Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Po dlhom uvažovaní som sa teda rozhodla vybaviť si ZEP. Ale teraz prosím usmerniť, ako postupovať. Už to tu myslím bolo písané, ale neviem to nájsť. Treba ísť najprv na DU podať si dáku žiadosť, alebo niečo podobné? A až potom sa obrátiť na niekoho so všetkými tými technickými vecami? Ak si niekto nájde čas, prosím tak polopatisticky .
2 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Máš registráciu na stránke drsr.sk ? Ak áno, tak si vytlač registračný formulár a zájdi na DÚ. Ak robíš účtovníctvo externe pre iné firmy za každú firmu budeš potrebovať plnú moc na elektronické doručovanie a kópiu buď výpisu z OR alebo živnostenského. A keď toto máš oslovíš registračnú autoritu a tá Ti podľa svojich možností aj priamo u teba vystaví kvalifikovaný certifikát, vysvetlí, nainštaluje potrebné dokumenty. Ak robíš účtovníctvo pre jednu sro, v ktorej si zamestnaná, tiež potrebuješ od konateľa PM a kópiu výpisu z OR.
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Economic Pozri príspevok
Máš registráciu na stránke drsr.sk ? Ak áno, tak si vytlač registračný formulár a zájdi na DÚ. Ak robíš účtovníctvo externe pre iné firmy za každú firmu budeš potrebovať plnú moc na elektronické doručovanie a kópiu buď výpisu z OR alebo živnostenského. A keď toto máš oslovíš registračnú autoritu a tá Ti podľa svojich možností aj priamo u teba vystaví kvalifikovaný certifikát, vysvetlí, nainštaluje potrebné dokumenty. Ak robíš účtovníctvo pre jednu sro, v ktorej si zamestnaná, tiež potrebuješ od konateľa PM a kópiu výpisu z OR.
Nie, nie som ešte nikde registrovaná. Čiže začať musím daňovým úradom. Toto som si prečítala na drsr:

A) Získanie prístupu k Autorizovaným elektronickým službám
Pre získanie prístupu k Autorizovaným elektronickým službám je nevyhnutnou podmienkou:

1. registrácia používateľa pre vstup do autorizovanej zóny portálu
Pri registrácii uvedie používateľ svoje základné identifikačné údaje (napr. meno, priezvisko, adresa, rodné číslo/číslo pasu), kontaktné údaje (napr. telefónne číslo, fax, e-mailová adresa) a autentifikačné údaje (heslo, osobný identifikačný kód, kontrolná otázka a odpovede v prípade požiadavky na generovanie nového hesla). Výsledkom registrácie je pridelenie ID používateľa, ktoré sa použije ako prihlasovací údaj na vstup do autorizovanej zóny portálu. Používateľovi je automaticky generovaný Registračný formulár používateľa vo formáte PDF. Tento dokument je odoslaný spolu s potvrdením o realizovanej registrácii na e-mailovú adresu používateľa, ktorú uviedol pri vyplňovaní registračného formulára.
Registračný formulár používateľa
2. autorizácia používateľa na overenie oprávnenia konať pri využívaní AES
Autorizácia predstavuje proces overenia oprávnenia registrovaného používateľa konať v mene daňového subjektu alebo za daňový subjekt pred správcom dane pri využívaní Autorizovaných elektronických služieb. Pri autorizácii používateľa na miestne príslušnom daňovom úrade je potrebné predložiť nasledovné doklady:
* osobný identifikačný doklad (občiansky preukaz, pas),
* Registračný formulár používateľa v listinnej forme (viď registrácia používateľa pre vstup do autorizovanej zóny portálu),
* živnostenský list, výpis z obchodného registra alebo iného obdobného registra,
* plnomocenstvo na využívanie Autorizovaných elektronických služieb v prípade, ak si daňový subjekt zvolí zástupcu v súlade s ustanovením § 9 ods. 3 zákona č. 511/1992 Zb. o správe daní a poplatkov a o zmenách v sústave územných finančných orgánov v znení neskorších predpisov, (odporúčaný vzor plnomocenstva pre PO)
* Dohodu o spôsobe doručovania písomností doručovaných elektronickými prostriedkami, ktoré nebudú podpísané zaručeným elektronickým podpisom, uzavretú podľa § 20 ods. 8 zákona č. 511/1992 Zb. v znení neskorších podpisov (dohoda_ek.pdf) v prípade, ak si autorizovaný používateľ zvolí možnosť podávania písomností elektronickými prostriedkami bez zaručeného elektronického podpisu (viď pravidlá zasielania elektronických dokumentov)
Z tohoto mi nie je jasné, kde získam autentifikačné údaje, o ktorých sa tu píše. Predpokladám, že najprv treba ísť osobne na DU?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Na stránke drsr.sk si najprv urobíš tú registráciu /vyplníš len do predtlače údaje/ Toto si vytlačíš.... Zvolíš si doručovanie so ZEP, ak sa to už tam uvádza. Ja som to robila tak dávno, že už ani neviem čo všetko sa tam vyplňuje. Keď sa zaregistruješ, tak Ti príde e - mailom osvedčenie o úspešnej registrácii k autorizovaným službám portálu do Tvojej e-mailovej schránky. V prílohe bude to Osvedčenie a to vytlačíš.
2 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Economic Pozri príspevok
Na stránke drsr.sk si najprv urobíš tú registráciu /vyplníš len do predtlače údaje/ Toto si vytlačíš.... Zvolíš si doručovanie so ZEP, ak sa to už tam uvádza. Ja som to robila tak dávno, že už ani neviem čo všetko sa tam vyplňuje. Keď sa zaregistruješ, tak Ti príde e - mailom osvedčenie o úspešnej registrácii k autorizovaným službám portálu do Tvojej e-mailovej schránky. V prílohe bude to Osvedčenie a to vytlačíš.
Ďakujem Vierka za návod, zajtra sa tomu budem venovať od rána, dnes už nevádzem
1 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

Žabinka Pozri príspevok
Po dlhom uvažovaní som sa teda rozhodla vybaviť si ZEP. Ale teraz prosím usmerniť, ako postupovať. Už to tu myslím bolo písané, ale neviem to nájsť. Treba ísť najprv na DU podať si dáku žiadosť, alebo niečo podobné? A až potom sa obrátiť na niekoho so všetkými tými technickými vecami? Ak si niekto nájde čas, prosím tak polopatisticky .
dobré rozhodnutie. ja zep využívam v styku s daňovou správou od 2008. neni nad pohodlie
(chválim - dobré foto z tatier)
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ak budeš čokoľvek k tomuto potrebovať, netráp sa s tým, ozvi sa, vieš už kde ma nájdeš. To patrilo žabinke. Si ma predbehol
Naposledy upravil Economic : 20.09.11 at 10:14
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Ďakujem srskovi za pochvalu, a Vierke za pomoc
1 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Žabinka Pozri príspevok
Nie, nie som ešte nikde registrovaná. Čiže začať musím daňovým úradom.......
Registrácia stačí aj pri vystavení ZEP-u, robím to bežne pre mojich klientov, načo sa trápiť. Až potom posielam klienta na DÚ, s registračným listom, s PM.
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Economic Pozri príspevok
Na stránke drsr.sk si najprv urobíš tú registráciu /vyplníš len do predtlače údaje/ Toto si vytlačíš.... Zvolíš si doručovanie so ZEP, ak sa to už tam uvádza. Ja som to robila tak dávno, že už ani neviem čo všetko sa tam vyplňuje. Keď sa zaregistruješ, tak Ti príde e - mailom osvedčenie o úspešnej registrácii k autorizovaným službám portálu do Tvojej e-mailovej schránky. V prílohe bude to Osvedčenie a to vytlačíš.
Idem sa zaregistrovať na drsr.sk a tam som natrafila na kolonku Heslo a Váš osobný identifikačný kód. Kde získam heslo, alebo si ho zvolím sama?
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

A registráciu robím ako občan, teda ulica a č.d. sa týkajú trvalého bydliska?
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Žabinka Pozri príspevok
A registráciu robím ako občan, teda ulica a č.d. sa týkajú trvalého bydliska?
ID kód Ti vygeneruje a heslo si zadávaš sama. Musíš si ho zapamätať. :-) Áno uvádzaš tam údaje na bydlisko.
3 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Tak som úspešne zaregistrovaná, mailom som dostala Registračný formulár používateľa. V pokeci k nemu sa píše: Dovoľujeme si Vás oboznámiť, že pre využívanie autorizovaných služieb vo vzťahu ku konkrétnemu daňovému subjektu je potrebné vykonať autorizáciu na miestne príslušnom daňovom úrade. Autorizácia bude realizovaná na základe dokladov potvrdzujúcich identifikáciu daňového subjektu.
Dedukujem, že s týmto formulárom idem na DÚ. Čo ešte si mám na DÚ nachystať? Elektronické služby budem využívať len pre sro, kde som konateľom, mám si zobrať výpis sro, a treba mi aj plná moc, keď som konateľ?
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Žabinka Pozri príspevok
Tak som úspešne zaregistrovaná, mailom som dostala Registračný formulár používateľa. V pokeci k nemu sa píše: Dovoľujeme si Vás oboznámiť, že pre využívanie autorizovaných služieb vo vzťahu ku konkrétnemu daňovému subjektu je potrebné vykonať autorizáciu na miestne príslušnom daňovom úrade. Autorizácia bude realizovaná na základe dokladov potvrdzujúcich identifikáciu daňového subjektu.
Dedukujem, že s týmto formulárom idem na DÚ. Čo ešte si mám na DÚ nachystať? Elektronické služby budem využívať len pre sro, kde som konateľom, mám si zobrať výpis sro, a treba mi aj plná moc, keď som konateľ?
Nie. Ako konateľka si vezmeš okrem registračného formulára iba občiansky preukaz a kópiu výpisu z OR. To je všetko. Povieš že budeš komunikovať so ZEP.
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

ako to vyzerá s tým zákonom? už je schválené, že treba ZEP? alebo kedy sa tým bude vláda zaoberať?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Schválené je, že sa bude podávať elektronicky, ale bude sa dať aj dohodou, teda bez ZEP s povinnosťou dokladať papierovo do 5 dní. /ako SV/ Ešte zákon nepodpísal prezident.
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Economic Pozri príspevok
Nie. Ako konateľka si vezmeš okrem registračného formulára iba občiansky preukaz a kópiu výpisu z OR. To je všetko. Povieš že budeš komunikovať so ZEP.
Fajn, ďakujem, a aby som ušetrila jednu cestu na DÚ, stačí, keď to vybavím potom, čo budem mať od registračnej autority vystavený kvalifikovaný certifikát a všetky technické veci okolo toho?
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Žabinka Pozri príspevok
Fajn, ďakujem, a aby som ušetrila jednu cestu na DÚ, stačí, keď to vybavím potom, čo budem mať od registračnej autority vystavený kvalifikovaný certifikát a všetky technické veci okolo toho?
Na DÚ ich nezaujíma, či už KC máš alebo ešte nie nie. Registračná autorita /človek čo Ti KC vystaví/ ho iba pridá do systému. Oni Ti DIČ Tvojej spoločnosti /subjekt/ pridajú tak, aby si cezeň mohla podávať DP.
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Economic Pozri príspevok
Na DÚ ich nezaujíma, či už KC máš alebo ešte nie nie. Registračná autorita /človek čo Ti KC vystaví/ ho iba pridá do systému. Oni Ti DIČ Tvojej spoločnosti /subjekt/ pridajú tak, aby si cezeň mohla podávať DP.
Aha, tak je to. Ešte si musím dať do poriadku počítač, a budem pokračovať ďalej. Ďakujem pekne.
2 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
http://www.porada.sk/t168568-p27-ele...ml#post1850338
0 0
Načítať ďalšie