Zavrieť

Porady

Na slovíčko, Slováci

erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca

Anketa: Pokračovať v téme?

Počet hlasujúcich
10. Na účasť v tejto ankete nemáte prístupové práva.
  • áno?

    7 70.00%
  • nie?

    3 30.00%
Na slovíčko, Slováci (z Rádia Slovensko)
Naposledy upravil erzet : 04.05.11 at 08:20
Usporiadat
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Tea - od Tey, ale o Tei

V slovenčine používame viacero ženských mien cudzieho pôvodu zakončených na samohláskovú skupinu ea, ako sú mená Andrea, Bea, Lea, Tea, Tímea. Všetky tieto ženské mená sa skloňujú rovnako ako všeobecné podstatné meno idea. V genitíve majú pádovú príponu tvrdé -y. Správne vravíme dostala list od Andrey, odišiel od Tey, prišla bez Ley. V datíve a lokáli majú však tieto mená pádovú príponu mäkké -i, lebo v týchto pádoch môže byť vždy iba mäkké -i, napr. napísať list Andrei, zagratulovať Tei, rozprávať sa o Tímei.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Dno – genitív množného čísla dien

Podstatné meno dno, ktorým pomenúvame spodnú plochu nádoby, škatule, priehlbiny či vodnej masy, je stredného rodu a skloňuje sa podľa vzoru mesto rovnako ako podstatné mená okno, mračno, stehno, lekno. Kým pri dvojslabičných slovách nikomu nerobí problém utvoriť a používať tvary genitívu množného čísla okien, mračien, stehien, lekien, pri jednoslabičnom slove dno niektorí váhajú, či je správny tvar dien. Ich pochybnosti môžu rozptýliť naše jazykové príručky, v ktorých sa uvádza aj tvar genitívu množného čísla dien.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Ožďany – oždiansky

Dostali sme otázku, či je správne oždiansky kaštieľ alebo ožďanský kaštieľ. Prídavné meno od miestneho názvu Ožďany - podobne ako od iných názvov zakončených na -any -utvoríme tak, že k tvaru genitívu miestneho názvu, t. j. k tvaru Oždian, pridáme príponu -sky s krátkym y na konci. Správna podoba prídavného mena je oždiansky podobne ako Kraľovany - z Kraľovian - kraľoviansky, Sučany - zo Sučian - sučiansky. Kaštieľ v Ožďanoch je teda oždiansky kaštieľ.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Environmentálny, nie enviromentálny

V súčasnosti sa veľa hovorí o životnom prostredí. V tejto súvislosti sa často používa prídavné meno environmentálny, ktoré má pôvod vo francúzštine a význam „týkajúci sa životného prostredia“. V jazykovej praxi sa popri podobe environmentálny, v ktorej sa prvá časť slova končí na spoluhlásku n, environ-, stretáme aj s podobou bez tejto spoluhlásky, teda s podobou enviromentálny. Správna je však iba podoba environmentálny so spoluhláskou n na konci prvej časti slova, ktorú nájdeme aj v našich slovníkoch. Preto hovorme a píšme iba o environmentálnom programe, o environmentálnom fonde, o environmentálnej politike.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
O výslovnosti slov veterný a veterník

V slove vietor je tvrdá spoluhláska t. Od tohto slova máme utvorené prídavné meno veterný (vysl. veťerní), v ktorom sa pred samohláskou e tvrdá spoluhláska t zmenila na mäkkú spoluhlásku ť. Správna výslovnosť tohto prídavného mena je (veťerní). Od prídavného mena veterný je utvorené aj podstatné meno veterník (vysl. veťerňík), v ktorom takisto vyslovujeme mäkkú spoluhlásku ť a ktorým pomenúvame figúrku na ukazovanie smeru vetra, hračku v podobe otáčajúcej sa ružice, ale aj obľúbený zákusok v podobe takejto ružice.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Podstielka, nie podstieľka

V rozličných textoch sa môžeme stretnúť so slovom podstielka, ktorým sa pomenúva podstlatý materiál napríklad pod hospodárskymi zvieratami v chlievoch, stajniach, ale novšie aj materiál podstlatý pod niektorými, často aj cudzokrajnými, zvieratami chovanými v domácnostiach. Popri podobe podstielka s tvrdou spoluhláskou l sa môžeme stretnúť aj s podobou podstieľka s mäkkou spoluhláskou ľ. Správna je však iba podoba podstielka s tvrdou spoluhláskou l, lebo toto slovo je utvorené zo slovesa podstielať, v ktorom je takisto tvrdá spoluhláska l.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Žitný ostrov – žitnoostrovský

Od všeobecného podstatného mena ostrov je utvorené prídavné ostrovný, ktoré poznáme napríklad zo spojení ostrovný štát, ostrovná krajina. Prídavné mená od geografických názvov však netvoríme rovnako ako od všeobecných podstatných mien, napr. hoľa - hôľny, ale Kráľova hoľa - kráľovohoľský, lúka - lúčny, ale Ostrá Lúka - ostrolúcky. Od geografického názvu Žitný ostrov má prídavné meno podobu žitnoostrovský, napr. Žitnoostrovský jarmok, Žitnoostrovská knižnica, Žitnoostrovské múzeum.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Pacientka – pacientok, pacientkam, o pacientkach

V podstatnom mene pacientka je dvojhláska ie, preto sa pri jeho skloňovaní uplatňuje pravidlo o rytmickom krátení, podľa ktorého po dlhej slabike, teda aj po slabike s dvojhláskou, nasleduje pádová prípona s krátkou samohláskou. V genitíve množného čísla je správny tvar so samohláskou o, pacientok a v datíve a lokáli množného čísla sú správne tvary s krátkou samohláskou a, pacientkam, o pacientkach, napr. veľa pacientok, podať lieky pacientkam, záleží im na pacientkach.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Hegel – Hegela

Dostali sme otázku, či sa pri skloňovaní priezviska Hegel samohláska e v druhej slabike priezviska zachováva alebo či sa vynecháva, teda či je správne Hegela alebo Hegla. Pri skloňovaní mužských priezvisk cudzieho pôvodu zakončených na -el sa vkladná samohláska e zvyčajne zachováva, napr. Nobel - Nobela, Eifel - Eifela. Medzi tieto priezviská možno zaradiť aj priezvisko Hegel. Hoci sa v jazykovej praxi môžeme stretnúť aj s podobou Hegla s vynechaním samohlásky e, odporúčame pri skloňovaní priezviska Hegel samohlásku e zachovávať, teda Hegela, Hegelovi, s Hegelom.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
List – listmi aj listami

Používatelia slovenčiny sa niekedy nevedia rozhodnúť, či od podstatného mena list je v inštrumentáli množného čísla správny tvar listmi alebo listami. Platí zásada, že pri neživotných podstatných menách mužského rodu zakončených na spoluhláskovú skupinu -st sa tvar inštrumentálu tvorí jednak príponou -mi, ale aj príponou -ami, je tu teda dvojtvar. Správne teda je prst – prstmi aj prstami, piest – piestmi aj piestami, most – mostmi aj mostami, manifest – manifestmi aj manifestami a rovnako aj list – listmi aj listami.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Mochovský, nie mochovecký

Prídavné meno utvorené od miestneho názvu Mochovce sa v jazykovej praxi používa v dvoch podobách, mochovský aj mochovecký. Správna je však iba podoba mochovský, lebo pri tvorení prídavných mien od miestnych názvov zakončených na -ovce podobne ako pri tvorení obyvateľských mien koncová slabika -ce vypadáva, napr. Michalovce – michalovský – Michalovčan, Gánovce – gánovský – Gánovčan a rovnako aj Mochovce – mochovský – Mochovčan. Správne sú teda slovné spojenia mochovský reaktor, mochovská elektráreň.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Rozkazovací spôsob od slovesa rásť

Dostali sme otázku, akú podobu má mať sloveso rásť v tvare rozkazovacieho spôsobu. Sloveso rásť sa v tvare rozkazovacieho spôsobu bežne nepoužíva, no môžeme ho utvoriť. Pri tvorení rozkazovacieho spôsobu od slovies zakončených v základe na spoluhláskovú skupinu -sť- sú prípustné dva spôsoby tvorenia, bezpríponové tvorenie a tvorenie s príponou -i, napr. pustiť – pustia – pusť aj pusti, krstiť – krstia – krsť aj krsti a rovnako aj rásť – rastú - rasť aj rasti. Svojmu dieťaťu, ktoré veľmi rastie, môžeme žartovne povedať Nerasť už toľko! alebo Nerasti už toľko!
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
SPP predložil či predložilo návrh?

Pri tvorbe textov namiesto úplných názvov používame aj iniciálové skratky, napr. Slovenský plynárenský priemysel - SPP vysl. es-pé-pé), Slovenská akadémia vied - SAV vysl. es-á-vé). Ak použijeme skratku, sloveso v prísudku v minulom čase je v tom rode, akého rodu je základné podstatné meno v úplnom názve. V názve Slovenský plynárenský priemysel je podstatné meno priemysel mužského rodu, preto sloveso bude v mužskom rode, teda SPP predložil návrh, v názve Slovenská akadémia vied je základné podstatné meno akadémia ženského rodu, preto sloveso bude v ženskom rode, teda SAV predložila návrh.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Názov Paríž je mužského rodu

V jazykových prejavoch sa názov francúzskeho hlavného mesta Paríž niekedy používa ako podstatné meno ženského rodu, napr. nádherná Paríž, priateľ z Paríže, nočné potulky Parížou. Názov Paríž je však v slovenčine mužského rodu podobne ako iné cudzie geografické názvy, napr. Kluž, Voronež, a skloňuje sa podľa vzoru stroj. Preto je správne nádherný Paríž, nočný Paríž, zájazd do Paríža, priateľ z Paríža, nočné potulky Parížom, Paríž vyhral nad Prahou.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Katyň – Katynský les

Katynský les pri ruskej obci Katyň je známy tým, že tu v roku 1940 popravili vyše štrnásťtisíc poľských dôstojníkov. V jazykovej praxi sa popri názve s prídavným menom katynský s tvrdou spoluhláskou n niekedy používa aj prídavné meno katyňský s mäkkou spoluhláskou ň. Správna je však iba podoba katynský s tvrdou spoluhláskou n, lebo pred príponou -ský sa mäkká spoluhláska ň z odvodzovacieho základu mení na tvrdú spoluhlásku n, napr. kôň – konský, Báhoň – báhonský, Viedeň - viedenský, a teda aj Katyň – katynský.
0 0
Nella_2 Nella_2

Nella_2 je offline (nepripojený) Nella_2

erzet Pozri príspevok
Rozkazovací spôsob od slovesa rásť

Dostali sme otázku, akú podobu má mať sloveso rásť v tvare rozkazovacieho spôsobu. Sloveso rásť sa v tvare rozkazovacieho spôsobu bežne nepoužíva, no môžeme ho utvoriť. Pri tvorení rozkazovacieho spôsobu od slovies zakončených v základe na spoluhláskovú skupinu -sť- sú prípustné dva spôsoby tvorenia, bezpríponové tvorenie a tvorenie s príponou -i, napr. pustiť – pustia – pusť aj pusti, krstiť – krstia – krsť aj krsti a rovnako aj rásť – rastú - rasť aj rasti. Svojmu dieťaťu, ktoré veľmi rastie, môžeme žartovne povedať Nerasť už toľko! alebo Nerasti už toľko!
Východniari na to majú rozkazovací spôsob:

Jic a rošni.
1 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Vráble - z Vrábeľ

Názov mesta Vráble vysl. vrábľe), ktoré leží východne od Nitry, sa v spisovnej slovenčine vyslovuje s mäkkou spoluhláskou ľ. Názov Vráble je pomnožné podstatné meno mužského rodu, takže má iba pádové tvary množného čísla, v ktorých sa vždy zachováva mäkké ľ, teda z Vrábeľ – Vrábľom – o Vrábľoch – s Vrábľami. Popri genitívnom tvare z Vrábeľ niekedy počujeme aj genitívny tvar z Vrábľov, no v spisovnom jazyku je správna podoba z Vrábeľ. Preto vravíme Išiel do Vrábeľ. – Pochádza z Vrábeľ. – Vrátil sa z Vrábeľ.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Nie poriadať, ale usporiadať, organizovať

Nielen v hovorených, ale aj v písaných jazykových prejavoch sa môžeme stretnúť s používaním slovesa poriadať napr. v spojeniach poriadať súťaž, poriadať kurzy, poriadať prednášky. Sloveso poriadať sa v našich slovníkoch označuje ako nesprávne a namiesto neho sa odporúča používať slovesá usporiadať, usporadúvať, prípadne organizovať, teda usporiadať súťaž, usporadúvať kurzy, organizovať prednášky. Ten, kto usporadúva súťaže, kurzy či prednášky, je usporiadateľ, resp. organizátor.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Dostihy, nie dostih

Preteky v jazde na koňoch sa volajú dostihy. Tak sa toto slovo zaznačuje aj v jazykových príručkách. Slovo dostihy, podobne ako slovo preteky, je pomnožné podstatné meno mužského rodu, pri ktorom sa používajú iba tvary množného čísla. V jazykovej praxi sa okrem pomnožného podstatného mena dostihy niekedy používa aj podoba jednotného čísla dostih. Táto podoba sa nepokladá za správnu, správna je iba podoba dostihy, preto máme vravieť vytrvalostné dostihy, tešiť sa na dostihy, víťaz hlavných dostihov, zúčastniť sa na dostihoch.
0 0
erzet erzet

erzet je offline (nepripojený) erzet

Dôchodca
Nie behom dňa, ale počas dňa

Slovo behom je tvar inštrumentálu podstatného mena beh, napr. pred behom na 100 metrov, ale aj príslovka, ktorá vznikla z tohto podstatného mena a ktorou sa vyjadruje spôsob pohybu, napr. behom prejsť cez cestu. Niekedy sa slovo behom používa aj ako predložka s časovým významom, napr. behom dňa, behom roka. Takéto používanie slova behom sa nepokladá za správne, namiesto toho sa odporúča používať predložky cez, počas, v priebehu, teda cez deň, počas dňa, počas rokovania, v priebehu roka, v priebehu výstavby.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať