Zavrieť

Porady

chýbajúci doklad v JÚ

Ahojte milí poradáci, dlho som premýšlala kam túto otázku zaradiť. Dňa 17.12.2005 SZČO kúpil počítač za 18.000,00 s dph. Faktúra mu bola vystavená, ale predávajúci nevystavil doklad o úhrade. Slúbil , že doklad o úhrade pošle poštou, no po neustálom vyvolávaní a slubovaní sme do dnešného dňa nedostali od predávajúceho VPD. Nemáte niekdo takúto skúsenosť , ako postupovať a ako ho donútiť vystaviť doklad o úhrade? Za každú radu budem vdačná.
Usporiadat
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

ďakujem, ja už im nebudem vyvolávať, robila som to niekoľkokrát, si myslím, že by to mala byť starosť toho SZČO, viac ako moja. Povedal mi že to bolo uhradené, že sa nebude s nimi naťahovať a hotovo, tak to dám ako VNZD a dám poznámku, že chýba doklad o úhrade. ďakujem
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ekopo Pozri príspevok
Platba ku ktorej nie sú všetky doklady, sa vždy dá zaúčtovať ako VNZD. Je na daňovníkovi, aby preukázal opodstatnenosť výdavku, ktorý je zaúčtovaný ako VOZD.
Ja som toho názoru , že ak nemám preukázateľný doklad o úhrade , tak by sa nemalo účtovať ani o nedaňovom výdavku , nakoľko bez preukázateľnosti nevzniká žiadny výdavok .
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Zita5 Pozri príspevok
Ja som toho názoru , že ak nemám preukázateľný doklad o úhrade , tak by sa nemalo účtovať ani o nedaňovom výdavku , nakoľko bez preukázateľnosti nevzniká žiaden výdavok .
Je to myslené tak, že je doklad o platbe faktúry ale faktúra nie je. Čiže výdavok hotovosti je preukázaný, len nie je preukázaný účel - chýbajúca FA. A čo sa týka DPH, ak nie je FA, nie je ani nárok na odpočet, pretože akým dokladom sa preukáže odpočet DPH ak FA chýba? cit. zákon o DPH: 1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Ja viem, aj ja som toho názoru, ale keď proste od niekoho nemôže dostať doklad, tak čo s tým? potom to bude aj desať rokov ako neuhradené? aj ked mi tvrdí, že to uhradené bolo? tak neviem
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

matoga Pozri príspevok
Mám podobný problém s chýbajúcim dokladom. Faktúra od Orange existuje avšak nie je (ten kto vyplácal faktúru od Orange doklad nemá) doklad o úhrade. Ak by sa neuhradila faktúra od Orange tak Vám vypnú mobil. Ja však mám faktúry 8,9/07, ktoré nie sú uhradené (nie je doklad) a ani mobil nevypli. T.zn., že faktúry sa uhradili a ten kto ich uhradil nemá doklad o úhrade.
Ide o s.r.o. - ako nahradiť neexistujúci, ale evidentný doklad (keďže boli uhradené fa od Orange). Ak niekto riešil podobný problém, či by nebol taký láskavý - prosím podeliť sa o riešenie. Ďakujem

Myslím, že v tomto prípade by mohol pomôcť ten súhrn, ktorý každý mesiac posielajú, z neho je zrejmé, že predchádzajúce faktúry boli uhradené. Rovnako by sa možno dalo vyžiadať na tom mieste, kde sa platili fa, kópie dokladov.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ekopo Pozri príspevok
Je to myslené tak, že je doklad o platbe faktúry ale faktúra nie je. Čiže výdavok hotovosti je preukázaný, len nie je preukázaný účel - chýbajúca FA. A čo sa týka DPH, ak nie je FA, nie je ani nárok na odpočet, pretože akým dokladom sa preukáže odpočet DPH ak FA chýba? cit. zákon o DPH: 1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,
ekopo , čo píšeš s tým súhlasím . Ale , mojou odpoveďou som myslela prípad , kedy nie je doklad o úhrade FA . A myslím , že Pru práve tento doklad chýba , tak som to pochopila ja .Ale priznám sa , že posledné dni všetko chápem zložito . Ale už končím .....
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
Mám taký dojem, že sa tu pomiešali otázky a odpovede na orange a unicef
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

No ja som najskôr reagovala na ten orange, že mne po dlhom chodení nakoniec vystavili kopie príjmových dokladov. A teraz by som potrebovala doriešiť ten unicef, čo mi teda poradíte, čo s tým?
0 0
ekopo ekopo

ekopo je offline (nepripojený) ekopo

JA
K unicef : ak by bola úhrada cez BU, tak by to bolo jednoduché, ale pravdepodobne bola v hotovosti, resp. poukážkou. Neriešil by som to telefonicky, ale písomne. Vystavil by som "žiadosť o odsúhlasenie úhrady FA č. ...." Až na základe potvrdenej žiadosti by som volil ďaľšie kroky. Dovtedy ju viesť ako neuhradenú, nič iné totiž neostáva.
0 0
Pru Pru

Pru je offline (nepripojený) Pru

Takže skúšala som ich kontaktovať e-mailom, nič sa neozvali, tak som pred mesiacom napísala doporučený list, na ten mi tiež neodpovedali, ani upomienku neposlali, tak asi to dám ako VNZD a hotovo, s nejakou poznámkou.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

zdravím všetkých, mala by som prosím otázku. SZČO vystavil faktúru odberateľovi, platba v hotovosti, vystavil aj PPD. Zákazník zaplatil (tiež SZČO) a odmietol mu dať svoj VPD, že vraj ten netreba. Ako je to presne v JÚ? Ďakujem pekne
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

JM1968 Pozri príspevok
zdravím všetkých, mala by som prosím otázku. SZČO vystavil faktúru odberateľovi, platba v hotovosti, vystavil aj PPD. Zákazník zaplatil (tiež SZČO) a odmietol mu dať svoj VPD, že vraj ten netreba. Ako je to presne v JÚ? Ďakujem pekne
Má pravdu, VPD netreba.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

JAJA11 Pozri príspevok
Má pravdu, VPD netreba.
ďakujem veľmi pekne, verím teda....ale je to aj v nejakých postupoch, paragrafoch aby som to aj pochopila :-) díky moc
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

JM1968 Pozri príspevok
ďakujem veľmi pekne, verím teda....ale je to aj v nejakých postupoch, paragrafoch aby som to aj pochopila :-) díky moc
Skôr by som povedala, že nikde v predpisoch nie je, že k príjmovému dokladu musím doložiť výdavkový doklad odberateľa.
0 0
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

JM1968 Pozri príspevok
zdravím všetkých, mala by som prosím otázku. SZČO vystavil faktúru odberateľovi, platba v hotovosti, vystavil aj PPD. Zákazník zaplatil (tiež SZČO) a odmietol mu dať svoj VPD, že vraj ten netreba. Ako je to presne v JÚ? Ďakujem pekne
Ja vyžadujem od svojich klientov, aby pri úhrade faktúr boli vždy dva pokladničné doklady. Samozrejme, že nie vždy je to prakticky zrealizovateľné, ale pokiaľ možno, aby na výdavkovom doklade bol aspoň podpis, je fajn keď je aj pečiatka osoby, ktorá prijala hotovosť.

Moja skúsenosť je taká, že na úhradu mojich pohľadávok dávam iba potvrdenku, (robím dve, jednu pre odberateľa a jednu pre dodávateľa) a až potom urobím príjmový pokladničný doklad na ktorom teoreticky môžem zaúčtovať niekoľko potvrdenie trebárs aj od rôznych odberateľov. Bežne sa stáva, že moji klienti zoberú DP dajú peniaze na stôl a už ich uvidím až o mesiac a na podpisovanie potvrdeniek neostáva čas. Ja do jeho účtovníctva dám potom potvrdenku pre odberateľa, ktorú ja podpíšem, ale môj príjem hotovosti býva často bez podpisu, nemá sa to, ale je to TAK.

apo
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

apo Pozri príspevok
Ja vyžadujem od svojich klientov, aby pri úhrade faktúr boli vždy dva pokladničné doklady. Samozrejme, že nie vždy je to prakticky zrealizovateľné, ale pokiaľ možno, aby na výdavkovom doklade bol aspoň podpis, je fajn keď je aj pečiatka osoby, ktorá prijala hotovosť.

Moja skúsenosť je taká, že na úhradu mojich pohľadávok dávam iba potvrdenku, (robím dve, jednu pre odberateľa a jednu pre dodávateľa) a až potom urobím príjmový pokladničný doklad na ktorom teoreticky môžem zaúčtovať niekoľko potvrdenie trebárs aj od rôznych odberateľov. Bežne sa stáva, že moji klienti zoberú DP dajú peniaze na stôl a už ich uvidím až o mesiac a na podpisovanie potvrdeniek neostáva čas. Ja do jeho účtovníctva dám potom potvrdenku pre odberateľa, ktorú ja podpíšem, ale môj príjem hotovosti býva často bez podpisu, nemá sa to, ale je to TAK.

apo
ďakujem pekne...veru aj ja to mám tak, svojmu SZČO som nakázala, aby tým čo nechceli dať svoj výdavkový dal podpísať aspoň náš príjmový, aj to začas fungovalo, až kým ho jeden odberateľ nezdžubkal že čo to vymýšla, vraj na našom výdavkom nie je kolonka kam sa má on podpísať....potom som hovorila s bývalým daňovým kontrolórom čo sa dal na účtovníctvo a oni vraj pri kontrole bez debaty kontrolovali výdavkový s príjmovým a dokonca aj to, či bol podpísaný originál alebo kópia a kýmtak čo už s nimi všetkými....najradšej by som ich niekam poslala
ešte raz vďaka za odpoveď
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

apo Pozri príspevok
Ja vyžadujem od svojich klientov, aby pri úhrade faktúr boli vždy dva pokladničné doklady. Samozrejme, že nie vždy je to prakticky zrealizovateľné, ale pokiaľ možno, aby na výdavkovom doklade bol aspoň podpis, je fajn keď je aj pečiatka osoby, ktorá prijala hotovosť.

Moja skúsenosť je taká, že na úhradu mojich pohľadávok dávam iba potvrdenku, (robím dve, jednu pre odberateľa a jednu pre dodávateľa) a až potom urobím príjmový pokladničný doklad na ktorom teoreticky môžem zaúčtovať niekoľko potvrdenie trebárs aj od rôznych odberateľov. Bežne sa stáva, že moji klienti zoberú DP dajú peniaze na stôl a už ich uvidím až o mesiac a na podpisovanie potvrdeniek neostáva čas. Ja do jeho účtovníctva dám potom potvrdenku pre odberateľa, ktorú ja podpíšem, ale môj príjem hotovosti býva často bez podpisu, nemá sa to, ale je to TAK.

apo
ďakujem pekne....aj ja som môjmu SZČO kázala aby tým odberateľom, ktorí nechceli dať svoj výdavkový dal podpísať náš príjmový, aj to chvíľu fungovalo, kým ho jeden nezdžubkal, že čo vymýšla, veď na našom ani nie je kolonka kam sa má od podpísať, nič nám netreba len odberat.faktúra a náš príjmový...ďalej som hovorila s bývalým daňovým kontrolórom, čo sa dal na účtovníctvo, on bez debaty vyžaduje aj výdavkový...čo už s nimi
ešte raz vďaka
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
apo Pozri príspevok
Bežne sa stáva, že moji klienti zoberú DP dajú peniaze na stôl a už ich uvidím až o mesiac a na podpisovanie potvrdeniek neostáva čas. Ja do jeho účtovníctva dám potom potvrdenku pre odberateľa, ktorú ja podpíšem, ale môj príjem hotovosti býva často bez podpisu, nemá sa to, ale je to TAK.

apo
Tvoj príjem v hotovosti podpíš Ty, veď si príjemca!
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

JM1968 Pozri príspevok
zdravím všetkých, mala by som prosím otázku. SZČO vystavil faktúru odberateľovi, platba v hotovosti, vystavil aj PPD. Zákazník zaplatil (tiež SZČO) a odmietol mu dať svoj VPD, že vraj ten netreba. Ako je to presne v JÚ? Ďakujem pekne
Ja nechápem, z akého dôvodu vás zaujímajú výdavky inej firmy. Ja predsa dokladujem svoje príjmy a na základe príjmových dokladov iných firiem dokladujem svoje výdavky.
Osobne nemám rada, keď mi druhé firmy k svojim príjmovým dokladom nanucujú aj výdavkové doklady. Ja si VPD používam svoje a tie ich škaredé mi robia chybičky krásy v mojom úhľadnom účtovníctve... Ak nakupujete v obchode a máte doklad z ERP, čo je vlastne tiež istý druh príjmového pokl. dokladu, dávajú vám v tom obchode ešte aj výdavkový pokl. doklad?
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

JM1968 Pozri príspevok
ďakujem pekne...veru aj ja to mám tak, svojmu SZČO som nakázala, aby tým čo nechceli dať svoj výdavkový dal podpísať aspoň náš príjmový, aj to začas fungovalo, až kým ho jeden odberateľ nezdžubkal že čo to vymýšla, vraj na našom výdavkom nie je kolonka kam sa má on podpísať....potom som hovorila s bývalým daňovým kontrolórom čo sa dal na účtovníctvo a oni vraj pri kontrole bez debaty kontrolovali výdavkový s príjmovým a dokonca aj to, či bol podpísaný originál alebo kópia a kýmtak čo už s nimi všetkými....najradšej by som ich niekam poslala
ešte raz vďaka za odpoveď
áno, ale to už dávno neplatí, že to musela byť originálna písomnosť...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať