Zavrieť

Porady

Na slovíčko, Slováci

erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca

Anketa: Pokračovať v téme?

Počet hlasujúcich
10. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno?

    7 70.00%
  • nie?

    3 30.00%
Na slovíčko, Slováci (z Rádia Slovensko)
Naposledy upravil erzet : 04.05.11 at 08:20
Usporiadat
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
O výslovnosti tvarov zámena tento
Všimli sme si, že niektorým používateľom spisovnej slovenčiny najmä tých, ktorí pochádzajú zo stredoslovenskej nárečovej oblasti spôsobuje ťažkosti výslovnosť tvarov ukazovacieho zámena tento v množnom čísle. Vyslovujú ho totiž s mäkkým ť (ťieto, ťíto, ťímto, o ťíchto, s ťímito). Takáto výslovnosť nie je spisovná. V týchto tvaroch zámen sa v spisovnej výslovnosti vyslovuje tvrdá spoluhláska t - títo, tieto, týchto, týmto, o týchto, s týmito.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Potrebujeme slová prcek a cvalík?
Na expresívne či maznavé pomenovanie malého dieťaťa nemusíme siahať po výpožičkách z češtiny, ako sú prcek a cvalík. Namiesto slova prcek máme v slovenčine pomenovanie špunt, špuntík, štopeľ, štoplík, drobec, drobček. Ak je dieťa pridobre živené, tučné, nevoláme ho cvalík, ale tučko, tučniačik, macko. Pri dvíhaní takéhoto dieťaťa sa najmä na dedine používa prirovnanie ku klátu - si ťažký ako klát. Z toho potom vznikli aj pomenovania klát, klátik.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Život začína po tridsiatke

Nedávno sme z istého elektronického média počuli vyjadrenie Život začína až po tridsiatke. Nechceme sa teraz venovať obsahovej stránke citovanej výpovede, ale z formálnej stránky musíme upozorniť na to, že v tejto výpovedi sa vyskytuje chyba, s ktorou sa v reči stretáme pomerne často. Namiesto slovesného tvaru začína mala sa vo výpovedi použiť podoba slovesa so zvratným zámenom sa, teda sloveso začína sa. Výpoveď mala znieť takto: Život sa začína až po tridsiatke.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Olomouc, z Olomouca

Nezriedka sa môžeme stretnúť s istými rozpakmi pri skloňovaní geografických názvov z územia Českej republiky. Tak je to napríklad aj pri skloňovaní názvu moravského mesta Olomouc. Pri rodovom zaradení a pri skloňovaní takýchto názvov nepostupujeme podľa stavu v češtine, ale uplatňujeme gramatické pravidlá platné v slovenčine. Podľa nich je názov Olomouc v slovenčine mužského rodu, skloňuje sa podľa vzoru stroj a má tieto tvary: z Olomouca, Olomoucu, v Olomouci, s Olomoucom.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Komunikácia elektronickou poštou

V súčasnosti je veľmi rozšírená komunikácia prostredníctvom počítačov a počítačovej siete. Mnohí používatelia elektronickej pošty však zabúdajú na to, že aj pri využívaní tohto moderného komunikačného prostriedku treba zachovávať isté pravidlá. Najmä ak sa prostredníctvom elektronickej pošty obraciame na inštitúciu, organizáciu alebo na adresáta, ktorého osobne nepoznáme, korešpondenciu začneme oslovením, v texte rešpektujeme pravopisné pravidlá, ako je aj písanie veľkých písmen, čiarok, bodiek, a v závere uvedieme svoje meno, prípadne aj úplnú adresu.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Server, o serveri, dva servery

Pri sledovaní jazykových prejavov zisťujeme, že viacerým používateľom slovenčiny robí problémy správne skloňovanie počítačového termínu server, ktorým sa pomenúva počítač riadiaci počítačovú sieť. Niektorí ho totiž v lokáli jednotného čísla používajú v podobe na servri. Táto podoba nie je však správna. Pri skloňovaní podstatného mena server samohláska e nevypadáva, a tak je správne zo servera, na serveri, so serverom, dva servery.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Akciová spoločnosť - a. s.

Niektorí autori písaných textov sa nevedia rozhodnúť, či majú na konci vety, ktorá sa končí skratkou, napísať dve bodky, jednu, ktorá signalizuje, že ide o skratku, a ďalšiu, ktorá signalizuje koniec vety, alebo iba jednu bodku. Platí však zásada, že na konci vety píšeme iba jednu bodku. Ak teda máme na konci vety napríklad skratku slovného spojenia akciová spoločnosť v podobe a. s. alebo skratku výrazu a tak ďalej v podobe atď., napíšeme iba jednu bodku.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Dedičia aj dediči

Dostali sme otázku, akú má správnu podobu nominatív množného čísla životného podstatného mena dedič, lebo v jazykovej praxi sa používajú dve podoby, a to dedičia aj dediči. Správne sú obidve podoby a obidve podoby sa uvádzajú aj v jazykových príručkách. Podoba dedičia má oporu v podstatných menách rodič - rodičia, prarodič - prarodičia, podoba dediči má oporu v podstatných menách, ako sú kreslič - kresliči, kurič - kuriči, nosič - nosiči, vodič - vodiči a pod.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Bývalý exminister?

Nedávno sa v istej spravodajskej relácii hovorilo o bývalom exministrovi. Spojenie bývalý exminister je však chybné, lebo pôvodom latinská predpona ex- má význam bývalý, a teda ak sa v prejave použilo spojenie bývalý exminister, je to vlastne to isté, ako keby sa vravelo bývalý bývalý minister. V spravodajskej relácii sa malo použiť slovo exminister alebo dvojslovné spojenie bývalý minister.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Lesák a lesník

Lanská tatranská kalamita spôsobila, že sa väčšmi ako inokedy spomínali pracovníci lesného hospodárstva. Stúpla najmä frekvencia slova lesák ako všeobecného pomenovania osôb pracujúcich v uvedenej oblasti. Treba však vedieť, že je to príznakové, presnejšie slangové slovo. Spisovným náprotivkom spomínaného názvu školeného pracovníka lesného hospodárstva je názov lesník.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Chodúľka, nie chodítko

Istý časopis uverejnil zaujímavý aj dojímavý článok o operácii troch malých dievčatiek, ktoré sa narodili s nepohyblivými kĺbmi na nohách. Po operácii, píše sa v článku, učili sa chodiť pomocou chodítka. O kúsok ďalej sa však písalo, že chodia pomocou chodúľky. Spisovný názov pomôcky umožňujúcej malým deťom robiť prvé krôčiky je však len jedno zo spomenutých slov, a to slovo chodúľka.
Naposledy upravil erzet : 25.05.11 at 11:35
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Je tu horko?

Keď je horko, niet nad studené pivo, pochvaľujú si pivári. Musíme ich však schladiť upozornením, že výrazy je horko, je mi horko nie sú slovenské. V spisovných prejavoch používame namiesto nich výrazy je horúco, je mi horúco. Tie niekedy majú aj platnosť obrazných vyjadrení, frazeologizmov. Napríklad výraz je tu horúco má v istých okolnostiach význam je tu zlá situácia, výraz je mi horúco zasa význam som v ťažkom položení.
0 0
Twoflower Twoflower

Twoflower je offline (nepripojený) Twoflower

erzet Pozri príspevok
Zdieľané pracovné miesto?
V návrhu novely Zákonníka práce sa uvádza nový termín zdieľané pracovné miesto. V tejto súvislosti sme dostali otázku, či je v tomto termíne náležité prídavné meno zdieľaný. Naša odpoveď na položenú otázku je záporná, lebo prídavné meno zdieľaný je utvorené zo slovesa zdieľať, ktoré sa hodnotí ako nesprávne, resp. ako nespisovné. Preto aj odvodené prídavné meno zdieľaný je nesprávne či nespisovné. Namiesto neho je v uvedenom slovnom spojení primerané použiť prídavné meno delený, teda delené pracovné miesto. Ide totiž o pracovné miesto, ktoré sa delí medzi dvoch alebo viacerých zamestnancov. Slovné spojenie delené pracovné miesto je vhodné použiť ako termín aj v novelizovanom Zákonníku práce.
Je možné že v tomto konkrétnom prípade možno nahradiť slovo "zdieľané" pojmom "delené", ale rozhodne ho nepovažujem za bežne použiteľnú alternatívu. Z mojej skúsenosti sú tieto slová skôr opozitami - "zdieľaný" označuje jeden predmet, ktorý vcelku používajú dvaja užívatelia a to buď spoločne alebo postupne (napríklad preto, že ho nemožno rozdeliť); naopak "delený" je taký predmet, ktorý si užívatelia rozdelili a každý používa len jeho časť.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Potierať zlo?

Nedávno sme v súvislosti s bojom proti prevádzačstvu počuli informáciu, že ministri vnútra sa dohodli spolupracovať pri potieraní tohto zla. V tejto informácii nás vyrušilo slovo potieranie, lebo slovo potieranie je tvarom slovesa potierať, ktoré má význam pokrývať vrstvou riedkej, mazľavej hmoty. V uvedenej informácii však o nič také nešlo. Na vyjadrenie významu silou brániť, aby sa čosi dosiahlo, máme sloveso potláčať. Od neho utvorený slovesný tvar potláčanie sa mal použiť aj v citovanej výpovedi, teda ministri vnútra sa dohodli spolupracovať pri potláčaní tohto zla.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Kočí, Kočího, Kočíová

Občas sa môžeme stretnúť s priezviskami zakončenými na dlhé mäkké í, ktoré majú často český pôvod, ako sú napríklad priezviská Kočí a Krejčí. Takéto priezviska skloňujeme podľa vzoru kuli. V jednotlivých pádoch majú takéto tvary: od Kočího, od Krejčího, Kočímu, Krejčímu, o Kočím, o Krejčím, s Kočím, s Krejčím. Ženské priezviská od takto zakončených mužských priezvisk tvoríme príponou -ová, majú teda podobu Kočíová, Krejčíová.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Griláž, z griláže, s grilážou

Najmä kuchári a gazdinky dobre vedia, čo je to griláž. Slovom griláž pomenúvame pálený cukor s prísadami. Ide o slovo, ktoré má pôvod vo francúzštine, ale u nás už natoľko zdomácnelo, že ho píšeme v zhode s výslovnosťou podľa pravopisných zásad platných v slovenčine. Treba však vedieť aj to, že slovo griláž rovnako ako ďalšie slová zakončené na -áž prevzaté z francúzštiny, ako sú slová apanáž, montáž, plantáž, siláž, je ženského rodu a skloňuje sa podľa vzoru dlaň. Preto je správne tortu poliať grilážou, poleva z griláže.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Tri celé osemdesiatdeväť stotín

Nedávno sme z istého elektronického média v rámci reklamy počuli vyjadrenie tri celá osemdesiatdeväť stotín percenta. Autor prejavu však urobil chybu v tom, že po číslovke tri, ktorou sa vyjadruje množný počet, použil slovo celá v tvare jednotného čísla. Po číslovkách dva, tri, štyri musí však nasledovať tvar nominatívu množného čísla celé, teda tri celé osemdesiatdeväť stotín percenta podobne, ako je to aj vo vyjadreniach dve celé päť desatín, štyri celé tri stotiny.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Mliekarenský zväz

V spisovnej slovenčine platí pravidlo o rytmickom krátení, podľa ktorého nemajú za sebou nasledovať dve dlhé slabiky. Preto aj v slove mliekar po slabike s dvojhláskou ie nasleduje prípona -ar s krátkou samohláskou a. Krátka samohláska a je aj v odvodených slovách mliekarstvo, mliekareň, ale aj v prídavnom mene mliekarenský, napr. mliekarenská hala, mliekarenský podnik, mliekarenský zväz.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Nie miestopredseda, ale podpredseda

Občas môžeme v rečových prejavoch počuť slovo miestopredseda. Autori textov, ktorí siahnu za slovom miestopredseda, možno si ani neuvedomujú, že toto slovo je iba mechanicky hláskovo prispôsobené české slovo místopředseda. V slovenčine však máme na pomenovanie funkcionára, ktorý zastupuje predsedu v jeho neprítomnosti, slovo podpredseda, napríklad podpredseda vlády, podpredseda Národnej rady, podpredseda parlamentu, podpredseda parlamentného výboru a rovnako aj podpredseda spolku.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Tále, na Táľoch

Názov turistického centra Tále ležiaceho pod južnými svahmi Chopka v Nízkych Tatrách vznikol z nárečového slova táľ s významom diel. Ide o slovo, ktoré má pôvod v nemčine. V slovenských nárečiach aj v spisovnej slovenčine sa slovo táľ vyslovuje s mäkkým ľ na konci. Mäkká spoluhláska ľ sa vo výslovnosti zachováva aj v geografickom názve Tále a, pravdaže, aj pri skloňovaní tohto názvu, napr. boli sme na Táľoch, vrátili sme sa z Táľov.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať