Zavrieť

Porady

rodicovska dovolenka a DVP

Vedeli by ste mi niekto poradit?
Zena na rodicovskej dovolenke si privyraba na zaklade dohody o vykonani prace..
1. Ake ma obmedzenia, co sa tyka vysky platu, hodin /tusim max. 200 hod/, odvodov po poistovni...?
2. Kde to musi tuto skutocnost nahlasit? /zamestnavatel ma povinnost nahlasovat na soc.poi.,to viem/.
3. Ako si vie uplatnit vratenie dane,na zaklade potvrdenia o zrazenych preddavkoch a podania danovehopriznania, alebo tomoze likvidovat aj zamestnavatel?
4.Musi o tomto prac.pomere vediet aj "predchadzajuci" /pred materskou/ zamestnavatel - PP nebol zruseny?

Dakujem vam vsetkym...pekny den..
Usporiadat
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jajka77 Pozri príspevok
Ahojte, rada by som sa poradila ohladom rodicovskej dovolenky. Supla som to do tejto temy nakolko sa mi zdala najblizsia k mojim otazkam.
Nastupujem na rodicovsku 29.1.2009 ale popri nej by som chcela pracovat 4 hodiny. Lenze neviem aky PP mam uzatvorit-skraten pp, Dopc, Dvp... netusim. Islo by o sucasny trvaly PP ktory som prerusila kvoli tehotenstvu, ale aby sa dal dajako upravit. Aby to bolo pre mna vyhodne: je mozne aby sa niektory z tychto PP zarataval aj do odpracovanych rokov? A kedze sa bude na mna vztahovat novy zakon, a chcem aby sa o male starala svokra alebo mama na tieto 4 hodiny, budu musiet mat zivn.list? pripadne akoby a to dalo zariadit aby to nebolo prilis obtiazne.prilis vela otazok ale zaujima ma akokoby sa dali riesit.vdaka
ak budeš pracovať na DoPč alebo DoVP, tak o RP neprídeš, budeš ho poberať vo výške t.č. 4780,-. Ak by si však pracovala na PP napr.skrátený, tak by si stratila nárok na RP. Mohla by si požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa. Ten je bud 25% z RP alebo vo výške preukázaných nákladov, max. do výšky RP. Ak by si teda chcela pracovať na PP a mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške RP, tak potrebuješ papier o tom, že takúto sumu platíš za starostlivosť o dieťa. A to ti môže dať tvoja matka/svokra len ako živnostníčka, t.j. potrebovala by si založiť živnosť. No ak budeš pracovať na dohodu, tak tomuto sa vyhneš, lebo nestratíš nárok na RP, lebo dohoda sa nepovažuje v zmysle zákona o RP za zárobkovú činnosť.

Do odpracovaných rokov "pre nárok na vyšší výmer dovolenky" sa ráta aj starostlivosť o dieťa do troch rokov. T.j. ak tvoj prac.pomer bude nadalej pokračovať, budeš si z neho čerpať rodič.dovolenku a pracovať budeš len na dohodu, tak sa ti aj tento čas ráta ako odpracovaný.

Do odpracovaných rokov na účely dôchodkového poistenia sa ráta aj starostlivosť o dieťa do 6rokov, ak si si sama dala prihlášku na SP. Štát za teba platí t.č. z VZ cca 12tisíc. Ak by si však začala pracovať na PP, tak sa musíš odhlásiť a dôchodkové za teba bude odvádzať zamestnávatel z tvojej hrubej mzdy (obvykle). Ak zarobíš menej ako tých 12tis., tak je pre teba nevýhodné pracovať na PP aj z tohto dôvodu. Ak budeš pracovať na dohodu, tak sa tiež tomuto vyhneš, odhlasovať sa nemusíš a štát za teba bude platiť dôch.poistenie nadalej.

Ak budeš pracovať na dohodu, tak samozrejme nebudeš poistená nemocensky ani poistená v nezamestnanosti.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

brčko Pozri príspevok
....
Ak budeš pracovať na dohodu, tak samozrejme nebudeš poistená nemocensky ani poistená v nezamestnanosti.
... doplním ... ak budeš chcieť, môžeš (nemusíš) byť dobrovoľne poistená - pri týchto dvoch poisteniach to nie je až také fin. náročné (NP 4,4% a PvN 2% z VZ)
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Mohlo by ist o dohodu u toho isteho zamestnavatela s rovnakou naplnou prace? Mala by som prijem 10 tisic mesacne.Takze akakolvek dohoda by to mohla byt pri tomto prijme?
Este par otazok:
A:Mam este 10 dni dovolenky z roku 2008 a pravdepodobne aj za rok 2009 kedze sa povazuje MD a RD za vykon prace podla zakona.Dovolenku si mam cerpat teraz po skonceni MD alebo moze byt subezne s RD?
B: Zamestnavatel mi ma povinnost drzat miesto 1/2 roka po nastupe na MD, ale kedze je tam ina zamestnankyna na zastupovanie a ja by som sa dovtedy nevratila, da mi vypoved, pripadne ponukne ine prac.miesto? a ked nebudem s nim suhlasit, moze mi dat vypoved?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jajka77 Pozri príspevok
Mohlo by ist o dohodu u toho isteho zamestnavatela s rovnakou naplnou prace? Mala by som prijem 10 tisic mesacne.Takze akakolvek dohoda by to mohla byt pri tomto prijme?
Este par otazok:
A:Mam este 10 dni dovolenky z roku 2008 a pravdepodobne aj za rok 2009 kedze sa povazuje MD a RD za vykon prace podla zakona.Dovolenku si mam cerpat teraz po skonceni MD alebo moze byt subezne s RD?
B: Zamestnavatel mi ma povinnost drzat miesto 1/2 roka po nastupe na MD, ale kedze je tam ina zamestnankyna na zastupovanie a ja by som sa dovtedy nevratila, da mi vypoved, pripadne ponukne ine prac.miesto? a ked nebudem s nim suhlasit, moze mi dat vypoved?
Rodičovská dovolenka sa nepovažuje za výkon práce. Ak na ňu nastúpiš 29.1.09, nesplníš podmienku "odpracovania" 60 dní /za výkon práce sa považuje materská dovolenka/ a nárok na dovolenku za rok 2009 ti nevznikne.
Nevyčerpanú dovolenku za r.2008 si môžeš vyčerpať po skončení rodičovskej dovolenky, alebo ti ju zamestnávateľ preplatí pri skončení prac.pomeru.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

A ktoru dohodu by som teda mala uzatvorit ak sa teda da, s tym mojim sucasnym zamestnavatelom (chcela by som teda 4 hodiny denne a bolo by to za 10 tisic mesacne v hrubom)? A ako je to este s otazkou B? vdaka za odpovede.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jajka77 Pozri príspevok
A ktoru dohodu by som teda mala uzatvorit ak sa teda da, s tym mojim sucasnym zamestnavatelom (chcela by som teda 4 hodiny denne a bolo by to za 10 tisic mesacne v hrubom)? A ako je to este s otazkou B? vdaka za odpovede.
s tou dohodou pozri Zákonník práce § 223 až 226 a 228a ale hlavne § 226 ods.1 a § 228a ods.1.
Celý kalend. rok 2009 (od 29.1.) pracovať 4 hodiny denne na dohodu t.j. 20 hod. týždenne a u teba v kalend.roku 2009 cca 900-950 hod. sa nedá. V takomto rozsahu (počte hodín od 29.1.-31.12.09) sa dá len na PP. Výška mzdy však nie je podstatná, len tie hodiny.

No a ak nenastúpiš na svoje miesto po ukončení MD, tak to je nevýhoda pri práci na dohodu, že ti zamestnávatel nemusí držať tvoje pôvodné miesto. Ak odmietneš iné miesto, tak ti môže dať výpoved z nadbytočnosti, ale to až po ukončení čerpania RD.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

tak teda zvolim PP skrateny na 4 hodiny, to by mi mal vyjst v ustrety zamestnavatel, vsak? ale potom budem teda poberat prispevok na starostlivost o dieta a bude sa musiet zhanat opatrovatelka, chcela by som babky a tzn. ze si musia zalozit zivnost. ale s tym je vela poplatkov (zalozenie zivnosti, podavat dan.prizn...) a ked ma moj manzel zivnost? nemoze sa on starat na tie 4 hodiny?
0 0
ErikaOl ErikaOl

ErikaOl je offline (nepripojený) ErikaOl

ahoj jajka77, ja som nastúpila na RD 19.12.2008. Počas doby na DM som pracovala (u zamestnávateľa, u kt. mám inak PP)na DoVP a plánujem v tom pokračovať.
Myslím si, že je to najjednoduchší spôsob, aby som neprišla o rodič. príspevok
Ak zvolíš PP napr. na 4 hodiny, bude Ti krátený rod. príspevok, ako už vyššie napísal brčko.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

ahoj erikaOl, ale ja uz sa budem riadit novym zakonom kedze nastupujem od 29.1. na teba sa vztahuje este stary a nebude sa ti kratit rodic. prisp., ak sa nemylim
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

este raz som si to precitala a pochopila som co myslis. lenze ja som chcela pracovat tie 4 hodiny denne a tam to tusim nevychadza podla dohody, este som necitala zakon, zatial nie je kedy
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ErikaOl Pozri príspevok
ahoj jajka77, ja som nastúpila na RD 19.12.2008. Počas doby na DM som pracovala (u zamestnávateľa, u kt. mám inak PP)na DoVP a plánujem v tom pokračovať.
Myslím si, že je to najjednoduchší spôsob, aby som neprišla o rodič. príspevok
Ak zvolíš PP napr. na 4 hodiny, bude Ti krátený rod. príspevok, ako už vyššie napísal brčko.
Erika, dohoda o vykonaní práce je limitovaná odpracovaním 350 hod. ročne u jedného zamestnávateľa. Nedá sa na ňu pracovať 4 hod. denne po celý rok - o tom už písala brčko.
0 0
Iveta Matlovičová Iveta Matlovičová

Iveta Matlovičová je offline (nepripojený) Iveta Matlovičová

V ČL.II, § 12 ods. 9 zákona o príspevku na starostlivosť ....sa uvádza, že:
"Ak rodič uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom 2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008."

Pochopila som správne, že mamičkám, ktoré úž v roku 2008 poberali rodičovský príspevok a popri ňom pracovali na zmluvu (nie na dohodu), môžu takto pokračovať aj po 1.1..2009 ?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Fronco Pozri príspevok
V ČL.II, § 12 ods. 9 zákona o príspevku na starostlivosť ....sa uvádza, že:
"Ak rodič uplatňuje nárok na rodičovský príspevok po 31. decembri 2008 za obdobie pred 1. januárom 2009, o nároku na tento príspevok sa rozhodne a rodičovský príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za obdobie po 31. decembri 2008."

Pochopila som správne, že mamičkám, ktoré úž v roku 2008 poberali rodičovský príspevok a popri ňom pracovali na zmluvu (nie na dohodu), môžu takto pokračovať aj po 1.1..2009 ?
áno, tieto mamičky by stratili nárok na RP v prípade ak by dali dieťa do Mš alebo im bol priznaný nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, ak by on požiadali.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

brcko,a ako je to teda s tym manzelom? mohol by on opatrovat? ale asi nie, vsak.
a zamestnavatel mi musi vyjst v ustrety a skratit PP na 4 hodiny?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jajka77 Pozri príspevok
brcko,a ako je to teda s tym manzelom? mohol by on opatrovat? ale asi nie, vsak.
a zamestnavatel mi musi vyjst v ustrety a skratit PP na 4 hodiny?
s tým manželom neviem. By som sa divila, no na druhej strane, čo nie je zakázané, je povolené.

zákonník práce § 164 ods.2 hovorí:

Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15rokov o kratší prac.čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného prac.času, zamestnávatel je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

brčko Pozri príspevok
s tým manželom neviem. By som sa divila, no na druhej strane, čo nie je zakázané, je povolené.

zákonník práce § 164 ods.2 hovorí:

Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15rokov o kratší prac.čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného prac.času, zamestnávatel je povinný jej žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

Rozhodla som sa zeby som nastupila do prace na 4 hodiny ked uz budem na RD - 30.1.2009 mi konci MD.Maly bude mat 6 mesiacov 7.3.2009 tak po tomto datume.
Ako mi bolo napisane, mala by som nastupit po 28 tyzdnoch na materskej aby mi zamestnavatel ponukol povodne miesto. Rada by so vedela ked ho pisomne vopred poziadam o cerpanie RD a jej rozsah, ci mi povodne miesto ponukne aj v tomto pripade. dakujem
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Jajka77 Pozri príspevok
Rozhodla som sa zeby som nastupila do prace na 4 hodiny ked uz budem na RD - 30.1.2009 mi konci MD.Maly bude mat 6 mesiacov 7.3.2009 tak po tomto datume.
Ako mi bolo napisane, mala by som nastupit po 28 tyzdnoch na materskej aby mi zamestnavatel ponukol povodne miesto. Rada by so vedela ked ho pisomne vopred poziadam o cerpanie RD a jej rozsah, ci mi povodne miesto ponukne aj v tomto pripade. dakujem

...vtedy pôvodné pracovné miesto ponúknuť nemusí.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

a aj keby mi to pisomne potvrdil?
a este jedna otazocka: kedze mam PP len do oktobra a budem poberat prispevok na starostlivost o dieta, potom v oktobri mozem prejst na plny rodicovsky alebo uz musim mat i dajaky iny PP?
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Jajka77 Pozri príspevok
a aj keby mi to pisomne potvrdil? no neviem či by sa tým niečo menilo a bolo to pre neho záväzné, aj keby ti to dal na papier. Skôr pochybujem. On ti môže potvrdiť niečo, čo predpokladá teraz. Ak sa situácia zmení, tak ťa aj tak na to miesto prijat nemusí.
a este jedna otazocka: kedze mam PP len do oktobra a budem poberat prispevok na starostlivost o dieta, potom v oktobri mozem prejst na plny rodicovsky alebo uz musim mat i dajaky iny PP?
samozrejme, ak splníš nárok na RP, tj. nebudeš zárobkovo činná a o dieťa sa budeš starať sama, (nie napr. škôlka), tak môžeš požiadať o RP a tiež si môžeš nanovo dať prihlášku do SP, aby za teba platil dôchodkové poistenie štát. POčas práce na PP by si si mala dať odhlášku, lebo zároven byť dôchodkovo poistená ako zamestnanec a aj byť poistencom štátu podla zákona nemôžeš.

No ak chceš, tak sa môžeš zamestnať a poberať nadalej, alebo nanovo prejsť na poberanie príspevku na starostlivosť o dieťa.
0 0
chana03 chana03

chana03 je offline (nepripojený) chana03

A co v pripade, ze som na rodicovskej dovolenke a chcem si zalozit zivnost. Pridem o rodicovsky prispevok?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať