Zavrieť

Porady

ZP dohodára-dôchodcu

Prosim o odpoveď v ktorom paragrafe zakona je stanovená max. výška príjmov dohodára (konkrétne dohoda o vykonaní práce - starobný dôchodca) a čo je úhrn príjmov v sledovanom období. P. Mihál v komentári vádza, že povinosť podať ročné zúčtovanie ZP vzniká v prípade ak príjem presiahol polovicu úhrnov minimálnych miezd. Čo je úhrn minimálnych miezd?
Prosím vysvetlenie. Ďakujem
Naposledy upravil esef : 06.01.06 at 12:09
Usporiadat
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Jozef Mihál
Tak už je to všetko jasné, prosím aby ste všetkých, ktorí sa zajtra, pozajtra, popozajtra... budú pýtať na ZP dohodára-dôchodcu (študenta)...

...presmerovali do tejto témy.
Dobrý deň, prečítala som celú túto tému, ale aj tak som si nie istá či som pochopila správne.
Poberateľ starobného dôchodku mal za rok 2005 vyplatený dôchodok
124 000,-,
Z potvrdení o príjmoch FO som zistila sumu 119 000,-, o ročné zúčtovanie nepožiadal, robí si DP typ A, čiže je povinný doplatiť ZP za rok 2005 14% zo sumy 119 000? A ak ich neplatil, nedá ich teda do DP a ked zaplatí podá opravné?
DÚFAM, že som to pochopila správne. Ď.
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lydinka
Dobrý deň, prečítala som celú túto tému, ale aj tak som si nie istá či som pochopila správne.
Poberateľ starobného dôchodku mal za rok 2005 vyplatený dôchodok
124 000,-,
Z potvrdení o príjmoch FO som zistila sumu 119 000,-, o ročné zúčtovanie nepožiadal, robí si DP typ A, čiže je povinný doplatiť ZP za rok 2005 14% zo sumy 119 000? A ak ich neplatil, nedá ich teda do DP a ked zaplatí podá opravné?
DÚFAM, že som to pochopila správne. Ď.
V zadaní chýba informácia, či dôchodca je poberateľom dôchodku od 1.1.05 (s ohľadom na sumu dôchodku predpokladám, že áno);
a či príjem získal v prac. pomere, alebo na DoVP.
0 0
Livia2 Livia2

Livia2 je offline (nepripojený) Livia2

Lydinka, myslím, že zdravotné poistenie nebude platiť z celých 119 000,-- Sk, ktoré zarobil za celý rok, ale len z príjmu dosiahnutého za mesiace 9 - 12/2005.
0 0
zuzkadzugi zuzkadzugi

zuzkadzugi je offline (nepripojený) zuzkadzugi

Prosím Vás, mám študenta na DBPŠ a dávam mu 7600,-/mesačne s tým, že dohoda je na celý rok 2006. Takže je jasné, že bude musieť platiť ZP 14%. Môžem mu teda zrážať každý mesiac z príjmu tých 14%, veď ak chce môže platiť aj preddavkovo nie?
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

zuzkadzugi
Prosím Vás, mám študenta na DBPŠ a dávam mu 7600,-/mesačne s tým, že dohoda je na celý rok 2006. Takže je jasné, že bude musieť platiť ZP 14%. Môžem mu teda zrážať každý mesiac z príjmu tých 14%, veď ak chce môže platiť aj preddavkovo nie?
Nie. Zamestnávateľ nezráža ZP z dohôd. Toto nie je vecou zamestnávateľa ale študenta.
Naposledy upravil Pepa : 02.03.06 at 09:28
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

liba2
V zadaní chýba informácia, či dôchodca je poberateľom dôchodku od 1.1.05 (s ohľadom na sumu dôchodku predpokladám, že áno);
a či príjem získal v prac. pomere, alebo na DoVP.
Dôchodcom je už dlhšie, neviem koľko ale min. od roku 2002, príjem získal na DoVP
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

lydinka
Dobrý deň, prečítala som celú túto tému, ale aj tak som si nie istá či som pochopila správne.
Poberateľ starobného dôchodku mal za rok 2005 vyplatený dôchodok
124 000,-,
Z potvrdení o príjmoch FO som zistila sumu 119 000,-, o ročné zúčtovanie nepožiadal, robí si DP typ A, čiže je povinný doplatiť ZP za rok 2005 14% zo sumy 119 000? A ak ich neplatil, nedá ich teda do DP a ked zaplatí podá opravné?
DÚFAM, že som to pochopila správne. Ď.
Lydinka, dôchodca predsa musí mať daň za rok 2005 zaplatenú (môže tam byť rozdiel cca 5 Sk). Nezdaniteľnú čiastku nemohol uplatňovať. S ohľadom na výšku jeho dôchodku, nemá dôvod podávať DPFO/A.
Ako doplatí ZP - k tomu sa nevyjadrujem (to nie je moja parketa).
Ale musím reagovať na označenú vetu, lebo ani opravné ani dodatočné DP za rok 2005 nemôže podať.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

liba2
Lydinka, dôchodca predsa musí mať daň za rok 2005 zaplatenú (môže tam byť rozdiel cca 5 Sk). Nezdaniteľnú čiastku nemohol uplatňovať. S ohľadom na výšku jeho dôchodku, nemá dôvod podávať DPFO/A.
Ako doplatí ZP - k tomu sa nevyjadrujem (to nie je moja parketa).
Ale musím reagovať na označenú vetu, lebo ani opravné ani dodatočné DP za rok 2005 nemôže podať.
Jednalo sa mi hlavne o to ydravotné, lebo on žiadne neplatil, a myslela som, že ak ho bude doplácať, bude ho musiať dať aj do DP
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Zaplatiť zdravotné poistenie bude musieť len z príjmov za 9. - 12. 2005, ak za túto dobu prekročil sumu 13000 Sk. Keďže zaplatí až v roku 2006, zahrnie si to do daň. priznania za rok 2006. Nevidím dôvod na podávanie opravného daň. priznania.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

Zita4
Zaplatiť zdravotné poistenie bude musieť len z príjmov za 9. - 12. 2005, ak za túto dobu prekročil sumu 13000 Sk. Keďže zaplatí až v roku 2006, zahrnie si to do daň. priznania za rok 2006. Nevidím dôvod na podávanie opravného daň. priznania.
Ďakujem za pomoc, príjmy za mesiace 9 - 12 sú určite vyššie ako 13000, čiže z výslednej sumy to bude 14%?
A prečo len z týchto mesiacov? Možno sprostučká otázka, ale ešte o tom veľa neviem, Ď.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zmena zákona .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
lydinka
Ďakujem za pomoc, príjmy za mesiace 9 - 12 sú určite vyššie ako 13000, čiže z výslednej sumy to bude 14%?
A prečo len z týchto mesiacov? Možno sprostučká otázka, ale ešte o tom veľa neviem, Ď.
Viď § 31 ods.9 zákona o zdravotnom poistení.
0 0
lydinka lydinka

lydinka je offline (nepripojený) lydinka

[quote=Jozef Mihál]Viď § 31 ods.9 zákona o zdravotnom poistení.[/quote

Dakujem, budem musiet nastudovat
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať