Zavrieť

Porady

Vzťahuje sa zákon 108/2000 Z.z. aj na súkromnú osobu?

Dobrý deň, chcela by som sa informovať, či sa zákon 108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa vzťahuje aj na súkromnú osobu - predajcu. Cez bazár si odo mňa telefonicky objednali tovar, nemáme žiadnu zmluvu, ani internetovú komunikáciu, tovar som poslala, dotyčná mi zaplatila dobierku a v ten deň mi napísala sms-ku, že uvidí, či mi tovar vráti, pričom sme sa na ničom takom nedohodli. Tovar mi naozaj poslala späť, ale na dobierku, čo viem, že nie som povinná prebrať, ale potrebovala by som vedieť, či som vôbec povinná akceptovať vrátenie tovaru, keď nie som podnikateľka. Nikde to neviem nájsť, ak viete, prosím, poraďte. Ďakujem pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    focalor je offline (nepripojený) focalor

    focalor
    je to zlozitejsia otazka, zakon 108/2000 v § 2 ods. 1 odkazuje pri zmluve na ustanovenia § 51 (nepomenvane zmluvy) a § 52-54 (spotrebitelske zmluvy) Obcianskeho zakonnika, pricom zmluva sa uzatvara medzi predavajucim a spotrebitelom, predavajuci nie je v zakone 108/2000 definovany, ale je tam odkaz napr. na § 2 ods. 2 Obchodneho zakonnika - t. j . osoba podnikatela, ale zaroven je predavajuci definovany v zakone o ochrane spotrebitela (250/2007) v § 2 pism. b) bod 3 - predavajuci je fyzicka osoba, ktora predava vlastne pouzite vyrobky, a podla § 4 zakona 108/2000 sa na pravne vztahy medzi predavajucim a spotrebitelom pouziju Obciansky zakonnik a zakon o ochrane spotrebitela, teda podla mojho nazoru je to svinstvo (ako asi cela sucasna koncepcia ochrany spotrebitela, ked zo spotrebitela robi chraneny druh, ktory je nesvojpravny) ale mam za to, ze pri takomto predaji sa vztahuje zakon 108/2000 aj na fyzicke osoby)

    Eva10 je offline (nepripojený) Eva10

    Eva10
    Aby zmätkov nebolo málo, OZ v § 52 ods. 2, 3, definuje spotrebiteľa a "dodávateľa".
    Zákon 108/2000 ale upravuje len špecifickú oblasť ochrany spotrebiteľa a to pri podomovom a zásielkovom predaji. Popísaný prípad však podľa mňa nespadá ani pod podomový predaj (§ 5) ani zásielkový predaj (§ 9) zákona.

    Vzťahuje sa zákon 108/2000 Z.z. aj na súkromnú osobu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.