Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodok a živnosť

Ak som na čiastočnom invalidnom dôchodku a chcela by som súbežne vykonávať živnosť ako to bude s odvodmi??? A ešte jedna otázka: k výrobe bižutérie je treba nejaký certifikát???Ďakujem vopred za odpoveď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    jjakr Pozri príspevok
    Ak som na čiastočnom invalidnom dôchodku a chcela by som súbežne vykonávať živnosť ako to bude s odvodmi??? A ešte jedna otázka: k výrobe bižutérie je treba nejaký certifikát???Ďakujem vopred za odpoveď
    Skús preštudovať:
    http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/10037...ie-si-zivnosti

    http://www.porada.sk/archive/index.php/t-64281.html

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Myslím, že certifikát nepotrebuješ.

    Nasledujúce súvisiace činnosti nepatria medzi remeselné a je ich možné vykonávať ako voľnú živnosť:
    • výroba bižutérie a ozdôb z obecných kovov
    • gravírovanie
    • nastreľovanie náušníc
    • čistenie zlatníckych výrobkov

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...najskôr by si mala mať zabezpečených pravidelných odberateľov a potom uvažovať o živnosti...
    ..môžeš popri dôchodku podnikať, ak by si bola ako ŤZP evidovaná na úrade práce aspoň 3 mesiace, dostaneš aj dotáciu - príspevok na začatie podnikania.....v prvom roku neplatíš odvody...

    ..nájdi si "volné živnosti" a tam zisti o tom certifikáte...

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    Dobry den,
    potrebovala by som poradit. Som na invalidnom dôchodku s poklesom schopnosti viac nez 70%. Chcela by som zacat podnikat. Chcela by som si otvorit detsky kutik, kde by mamicky prisli so svojimi ratolestami sa pohrat a bolo by tam aj obcerstvenie. Ja by som to vsetko chcela riadit. Pravdaze obsluhovalo by zdrave dievca, ktore by som zamestnala. Ja na voziku aj s postihnutymi rukami by to neslo.
    Ake mam naroky od statu? Mozem dostat nejake peniazky na vybudovanie takehoto centra? A co sa tyka odvodov ako by to bolo?

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    majkaaa Pozri príspevok
    Dobry den,
    potrebovala by som poradit. Som na invalidnom dôchodku s poklesom schopnosti viac nez 70%. Chcela by som zacat podnikat. Chcela by som si otvorit detsky kutik, kde by mamicky prisli so svojimi ratolestami sa pohrat a bolo by tam aj obcerstvenie. Ja by som to vsetko chcela riadit. Pravdaze obsluhovalo by zdrave dievca, ktore by som zamestnala. Ja na voziku aj s postihnutymi rukami by to neslo.
    Ake mam naroky od statu? Mozem dostat nejake peniazky na vybudovanie takehoto centra? A co sa tyka odvodov ako by to bolo?

    Ak mas postihnutie vyssie ako 70%, mala by si sa pozriet v lekarskej sprave z posudkoveho lekarstva, ked ti priznavali inv.dochodok, ci vobec tam mas moznosti, ze mozes pracovat.

    Ak mozes, zaregistruj sa na UPSVaR, ako uchadzas o zamestnanie, po 3 mesiacoch mozes poziadat o zriadenie chraneneho pracoviska pre seba ako SZCO a mozes poziadat este aj o pracovneho asistenta.
    Vsetko najdes napr. tu.
    http://www.upsvarpo.sk/upsvarpo2/index.php?id1=404

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    alaya teraz moze pracovat hockto, ale viem predtym ze som to tam mala. Lebo som uz pracovala v neziskovej organizacii.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    majkaaa Pozri príspevok
    alaya teraz moze pracovat hockto, ale viem predtym ze som to tam mala. Lebo som uz pracovala v neziskovej organizacii.
    Moja priatelka ma nad 75% a ma v lekarskej sprave, vyciarknute odporucane zamestnania. Ona ma ID na dobu urcitu, tak neviem, ako ty. keby pracovala, moze si tym ohrozit "plny ID", to jej povedal posudkar.

    majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

    majkaaa
    no to neviem ked ma dobu urcitu. Ja mam uz stale urceny a viem ze mi ho uz nikdy nezoberu.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    majkaaa Pozri príspevok
    no to neviem ked ma dobu urcitu. Ja mam uz stale urceny a viem ze mi ho uz nikdy nezoberu.
    Link, kde vsetko najdes som ti prilepila v prispevku c.6.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.