Zavrieť

Porady

MATERSKÁ 2011

Chcem sa informovať, keď je žena tehotná už asi 2 mesiac, bohužial si neplatila dobrovoľné nemocenské pripoistenie, proste nema žiaden nárok na materskú, môže sa to vyriesit nasledovnym sposobom? Termín porodu je 25.11.2011. Nástup na materskú 14.10.2011. Má možnosť spatne sa prihlásiť k dátumu 14.1.2011 na HPP, na polovičný úvazok z VZ 158,50 eur do 31.3.2011. Potom k 1.4.2011 sa nanovo prihlási u toho istého zamestnávatela na HPP z max. VZ 1116,78 a k 6.4.2011 nastupuje na PN (rizikové tehotenstvo)....
Týmto by splnila podmienku 270 dní nemoc.poistenia a taktiez by mala nárok na PN aj materskú v max. výške. Je to takto správne?
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

katka1905 Pozri príspevok
Príspevok MIIKA1: Dobry den chcem sa opytat, som 3 roky na materskej, MD mi konci v juli opravím ťa v júli ti končí RD, ale medzitym som otehotnela a rodit budem v decembri 2011. Od jula by som mala nastupit na svoje povodne miesto, len som na rizikovom tehotenstve, to znamena, ze od jula budem na PN? Viete mi poradit, ci budem dostavat PN prispevok, teda " marodku" a budem mat teda narok aj na matersku pocas pol roka, bude sa mi vyratavat z predosleho platu z pred troch rokov, alebo dostanem uy iba rodicovsky prispevok?

Tento problém trápi aj mňa. Viete nám prosím niekto poradiť?
Nárok na materskú mať budeš, bude to reťazový pôrod.
1 0
Daniela172 Daniela172

Daniela172 je offline (nepripojený) Daniela172

Dobry vecer,chcela by som sa opytat nieco podobne ako je horna otazka.( momentalne som na RD-stale v pracovnom pomere a cakam druhe babatko).DNP si platim od jula 2008,matersku som mala v 2009 maximalnu.DNP si platim stale vo vyske 49,10€ od januara 2010 koli max.OCR.Moja prva otazka je, ak by som sla teraz na PN/rizikove tehotenstvo/ aka by bola jeho priblizna vyska,ci by som si PN nepokazila matersku? Byvaju nejake kontroly pri rizikovom tehotenstve?Dalsia otazka,ci budem mat aj tuto matersku max. ako prvy raz? A, ci je mozne aj pocas PN cerpat OCR.Dakujem za rychlu odpoved,potrebujem co najskor.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Daniela172 Pozri príspevok
Dobry vecer,chcela by som sa opytat nieco podobne ako je horna otazka.( momentalne som na RD-stale v pracovnom pomere a cakam druhe babatko).DNP si platim od jula 2008,matersku som mala v 2009 maximalnu.DNP si platim stale vo vyske 49,10€ od januara 2010 koli max.OCR. od januára 2011 trebalo dvihnúť na 49,13 eur. Chod do SP a zisti nedoplatok a doplať. Moja prva otazka je, ak by som sla teraz na PN/rizikove tehotenstvo/ aka by bola jeho priblizna vyska, 55% z VZ , teda maximum. ci by som si PN nepokazila matersku? Nie nepokazila, počas PN by si neplatila odvody do SP. Byvaju nejake kontroly pri rizikovom tehotenstve? Môžu byť a ked tlačia posudkový lekári na gynekologov aby ukončovali PN aj čo sa tehotenstva týka, tak veľmi by som sa nespoliehala na to, byť PN počas celeho tehotenstva. Kamoška čaká dvojičky je už staršia a tlačia ju do ukončenia PN pritom má problémy. Dalsia otazka,ci budem mat aj tuto matersku max. ako prvy raz? Budeš ju mať vyššiu lebo materská je 60% z VZ . A, ci je mozne aj pocas PN cerpat OCR.Môžeš čerpať bud PN alebo OCR, súbežne nie. Dakujem za rychlu odpoved,potrebujem co najskor.
odpovede v texte modrým
1 0
Daniela172 Daniela172

Daniela172 je offline (nepripojený) Daniela172

Dakujem Xanti za rychlu odpoved
0 0
lillian lillian

lillian je offline (nepripojený) lillian

Dobry den, chcem si overit niektore fakty.od 6/2009 som na materskej-rodicovskej dovolenke, od minuleho mesiaci si platim min. DNP, moja otazka znie, ak otehotniem mam si zrusit min.DNP a platit z max.vymeriavacieho zakladu alebo nadalej mam platit z min. DNP, kedze by sa mi materska mala ratat z pravdepodobneho vym.zakladu,ktory by bol na urovni cca 1200eur,cize cca max.vym.zaklad pre NP.dakujem.
0 0
remenova remenova

remenova je offline (nepripojený) remenova

Dobry den, ak by mi niekto vedel poradit, bola by som rada. Od roku 2003 do 25.3.2011 som bola nepretrzite zamestnana (momentalne na UP asi az do nastupu na MD), pricom vymeriavaci zaklad v 2010 HM bola asi 860€ mesacne. Od 1.1.2009 som az do teraz nepretrzite DNP z minima, ale od 1.4.2011 z maxima, len zvysenie, nie nove. Momentalne som tehotna a pravdepodobny termin porodu je 25.12.2011.
- bude mi priznana materska z oboch poisteni? Aj ked som nezamestnana?Alebo len z DNP.
- momentalne by som mala ist na PN, mozno az do nastupu na matersku, ma to vplyv na tych 26 tyzdnov? Nebude tymto tato podmienja porusena?(DNP)
- ak by som isla na PN teraz, pocitala by sa mi PN aj z NP z predchadzajuceho zamestnania?alebo tym ze som na UP, nemam narok, aj ked som splnila podmienku 270 dni?
Asi vela otazok, ale je to dolezite, platim si uz dost dlho na to, aby som prisla o narok na max.matersku.
Ďakujem,pokusala som sa z toho vysomarit na str. Socpoist, ale cim dlhsie som to studovala, tym som z toho bola viac zmätená.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

remenova Pozri príspevok
Dobry den, ak by mi niekto vedel poradit, bola by som rada. Od roku 2003 do 25.3.2011 som bola nepretrzite zamestnana (momentalne na UP asi az do nastupu na MD), pricom vymeriavaci zaklad v 2010 HM bola asi 860€ mesacne. Od 1.1.2009 som az do teraz nepretrzite DNP z minima, ale od 1.4.2011 z maxima, len zvysenie, nie nove. Momentalne som tehotna a pravdepodobny termin porodu je 25.12.2011.
- bude mi priznana materska z oboch poisteni? Aj ked som nezamestnana?Alebo len z DNP.
- momentalne by som mala ist na PN, mozno az do nastupu na matersku, ma to vplyv na tych 26 tyzdnov? Nebude tymto tato podmienja porusena?(DNP)
- ak by som isla na PN teraz, pocitala by sa mi PN aj z NP z predchadzajuceho zamestnania?alebo tym ze som na UP, nemam narok, aj ked som splnila podmienku 270 dni?
Asi vela otazok, ale je to dolezite, platim si uz dost dlho na to, aby som prisla o narok na max.matersku.
Ďakujem,pokusala som sa z toho vysomarit na str. Socpoist, ale cim dlhsie som to studovala, tym som z toho bola viac zmätená.
No, čo sa týka DNP, urobila si zle - pretože VZ sa ti bude počítať z minulého roku. Teraz ti už ukončenie a nové prihlásenie nepomôže, nato je už neskoro.
No ale je dôležité .. či bude nárok aj zo zamestnania
Ak si bola v čase skončenia PP už tehotná, tak sa ne teba vzťahuje 8mesačná OL. (normálne je len 7dňová)
V tvojom prípade je to také hraničné - že si netrúfnem vypočítať ... aj tak asi bude treba potvrdnie od lekára, že si už bola tehotná. (nuž ak áno - tak na chlp
Potom by tá materská mohla byť z obidvoch poistení.... Spočíta sa VZ zo zamestnania a VZ z minulého roku na DNP.

Aj o tú PNku si požiadaj z obidvoch poistení - ak teda si bola tehotná v čase skončenia PP.

Ak by neplatila tá OL ... tak treba pohľadať nové zamestnanie (aj na krátku dobu)
Naposledy upravil Katy a R : 20.06.11 at 14:14
0 0
remenova remenova

remenova je offline (nepripojený) remenova

Ďakujem za rýchlu odpoveď, aj som si myslela, ze to bude nejako takto. V tom obdobi som este nebola tehotna, takze tym padom zo zamestnanie nedostanem ani matesku ani tuto PN na ktoru asi pojdem, a teda len z DNP, ale len z minima. Takze teraz sa mi vobec neoplati ist na PN, lebo z UP dostanem viac. No a co sa tyka toho noveho zamestnania, staci si ho najst takn tak na jeden mesiac z minim.mzdou? a potom na matersku? Pretoze tak som to pochopila s s tymi 90 dnami po novom, ze ked to bude menej ako 90 dni, bude sa mi ratat z min. roka a tym padom mi staci mat min. mzdu, alebo ak bude to zamestnanie trvat viac ako 90 dni, potom budem musiet mat mzdu aspon taku ako minuly rok. Pochopila som to spravne?
A este co sa tyka tych 26 tyzdnov, ak by osm predsa len isla na PN, nesplnim podmienku 26 tyzdnov, ktore platia pre DNP?
Ďakujem este raz za rychlu odpoved, uz sa troska zacinam zorientovavat.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. k tomu DNP .. ty nemáš nové poistenie Podmienka 26 týždňov sa sleduje od vzniku poistenia (vzniklo 2009) ... keby si sa bola v apríli nanovo prihlásila ... to by bola iná káva.. no, čo už s tebou.

.. a nemohol by ten PTP byť napr 16.(17.) decembra .. už aj podľa "sona" máš určené?
Naposledy upravil Katy a R : 20.06.11 at 14:45
0 0
remenova remenova

remenova je offline (nepripojený) remenova

No neviem, či si rozumieme, ja som myslela, že je tam podmienka nepretržité poistenie pred vznikom dôvodu na poskytnutie nemocenskej dávky (materského), že či ta PNka nepreruší toto poistenie a tym nebude dodržanych tych 26 tyždňov. Ale ked som to tak citala viackrat som pochopila, ze narok bude z DNP ale len z minima, co v mojom pripade bude jedno, lebo minuly rok som platila minimum. Tak som si aj asi sama odpovedala, nie? :-)))
No dufam, ze toto pomoze aj inym, ktori maju podobny problem.
A co sa tyka toho noveho zamestnania ta podmienka 90 dni, uvazujem spravne v predchadzajucom prispevku? Uz len toto si chcem uistit, aby som zas neurobila nejaku chybu.
0 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Ahojte, prosím Vás mohli by Ste poradiť?
Budúca mamička je poistená od roku januára 2010 nepretržite z minimálneho vymeriavacieho základu -dobrovoľne, čiže podmienka 270 dní splnená.
Dátum poslednej menštruácie je 19.05.11 - čiže ešte len teraz zistila, že je tehotná.
Od kedy si má zrušiť dobrovoľné poistenie -stačí od 24.06.2011 a znovuprihlásiť s maximálnym VZ stačí od 01.07.2011? alebo radšej hneď ten ďalší deň?
ďakujem veľmi pekne ochotným poradcom
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nech zruší DNP dnes, a založí nové od zajtra, nikdy nevie či sa aj tých pár dní nezíde. Čo ak bude čakať dvojičky tam je nástup na materskú skôr ako pri jednom dieťati.

V SP sú úradné hodiny už každý deň.
3 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

Xanti Pozri príspevok
Nech zruší DNP dnes, a založí nové od zajtra, nikdy nevie či sa aj tých pár dní nezíde. Čo ak bude čakať dvojičky tam je nástup na materskú skôr ako pri jednom dieťati.

V SP sú úradné hodiny už každý deň.
Xanti ďakujem, len musí cestovať do miesta trvalého pobytu - tak nevie, či to stíha...
Zrušiť poistenie sa tuším môže až dňom podania odhlášky, no nič, zajtra-pozajtra bude mať nútenú cestu...
ďakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

grammatika Pozri príspevok
Xanti ďakujem, len musí cestovať do miesta trvalého pobytu - tak nevie, či to stíha...
Zrušiť poistenie sa tuším môže až dňom podania odhlášky, no nič, zajtra-pozajtra bude mať nútenú cestu...
ďakujem
No to rozhodne, lepšie je ísť osobne a kopiu RL si dať potvrdiť tak ako odhlášky, tak aj novej prihlášky.

A áno zrušiť poistenie, môže až dňom podania odhlášky.
2 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
prosím o odpoveď, resp. odsúhlasenie pre moju kamošku:
Do marca 2011 bola na Rodičovskej dovolenke, a hneď jej zrušili pracovné miesto, asi sa dohodli na ukončení pp. Odvtedy je nezamestnaná, na UP. Od februára 2010 si platí DNP ale len z minima. Teraz je v 11tt, na MD má ísť 12/2011, pôrod 01/2012. Už nestíha si zmeniť DNP na maximum? Ale nárok na MD bude mať z DNP roku 2010? Uvažujem správne? Čo by sa dalo ešte urobiť, aby mala vyššiu MD?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lenkak,
jedine zamestnanie o trvaní minimálne 90 dní, iné sa nič nedá. Keby sa Ti kamarátka zverila skôr, do 8 týždňa tak sa dalo čosi poriešiť ... teraz už je neskoro.
2 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Xanti Pozri príspevok
Lenkak,
jedine zamestnanie o trvaní minimálne 90 dní, iné sa nič nedá. Keby sa Ti kamarátka zverila skôr, do 8 týždňa tak sa dalo čosi poriešiť ... teraz už je neskoro.
Ďakujem za potvrdenie, presne som jej písala, že už nestíha meniť DNP.
Keby sa jej podarilo zamestnať na tých 90 dní, viem, že je tam tá podmienka 90dní, klasický prac. pomer, potom by mohlo ísť o súbeh DNP a prac. pomeru? DNP som jej neodporúčala meniť, nech si ho nepreruší, nech jej ho berú aspoň aby mala nárok na MD.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Hm, nárok na materskú z DNP by mala aj keby teraz zrušila a založila nové v novembri 2011, lebo by mala splnenú podmienku. Dokonca by jej vyšla vyššia bo by sa rátala z VZ 329,06 a nie z 319,58 eur

No nešla by som veľmi cestou súbehu, ked tak normálne zamestnanie u dobrého známeho s max. VZ. Šak môže ísť na PN ak má zdravotné komplikácie.
1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Aj tá pn by šla, teraz má komplikácie, a aj v prvom tehu ku koncu mala problémy, aj nad tým som uvažovala. Šlo by to tak, že by mala pracovný pomer na 90dní s max. VZ, a hneď potom pn? A potom by vôbec nemusela platiť DNP?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

NO tak nejako komplikovane
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať