Zavrieť

Porady

Reg. pokladna - povinnosti

Ahojte, mohol by mi niekto strucne popisat, alebo poradit lit. kde by som mohla najst nieco o tom, ake povinnosti mi vyplyvaju z drzby reg. pokladne. Doteraz som totiz nemala ziadne skusenosti s tymto zariadenim. Ide mi predovsetkym o to, ake knihy si mam zakupit, a ake su moje denne,mes. povinnosti. Zatial viem tolko: Treba mi zakupit pokladnicnu knihu, kde kazdy den budem lepit dennu uzavierku. Neviem sice z coho vsetkeho ta denna uzavierka pozostava, myslim sa vytlaci najaka zostava, ale to uz uvidim. Potom mi treba robit aj mesacne uzavierky. Vdaka.
Usporiadat
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

maaka
vdaka, neviem ešte tu chodiť, dnes som prvýkrát.Hladám, blúdim,snažím sa niečo z toho dostať.
Vitaj medzi nami . Chcela som ťa svojim P.S. iba varovať, že by sa ti mohli príspevky k tvojmu problému roztratiť. Dúfam, že ti niekto ešte poradí.
0 0
manDarinkaV manDarinkaV

manDarinkaV je offline (nepripojený) manDarinkaV

Mozte mi prosim poradit:mame male bistro, a na reg.pokladnisom mala ako PLUpolozky : Cigarety, alkohol, nealko, pivo,vino, atd... asi 35PLU. Pri kontrole mi SOIka povedala, ze vraj to uz nestaci, ale tovar musi byt podrobnejsie evidovany pod PLU. To mam akoze naprogramovat do pokladne: Marlboro lahke 10, Mars kratka,Mars dlha, West cervena 25,atd.. namiesto terajsej polozky -cigarety? dakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

manDarinkaV
Mozte mi prosim poradit:mame male bistro, a na reg.pokladnisom mala ako PLUpolozky : Cigarety, alkohol, nealko, pivo,vino, atd... asi 35PLU. Pri kontrole mi SOIka povedala, ze vraj to uz nestaci, ale tovar musi byt podrobnejsie evidovany pod PLU. To mam akoze naprogramovat do pokladne: Marlboro lahke 10, Mars kratka,Mars dlha, West cervena 25,atd.. namiesto terajsej polozky -cigarety? dakujem.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=94056&postcount=11
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
manDarinkaV
Mozte mi prosim poradit:mame male bistro, a na reg.pokladnisom mala ako PLUpolozky : Cigarety, alkohol, nealko, pivo,vino, atd... asi 35PLU. Pri kontrole mi SOIka povedala, ze vraj to uz nestaci, ale tovar musi byt podrobnejsie evidovany pod PLU. To mam akoze naprogramovat do pokladne: Marlboro lahke 10, Mars kratka,Mars dlha, West cervena 25,atd.. namiesto terajsej polozky -cigarety? dakujem.
Vieš cigarety je široký pojem . Áno , súhlasím s požiadavkou ŠOI s konkrérnym názvom cigariet bohužiaľ . Tak by ste podľa jednotlivých položiek mali viesť aj skladovú evidenciu .Je to zákkonny spôsob , len veľa ľudí ho nerešpektuje .
0 0
patricio patricio

patricio je offline (nepripojený) patricio

Hmm, tak tato porada ma velmi nepotesila - Ja som svoju ERP registroval na danovom urade "u znamej" takze som jej len nechal nejake tie doklady, vyr cislo ERP a taku malu knizocku "Kniha pokladnice, servisny zaznam"

Teda nebol som u ziadneho servisneho technika ktory by mi ju vynuloval alebo nastavil. No to som zvladol sam, pomocou compu Takze som si ju ponastavoval, hlavicku, PLU atd. Moje problemy su:

1. po nastaveni pokladne som sa s nou hral a nauctoval som nejake polozky v normalnom mode, nie v treningovom - ukazuje sa mi to v GTckach. Mohol by som to nejak ku koncu mesiaca zmazat? Ide len o par stovak takze ak nie, svet sa nezruti, proste budem mat vyssie trzby Otazka znie - tieto zasahy moze robit len servisak? A este tu boli nejake zmienky o "zamblombovani" - mne nc take nikto nerobil - a nemam ani odtlacok peciatky a podpis servisneho technika na prvej strane v tej servisnej knizke...

2. zivnost mi vznikla 1.3.2006 ale prvu uzavierku som robil az 16.2 - den skutocneho vzniku predajne - co s tym mrtvym obdobim?

3. viem ze to uz tu bolo parkrat napisane, ale musim tu rannu hotovost akoze stale vkladat do zasuvky? teda dat vklad? lebo na mojej pokladni, ked spravim Z uzavierku, tak sa to cele vymaze, a teda rano mam akoze 0sk v zasuvke.

To by bolo zatial asi vsetko.

Dakujem za rady
Pekny den
0 0
patricio patricio

patricio je offline (nepripojený) patricio

Este nieco - musim si kupit tu strasne drahu knihu pokladnice, kde si budem lepit tie blocky? nemoze to ist do nejakeho zosita? a dennik, resp denne obraty by som si viedol v exceli. Da sa to tak? alebo to musi byt na papieri, resp v tych predpisanych zositoch? Ved ked sa mi danovaci ohlasia, tak si to vytlacim, nie? Ale asi to take jednoduche nie je, co?...
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
patricio:
1. Dá sa spraviť storno, keď skúšaš nejaké položky, kroré nechceš mať v GT, tak musíš robiť len v tréningovom móde
2. Od 16.02-01.03. si nič nerobil? Tak si mal 28.02. spraviť aj mesačnú uzávieku a viac nič.
3. 0Sk v kase, a z čoho vydáš keď Ti človek zaplatí nie v presnej sume.
4. drahu knihu pokladnice, kde si budem lepit tie blocky - nebolo by od veci.
0 0
patricio patricio

patricio je offline (nepripojený) patricio

Spravil som chybu v datume - zivnost mi vznikla 3. januara a do 16. 2 som vlastne este len vybavoval nejake veci a predajna sa otvorila 16.2, ale uz 5.1, ked som kupil pokladnu som nauctoval nejake veci v normalnom mode... lenze pokladna bola nahlasena na DU az 3. februara, takze asi tak... je to strasne pomotane a neviem ako sa z toho vymotat, ale tak snad to nejak na danovom pochopia ked im to vysvetlim...
0 0
Steven111 Steven111

Steven111 je offline (nepripojený) Steven111

Ahoj, odpočúčam ti aby všetky nastavenia, a nahodenia položiek do pokladne ti vykonal odborník na mieste predaja,
Pekný večer...
0 0
patricio patricio

patricio je offline (nepripojený) patricio

Lenkak: (ale aj ostatni) - ja viem, ze to uz asi bude tym skusenejsim liezt na nervy... ale chcel by som sa uistit - mam 1 registracnu pokladnu v malej predajni, uctovat chcem v podvojnom uctovnictve - teda budem mat 211/1 hlavnu pokladnu a 211/2 registracnu pokladnu. Kazde rano vlozim do pokladne napr. 1500 sk na vydavanie - pokladna mi vyhodi blocek ze som to tam vlozil, k tomu musim vystavit PPD/2 pre prijem a taktiez VPD/1 pre vydaj z hlavnej pokladne. A znova kazdy vecer, vsetko z pokladne musim previest z 211/2 na 211/1, teda vystavit VPD/2 a PPD/1 a vsetko to pojde cez 261... Zvladol som to? naozaj to musi ist takto komplikovane? alebo to robite nejako jednoduchsie? Napiste prosim niekto kto mate skusenosti. Dakujem
0 0
Steven111 Steven111

Steven111 je offline (nepripojený) Steven111

Ahoj, podla mna to nemusis mat rozdelene na dve pokladne, staci ak mas tu hlavnu - ja to robim tak.
Pekny vecer
0 0
patricio patricio

patricio je offline (nepripojený) patricio

Steven111: no to ano, aj ja som to tak chcel, ale kdesi som sa tu docital, ze v pokladni nesmies mat nic okrem penazi na vydavanie a dennej trzby. No a ja nemam take trzby aby som s tym kazdy den behal do banky. Tak kde zostanu vysiet tie peniaze "cez noc"? Resp, dalo by sa to tak, ze cely zvysok davat rano ako vklad na vydavanie a potom raz za cas to odniest do banky... Ako to robis ty potom? vecer spravis PPD na dennu trzbu? A co rano s tou hotovostou na vydavanie?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zbytočne komplikované. Účet 211 zobrazuje pohyb firemných peňazí. Nakoľko sa u teba nejedná o pohyb medzi napr. viacerými prevádzkami obchodov, vôbec to nekomplikuj. Na tržbu z ERP napíš PPD a zaúčtuj 211/604. Niekto to robí denne, niekto iba mesačne. Podľa mňa by sa mala robiť denná evidencia.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

patricio
Steven111: no to ano, aj ja som to tak chcel, ale kdesi som sa tu docital, vze v pokladni nesmies mat nic okrem penazi na ydavanie a dennej trzby. No a ja nemam take trzby aby som s tym kazdy den behal do banky. Tak kde zostanu vysiet tie peniaze "cez noc"? Resp, dalo by sa to tak, ze cely zvysok davat rano ako vklad na vydavanie a potom raz za cas to odniest do banky... Ako to robis ty potom? vecer spravis PPD na dennu trzbu? A co rano s tou hotovostou na vydavanie?
Tomuto nerozumiem. Vo firme máš peniaze v hotovosti (211-Pokladnica). Na ERP iba eviduješ tržby. Ale peniaze z ERP sú súčasťou účtu 211. Výšku peňazí v hotovosti neobmedzuje žiadny predpis. Ak si tou pokladňou myslel ERP, to je prirodzené, že tam nebudeš mať nič navyše - iba peniaze "nablokované" a niečo na vydávanie. Ostatnú hotovosrť máš oddelene. Po dennej uzávierke spočítaš tržbu, vypíšeš PPD a priložíš peniažky z ERP k ostatnej hotovosti.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
V prípade účtovania pokladne je dôležité si uvedomiť vlastné interné postupy. Máte "centrálnu kasičku" a tržbu z ERP denne z nej odvádzate, alebo nie a ponechávate v pokladni tržbu?

Všetko závisí od interných postupov. Je úplne samozrejmé, že budete viesť jeden analytický účet 211 a to v prípade, že denne odvádzate tržbu z ERP (ponechávate tam napríklad iba stanovený pokladničný limit) a zostatok pokladničnej hotovosti vediete v centrálnej pokladni.

Tu vám nemá kto poradiť, že jediný správny postup je tento.
Vy musíte vedieť, ako evidujete pohyb pokladničnej hotovosti a od toho sa odvíja aj analytická (a operatívna) evidencia k účtu 211. Pokojne postačuje jeden ... ak vystihuje napríklad hmotnú zodpovednosť za zverenú pokladničnú hotovosť.
0 0
patricio patricio

patricio je offline (nepripojený) patricio

hmm, ja mam pokladnu bez elektronickej zasuvky, teda peniaze mam v sufliku v stole vedla pokladne no a tam su vsetky stale, teda mam excelovsky subor, kde si kazdy den zapisem aka bola denna trzba a viem kolko mam mat hotovost, preratam a ono to sedi, takze vsetko ok

Stve ma len par veci, no neviem ci by som radsej nemal prejst do sekcie uctovnictva

No este jedna otazka - keby som robil tie trzby iba raz za mesiac, tak si tlacim denne uzavierky kazdy den a na konci mesiaca to zratam, vypisem jeden PPD?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
patricio
No este jedna otazka - keby som robil tie trzby iba raz za mesiac, tak si tlacim denne uzavierky kazdy den a na konci mesiaca to zratam, vypisem jeden PPD?
Áno môžete aj rátať ... alebo si pomôžete mesačnou uzávierkou, ktorá je u ERP rovnako povinná .-)
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
patricio
hmm, ja mam pokladnu bez elektronickej zasuvky, teda peniaze mam v sufliku v stole vedla pokladne...
T.j. robíte denný odvod tržby z ERP do centrálnej pokladne. Evidujete si jednu hlavnú pokladňu.
0 0
patricio patricio

patricio je offline (nepripojený) patricio

AVO: Prepacte, ze tolko otravujem ale este mi napadlo - moja pokladna stale po dennej uzavierke vymaze vsetky udaje, teda je v nej 0 Sk, takze kazde rano by som to mal davat ako vklad do pokladne? Dajme tomu tych 1500 Sk na vydavanie. No ale kamoska mi hovorila, ze ked dam vklad do pokladne a ono mi to vytlaci tu pasku o vklade, tak ze k tomu musim vystavit aj PPD. No a to by som potom bol na tom istom ako na zaciatku, VPD z jednej pokladne, PPD do druhej atd... Takze - staci to tak ako som sa tu uz niekde docital, ze nebudem ten vklad davat, jednoducho do pokladnicnej knihy, resp tam kde si lepim tie pasky napisem, ze v pokladni stale zostava 1500 sk?

A este k tej pokladnicnej knihe - mozem si tie pasky z dennych uzavierok lepit do normalneho zosita alebo musim pouzivat nejaky predpisany, teda ten co dostat v obchodoch? Predpokladam, ze nie, ale pre istotu sa pytam.

Inak, ospravedlnujem sa ak mam velmi hlupe otazky, ale zacinam podnikat a momentalne mi z toho vsetkeho ide prasknut hlava a nerad by som riesil este vacsie problemy zaciatkom buduceho roka, pred prvym danovym priznanim, tak si to radsej chcem dat do poriadku teraz a najst si v tom system
Dakujem za trpezlivost
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
AVO
Áno môžete aj rátať ... alebo si pomôžete mesačnou uzávierkou, ktorá je u ERP rovnako povinná .-)

Avo poprosila by som o názor a to nasledovný :

robím účto SZČO ktorý má novinový stánok .Príjmy - čiže denné tržby účtujem každý deň , hoci som sa na PORADE stretla už aj s nesúhlasom takéhoto účtovania.
Oddôvodnením bolo , že je to veľa práce .Ale ......ak by som postupovala tak ako ostatní ,ako potom môžem vykriť pokladničnú hotovosť ak by sa denne robili nákupy z nulovej respektíve nie z dostatočného zostatku pokladne . Však nákupy by mu išli do mínusu, čo nemôže tak byť a tento nedostatok pokryť vkladom podnikateľa každý deň je dosť nepraktický .

Takže jasná otázka : tržby účtovať denne na základe uzávierky pokladne , alebo 1x mesačne ?

Ďakujem .
Naposledy upravil Zita5 : 11.03.06 at 10:57
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať