Zavrieť

Porady

rodicovska dovolenka a DVP

Vedeli by ste mi niekto poradit?
Zena na rodicovskej dovolenke si privyraba na zaklade dohody o vykonani prace..
1. Ake ma obmedzenia, co sa tyka vysky platu, hodin /tusim max. 200 hod/, odvodov po poistovni...?
2. Kde to musi tuto skutocnost nahlasit? /zamestnavatel ma povinnost nahlasovat na soc.poi.,to viem/.
3. Ako si vie uplatnit vratenie dane,na zaklade potvrdenia o zrazenych preddavkoch a podania danovehopriznania, alebo tomoze likvidovat aj zamestnavatel?
4.Musi o tomto prac.pomere vediet aj "predchadzajuci" /pred materskou/ zamestnavatel - PP nebol zruseny?

Dakujem vam vsetkym...pekny den..
Usporiadat
chana03 chana03

chana03 je offline (nepripojený) chana03

Dobry den, tak kedze mi tu nikto neodpovedal a ja som potrebovala info rychlo, lebo som bola nedockava, tak mam tu odpoved pre kazdu mamicku, ktora bude mat podobny problem. Pokial na rodicovsku dovolenku nastupite do 1.1.2009, tak mozete poberat rodicovsku aj ked pracujete. Dokonca aj ked si zakladate zivnost az po 1.1.2009. Samozrejme, ohlasovaciu povinnosť voči uradu socialnych veci a rodiny máte, to znamená, ak budete mať vydané
živnostenské oprávnenie pošlite fotokópiu s čestným prehlásením, že budete
zabezpečovať starostlivosť o dieťa a dieťa nie je umiestnené v žiadnom kolektívnom
zariadení na socialny urad prace a rodiny. Dufam ze som to napisala zrozumitelne. Pekny den.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Môže zamestnaňkyňa pracovať na dohodu o vykonaní práce v tej istej firme, v ktorej je zamestnaná a je na rodičovskej dovolenke?
0 0
Beella Beella

Beella je offline (nepripojený) Beella

michelle84 Pozri príspevok
Môže zamestnaňkyňa pracovať na dohodu o vykonaní práce v tej istej firme, v ktorej je zamestnaná a je na rodičovskej dovolenke?
Áno, môže. Avšak jej popis činnosti na dohodu nemôže byť tá istá akú má, teda akú mala pred nastúpením na materskú, ďalej na rodičovskú dovolenku.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Zdravím. Presne tento problém riešim. Na MD som nastúpila z riadneho PP minulý rok a tento mi trvá. Okrem toho mám živú živnosť. Podnikám samozrejme oveľa menej a za menej než pred nástupom na MD. V marci mi končí MD a mala by mi začať RD. No podľa nového zákona nemám nárok na poberanie rodičovského príspevku (nárok mi vzniká po 1.1.2009), ak vykonávam zárobkovú činnosť (a tou je aj živá živnosť, aj keby som mala nulové príjmy). So zamestnávateľom, u ktorého mi trvá PP a z ktorého som nastúpila na MD chcem uzavrieť Dohodu o prac.činnosti na max.10 hodín týždenne na dobu neurčitú (resp. do skončenia RD). Pracovala by som doma, resp dochádzala aj s dieťaťom na tých 10 h. týždenne. Celodennú riadnu starostlivosť mu budúe a opatrovateľku si nemôžeme dovoliť. Ale asi budem musieť pozastaviť tú živnosť, však? Súbeh prerušeného PP a dohody teda môžem mať, áno? Ale nesmiem mať rovnakú náplň práce na dohodu! A keď bude príbuzná? Či musí byť úplne odlišná? Ak som bola ekonóm a viedla som aj účtovníctvo, mohla by som mať v dohode administratívne práce? Poraďte. Som včera dostala riadnu facku do tváre, keď som si prečítala novinky! Zase sa to pekne sťažilo. Ďakujem všetkým za odpovede.
0 0
michelle84 michelle84

michelle84 je offline (nepripojený) michelle84

Beella Pozri príspevok
Áno, môže. Avšak jej popis činnosti na dohodu nemôže byť tá istá akú má, teda akú mala pred nastúpením na materskú, ďalej na rodičovskú dovolenku.
Ďakujem veľmi pekne za radu.
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Betina2 Pozri príspevok
Zdravím. Presne tento problém riešim. Na MD som nastúpila z riadneho PP minulý rok a tento mi trvá. Okrem toho mám živú živnosť. Podnikám samozrejme oveľa menej a za menej než pred nástupom na MD. V marci mi končí MD a mala by mi začať RD. No podľa nového zákona nemám nárok na poberanie rodičovského príspevku (nárok mi vzniká po 1.1.2009), ak vykonávam zárobkovú činnosť (a tou je aj živá živnosť, aj keby som mala nulové príjmy). So zamestnávateľom, u ktorého mi trvá PP a z ktorého som nastúpila na MD chcem uzavrieť Dohodu o prac.činnosti na max.10 hodín týždenne na dobu neurčitú (resp. do skončenia RD). Pracovala by som doma, resp dochádzala aj s dieťaťom na tých 10 h. týždenne. Celodennú riadnu starostlivosť mu budúe a opatrovateľku si nemôžeme dovoliť. Ale asi budem musieť pozastaviť tú živnosť, však? Súbeh prerušeného PP a dohody teda môžem mať, áno? Ale nesmiem mať rovnakú náplň práce na dohodu! A keď bude príbuzná? Či musí byť úplne odlišná? Ak som bola ekonóm a viedla som aj účtovníctvo, mohla by som mať v dohode administratívne práce? Poraďte. Som včera dostala riadnu facku do tváre, keď som si prečítala novinky! Zase sa to pekne sťažilo. Ďakujem všetkým za odpovede.
ak ukončíš/prerušíš živnosť a budeš pracovať na dohodu a budeš sa o dieťa starať osobne alebo napr. iný člen rodiny, ktorý nepoberá RP, tak môžeš nadalej poberať RP. Podla mna tie admin.práce môžu byť. Tiež som tak mala.
0 0
Betina2 Betina2

Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

Ďakujem.
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dobrý deň,

mám tiež podobný problém, a nie som si celkom istá, pretože nechcem tej mamičke nejako uškodiť. Takže mamina poberá od 19.10.2009 rodičovský príspevok. Chce si u nás privyrobiť na pár hodín na dohodu o vykonaní práce. Staršie dieťa navštevuje štátnu škôlku, mladšie, na ktoré poberá rodičovský je malinké a počas jej práce sa oň stará buď jej mama, ktorá je na dôchodku, alebo svokra, ktorá je nezamestnaná. Môže si ona privyrábať na dohodu, aby neprišla o rodičovský príspevok? Podotýkam, že ani svokra ani mama nemajú žiadnu živnosť na opatrovnie. Ďakujem
0 0
Dana7 Dana7

Dana7 je offline (nepripojený) Dana7

"kancelárska sivá myš" ...viac
Dana7 Pozri príspevok
Dobrý deň,

mám tiež podobný problém, a nie som si celkom istá, pretože nechcem tej mamičke nejako uškodiť. Takže mamina poberá od 19.10.2009 rodičovský príspevok. Chce si u nás privyrobiť na pár hodín na dohodu o vykonaní práce. Staršie dieťa navštevuje štátnu škôlku, mladšie, na ktoré poberá rodičovský je malinké a počas jej práce sa oň stará buď jej mama, ktorá je na dôchodku, alebo svokra, ktorá je nezamestnaná. Môže si ona privyrábať na dohodu, aby neprišla o rodičovský príspevok? Podotýkam, že ani svokra ani mama nemajú žiadnu živnosť na opatrovnie. Ďakujem

Prosííím poraďte, lebo ju chceme zobrať od 1. 12. takže mi to dosť súri.
A ešte taká malá podotázka, od 1. 1. 2010, teda po novele zákona už nebude môcť vôbec robiť na dohodu, bez toho aby prišla o RP?
Dúfam, že aspoň to som pochopila správne.
Ešte raz veľká vďaka.
Naposledy upravil Dana7 : 27.11.09 at 08:28 Dôvod: doplnenie
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

Dana7 Pozri príspevok
Prosííím poraďte, lebo ju chceme zobrať od 1. 12. takže mi to dosť súri.
A ešte taká malá podotázka, od 1. 1. 2010, teda po novele zákona už nebude môcť vôbec robiť na dohodu, bez toho aby prišla o RP?
Dúfam, že aspoň to som pochopila správne.
Ešte raz veľká vďaka.
Ak schvália nový zákon o RP v znení, ako ho navrhovali, a táto mamička bude chcieť požiadať o vyšší RP (256eur), t.j. posudzovanie podla zákona účinného od 1.1.2010, tak už pracovať popri poberaní RP nebude možné.

Takže bud jej ostane nižší RP (nepožiada o vyšší) a môže pracovať na dohodu, alebo požiada o vyšší, a ak bude pracovať na dohodu, tak bude mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (PnSoD) v čase vykonávania práce na dohodu. Ak má aj staršie dieťa nemá ešte 3roky, tak na toto staršie dieťa by mala nárok na PnSoD vo výške skutočne vynalož.nákladov a na mladšie dieťa na PnSoD vo výške 25% z nižšieho RP (tj. nie toho zvýšeného, ale t.č. 25% z 164,22eur)
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

Poprosila by som o radu. Som na RD od 31.1 2009. Od 1.1.2010 som poziadala o zvyseny rodic.prisp. a bol mi schvaleny. Dostala som vsak ponuku ist pracovat na dohodu asi tak pol roka dokym sa nevrati pracovnicka z rodic.dovol.
Mohla by som pracovat a neprist o ten zvyseny RP? Nebolo by to kazdy den, viac menej z domu, sem tak dobehnut zaniest papiere.
Dochodkovo poistena ostanem a co ten prispevok? Dakujem krasne za odpoved.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

moze mi niekto poradit ak by mal cas?
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Jajka77 Pozri príspevok
Poprosila by som o radu. Som na RD od 31.1 2009. Od 1.1.2010 som poziadala o zvyseny rodic.prisp. a bol mi schvaleny. Dostala som vsak ponuku ist pracovat na dohodu asi tak pol roka dokym sa nevrati pracovnicka z rodic.dovol.
Mohla by som pracovat a neprist o ten zvyseny RP? Nebolo by to kazdy den, viac menej z domu, sem tak dobehnut zaniest papiere.
Dochodkovo poistena ostanem a co ten prispevok? Dakujem krasne za odpoved.

aby si mohla dostat zvyseni RP, tak nesmies pracovat, aspon to mi tvrdila pani na urade prace, ale ak je to na pol roka, skus sa spytat, ci po tom pol roku si nemozes poziadat o zvysenie

ps, maly svindlik, napis dohodu na manzela :-D
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

len ked ja som este podla stareho zakona posudzovana co platil v 2009 tak by som mohla pracovat na tu dohodu,ci?ja uz ho mam zvyseny na 256 eur.
a pisat na druheho je nezakonne, nie? keby na to dosli, pokuta pre mna i pre firmu,to bysom neriskovala, no neviem.
0 0
Jajka77 Jajka77

Jajka77 je offline (nepripojený) Jajka77

ja poberam od r.2009 vtedy sa dalo este pracovat na dohodu, tak preto sa pytam.
no s tym manzelom... je to tusim nezakonne a keby mi na to prisli pokuta pre mna i spolocnost.
0 0
Tinusha Tinusha

Tinusha je offline (nepripojený) Tinusha

Dobry den, mam prosbu. Vedeli by ste mi, prosim, povedat, pre koho je vyhodnejsie robit na DPC? Pre mna alebo pre manzela? Manzel ma minimalnu mzdu, takze mu vychadza nulova dan z prijmu, ja som na rodicovskej dovolenke. Ak budem pracovat na rodicovskej na DPC budem si musiet sama platit odvody do poistovni? Na rodicovskej dovolenke budem este 13 mesiacov. Je nejaky sposob, aby som v pripade, ze sa mi nepodari hned zamestnat dostavala podporu v nezamestnanosti? Dakujem velmi pekne za rady, Tina
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Popri poberaní rodičovského príspevku môžeš robiť na dohodu bez obmedzenia. Výhodnejšia je dohoda na teba, lebo si môžeš uplatniť nezdaniteľnú časť a manžel pri uvedenom príjme bude mať pravdeopdobne nárok na zamestnaneckú prémiu.
Z dohody sa tento rok v žiadnom prípade zdravotné poistenie neplatí. Kým poberáš RP, zdravotné poistenie za treba platí štát.
Pokiaľ ide o podporu, to závisí od toho, či si predtým niekde pracovala, prípadne, či si na rodičovskej dovolenke zo zamestnania.
0 0
Tinusha Tinusha

Tinusha je offline (nepripojený) Tinusha

Dakujem velmi pekne za superrychlu odpoved. Bola som zamestnana nepretrzite od ukoncenia prvej rodicovskej, t.j. od septembra 2006 az do nastupu na druhu matersku dovolenku, t.j. do juna 2009. Tesne pred druhou materskou som menila zamestnavatela, ale bez prestavky medzi nimi, takze to by hadam nemalo vadit.
0 0
Vivi Vivi

Vivi je offline (nepripojený) Vivi

dobry den,
poberam RP 256 eur,chcela by som sa zamestnat.
Je potrebne -ak nastupim do zamestnania ci uz na dohodu alebo HPP-nieco nahlasovat aj na UPSVAR,alebo nie?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať