Zavrieť

Porady

zálohova faktúra

Chcem sa spýtať, či je nutné vystavovať zálohovu faktúru ak mi to môj program neumožnuje. nestačí len ak prijmem platbu na PPD a potom túto sumu odpočítam na riadnej faktúre? Dakujem
Usporiadat
Viera R. Viera R.

Viera R. je offline (nepripojený) Viera R.

Dobrý deň, prosím o radu v tomto prípade:
Vystavila som zálohovú faktúru v januári na sumu 6200,-- EUR, + 1240,-- EUR DPH. Prišla úhrada na celú sumu vo februári 7440.-- Zálohová faktúra bola za používanie softvéru od 01.01.2011 do 31.12.2011. Po príchode úhrady bola vystavená faktúra k prijatej platbe. Uhradené bola celá suma, t.j. nič ďalšie sa už nebude doúčtovávať. Je potrebné vystaviť aj vyúčtovaciu faktúru, po ukončení dodania, keď nebude doúčtovaná žiadna suma? Bude tá faktúra v účtovníctve chýbať?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
na povinnosť vystaviť "ostrú" teda vyúčtovaciu faktúru sú rôzne názory. Aj lektorku na seminároch som počula vysloviť názor, že netreba.
Ja sa s tým nestotožňujem. Predsa len zálohy sa evidujú u odberateľa na 314-ke. Žiada sa, aby dostal ostrú faktúru na splnenie dodávky, nech má doklad na preúčtovanie do nákladov. Môže to urobiť síce aj na základe zmluvy, alebo inventúry zostatkov, ale riešenie s faktúrou sa mi páči viac.
Predsa len iný je účtovný prípad prijatia/poskytnutia preddavku a iný účtovný prípad je dodanie služby/tovaru.
Poznámka k tej tvojej prvej zálohovej faktúre. Tá sa s DPH nevystavuje. Mala si tam žiadať zálohu v jednej sume napr. 7420 EUR a do poznámky napísať, že preddavok zahrňuje aj 20% DPH, ale nevyčíslovať ju.
0 0
Viera R. Viera R.

Viera R. je offline (nepripojený) Viera R.

Ďakujem Kejka za odpoveď, bol tu pracovník z uvedenej firmy a požadoval faktúru, a mal v ruke našu faktúru na prijatú platbu, takže ju asi budem musieť vystaviť. Najneskôr do 15.01.2012? Ale mala som podobný prípad v októbri, t. j. predfaktúra za službu v období 01.11.2010 do 31.10.2011, predfaktúru som bola v roku 2010, úhrada v celej sume v roku 2010, faktúra k prijatej platbe v roku 2010. Služba skončila v roku 31.10.2011, takže vyúčtovaciu faktúru som mala vystaviť do 15.11.2011. Ale ako je to v účtovníctve, bol by tom pre zákazníka problém, keby som to vystavila s dátumom 13.12. (nebola by dodržaná lehota 15 dní od dodania) ale oni by z tej faktúry neodpočítavali DPH, to majú, takže by ju mali iba do nákladov?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
k tomu podobnému prípadu....ako si riešila vecnú a časovú prislušnosť výnosov k zdaňovaciemu obdobiu?
0 0
Viera R. Viera R.

Viera R. je offline (nepripojený) Viera R.

Pozerám tú faktúru na DPH po prijatí platby, celková fa bola bez DPH 1500,-- za 01.11.2010 až 31.10.211. Účtovníčka tam má poznačené rok 2010 - 250,-- 2011 - 1250,--. Mne ide o to či zákazník bude potrebovať vyúčtovaciu faktúru, ale z tvojej predchádzajúcej odpovede mi vyplýva, že áno. Len neviem či sa to bude ešte dať urobiť. Účtovn. tam má účt. zápis:
324.10 - 1785,-- strana MD
324.343 1500,-- strana D
343.29 285,--strana D.
0 0
7lienka 7lienka

7lienka je offline (nepripojený) 7lienka

poprosím o radu:

firma prenajíma priestor, je plátca DPH, zákazník je plátca DPH.
Dohodli sa na zálohe na výpovednú lehotu, tzv. garancia, teda, že pri nástupe zaplatí 1 mesiac nájom a v prípade výpovede nebude platiť nájom vo výpovednej lehote. Po prijatí platby vystavujem fa aj s DPH. Teraz ma ten zákazník presvieča, že to má byť bez DPH lebo to zloží ako garanciu.
Je to tak podľa vás správne?
Myslím si, že garancia alebo záloha je v podstate to iste, nie?
Kedy by potom doplatil DPH? resp. akú by som mu dala fa k tej zálohe, bez DPH, nevidím tú možnosť keď sú obidvaja plátcovia
0 0
geroj22 geroj22

geroj22 je offline (nepripojený) geroj22

Chcem sa spýtať ohľadom vystavenej zálohovej faktúry a úhrady tohto dokladu z registračnej pokladne, podľa "nového zákona o ERP". Treba rozpis DPH na doklade z registračnej pokladne alebo bez rozpisu DPH a vystavený daňový doklad k prijatej platbe?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať