Zavrieť

Porady

Účtovanie stravných lístkov - JÚ

Zdravím Vás, skúsení poraďáci, snáď mi odpustíte, no neviem si rady inak ako opäť otvoriť toľko rozoberanú tému.
Nuž chystám sa prvý krát účtovať stravné lístky, a z toho čo som sa tu doteraz dozvedela som snáď 1000 a jeden krát ... VOZD/VNZD/PPD/priebežné položky... nie som totiž kompetentná a schopná posúdiť čo je správne a aktuálne.
Preto Vás veľmi pekne prosím o pomoc a praktický postup zaúčtovania zálohovej fa, riadnej fa, stravných lístkov a ich spotreby...

Ups, asi by som mala dodať že ide o SZČO, neplatca DPH, listky len pre seba, žiadni zamestnanci.
ďakujem
Naposledy upravil querying : 14.04.11 at 17:22
Usporiadat
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Pokladničná kniha samostatná pre každý, tj. samostatná pre €, samostatná pre ceninu, samostatná pre každú valutu.
V excelli by som dala ďalšie 3 stlpce - príjem cenín, výdaj cenín, zostatok cenín.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

ešte prosím nakresliť Rozalka
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Ach tak teda tak! nuž snáď to už teraz zvládnem a správne zaúčtujem.
Ďakujem veľmi pekne za ochotu a odpovede.
Vás profesionálov som mojimi primitívnymi otázkami zjavne pobavila, no neviem si predstaviť, kde by som bez vás a tejto super porady našla pomoc.
Ďakujem že máte trpezlivosť aj s takými zjavnými tupcami začiatočníkmi.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Nová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica
S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o dani z príjmov“/ novelizované s tým, že daňovník s príjmami z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti môže uplatniť ako uznaný daňový výdavok stravné za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín (podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách). Výdavky vynaložené na stravovanie v súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje stravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom z reštauračného zariadenia).
K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobie dopredu uvádzame, že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavky v preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti na platné ustanovenia Opatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpené stravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základ dane. Daňovník SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavok až v období, keď budú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o dani z príjmov.

K problematike spätného zakúpenia stravných lístkov u SZČO za uplynulé časové obdobie uvádzame, že takýto nákup stravných lístkov nespĺňa podmienku preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom na skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za obdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriem uplatnenia si stravného do daňových výdavkov.
Podľa § 19 ods. 2 písm. c/bod 4 zákona o dani z príjmov sa za uznané daňové výdavky považujú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za podmienok ustanovených osobitným predpisom (§ 152 Zákonníka práce).
Nakoľko zamestnávateľ je povinný v súlade s ustanovením § 152 Zákonníka práce zabezpečovať zamestnancom stravovanie, možno uviesť, že pri súčasnom splnení podmienok podľa § 19 ods. 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov spätné zakúpenie stravných lístkov zamestnávateľom
možno uplatniť ako uznaný daňový výdavok z dôvodu plnenia svojej povinnosti zabezpečiť stravovanie vyplývajúcej zo Zákonníka práce.
Banská Bystrica, 5. 2. 2007
5 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Ďakujem Zita5,
toto usmernenie som na porade našla, no nevedela som či už nie je "po záručnej dobe" a o konkrétnom postupe veľa nehovorí.

Nuž pridala som do PD stĺpce osobitne pre ceniny: peňažné prostriedky > ceniny > príjem, výdavok a zostatok a skúsila som to účtovanie nasledovne, tak by som Vás chcela ešte veľmi pekne poprosiť, aby ste mi na to mrkli odborným očkom a pomohli mi to ešte doladiť:
nákup stravných lístkov formou dobierky, uhrádzam v hotovosti:
PeňažnýDenník:
VPDč1: peňažné prostriedky > v hotovosti > výdavok v sume = poč. ks SL x hodnota jedného SL; a zároveň peňažné prostriedky > priebežné položky > príjem v tej istej sume;
VPDč2: peňažné prostriedky > v hotovosti > výdavok v sume = odmena+poplatok za doručenie; a zároveň VOZD > prevádzková réžia v tej istej sume
PPDč1: peňažné prostriedky > ceniny > príjem v sume = poč. ks SL x hodnota jedného SL; a zároveň peňažné prostriedky > priebežné položky > výdavok v tej istej sume
KnihaCenín:
zapíšem do evidencie príjem StravnýchLístkov
PokladničnáKniha:
VPDč1: - suma = poč. ks SL x hodnota jedného SL
VPDč2: - suma = odmena+poplatok za doručenie

a k VPDč1 a VPDč2 zároveň priložím kópiu faktúry za dodanie SL

po spotrebe SL na konci mesiaca:
PeňažnýDenník:
VPDč3: peňažné prostriedky > ceniny > výdavok v sume = poč. ks SL (=poč. odpracovaných dní v mesiaci)x hodnota jedného SL; a zároveň VOZD prevádzková réžia
KnihaCenín:
zapíšem do evidencie spotrebu StravnýchLístkov

No neviem kam s PPDč1 a VPDč3: tie tiež zapísať do PokladničnejKnihy aj keď sa týkajú cenín, lebo mi tu akosi nebude sedieť zostatok? a ani pri inventarizácii tuším...???
Naposledy upravil querying : 17.04.11 at 11:27
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

querying Pozri príspevok
Ďakujem Zita5,
toto usmernenie som na porade našla, no nevedela som či už nie je "po záručnej dobe" a o konkrétnom postupe veľa nehovorí.

Nuž pridala som do PD stĺpce osobitne pre ceniny: peňažné prostriedky > ceniny > príjem, výdavok a zostatok a skúsila som to účtovanie nasledovne, tak by som Vás chcela ešte veľmi pekne poprosiť, aby ste mi na to mrkli odborným očkom a pomohli mi to ešte doladiť:
nákup stravných lístkov formou dobierky, uhrádzam v hotovosti:
PeňažnýDenník:
VPDč1: peňažné prostriedky > v hotovosti > výdavok v sume = poč. ks SL x hodnota jedného SL; a zároveň peňažné prostriedky > priebežné položky > príjem v tej istej sume;
VPDč2: peňažné prostriedky > v hotovosti > výdavok v sume = odmena+poplatok za doručenie; a zároveň VOZD > prevádzková réžia v tej istej sume
PPDč1: peňažné prostriedky > ceniny > príjem v sume = poč. ks SL x hodnota jedného SL; a zároveň peňažné prostriedky > priebežné položky > výdavok v tej istej sume
KnihaCenín:
zapíšem do evidencie príjem StravnýchLístkov
PokladničnáKniha:
VPDč1: - suma = poč. ks SL x hodnota jedného SL
VPDč2: - suma = odmena+poplatok za doručenie

a k VPDč1 a VPDč2 zároveň priložím kópiu faktúry za dodanie SL

po spotrebe SL na konci mesiaca:
PeňažnýDenník:
VPDč3: peňažné prostriedky > ceniny > výdavok v sume = poč. ks SL (=poč. odpracovaných dní v mesiaci)x hodnota jedného SL; a zároveň VOZD prevádzková réžia
KnihaCenín:
zapíšem do evidencie spotrebu StravnýchLístkov

No neviem kam s PPDč1 a VPDč3: tie tiež zapísať do PokladničnejKnihy aj keď sa týkajú cenín, lebo mi tu akosi nebude sedieť zostatok? a ani pri inventarizácii tuším...???

je to takto SPRÁVNE alebo NESPRÁVNE ???
prosím pozrite sa na to niekto
0 0
ego.mc ego.mc

ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

?
Je to správne. PPDč1 a VPDč3 patria do Knihy cenín, nie do Pokladničnej knihy, mali by mať odlišné číslovanie.
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

ďakujem za kontrolu
môžem napríklad PPD a VPD týkajuce sa cenín značiť PPDc1, 2... VPDc1, 2 ...
a takto ich rozlíšiť? a čo ak mám viac druhov cenín, je potrebné PPD a VPD rozlišovať pre každý druh?

ešte by som sa chcela opýtať, myslím že by som mala niekde na začiatku uviesť, že hodnota stravných lístkov je VNZD má to byť v peňažnom denníku pri zápise VPDč.1?
Prípadne, nemala by som tú úhradu faktúry za stravné lístky riešiť len jedným VPD? a potom v PD by to chcelo len trafiť správne stĺpce asi takto:
Peňažný denník:
VPD1: úhrada FA za nákup jedál. kupónov:
a)peňažné prostriedky > v hotovosti > výdavok v sume = celková fakturovaná suma /nepletca DPH, SZČO,lístky len pre seba/;
b)peňažné prostriedky > priebežné položky > príjem v sume = hodnota všetkých kupónov
c)VOZD>prevádzková réžia>suma=odmena+poplatok za doručenie
d)VNZD>ostatné>suma=hodnota všetkých kupónov

A potom len PPDc1:príjem jed. kupónov.:
a)peňažné prostriedky > ceniny > príjem v sume = poč. ks SL x hodnota jedného SL;
b)peňažné prostriedky > priebežné položky > výdavok v tej istej sume

dá sa to takto? čo je lepšie?
0 0
querying querying

querying je offline (nepripojený) querying

Ahojte Poraďáci,
obraciam sa na Vás s prosbou o pomoc s jedálnymi kupónmi. Ide o to, že mám zakúpené kupóny, ktoré sú platne do konca roka a teda ma napadlo, že mám menší problém, pretože ak budem za mesiac december účtovať spotrebu kupónov a na konci mesiaca ich vydám do spotreby, budú už vlastne nepoužiteľné.
Myslím, že je možné vydať ich aj dopredu, no v tom prípade to už nie je za každý reálne odpracovaný deň ale za každý v budúcom mesiaci pravdepodobne odpracovaný.
Preto Vás prosím o pomoc s postupom ako to zaúčtovať. /alebo aspoň o nejaký link, lebo neviem v čom je problém, ale mi tu nefunguje vyhľadávanie/
Vďaka
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
ekopo Pozri príspevok
Skúsme v NEALFE možno trochu jednoducho:
1.,platba za stravné lístky :
hodnota SL =VNZD, poplatok=VOZD PR+prípadne DPH
2., SL do výdavkov na základe počtu vydaných SL: hodnota účtovaná na konci mesiaca cez ID 55% VOZD
3., príjem za SL od zamestnanca v pokladni/účte/zrážkou mzdy= PNZD
4.,cez ID zúčtovať príspevok zo SF
5., v pomocnej evidencii zaevidovať príjem / výdaj SL
už sa to neúčtuje aj cez prieb.položky?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Gong Pozri príspevok
už sa to neúčtuje aj cez prieb.položky?
Nie, neúčtuje.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
ekopo Pozri príspevok
Skúsme v NEALFE možno trochu jednoducho:
1.,platba za stravné lístky :
hodnota SL =VNZD, poplatok=VOZD PR+prípadne DPH
2., SL do výdavkov na základe počtu vydaných SL: hodnota účtovaná na konci mesiaca cez ID 55% VOZD
3., príjem za SL od zamestnanca v pokladni/účte/zrážkou mzdy= PNZD
4.,cez ID zúčtovať príspevok zo SF
5., v pomocnej evidencii zaevidovať príjem / výdaj SL
nie je mi jasný bod 2 príspevku, účtujem v MRP programe a ak chcem zaúčtovať na konci mesiaca výdaj SL cez ID, program ma pýta zadať účet, mám tam zadať pokladnu-VOZD 55%?
A ešte sa chcem spýtať pri účtovaní SL pre SZČO, účtujem tak isto, okrem %, dám pri nákupe SL sumu do VNZD a po vydaji SL celé podľa počtu dní v mesiaci do VOZD - réžia.
Veľa príspevkov som si prečítala ohľadne tejto témy, ale teraz som z toho domotaná, preto sa len uisťujem.
dakujem
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Výdaj straných lístkov neúčtuješ mesačne cez ID , ale k 31.12.2011 ako nepeňažnú operáciu - t.j. ide to mimo pokladne.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Katarina Pozri príspevok
Výdaj straných lístkov neúčtuješ mesačne cez ID , ale k 31.12.2011 ako nepeňažnú operáciu - t.j. ide to mimo pokladne.
výdaj nie a príjem od zamestnanca 45%? to účtujem mesačne podľa toho koľko v mesiaci odpracovalxSL - zrážala som to zo mzdy, PNZD - pokladna? - to nie je dobre????
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
ekopo Pozri príspevok
Skúsme v NEALFE možno trochu jednoducho:
1.,platba za stravné lístky :
hodnota SL =VNZD, poplatok=VOZD PR+prípadne DPH
2., SL do výdavkov na základe počtu vydaných SL: hodnota účtovaná na konci mesiaca cez ID 55% VOZD
3., príjem za SL od zamestnanca v pokladni/účte/zrážkou mzdy= PNZD
4.,cez ID zúčtovať príspevok zo SF
5., v pomocnej evidencii zaevidovať príjem / výdaj SL
dobrý den, bod3 prísp. ak je príjem za SL od zam. zrážkou zo mzdy ??? účet dám aký nepenažný = PNZD? protiúčet dám aký? dakujem
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
prosím ako zaúčtovať v JU zrážku zo mzdy za stravné lístky? som z toho, čo som tu všetko prečítala domotaná, účtujem v mrp programe, a neviem si s tým rady, potrebovala by som to tak jednoducho vysvetliť ako blbému, čo to nikdy ešte nerobil. DAKUJEM.
0 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Gong Pozri príspevok
prosím ako zaúčtovať v JU zrážku zo mzdy za stravné lístky? som z toho, čo som tu všetko prečítala domotaná, účtujem v mrp programe, a neviem si s tým rady, potrebovala by som to tak jednoducho vysvetliť ako blbému, čo to nikdy ešte nerobil. DAKUJEM.
... posúvam
0 0
Katarina Katarina

Katarina je offline (nepripojený) Katarina

Keďže v priebehu roka sa neúčtujú nepeňažné operácie, ja to riešim tak, že k 31.12.2011 zaúčtujem sumu ktorá bola z výplaty strhnutá v priebehu roka z výplaty ako PNZD a zároveň túto sumu zaúčtujem ako VOZD- čistá mzda, nakoľko v priebehu roka účtovaná čistá mzda bola nižšia o hodnotu strhnutú z výplaty za stravné poukážky. Zároveň zaúčtujem ako VOZD 55 % hodnoty SP na základe ID.
1 0
Gong Gong

Gong je offline (nepripojený) Gong

:-)
Katarina Pozri príspevok
Keďže v priebehu roka sa neúčtujú nepeňažné operácie, ja to riešim tak, že k 31.12.2011 zaúčtujem sumu ktorá bola z výplaty strhnutá v priebehu roka z výplaty ako PNZD a zároveň túto sumu zaúčtujem ako VOZD- čistá mzda, nakoľko v priebehu roka účtovaná čistá mzda bola nižšia o hodnotu strhnutú z výplaty za stravné poukážky. Zároveň zaúčtujem ako VOZD 55 % hodnoty SP na základe ID.
...ešte raz si to zhrniem, či som to správne pochopila:
nákup SL pre zamestnancov:
1. nákup SL - pokladňa VPD - VNZD
2. koniec roka - SL vynásobím počtom odpracovaných dní za rok a z toho 55% dám ID do VOZD -PR - nepeňažná operácia
3. koniec roka - SL 45% strhnuté zrážkou zo mzdy dám PNZD - nepeňažná operácia (mesačne mzdu účtujem nižšiu o SL - účet - VOZD, aj to mám riešiť na konci roka? - nechápem :-(((

nákup SL pre SZČO:
1. nákup SL - pokladňa VPD - VNZD
2. koniec roka - SL vynásobím počtom odpracovaných dní za rok, a celú sumu dám do VOZD - PR

DAKUJEM
0 0
Načítať ďalšie