Zavrieť

Porady

Oplatí sa kúpiť kondenzačný kotol?

Dobrý deň poraďáci! Obraciam sa na Vás opäť s prosbou o radu. Dnes som si kontroloval stav plynomerných hodín a zhrozene som skonštatoval, že odkedy naplno kúrim (cca 10 október 2010) do dnes som spotreboval cca 3820 m3 plynu
Rozoberal som to s kamarátom z vodo-plyno predajne a odporučil mi vymeniť starý záväsný turbokotol (Attack - cca 8 ročný) za tzv. kondenzačný. Nevem vlastne v čom spočíva pointa kondenzačného kotla ale podstata je, že stojí nekresťansky veľa. Vie mi niekto povedať, aká je reálna úspora pri prechode na takýto typ kotla? Oplatí sa mi to riešiť či mám špekulovať v iných riešeniach.
Vopred ďakujem.
Usporiadat
patrixo patrixo

patrixo je offline (nepripojený) patrixo

patrixo :)
Tak až máš zastaralý kotol, tak oproti nemu sa kondenzačný určite oplatí... otázka je skôr, či sa kondenzačný oplatí oproti klasickému. Pretože pri kondenzačných kotloch musí byť výmenník nadimenzovaný tak, aby došlo ku kondenzácii. A tu je ten problém. Lacné kondenzačné kotle obyčajne mávajú menšiu teplovýmennú plochu (zrejme aby sa ušetrilo na materiáloch), kde ku kondenzácii kde je zisk tých 13% oproti klasickému kotlu dochádza pri nižšom zaťažení kotla.. ale akonáhle je potreba tepla väčšia, zvýši sa aj tok spalín cez výmenník, zdržný čas sa zníži a para v spalinách "nestíha" kondenzovať tak, ako sa výrobcovia chvália a účinnosť klesá a blíži sa k hodnotám účinností klasických kotlov.. ale zas keď máš drahý kotol, otázka je, či sa to oplatí, aj keď máš väčšiu účinnosť.... ja osobne by som si kondenzačný kotol nekúpil... kotle pracujúce na tom to princípe sú skvelé pre priemysel, kde je kontinuálna výroba, kde sa to dá krásne napočítať, kedy dojde ku kondenzácii (podmienkou sú teplotné režimy)
1 0
vicktor vicktor

vicktor je offline (nepripojený) vicktor

ja si myslim, ze normalny clovek (moja manzelka nie celkom suhlasi) ...viac
Ahojte. Na co sluzi ten vymennik?
Mam 10 rocny turbo Junkers. Ked som teraz zapol kurenie, zacala kvapkat voda a vykvapkalo zopar litrov. Technik zistil prederaveny vymennik. Ten stoji 420 (!) eur. (Pred polrokom bolo treba vymenit ventilator. Obycajna vrtulka za 220!)
Mam si rozmysliet, ci ho chcem vymenit. Lenze kotol funguje akoby sa nic nestalo.
Prosim o rady a komentare o zivotnosti kotla, co riskujem s prazdnym vymennikom, ... apod.
Dakujem.
0 0
peterkos2 peterkos2

peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

vicktor Pozri príspevok
Ahojte. Na co sluzi ten vymennik?
Mam 10 rocny turbo Junkers. Ked som teraz zapol kurenie, zacala kvapkat voda a vykvapkalo zopar litrov. Technik zistil prederaveny vymennik. Ten stoji 420 (!) eur. (Pred polrokom bolo treba vymenit ventilator. Obycajna vrtulka za 220!)
Mam si rozmysliet, ci ho chcem vymenit. Lenze kotol funguje akoby sa nic nestalo.
Prosim o rady a komentare o zivotnosti kotla, co riskujem s prazdnym vymennikom, ... apod.
Dakujem.
Mám tiež Junkers Eurostar 13 sezón zatiaľ bez poruchy,dvakrát som preplachoval výmenník na TUV od vodného kameńa a trirát som čistil vnútro okolo horáku.Záleží kade to tečie,možno by stálo za to zaletovať to nejakou tvrdou pájkou
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať