Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Maaaria Maaaria

Maaaria je offline (nepripojený) Maaaria

najprv píšem až potom rozmýšlam. Takže je to OK s RČ. prepáčte za túto otázku
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
mohla si jednoducho svoju otazku vymazať
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

domenico.office Pozri príspevok
Vždy je to o chcení a kto chce, vždy si nájde spôsob, alebo prostriedok, kto nechce, nájde si dôvod, prečo to neurobiť.... asi tak by som to charakterizoval a vôbec v tom nehrá rolu vek.
No to len tak zo žartu, človek by aj chcel ale hlava už tak nefunguje
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Prelúskala som takmer celú tému, lebo zatiaľ som danú problematiku ignorovala. Vďaka Zuzke som sa zobudila a oceňujem v globále rady Dommenico.office a Srska, Economic v tejto téme a idem si vybaviť ZEP
Naposledy upravil evina : 13.11.11 at 13:22
2 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

teším a ďakujem
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

v náväznosti na môj príspevok - http://www.porada.sk/t168568-p62-ele...ml#post1877315 len taká nedeľná úvaha:

všetko speje k totálnej elektronizácii komunikácie s finančnou správou sr.
bez ohľadu na to, že využívam zep vyše 2 rokov pýtam sa:
kto potrebuje elektronickú komunikáciu a kto ju postupne realizuje? všetci poznáme odpoveď.
ak to chce a potrebuje finančná správa, nebolo by vhodné vytvoriť podmienky hlavne pre fo napríklad dotáciou prvotných nákladov na nákup kvalifikovaného certifikátu na 1 rok + čítačky?

len pre info:
keď zoberiem podklady z vs dr sr za 2010:

4 252 722 zoskenovaných dokumentov
229 318 elektronicky podaných dokumentov z toho
102 872 podaných so zep, to je cca 2,4% zo všetkých
4 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Taký názor aj ja zdieľam, buď nejakú daňovú jednorazovú výhodu by mohli mať podnikatelia alebo ako píšeš nejakú dotáciu. Tých možností by bolo, len keby sa niekto kompetentný takto vedel zamyslieť nad vecou. Určite by sa veci pohli rýchlejšie vpred. A bola by tu motivácia, a práve motivácia tu ľuďom podľa mňa chýba.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Economic Pozri príspevok
..... Rozsiahla Mapa ....
Prekvapuje ma, že Šaľa patrí do okresu GA, čiže TRNAVSKÝ kraj, ale kontaktné miesto DÚ pod DÚ NR? Šaľania, vy to viete?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
srska Pozri príspevok
v náväznosti na môj príspevok - http://www.porada.sk/t168568-p62-ele...ml#post1877315 len taká nedeľná úvaha:

všetko speje k totálnej elektronizácii komunikácie s finančnou správou sr.
bez ohľadu na to, že využívam zep vyše 2 rokov pýtam sa:
kto potrebuje elektronickú komunikáciu a kto ju postupne realizuje? všetci poznáme odpoveď.
ak to chce a potrebuje finančná správa, nebolo by vhodné vytvoriť podmienky hlavne pre fo napríklad dotáciou prvotných nákladov na nákup kvalifikovaného certifikátu na 1 rok + čítačky?

len pre info:
keď zoberiem podklady z vs dr sr za 2010:

4 252 722 zoskenovaných dokumentov
229 318 elektronicky podaných dokumentov z toho
102 872 podaných so zep, to je cca 2,4% zo všetkých
Však čo , treba to uzákoniť , nech tí dolu platia ....ale čím ďalej tým horšie , nezamyslel sa niekto nad tým, že už máme toho dosť ? Že už pomaličky nebude z čoho platiť ?Že podnikanie už bude len pre vyvolených ?Však to nie je len o nákupe kvalif. certifikátu na rok + čítačky , ale to sú aj každoročné poplatky ...
4 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

... a je to aj o počítačovej gramotnosti. Tak, ako pre niektorých je na mobile najdôležitejšie "červené a zelené tlačítko", tak je pre niektorých používateľov počítača problém aj niečo vygúgliť, prepínať medzi oknami ... a nie riešiť technické požiadavky používania autorizovaných elektronických služieb. Ak číta pokyny pre elektronické doručovanie uverejnené na www.drsr.sk niekto, čo si púšťa internet tak, že mu bolo povedané, že má stlačiť "to červené O na obrazovke" - on ani netuší , že ide o nejaký webový prehliadač, že tá obrazovka je pracovná plocha atď. A takých používateľov je neskutočne veľa .... a znamená to : - nájsť si a zaplatiť niekoho, kto mu to ponastavuje a naučí ho so systémom pracovať - na čo možno nemá ani peniaze ani bunky , aby to pochopil - alebo nájsť a zaplatiť niekoho, kto na seba zoberie zodpovednosť za posielanie jeho písomností elektronicky .... kde majú malí podnikatelia brať peniaze na takéto výdavky ?
A verím, že aj ľudia, ktorí s počítačom denne pracujú , sú z tých pokynov na DR SR na prášky.... možem s počítačom denne pracovať , ale nemusím rozumieť napr. tomu čo je USB token, ani tomu čo je XML podpis bez časovej pečiatky ....
13 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Akože pri všetkej počestnosti ani neviem presne, aj keď to používam, čo je XML podpis bez časovej pečiatky, lebo sa spolieham na tvorcov môjho programu, že to tam upravia ako odosielanie do poisťovní. Nechápem ani prečo napríklad aj DÚ nezabezpečili takú prípravu elektronického posielania ako napríklad VSŽP /aj keď tú ich stránku mám najneradšej/ a certifikát sa vlastne dal vybaviť cez nich podľa pokynov a pomoci certifikovanej organizácie bez platenia.../ alebo prečo nie ako v SP /ktorá ako organizácia má 1000 problémov, ale myslím si, že pre laika zvládla elektronickú podateľňu najlepšie a najprehľadnejšie.....
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
evina Pozri príspevok
Akože pri všetkej počestnosti ani neviem presne, aj keď to používam, čo je XML podpis bez časovej pečiatky, lebo sa spolieham na tvorcov môjho programu, že to tam upravia ako odosielanie do poisťovní. Nechápem ani prečo napríklad aj DÚ nezabezpečili takú prípravu elektronického posielania ako napríklad VSŽP /aj keď tú ich stránku mám najneradšej/ a certifikát sa vlastne dal vybaviť cez nich podľa pokynov a pomoci certifikovanej organizácie bez platenia.../ alebo prečo nie ako v SP /ktorá ako organizácia má 1000 problémov, ale myslím si, že pre laika zvládla elektronickú podateľňu najlepšie a najprehľadnejšie.....
Na vysvetlenie : XML podpis nie je podpis. Je to názov súboru ako napríklad PDF alebo word..... Preto XML podpis bez časovej pečiatky je totálny blud a nezmysel. Do formátu XML sa napríklad dá či z programu Omegy, Alfy alebo Olympu priamo vyexportovať hotový a kompletný súbor. Je to ako pomôcka. Netreba tlačivo vyplňovať manuálne.
VšZP funguje na báze osobného certifikátu.
SP na báze grid karty.
S podávaním cez E-Dane nie je žiadny problém. Tie fungujú aj keď daňovácky portál kolabuje.
1 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

evina Pozri príspevok
Akože pri všetkej počestnosti ani neviem presne, aj keď to používam, čo je XML podpis bez časovej pečiatky, lebo sa spolieham na tvorcov môjho programu, že to tam upravia ako odosielanie do poisťovní. Nechápem ani prečo napríklad aj DÚ nezabezpečili takú prípravu elektronického posielania ako napríklad VSŽP /aj keď tú ich stránku mám najneradšej/ a certifikát sa vlastne dal vybaviť cez nich podľa pokynov a pomoci certifikovanej organizácie bez platenia.../ alebo prečo nie ako v SP /ktorá ako organizácia má 1000 problémov, ale myslím si, že pre laika zvládla elektronickú podateľňu najlepšie a najprehľadnejšie.....
Podľa môjho názoru práve VšZP má najkomplikovanejšie elektronické podávanie . Certifikáty často prestanú fungovať a bežný používateľ PC má problém ich oživiť, potom musí nanovo utekať na pracovisko VšZP. SP a DÚ sú v pohode, nemám žiaden problém :-)
1 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
JAJA11 Pozri príspevok
Podľa môjho názoru práve VšZP má najkomplikovanejšie elektronické podávanie . Certifikáty často prestanú fungovať a bežný používateľ PC má problém ich oživiť, potom musí nanovo utekať na pracovisko VšZP. SP a DÚ sú v pohode, nemám žiaden problém :-)
Aj mne sa zdala na 1x všeobecná zdravotná poisťovňa až príliš komplikovaná. Bežne fungujem na SP a DÚ bez problémov. Ale zdravotná je komplikovanejšia určite už len tým preklikávaním sa sa mi to zdá zbytočne zdĺhavé.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Ja som nechválila ich stránku, práve naopak, písala som, že ju mám najneradšej, ale poukázala som na spôsob predprípravy elektronického podávania a neplatenia žiadnych poplatkov.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
KEJKA Pozri príspevok
................... pri ZEP si na svoj ZEP môžem naviazať bez splnomocnenia akúkoľvek firmu aj bez vedomia jej konateľov. A to mi akosi vadí najviac.
/zatiaľ v praxi overené na dvoch DU/
môj zjednodušený postup funguje.
Včera som odovzdala ID klienta na DU BA I. - len na podateľni - a dnes už je autorizovaný bez pripomienok a ja som vytvorila väzbu na podávanie daňových priznaní elektronicky.
takže tretí DU - opakujem, robím to s vedomím a súhlasom klienta, ale jeho účasť nie je potrebná, nepotrebujem splnomocnenie, nič. Ak si takto aktivujem j&t, tiež sa nič nestane?
KEJKA Pozri príspevok
vyskúšala som v praxi, funguje to aj teraz.
ak ide o ZEP, naozaj netreba nič podpisovať, ak od EP, tak sa podpisuje dohoda.
.............. najjednoduchšia cestu ako si pridať klienta. Vyskúšala som to na svojej firme a funguje to BEZ splnomocnenia a BEZ účasti konateľa.
1. vytvorím ID za konateľa, vytlačím ho a odovzdám na DU. /boli sme tam s konateľom osobne, ale teta to iba prevzala s tým, že aktivuje jeho registráciu, nechcela ani OP, ani výpis z OR, nič./ teta povedala, že to môže doniesť ktokoľvek, nemusí tam konateľ ísť osobne.
2. počkám na autorizáciu, prihlásená pod konateľovým ID si zistím, že je firma priradená, potom urobím väzbu na seba.
3. odhlásim sa ako konateľ, prihlásim sa ja ako zástupca a ID klienta mám v zozname.
...............................................
celý príspevok pod č. 756
Naposledy upravil KEJKA : 16.11.11 at 11:41
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Som zamestnaná riadne na zmluvu v s.r.o.-ten ZEP si vybavím na seba, alebo na konateľa spoločnosti?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
chceš mať súkromný vlastný ZEP? za vlastné peniaze?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
zuzana Pozri príspevok
Som zamestnaná riadne na zmluvu v s.r.o.-ten ZEP si vybavím na seba, alebo na konateľa spoločnosti?
.

Ako sa rozhodne konateľ. Môžeš na seba, môžeš na konateľa. To čo bude pre Vás oboch výhodnejšie.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ahoj, ja som dnes milo prekvapena ako rychlo pracuju na DU Zlate Moravce. Konatel tam bol cca o 15.00 a mail o vytvoreni vazby mi prisiel s casom 15.56.
0 0
Načítať ďalšie