu?

Poradte prosim, dakujem.
0 0
KON-EKON KON-EKON

KON-EKON je offline (nepripojený) KON-EKON

Kúpa bytu s predajom domu nemá vôbec nič spoločné. Ak kúpil dom , to je náklad, rekonštr.domu je náklad a príjem je 1mil.Sk-predaj. Zdaní rozdiel medzi kúpou,spolu s rekonštr. a predajom. Uviedla si anet, že "zrekonštruoval ho", dom, alebo byt? Ak dom, tak náklady sú výdavkom, ale s bytom to nemá nič spoločné, ak rekonštruoval len byt, zdaní 200 tis. 19%, t.j. 38 tis. Sk zaplatí DÚ.
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Zrekonstruoval aj byt aj dom. Kedze vsak byt nema s domom nic spolocne zameriame sa na dom.
Takze zdani tych 200.000 - naklady na rekonsrukciu domu povedzme 150.000,- = 50.000
Takze riadok 2 DP bude prijem 1.000.000,- Sk
vydavok 800.000,- Sk + blocky 150.000

alebo: len prijem 50.000 ?

Este taka podotazka, rataju sa blocky v suvislosti s rekonstrukciou domu z roku 2004 + r.2005 (od datumu kedy ho kupil - do kedy ho predal)?

Dakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Píšeš do DP - Príjem 1 mil., výdaj 950 tis.

Bločky môžeš rátať odo dňa kúpy - do dňa predaja
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Muška velmi pekne dakujem. Vies mi prosim este povedat ktory § o tom hovori ze si moze odpocitat blocky za rekonstrukcie.

Asi mi to vobec nepali ale co ak nastane situacia ze prijem je 1 mil.
a vydaj 800.000 + dolozi blocky na 200.000 (alebo viac)?
Tym padom tam bude 0 Sk (alebo strata?)
Aky vyznam to ma potom pisat do DP?

Naviac prijem je roku 2005 a vydaj za dom bol v roku 2004.
Nedava mi to logiku uplatnovat si vydaj z r.2004 v DP r.2005.

Asi uz mam blbe otazky, vsak?
Nie vzdy vsetko ma logiku.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Na nule môže byť, ale na stratu sa neprihliada.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

§ 8
Ostatné príjmy


(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

a) príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí,
b) príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností......
....

(4) Do základu dane (čiastkového základu dane) sa zahrnie príjem z predaja nehnuteľnosti podľa odseku 1 písm. b) až v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal, bez ohľadu na to, v ktorom zdaňovacom období nadobudol vlastnícke právo k nehnuteľnosti kupujúci. Príjmy uvedené v odseku 1 písm. b) až f), vyplácané v splátkach na základe kúpnej zmluvy alebo inej zmluvy, ktorou sa prevádza vlastníctvo, alebo prijaté preddavky dohodnuté týmito zmluvami, alebo prijaté na základe zmluvy o budúcom predaji alebo inom prevode, sa zahrnú do základu dane (čiastkového základu dane), a to v tom zdaňovacom období, v ktorom boli prijaté.........

(5) Pri príjmoch podľa odseku 1 písm. b) až e) je výdavkom:

a) kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec,
d) finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu veci vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom veci okrem výdavkov na osobné účely,
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať