Zavrieť

Porady

chýbajúci doklad v JÚ

Ahojte milí poradáci, dlho som premýšlala kam túto otázku zaradiť. Dňa 17.12.2005 SZČO kúpil počítač za 18.000,00 s dph. Faktúra mu bola vystavená, ale predávajúci nevystavil doklad o úhrade. Slúbil , že doklad o úhrade pošle poštou, no po neustálom vyvolávaní a slubovaní sme do dnešného dňa nedostali od predávajúceho VPD. Nemáte niekdo takúto skúsenosť , ako postupovať a ako ho donútiť vystaviť doklad o úhrade? Za každú radu budem vdačná.
Usporiadat
apo apo

apo je offline (nepripojený) apo

Nerozumiem odpovedi

"áno, ale to už dávno neplatí, že to musela byť originálna písomnosť.."

Asi mi unikla súvislosť s predchádzajúcimi príspevkami. Preto sa pýtam? Zákon o účtovníctve zrušil požiadavku na účtovanie originálov dokladov?

apo
0 0
Dav Dav

Dav je offline (nepripojený) Dav

apo Pozri príspevok
Nerozumiem odpovedi

"áno, ale to už dávno neplatí, že to musela byť originálna písomnosť.."

Asi mi unikla súvislosť s predchádzajúcimi príspevkami. Preto sa pýtam? Zákon o účtovníctve zrušil požiadavku na účtovanie originálov dokladov?

apo
§ 10 Zákona 431/2002 o účtovníctve - slovo originál sa tam už nevyskytuje.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

abel Pozri príspevok
Ja nechápem, z akého dôvodu vás zaujímajú výdavky inej firmy. Ja predsa dokladujem svoje príjmy a na základe príjmových dokladov iných firiem dokladujem svoje výdavky.
Osobne nemám rada, keď mi druhé firmy k svojim príjmovým dokladom nanucujú aj výdavkové doklady. Ja si VPD používam svoje a tie ich škaredé mi robia chybičky krásy v mojom úhľadnom účtovníctve... Ak nakupujete v obchode a máte doklad z ERP, čo je vlastne tiež istý druh príjmového pokl. dokladu, dávajú vám v tom obchode ešte aj výdavkový pokl. doklad?
ďakujem pekne za odpoveď....stále som z toho jeleň, nie k svojim príjmovým mi druhé firmy nanucujú výdavkové, ale k mojim príjmovým nechcú dať....samozrejme, že ak nakupujem ja v obchode a mám doklad z ERP tak nechcem ich výdavkový, veď ten musím vystaviť pre seba ja....tu ide o to, že nakupujú odomňa cez faktúru, dám im svoj príjmový a oni mne nič...veď si môžem vystaviť faktúru na koho chcem, na čo chcem, priložím si svoj príjmový a nikto nič? tuším mi začína byť jasné ako sa zo "špinavých"peňazí stávajú "čisté"
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
JM1968 Pozri príspevok
ďakujem pekne za odpoveď....stále som z toho jeleň, nie k svojim príjmovým mi druhé firmy nanucujú výdavkové, ale k mojim príjmovým nechcú dať....samozrejme, že ak nakupujem ja v obchode a mám doklad z ERP tak nechcem ich výdavkový, veď ten musím vystaviť pre seba ja....tu ide o to, že nakupujú odomňa cez faktúru, dám im svoj príjmový a oni mne nič...veď si môžem vystaviť faktúru na koho chcem, na čo chcem, priložím si svoj príjmový a nikto nič? tuším mi začína byť jasné ako sa zo "špinavých"peňazí stávajú "čisté"

v istom smere máš pravdu, ale pri prípadnej kontrole je tu možnosť krížovej kontroly...
0 0
Beata Beata

Beata je offline (nepripojený) Beata

JM1968 Pozri príspevok
ďakujem pekne za odpoveď....stále som z toho jeleň, nie k svojim príjmovým mi druhé firmy nanucujú výdavkové, ale k mojim príjmovým nechcú dať....samozrejme, že ak nakupujem ja v obchode a mám doklad z ERP tak nechcem ich výdavkový, veď ten musím vystaviť pre seba ja....tu ide o to, že nakupujú odomňa cez faktúru, dám im svoj príjmový a oni mne nič...veď si môžem vystaviť faktúru na koho chcem, na čo chcem, priložím si svoj príjmový a nikto nič? tuším mi začína byť jasné ako sa zo "špinavých"peňazí stávajú "čisté"
Tak si vystav faktúr za milión a potom zaplať daň, to je "dobrý" nápad.
Alebo si k tomu miliónu budeš zháňať výdavkové doklady? OK, ale pri kontrole musíš preukázať opodstatnenosť výdavkov Ty...
Proste Tvoje úvahy mi pripadajú divné a musela som zareagovať. Niekedy mi to pripadá tak, že poniektorí účtovníci akoby nemali čo robiť a vymýšľajú. Stačí sa pozrieť na vec logicky. Ak príjmem peniaze, tak ich priznám. Ak vydám peniaze, snažím sa získať originálny podpis príjemcu.
No, nebudem už o tom točiť. Je toho na porade dosť.
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

ZuzanaP Pozri príspevok
v istom smere máš pravdu, ale pri prípadnej kontrole je tu možnosť krížovej kontroly...
díky...áno len tá by ukázala...no nič, veď v podstate môžem byť rada, že tie výdavkové nemusím zháňať
0 0
JM1968 JM1968

JM1968 je offline (nepripojený) JM1968

Beata Pozri príspevok
Tak si vystav faktúr za milión a potom zaplať daň, to je "dobrý" nápad.
Alebo si k tomu miliónu budeš zháňať výdavkové doklady? OK, ale pri kontrole musíš preukázať opodstatnenosť výdavkov Ty...
Proste Tvoje úvahy mi pripadajú divné a musela som zareagovať. Niekedy mi to pripadá tak, že poniektorí účtovníci akoby nemali čo robiť a vymýšľajú. Stačí sa pozrieť na vec logicky. Ak príjmem peniaze, tak ich priznám. Ak vydám peniaze, snažím sa získať originálny podpis príjemcu.
No, nebudem už o tom točiť. Je toho na porade dosť.
díky, samozrejme to prepieranie som nemyslela na seba...teda na svojho SZČO
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

ZuzanaP Pozri príspevok
v istom smere máš pravdu, ale pri prípadnej kontrole je tu možnosť krížovej kontroly...
Ale firma môže predať aj úplne neznámemu človeku, alebo človeku ktorý si doklad neodloží a ani nedá do nákladov. Potom krížová kontrola nepomôže. A neviem, či majú vo zvyku kontrolovať príjmy až tak do hĺbky, pokiaľ to nie je finančná polícia. Preto tie výdavkové doklady sú zbytočné. Ak som vystavila príjmový, nikdy ma nebudú naháňať, že nemám výdavkový, sú spokojní, že som to zdanila. Horšie by bolo, keby niekto mal v nákladoch odo mňa faktúru a ja by som to nemala v príjmoch. Ale vtedy je dôležité pre toho druhého mať doklad o kúpe a najlepšie originál, aby sa ľahko obhájil. Preto pýtam od ľudí originálne príjmové, alebo aspoň podpis na kópii aby bol originál. Niekto tu písal, že už to netreba, ale pri dokazovaní nie je kópia až taký dokument. (aj v obchode dávajú vždy originál)
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať