Zavrieť

Porady

Reg. pokladna - povinnosti

Ahojte, mohol by mi niekto strucne popisat, alebo poradit lit. kde by som mohla najst nieco o tom, ake povinnosti mi vyplyvaju z drzby reg. pokladne. Doteraz som totiz nemala ziadne skusenosti s tymto zariadenim. Ide mi predovsetkym o to, ake knihy si mam zakupit, a ake su moje denne,mes. povinnosti. Zatial viem tolko: Treba mi zakupit pokladnicnu knihu, kde kazdy den budem lepit dennu uzavierku. Neviem sice z coho vsetkeho ta denna uzavierka pozostava, myslim sa vytlaci najaka zostava, ale to uz uvidim. Potom mi treba robit aj mesacne uzavierky. Vdaka.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tá posledná veta pôvodne bola
......................Jednoducho - účtovanie treba prispôsobiť realite.
doplnila som príklad.
ja si myslím, že pravidlá sú rovnaké pre všetky ponovom certifikované ERP, a teda že denné uzávierky nulujú stav zásuvky
a na druhý deň treba vkladom začať, aby stav pokl. sedel na skutočnosť, minimálne o nejaké drobné=zmenné.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
latka Pozri príspevok
Jasne len stále mi tu ostáva otázka, ak tržbu reálne donesú do centrály každý deň tak ten počiatočný vklad neúčtujem, ale tu tržbu potom musím denne rozúčtovať a preniesť do hlavnej pokladne alebo nie
pozrela si si ten môj príklad?
0 0
pedantmk pedantmk

pedantmk je offline (nepripojený) pedantmk

latka Pozri príspevok
Jasne len stále mi tu ostáva otázka, ak tržbu reálne donesú do centrály každý deň tak ten počiatočný vklad neúčtujem, ale tu tržbu potom musím denne rozúčtovať a preniesť do hlavnej pokladne alebo nie
Na toto Ti neodpoviem, ja sa venujem prevažne len ERP, účtovníctvu menej.
0 0
pedantmk pedantmk

pedantmk je offline (nepripojený) pedantmk

KEJKA Pozri príspevok
tá posledná veta pôvodne bola
......................Jednoducho - účtovanie treba prispôsobiť realite.
doplnila som príklad.
ja si myslím, že pravidlá sú rovnaké pre všetky ponovom certifikované ERP, a teda že denné uzávierky nulujú stav zásuvky
a na druhý deň treba vkladom začať, aby stav pokl. sedel na skutočnosť, minimálne o nejaké drobné=zmenné.

Sú počítačové ERP, kde je obslužný SW a má svoje pokladničné hlásenie mimo fiskálneho modulu a hotovosť môže prenášať do druhého dňa. Zákon to priamo nerieši a jasne nedefinuje.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Pozrela som si príklad, ale ten predpokladá, že po vynulovaní pokladni, nahodia rano celú tržbu nanovo do pokladne, realitu mam ja takú, že oni ju odvádzajú , neostáva zamestnancom, ale dávajú do trezora - takže neviem či ju mam alebo nemam denne odviesť do tej pokladne, alebo mi naozaj stačí mesačne /neviem si predstaviť také TESCO/
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
latka Pozri príspevok
a čo ak tržbu denne neodvádzajú - ale po týždni....prenosné registračky, majú na druhý deň dať celú tržbu ako vklad?
ja som príkladom reagovala na ten príspevok hore............................!!!
a tu už píše niečo iné:
latka Pozri príspevok
Pozrela som si príklad, ale ten predpokladá, že po vynulovaní pokladni, nahodia rano celú tržbu nanovo do pokladne, realitu mam ja takú, že oni ju odvádzajú , neostáva zamestnancom, ale dávajú do trezora - takže neviem či ju mam alebo nemam denne odviesť do tej pokladne, alebo mi naozaj stačí mesačne /neviem si predstaviť také TESCO/
a tu už tvrdíš niečo úplne iné, tak tu mi zasa chýba informácia, či ti dávajú súčasne aj dennú uzávierku, alebo nie.
Môj príklad bol BEZ denných uzávierok, ale bol tam zachytený aj ten odvod - že ak odvedú, uložia hotovosť do trezora, reálne ju nemajú, taýe vklad ráno bude vo výške skutočnej hotovosti, ktorá reálne v zásuvke ERP bude.

musíš sa rozhodnúť, aké zadanie dáš, takú odpoveď dostaneš. Riešenií je množstvo, lebo je množstvo možností, prípadov, pikošiek. A súbežne s tým je množstvo síce certifikovaných ERP, ktoré však tiež dávajú rozdielne výstupy - viď jeden z posledných príspevkov, že zákon niečo nerieši úplne jednoznačne.
===================

Opakujem - účtovanie treba prispôsobiť realite. Nič ti nebráni napr. zaúčtovať ten odvod priebežne - ak k tomu máš doklad, napr.. 211/261
211/335
211/333, pričom 211 nie je ERP, ale podniková pokladnica, alternatívne miesto 211 môže byť 221 pri odvodoch na účet, alebo 355-ak k trezoru má prístup napr. spoločník=konateľ
alebo 378-ak k trezoru má prístup konateľ, ktorý nie je spoločníkom
alebo 335- ak ide o iného zamestnanca, napr. vo vedúcej pozícii.
================================================== =
a ešte zopakujem
v zásade nemusíš od základu meniť spôsob účtovania, príkladom som chcela deklarovať skutočnosť, že tie denné uzávierkové nuly a ranné vklady vôbec účtovne netreba riešiť.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Takže jeden prípad je pouličný predaj s prenosnou ERp ten mi je jasný ak si zadá celú tržbu z predchádzajúceho dňa do počiatočného vkladu na nasledujúci deň. Nič neriešim. Druhý prípad mam s tými 5 ERP kde hotovosť zo zásuvky denne odovzdávajú do trezora a nanovo vkladajú na druhý deň do ERP len tých 100E. Tohto prípadu som sa obávala že budem musieť každý deň robiť prevody z 5 ERp a cez analytiky 211 to prevádzať prostredníctvom 261 do hlavnej pokladne........ Nechám to ako doteraz na 335- kách bez analytiky na ERP(211 myslím) a bez prevodov cez 261 - pôjde to rovno na 211/335. Len stále neviem či pre potreby DPH mám tuúto povinnosť denne alebo stačí intervalovú....................a ĎAKUJEM VŠETKÝM ZA OPOVEĎE. STE ZLATÍ
0 0
bertik1 bertik1

bertik1 je offline (nepripojený) bertik1

Prosím vás, ak mám v ŽL napísane "oprava cestných motorových vozidiel" a túto činnosť aj skutočne vykonávam, tak mám povinnosť mať od januára ERP? Podľa mňa áno, lebo si myslím, že spadám do prílohy zákona o ERP. Ale účtovníčka známeho, ktorý tiež opravuje autá tvrdí, že ju nemusíme mať... Je to pravda? Ak áno, tak za akých podmienok, by som ju nemusel kupovať. Ďakujem za odpoveď.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
bertik1 Pozri príspevok
Prosím vás, ak mám v ŽL napísane "oprava cestných motorových vozidiel" a túto činnosť aj skutočne vykonávam, tak mám povinnosť mať od januára ERP? Podľa mňa áno, lebo si myslím, že spadám do prílohy zákona o ERP. Ale účtovníčka známeho, ktorý tiež opravuje autá tvrdí, že ju nemusíme mať... Je to pravda? Ak áno, tak za akých podmienok, by som ju nemusel kupovať. Ďakujem za odpoveď.
Tebou poskytovaná služba spadá do zoznamu mať povinnosť ERP v prípade, že prijímaš platby v hotovosti. Ak Ti budú platiť jedine na účet, ERP nemusíš mať, no nemôžeš prijať v hotovosti.
0 0
bertik1 bertik1

bertik1 je offline (nepripojený) bertik1

Economic Pozri príspevok
Tebou poskytovaná služba spadá do zoznamu mať povinnosť ERP v prípade, že prijímaš platby v hotovosti. Ak Ti budú platiť jedine na účet, ERP nemusíš mať, no nemôžeš prijať v hotovosti.
Takže, ak za svoje služby nezoberiem ani cent v hotovosti, tak si ju kupovať nemusím... super a ďakujem za odpoveď.
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Prosím vás pekne o radu:
1. SZČO má jazykovú školu, kde poskytuje jazykové kurzy - podľa zákona o ERP nemá povinnosť viesť tržby v hotovosti v ERP. Zároveň predáva učebnice, ktoré používajú klienti pri kurzoch. Musí viesť tržbu za tieto knihy v ERP?
2. Ak SZČO sprostredkováva výber poistného, z ktorého si časť nechá - jeho províziu - a zyvšok odvádza poisťovni, musí tento príjem evidovať cez ERP.

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

1/ knihy skúste predávať cez pošt. poukážku , pošta Vám pripíše € k dobru na Vás bankový účet , inak ERP....
2/ nepredpokladám, že tu bude potrebná ER, nakoľko poisťovni odovzdáte tržbu za poistné , kt. si znižujete o Vašu províziu.....
0 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

1. A keby cenu učebníc zahrnuli do ceny kurzu?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

aj to je riešenie.....
do zmluvy si dajte klauzulu, že kurz je s cenou učebníc, kníh.....a nepredávajte ich nikomu inému.....
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Ak prenajímame priestory za účelom parkovania motorových vozidiel, tak sa v takomto prípade jedná o parkovacie služby uvedené v prílohe č.1 zákona 289/2008 Z.z. s povinnosťou evidencie v ERP alebo nie?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

jednoznačne.....takýto príklad dal prednášajúci na prednáške (školení ) o ERP.....
1 0
certik certik

certik je offline (nepripojený) certik

Mila123 Pozri príspevok
aj to je riešenie.....
do zmluvy si dajte klauzulu, že kurz je s cenou učebníc, kníh.....a nepredávajte ich nikomu inému.....
Ďakujem veľmi pekne
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

účtovník
Mila123 Pozri príspevok
jednoznačne.....takýto príklad dal prednášajúci na prednáške (školení ) o ERP.....
Ďakujem.
0 0
MADELEIN MADELEIN

MADELEIN je offline (nepripojený) MADELEIN

Firma v novinovom stánku okrem bežného sortimentu predáva aj žreby, ktoré v súčasnom období neeviduje v ERP, pretože sa jedná o komisionálny predaj. Na konci mesiaca sa predané žreby vyúčtujú uhradí sa ich hodnota, z ktorej sa odpočíta odmena za komisionálny predaj,prípadné výhry. Dodávateľ vystaví výdavkový doklad na výšku odmeny, my príjmový a tento vstupuje do účtovníctva ako príjem tržieb. Keďže od 1.1.12 musíme všetky príjmy nahrávať do ERP ako to vyriešiť pri predaji žrebov, pretože zákazník zaplatí pri kúpe a pokladňa by vykazovala prebytok hotovosti. Navyše pri výhre sa táto ihneď vypláca kupujúcemu, do určitej výšky.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

sú žreby ceniny ? myslím, že áno, že sú....podľa zákona o ERP platí.....
podľa § 2 pís.a
Povinnosť evidovať tržbu podľa odseku 1 sa nevzťahuje na
a) predaj
1. cenín, cestovných lístkov mestskej hromadnej dopravy, telefónnych kariet, dennej tlače a periodickej tlače,

v pokladni budete mať preplatok, nakoľko nemusíte dávať doklad o zaplatení pri tlači......
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať