Zavrieť

Porady

vymena radiatorov v byte - problem s SVB

chcem vas poprosit o pomoc s nasledovnym problemom:

Kupili sme starsi byt a spolu s kompletnou rekonstrukciou by sme chceli aj vymenit radiatory.

Stretli sme sa ale s nevolou predsedu SVB, ktory nam najprv tvrdil, ze radiatory su spolocnym majetkom a ze si ich svojvolne menit nemozeme a nasledne, ze teda by sa to vymenit teoreticky mohlo, ale potrebujeme na to suhlas nadpolovicnej vacsiny VSETKYCH vlastnikov bytov v spolocenstve.

Chcem sa spytat, je toto normalny postup? Preco by sa mali ostatni vlastnici starat o to ci si ja radiatory vymenim alebo nie, ak dodrzim vsetky podmienky a radiatory spravne vyregulujem? Pride mi to len ako nezmyselna buzeracia.

Existuje nejaky zakon, ktory toto upravuje a na zaklade ktoreho mozem argumentovat, ze s vymena radiatorov je moja vec? Ako by ste tuto vec riesili?

Dakujem za radu.
Usporiadat
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

majkaaa
Radiátore niesť naplánované v prerábame len merace
Prerábame???

Mate? Alebo idete dávať nové?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

sito
Kvaka
Ja nepoznám PRT ale PRVN, teda nie pomerové rozdeľovače tepla, výrobca ich nazval pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov http://www.vit.sk/download/E-ITN_30.2.pdf.

Pomerové rozdeľovače tepla. Skratka, PRT!

Zo zákona to nie sú pomerové rozdeľovače vykurovacích nákladov. Skratka. PRVN!

Ale, ale voláme to všetci PRVN, takže zákon máme u prdele. Ja teda neviem, ale je to tak ...

Rozdeľovať dodané teplo do domu sa podľa nich nikomu nechce. Náklad, áno.
Tak som to nemyslel, ale tak je to zákonom dané, napísané.

Myslím, že pre Teba to bude malina.

To meranie po bytoch vlastne nič neušetrí, len zaznamenáva, kto viac, či menej. Usporí to hydraulické vyregulovanie, hlavne vtedy keď sú optimálne nastavené jeho posledné časti, hlavice, že?

To hydraulické vyregulovanie sa začína robiť od radiátorov ich veľkosti, výkonu. Na každý sa napočíta také množstvo, aby sa dostatočne podieľal na vykurovaní domu. Súčet nápočtov všetkých radiátorov je potreba domu, nie spotreba. Spotreba, spoločná je meraná fakturačným meračom tepla na päte domu.

Ten súčet je 100 %! Samozrejme, že tých 100 % je možné rozdeliť na percentuálny podiel každého bytu, ba aj radiátoru. Stačí ten byt, že?

A teraz si zober, že spotrebované teplo na fakturačnom merači spôsobí 100 % zaznamenaných jednotiek, ktoré sa korigujú koeficientom radiátora. Teoreticky by v každom byte mala byť hodnota korigovaných jednotiek podľa percentuálneho rozdielu hydraulického vyregulovania. Tak je predsa napočítaná potreba každého bytu, každého radiátora v byte.

Lenže sme ľudia, a tak začneme špekulovať, ako čo najviac nahrabať pre seba. Hlavne peňazí.

Tie prístroje, že okolo 150 € na trojizbový byt, nie malá čiastka. A tí, čo ich neplatia navrhujú, aby ich vlastníci využívali len na 40 %,alebo lepšie len na 40-tých % nákladov.

Odborníci hovoria o odchýlke +/- 40 %. Ako sa to vezme? Kto môže dosiahnuť tých -40 %? Len ten kto vôbec nekúri, to akože trest za to! Ale prečo sú potrestaní všetci? Aj tí, čo efektívne využívajú vyregulovaný systém, jeho posledné časti v byte, hlavice.

Je to náročnejšie na sledovanie, čo sa deje s teplom v dome. Ak sa odpíše mesačná spotreba na fakturačnom merači. Teoreticky by podľa predošlých rokov mal mať dom nejaký počet zaznamenaných jednotiek, 100 % A v každom byte by mal byť podiel podľa percentuálneho podielu. Ten stav by mal dostať každý do bytu, a skontrolovať si jeho dohodnutú odchýlku.

Preto sa mi to zdá logické, tie PRT pre ten rozpočítaný percentuálny podiel na byty, zaznamenaných jednotiek, ktoré spôsobí teplo, nie peniaze. Peniaze už podľa PRVN.

Jasné, teraz sa zlietnu znalci, že aké je to nepresné. Presne to! Ak sú také nepresné, načo sú potom na domoch, aby zlú krv robili a peniaze od vlastníkov ťahali. Nie je to podvod na vlastníkoch, ktorí im uveria, či už budú musieť uveriť, ak má dom nad 500 m2.

Aký - taký zmysel majú pri pomere 30 : 70 %. Vtedy sa môžu tí optimálny dostať aj k tej odchýlke -40 %. A zaslúžia si, či nie?
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Ako som písala nejdú meniť radiátore len merace dávať tak si myslím že nemáme regulovane kúrenie. Keď sme raz menili ventili v jednej izbe sa dole v pivnici vypustili stupacky.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

A ešte jedna vec keby sme náhodou dali v obývačke kompletne preč radiator čo potom s meracom keď budú dávať. Dajú mi a ja ho budem mat v skrini alebo ako?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

majkaaa
Ako som písala nejdú meniť radiátore len merace dávať tak si myslím že nemáme regulovane kúrenie. Keď sme raz menili ventili v jednej izbe sa dole v pivnici vypustili stupacky.
... myslíš, že nemáte ...

... myslieť, myslieť ...

... myslím, že bicykel s tachometrom , ale bez kolies je bicykel na hovno ...

... tiež vykurovací systém bytového domu bez hydraulického vyregulovania, ale s "MERAČMI" je tiež na ...

Ak vám náhodou praskne radiátor, aspoň viete kde ho isť treba rýchlo odstaviť. V byte na spodku je to predsa bližšie ako v pivnici, že?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

majkaaa
A ešte jedna vec keby sme náhodou dali v obývačke kompletne preč radiator čo potom s meracom keď budú dávať. Dajú mi a ja ho budem mat v skrini alebo ako?
Keď budú dávať, musí o tom vedieť, rozhodnúť nadpolovičná väčšina vlastníkov bytov, konečných spotrebiteľov. Ak, tak potom si musí každý konečný spotrebiteľ splniť svou povinnosť. Vlastne nemusí, ale aj na to vyhláška pamätuje, vlastníci mu môžu schváliť odmenu v spôsobe rozpočítania i vyššiu ako je uvedená.

Nie v skrini ho mať nebudeš, ak umožníš vstup do bytu pri montáži, montážnici premerajú každý radiátor v byte na kalibrujú na ňom miesto kde upevnia "PRT", merač a odídu.

Skriňa nie je súčasť vykurovacieho systému.

Osobný majetok to je, ktorý môže kedy chce vlastník vyhodiť, z bytu, nie z okna, bytu!

Bude záležať na tom koľko bytov je v dome a aké výmery majú. Aký ľudia v nich žijú a ako pochopia navrhnutý spôsob rozpočítania nákladov domu na jednotlivé byt.

Ponajprv pomer podľa vyhlášky 60 : 40 %. V takom prípade budú "merače" v dome, bytoch, už som napísal na ...

Reálne uvažujúci človek potrebuje na vykúrenie svojho bytu okolo 30 % priemeru tepla na jeho byt, teda aj úhrady nákladov. Ak 60 % musí uhradiť a k tomu ešte tých 30 %, ktoré má v uhradiť podľa "meračov". Koľko dokáže ušetriť voči priemeru úhrady na svoj byt, rozpočítaním podľa m2?

A tu sú uvedené tie povinnosti.

99/2007, novela 657/2004

22. V § 18 ods. 4 písmeno a) znie:

(4) Dodávateľ alebo odberateľ, ktorý rozpočítava
množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, je
povinný

„a) zabezpečiť obstaranie, zapojenie, udržiavanie a overovanie určených meradiel alebo pomerových rozdeľovačov tepla u konečného spotrebiteľa najneskôr do 31. decembra 2008 na náklady vlastníka nehnuteľnosti; ak sa dohodne nadpolovičná väčšina všetkých konečných spotrebiteľov odoberajúcich teplo za odberným miestom na inom spôsobe rozpočítavania množstva dodaného tepla, povinnosť zapojenia pomerových rozdeľovačov nevzniká,“.

(6) Konečný spotrebiteľ je povinný

a) umožniť plnenie povinností dodávateľa alebo odberateľa, ktorý rozpočítava množstvo dodaného tepla konečnému spotrebiteľovi, uvedených v odseku 4,
Naposledy upravil sito : 18.03.14 at 18:50
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

A čo sa stane napríklad so susedom, ktorý si dal dole radiator a nikoho nežiadal o povolenie ako nadpolovičná väčšina. Ako mne to je jedno že si ho dal preč.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

majkaaa
A čo sa stane napríklad so susedom, ktorý si dal dole radiator a nikoho nežiadal o povolenie ako nadpolovičná väčšina. Ako mne to je jedno že si ho dal preč.
Majka, skús sa inak na to pozrieť. Predstav si, že všetky byty si dajú odstrániť z obývačky radiátor. Nikto nad tvojou obývačkou, ani pod tvojou obývačkou nebude mať radiátor. Myslíš, že v zime vám nezačnú steny plesnivieť? Odkiaľ budete mať teplo v tých obývačkách na udržanie nejakej primeranej teploty? Pochopila som z tvojich príspevkov, že nemáte nízkoenergetický dom. Sused dal dole radiátor, tak asi ho tam bude musieť dať, ak to nemal odsúhlasené.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

majkaaa
A čo sa stane napríklad so susedom, ktorý si dal dole radiator a nikoho nežiadal o povolenie ako nadpolovičná väčšina. Ako mne to je jedno že si ho dal preč.
Však v tom to je! Každému to jedno je. No nikomu nie je jedno, ak sa jedná o jeho byt, jedno, či viac izbový.

Dom je váš, vy rozhodujete, aj rozhodnete. Možno, že zrovna ty nie, ale aj mlčanie, prizeranie, nezáujem vlastne vplýva na rozhodnutie domu, jeho spoluvlastníkov. A platí pre všetkých v dome.
1 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Musím žiadať vlastníkov bytu o schválenie keď chcem radiátor zmenšiť?
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Kvaka ja to viem, preto sme zrušili možnosť že ho dáme preč a pri zmenšeni musím žiadať o súhlas teraz su naozaj zbytočne veľké až 160cm
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Sito takže som zistila že nemáme ešte vyregulovane kurenie
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Hydraulické vyregulovane kúrenie nemáme.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Bude sa teraz robiť pri prerábke bytovky. Tak treba súhlas od vlastníkov keď buď zmensime alebo dáme preč radiátor?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

majkaaa
Sito takže som zistila že nemáme ešte vyregulovane kurenie
Pre boha, a načo je vám potom meranie?!!!!! Však je to nezmysel bez toho vyregulovania! To vám nikto nepovedal? Ani správca, ani ten kto vám ho ponúka?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

majkaaa
Bude sa teraz robiť pri prerábke bytovky. Tak treba súhlas od vlastníkov keď buď zmensime alebo dáme preč radiátor?
A projekt, už spisovali po bytoch radiátory, ich veľkosť, výkon? Ak nie, vymeň ten veľký za menší. Na ten spravia projekt a máš to v suchu. Ak už je, aj tak si daj menší, ale pred namontovaním merania "meračov". Keď ho tam budeš mať a nebudeš na ňom kúriť je to za jedno.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Nie najprv nám idu do mesiaca vygenerovať kúrenie a potom dávať merace. Ešte neboli po bytoch že aké mame radiátore. A keby som dala v obývačke preč radiátor / lebo mame biokrb a aj tak ho nepoužívame už 4 roky/ tak keď nemáme ešte vygenerované to kúrenie mala by som potom nejaký problém voči úradom, SBD?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

majkaaa
Nie najprv nám idu do mesiaca vygenerovať kúrenie a potom dávať merace. Ešte neboli po bytoch že aké mame radiátore. A keby som dala v obývačke preč radiátor / lebo mame biokrb a aj tak ho nepoužívame už 4 roky/ tak keď nemáme ešte vygenerované to kúrenie mala by som potom nejaký problém voči úradom, SBD?

majka, ako repu, ako repu to treba s teba ťahať!!!

Ihneď, než nezačnú, začni ty! Zober hadicu zájdi do pivnice zastav prívod a vrat, spiatočku stúpačky tepla na ktorú si napojená, najlepšie všetky. Hadicu namontuj na vypúšťák a stúpačky vypustí, Vbehni domov, odmontuj všetky radiátory namontuj spodné ventily k hornému vsuvku a namontuj späť radiátory, napusti stúpačky. Jasne ten radiátor do miestnosti kde chceš to francúzke daj menší, aby tam bol a mohlo tam byť aj to okno, ak si to nerozmyslíš.

Zaplatíš x hodnotu priemeru na svoj byť, Koľko? Ak 60 %? Oplatí sa ti ten krb? Nespraví ti to v peniazoch, hrb?

Ak ten radiátor odstrániš, nie je tvoj, je súčasť spoločného zariadenia, ktoré slúži na vykurovanie domu, teda aj tvojého bytu v tom vašom dome, či ty bývaš vo svojom ... ???

Ak tam nebude, môže byť, ak tam bude, nebude ...

SDB nie je vlastník, len a len správca. Vlastníci bytu sú spoluvlastníci domu, jeho spoločných častí, spoločných zariadení, prípadne aj pozemku pod domom, alebo vecné bremeno je v prospech domu.
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Sito ďakujem
0 0
majkaaa majkaaa

majkaaa je offline (nepripojený) majkaaa

Sito takže teraz vážne ten radiátor nepoužívame, keby sme ho používali tak jasnacka že neuvažujem dát radiátoru dolu, ale už 4 roky čo tu bývame nepoužívame ho a ani neviem či ide :/. Takze susedov neukratim keď som doteraz neukratila. Kurit na ňom nebudem, mám malé deti a tento suchý vzduch čo mame už stačí na to aby sme boli chori raz za dva mesiace minimálne. Takze sa chcem spýtať tým že ešte nemáme hydraulicky vygenerované radiátore bude s tým problém? Myslím tým nejaký papierový?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať