Zavrieť

Porady

Reg. pokladna - povinnosti

Ahojte, mohol by mi niekto strucne popisat, alebo poradit lit. kde by som mohla najst nieco o tom, ake povinnosti mi vyplyvaju z drzby reg. pokladne. Doteraz som totiz nemala ziadne skusenosti s tymto zariadenim. Ide mi predovsetkym o to, ake knihy si mam zakupit, a ake su moje denne,mes. povinnosti. Zatial viem tolko: Treba mi zakupit pokladnicnu knihu, kde kazdy den budem lepit dennu uzavierku. Neviem sice z coho vsetkeho ta denna uzavierka pozostava, myslim sa vytlaci najaka zostava, ale to uz uvidim. Potom mi treba robit aj mesacne uzavierky. Vdaka.
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Ako si účtovala doteraz? Mala si 5 AU k 211? plus iné - režijné, či valutové pokladnice?
Účtovanei sa nejaké osobitne nemení /podľa mňa/. Postupuješ tak ako doteraz.
Z hľadiska účtovníctva sa mení to, že miesto mesačnej používaš intervalovú /ktorú dostaneš dekádne, mesačne?/
a že z uzávierok, či už denných, alebo mesačných/ musíš vytiahnuť aj údaje o prijatých platbách na faaktúry a správne vypároovať príslušné faktúry.
Účtovanie tržieb ako takých sa nemení - informácia o výške tržby za deň, dekádu, či mesiac jeporovnateľná s doterajšou praxou.
zatiaľ len teoretizujem, vymýšľam riešenie špecifík v našej firme, ale to je o inom.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Nie nemala som analytiku, účtovala som na základe mesač. uzávierky tržby, pohľadávky voči pokladníčke a potom odvod hotovosti, Ale teraz sa mi pri uzávierke nuluje hotovosť v ERp, čo vo mne vyvoláva pocit povinnosť zaúčtovať odvod hotovosti, alebo dam to opať na pohľadávku voči pokladníčke a potom podľa mesačnej intervalovej odvod hotovosti do pokladne? tak by sa to asi dala, ale stále mam pocit že tržby musím denne podľa dennej uzávierky, lebo nebudeme mať prehľad o úhrade fa a prijatých preddavkoch....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
máš otázku minimálne v dvoch témach............................
takže účtuješ cez 335?
ty máš tých 5 pokladníc?
tak máš 5x335?
ak sa vynuluje hotovosť a oná tam nahodí ten istý vklad na druuhý deň ráno, tak sa nič nedeje, výška pohľadávky sa nemení.
Je pravda, že musíš denne vypárovať uhradené faktúry v hotovosti, aby si nemala skreslené SDK.
To by si mohla vyriešiť tak, že pokladníčka denne odovzdá hotovosť za uhradené faktúry aj s rozpisom VS - ak to nie je na dennej uzávierke uvedené.
Už tu boli príspevky, že sa dá vytlačiť kopia bloku o úhrade - môže ti denne odovzdávať tie.
=====================
Chcem poznamenať, že účtovanie ER/ sa po novom bude meniť, je komplikovanejšie a treba si ten spôsob nájsť vo väzbe na doterajší postup účtovania.
Možno bude schodnejšie v niektorých prípadoch celý systém účtovania "prekopať".
Nie je to len otázka-odpoveď.
Ja sa už druhý týždeň mordujem so smernicou o spôsobe účtovania. Rámec a ciele - to je jednoduché, ale vypichnúť všetky možnosti a ich riešenie hodiť na papier, to už je oriešok.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Vediem učtovníctvo externe... oni si zaviedli na začiatku vklad do pokladní po 100€ a denne odovzdávajú tržby do trezoru konateľovi takže sa im hotovosť v zásuvke nuluje a ostáva im len tých 100€. Takže neviem či aj ja v účtovníctve to potom musím urobiť denne ten odvod hotovosti tržieb do pokladnice.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ved doteraz si to nerobila. Tiež neviem ako sa to zobrazí na intervalovej uzávierke.
Ak však denne odovzdávajú všetku hotovosť, tak sa nič nemení. Aj doteraz sa im ERP nulovala reálne tým odovzdaním tržieb a neúčtovala si to.
Podobne je to aj u nás. To nulovanie a ranný vklad je systém ERP, v skutočnosti k pohybu peňazí v zásuvke nedochádza - mám na mysli tých 100 EUR. To si predstavujem, ako keby si každý den ručne písala pokladničnú knihu vždy na nový papier. Na konci jedného papiera je 100 EUR zostatok=prenos na ďalšiu stranu, a na začiatku novej strany je prenos z predchádzajúcej strany 100 EUR. Teda niečo ako formálny zápis pre úplnosť.
takže vynulovanie a ranný vklad účtovať nemienim - opakujem, reálny pohyb nenastal, tak preto.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

ok, keď tam ostane len tých 100€ z rána - tržba sa denne vynuluje, tak dennú tržbu mám každý deň účtovať ako ???? denne alebo stačí tak ako doteraz mesačne. Môžem 335/602,335/311,335/324
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

o tom vklade zaúčtujem len raz na začiatku potom tie denné prenosy nie,ide mi o tie denné tržby a ich prevod z ERP DO HLAVEJ POKLADNE.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nemusíš meniť účtovanie, ale bude potrebná kombinácia denného a mesačného-intervalového účtovania kvôli párovaniu faktúr zaplatených v hotovosti.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

hm, bála som sa že budem musieť každý deň rozkladať tržby na výnosy, preddavky, úhrady a prenos do hlavnej pokladne a to 5 krát. A ešte ak by som nemohla postupovať ako doteraz teda evidovať tie tržby na pohľadávkach voči zamestnancom ale na analytikách 211 tak by som musela kupovať rozšírenie programu. Aj keď stále mam trošku vnútorný problém s tým že sa mi ERP vynuluje denne a ja neurobí prenos hotovosti z ERP do hlavnej pokladne.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
latka Pozri príspevok
.................... Aj keď stále mam trošku vnútorný problém s tým že sa mi ERP vynuluje denne a ja neurobí prenos hotovosti z ERP do hlavnej pokladne.
ja ten vnútorný problém nemám, , lebo viem, že sa vynuluje stav v ERP, ale 100 EUR reálne v kasičke zostane do ďalšieho dňa, kedy sa znova zaeviduje.
Ja účtujem o reálnej hotovosti, nie o virtuálnej, a ty?
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

no ved práve to že stav sa vynuluje, takže tržba tam nie je ostane tam len tých 100€ reálne takže kde je denná tržba dajme tomu z pondelka, ked ja až v piatok zaúčtujem na základe intervalovej uzávierky tržbu 335/602 a potom jej odvod 211/335
0 0
pedantmk pedantmk

pedantmk je offline (nepripojený) pedantmk

Povinnosť vykonávania vkladu do pokladnice.
Skúsme uvažovať nad tým....
Kontrola zistí väčší objem peňazí ako môžete dokladovať tržbou (napr.priebežnou uzávierkou) a bločkami o vklade, čiže to zoberú ako čierny predaj - daňový únik.
Aby som sa tomu vyhol, podľa typu pokladne radšej nechám príjmy v pokladni kumulovať, alebo pri automatickom odvode do nuly vložím ráno napr. 1000 Eur a je všetko v poriadku, nie ?
Nikdy nebudem mať v hotovosti viac ako eviduje pokladňa, budem mať menej a je to v rámci zákona.
Samozrejme si potom podľa pokladničného hlásenia ťažšie skontrolujem naozajstný stav aký mám v hotovosti mať, ale za to ma pokutovať nebudú.

Druhá vec: neexistuje zákon, ktorý mi ukladá povinnosť mať všetku hotovosť napr. v pokladničnej zásuvke; robiť odvody na rozdiel od príjmov do pokladne zo zákona povinná nieje. A vôbec to zákonodarca nedomyslel, neviem si kontrolu predstaviť napr. pri čašníkoch a pod., ktorý majú hotovosť kade tade
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

drobné na vydávanie je vhodné pred začiatkom zmeny prepočítať a urobiť vklad do ERP......a nemalo by sa stať, že bude vyšší objem peňazí ako má byť.....všimné nech si dávajú inde......
0 0
pedantmk pedantmk

pedantmk je offline (nepripojený) pedantmk

Niekto to možno dobre myslel a bolo by to napasované pre viac pokladníkov na jednej prevádzke pri jednej pokladni. Ak je malá prevádzka a pokladník jeden (možno dvaja a veria si navzájom), nebude pre nedostatok času počítať stále drobné centy
Len ma štve, že už nevedia za čo by dávali pokuty, predtým to boli schopný urobiť za chýbajúce údaje v hlavičke dokladu (ktoré sa tam aj tak nezmestili) a pod. Hlavne že máme certifikované pokladne, väčšinu s termopáskami, ktoré blednú a niektorý lobisti sa napakujú na fiskalizácii a predaji fiskálnych pokladní.
A hurá - v tomto chaose pri prehlasovaní a prideľovaní nových DKP pre pokladne napr. v B.Bystrici ešte sťahujú aj jeden daňový úrad do priestorov pôvodného daň.riaditeľstva a týždeň si môžu subjekty pískať v mraze na ulici.
Všetci používatelia ERP už mali dávno štrajkovať ako lekári a učitelia.
To je podpora malého a stredného podnikania - každý rok vrážať do prevádzky pokladne 200-300 Eur či novej pokladne 500 a viac Eur + náklady na servis a pod. O úhrade faktúr cez ERP ani radšej nepíšem...

Super ide teraz zarobiť pošta pri doručovaní nových individuálnych čísiel účtov pre všetky zaregistrované daňové subjekty na platenie daní - zdroj www.drsr.sk
Kto už toto vymyslel - a že kríza.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

a čo ak tržbu denne neodvádzajú - ale po týždni....prenosné registračky, majú na druhý deň dať celú tržbu ako vklad?
0 0
pedantmk pedantmk

pedantmk je offline (nepripojený) pedantmk

latka Pozri príspevok
a čo ak tržbu denne neodvádzajú - ale po týždni....prenosné registračky, majú na druhý deň dať celú tržbu ako vklad?
1. Ak registračka nuluje peniaze v zásuvke tak áno.
2. Ak nenuluje, tak sa to kumuluje a je to v poriadku.
3. Treba dať peniaze na konci dňa mimo kasy - mimo pokladničnú zásuvku a je pokoj.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

ok, a zaúčtovať to musím potom denne - ten odvod hotovosti zo zásuvky erp alebo stačí na základe intervalovej uzávierky
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
pre potreby internej kontroly, pokiaľ sa tržba neodvedie niekam do centrály, na BU apod., tak by som trvala na tom, aby pri prenosných registračkách sa urobil vklad na reálnu hotovosť - hoci aj včítane tržieb z predchádzajúceho dňa. Neviem - ešte som nevidela intervalovú uzávierku napr. za týždeň. Ale teoreticky tam budú vyčíslené dosiahnuté tržby za týždeň - tie sa naúčtujú a potom sa urobí po týždni prevod do režijnej pokladnice.
Jednoducho - účtovanie treba prispôsobiť realite.
skúsim na príklade - len ppracovne
PO: vklad ............100 EUR
tržby.............1500
DU....stav nula, reálne 1600
UT: vklad 1600
tržby...........800
.......odvod na účet 1000
DU.....stav nula, reálne 1400, ale 1000 viem zdokladovať vkladovým lístkom na účet
ST: vklad 1400
.......tržby 700
......nákup kanc.potrieb apod. .....100
DU....stav nula, reálne 2000
ŠT: vklad 2000
.........tržby....nula
DU........stav nula, reálne 2000
PI:....vklad 2000
tržby 600
odovzdanie hot. do centrálnej jpokl. ...2500 (vp.PPD)
DU.........stav nula, reálne 100
===========================================
intervalová uzávierka
tržby................3600........účtovanie 335/604,343
odvod na BU......1000........................261/335
nákup kanc.potrieb 100......................501,343/335
odvod tržieb do podnik.kasy....2500............261/335
==========================================
účet 335 je nula, tržby sú zaúčtované, 261 sa vypáruje 221/261............1000
a................................................. .........................211 / 261........2500
===========================================
takže postup ako doteraz, a dalo by sa takto účtovať aj na základe int.uz. za celý mesiac.
v mojich zápisoch, ako vidíš, nie sú riešené žiadne ranné vklady, či denné nulovaie.
Problémové sa pre mňa javia prijmy za faktúry, ktoré by mali byť zúčtované denne a nie raz za týždeň, či mesiac.
A to je už skôr otázka internej organizácie, obehu dokladov, informácií.
Naposledy upravil KEJKA : 11.12.11 at 20:24 Dôvod: doplnenie o jednoduchý príklad
1 0
pedantmk pedantmk

pedantmk je offline (nepripojený) pedantmk

Na intervalovej nebudú vklady a výbery, len denné obraty. Pre dodržanie zákona o ERP je povinné odkladať jeden rok iba vkladové lístky, výberové nie.
Prenosné registračky väčšinou peniaze v zásuvke po dennej uzávierke nulujú.
Nový deň začínajú s nulovou hotovosťou.
Súhlasím s poslednou vetou predchádzajúceho príspevku.
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Jasne len stále mi tu ostáva otázka, ak tržbu reálne donesú do centrály každý deň tak ten počiatočný vklad neúčtujem, ale tu tržbu potom musím denne rozúčtovať a preniesť do hlavnej pokladne alebo nie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať