Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Téma je uzavretá.
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Že by zmenila Colnica z už zabehnutej komunikácie so ZEP na možnosť komunikácie aj bez ZEP sa mi nezdá. No jeden nikdy nevie.
Vratka DPH zo zahraničia je možná výlučne so ZEP.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

1Dara Pozri príspevok
ale ja to vidim tak podla novely §165a

cize ak v sucasnosti bez ZEP nemozes urobit podanie na colnicu, tak od 1.4.2012 uz to mozne bude ak s colnym uradom spises dohodu
tiež to tak chápem
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Môže to tak byť v spoločnej správe výborov NRSR sa uvádza toto:

Navrhovanou úpravou sa posunie termín účinnosti ustanovenia o povinnom doručovaní písomností, čím sa zabezpečí dostatočný časový priestor na prípravu elektronickej komunikácie daňového subjektu so správcom dane. Navrhovaná úprava precizuje oprávnenie daňového subjektu doručovať písomnosti elektronicky bez zaručeného elektronického podpisu za podmienky uzatvorenia písomnej dohody so správcom dane, ktorým je colný úrad od 1. apríla 2012.

Takže asi to bude tak, ako píšeš Dara. Bude možná komunikácia aj bez ZEP-u
4 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Z tejto správy to tak naozaj vyzerá. Však sa necháme prekvapiť, čo vyjde v Zbierke zákonov, ale zrejme to už nebude menené. Škoda len, že to zbytočne takto čiastkovo riešia a lezie to z nich ako z chlpatej deky a nie naraz. Len tu trúsia medzi ľuďmi chaos.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

domenico.office Pozri príspevok
Neviem presne, nepoznám ten zákon, ale posunuli účinnosť súvisiaceho paragrafu 14 z Daňového poriadku pre tých, ktorým je správca dane colný úrad, ktorý sú povinný dávať nejaké priznania z minerálnych palív (o tom je ten zákon) a zároveň sú platitelia DPH a sú povinný sa riadiť paragrafom 14..... Ale to je jedno, posunutie čohokoľvek v tejto problematike zachováva súčasný stav, ktorý funguje. Má určitý štandard, niekto v papieri, niekto elektronicky a už záleží len na tom, kto si ako vyberie. Snáď sa už potom všetci prebudia a nenechajú si to všetko na marec.
To zvýraznené - o kom píšeš? Kto sú tí všetci ?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Johanka Pozri príspevok

To zvýraznené - o kom píšeš? Kto sú tí všetci ?

Ja predpokladám že domenico má na mysli daňové subjekty. Všetci platitelia budú musieť podávať elektronicky a je na ich výbere či so ZEP alebo bez ZEP. Však to dobre poznáme, že u nás sa všetko robí na poslednú chvíľu, takže ak platnosť 1. 4. 2012, tak aby sa teda v marci všetci zobudili a okrem iných povinností si riešili teda aj túto otázku. Ak sa mýlim, určite ma opraví.
0 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Johanka Pozri príspevok

To zvýraznené - o kom píšeš? Kto sú tí všetci ?
Economic Pozri príspevok
Ja predpokladám že domenico má na mysli daňové subjekty. Všetci platitelia budú musieť podávať elektronicky a je na ich výbere či so ZEP alebo bez ZEP. Však to dobre poznáme, že u nás sa všetko robí na poslednú chvíľu, takže ak platnosť 1. 4. 2012, tak aby sa teda v marci všetci zobudili a okrem iných povinností si riešili teda aj túto otázku. Ak sa mýlim, určite ma opraví.
Nemám čo dodať. Je jasne dané témou, že koho som mal na mysli, ak nie je niekto platiteľ DPH, asi sa ho táto téma netýka.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Som platiteľ DPH a som prebudená, pripravená vyštartovať za správcom dane. Napriek tomu budem čakať na moment , kedy mi bude umožnené podávať bez ZEP a bez nosenia "krycích listov", pretože mi to umožňuje zákon. To, že daňová, či finančná správa nie je pripravená, je mi srdečne ukradnuté. Ak sa budú dať nové dohody podpisovať v apríli 2012, tak ju podpíšem v apríli 2012.

Vôbec sa mi nepáčia doporučenia typu "urob si ZEP a máš pokoj" - nechcem mať pokoj kúpený za cenu ZEP, chcem využiť zákonom ustanovenú možnosť , ktorá je zadarmo.
7 0
domenico.office domenico.office

domenico.office je offline (nepripojený) domenico.office

Konateľ spoločnosti
Johanka Pozri príspevok
Som platiteľ DPH a som prebudená, pripravená vyštartovať za správcom dane. Napriek tomu budem čakať na moment , kedy mi bude umožnené podávať bez ZEP a bez nosenia "krycích listov", pretože mi to umožňuje zákon. To, že daňová, či finančná správa nie je pripravená, je mi srdečne ukradnuté. Ak sa budú dať nové dohody podpisovať v apríli 2012, tak ju podpíšem v apríli 2012.

Vôbec sa mi nepáčia doporučenia typu "urob si ZEP a máš pokoj" - nechcem mať pokoj kúpený za cenu ZEP, chcem využiť zákonom ustanovenú možnosť , ktorá je zadarmo.
Vyslovujem len súhlas, že ak bude taká možnosť, treba využiť to čo umožní zákon a keď to bude zadarminko, bez dokladovania, prečo nie..... či niekto stál nad tebou s devinou a tvrdil ti: "urob si ZEP a máš pokoj"? Ak sa tu aj hovorilo o výhodnosti ZEP-u, že netreba nosiť krycie listy, hovorilo sa o súčasnom stave podpisovania dokumentov elektronickou značkou, čo si myslím že tiež nie je bez nákladov. Stačí si len pozrieť tému Pokuta za neskoré podanie súhrnného výkazu a zistíš, že pokutu poväčšinou dostali takí, ktorí práve podpisovali dokumenty elektronickou značkou a boli povinný ešte niečo dokladovať. Takže asi to nebolo až tak zadara. Je mi lautr jedno, ako sa zariadiš ty, je to tvoja vec. Poviem ti len z môjho pohľadu, že za peniaze, ktoré zaplatili moji klienti, dostávajú adekvátne služby, tých telefonátov je v termínoch podaní neskutočne veľa, snažím sa každému pomôcť, aby bezproblémovo podpísal a podal dokumenty. Bohužial, oni si kúpili ZEP, pokoj a istotu, že v prípade problémov sa majú kde obrátiť. No čo už......
2 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Nikoho neodhováram od ZEP ani ho nehaním ... celý môj príspevok bol iba o jednom - o (ne)fungovaní DR a ostatných zainteresovaných.
To, že obhajuješ ZEP úplne chápem, keďže je to zdroj tvojich príjmov. Ja sa zase denne stretávam s ľuďmi, ktorí pri podnikaní zápasia s inými problémami ako je dilema posielania so ZEP/bez ZEP .Vzhľadom na to, čomu sa zase venujem ja, budem naďalej obhajovať ich záujmy - záujmy malých a stredných podnikateľov.
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Nedá mi povedať ešte jednu vec. Nefungujúci portál drsr.sk ešte vôbec nieje nejakou prekážkou elektronických podaní či so ZEP alebo bez ZEP. Je zriadená výborná aplikácia e-Dane, ktorá je funkčná a dá sa bez problémov prostredníctvom nej podávať či DPH, či SV a určite sa bude dať i viac.... Táto aplikácia je funkčná aj v prípade, keď má problémy ich hlavná stránka.
1 0
KlaudiaKK KlaudiaKK

KlaudiaKK je offline (nepripojený) KlaudiaKK

domenico.office Pozri príspevok
Nie je pravda, funguje to i 64 bitovom IE, veď predsa aj inštalácia D.Signer/Xadesu je 64 bit verzii a aj podpisová politika je pre tieto systémy. 64 bit verzii, v príkazovom riadku je ikonka kompatibility a tú treba prepnúť a funguje to.
pri podpisoch a certifikátoch ZEP je to v pohode, ja hovorím o komunikácii s www.drsr.sk - mne to nešlo a technická podpora drsr mi to potvrdila, že naozaj nevedia prijímať so 64 bit verzii. Ikonka kompaktibility mi len zablokuje net a stále upozorňuje, že mi chýba Capicom. . . Takže neviem - idem pod 32 bitovou a mám pokoj -
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Po dvojročných skusenostiach so ZEPom môžem potvrdiť Domenicove slová. Pre mňa ako užívateľa pocit zadných dvierok, že sa mám kde 24hodín obrátiť o pomoc v prípade problému stojí za tých pár eur ( pár eur myslím v porovaní so službou ktorú mi poskytnú) . Zažila som niekoľko krát u známych rýchly zásah v dodavateľa ZEPu v čase najyššej núdze, tak povediac o 5 min dvanásť. Mylím že táto diskusia nebola myslená na obhajovanie za a proti ZEP, ale má byť pomôckou pre tých ktorí sa rozhodujú a zbierajú info od nás, kotorí už používame ZEP či Dohodu. Každý si musí vybrať a rozhodnúť sa sám, podľa svojich potrieb. Každý účtovník pozná svoj systém práce, vie aké má portfólio kientov. Ak by som bola účtovníkom jednej firmy, tak neuvažujem o ZEP, ale ak mám viac drobných klientov a robím aj mzdy a teda musím elektronicky pristupovať na portál jednotlivých poisťovní ( Union a Dovera trvaju na tom aby každá firma mala svoje prístupové kódy) tak je to na porazenie, mať tolko Grid kariet, pristupových hesiel ... Preto na ZEP s prístupom na daňový portál na moje meno oceňujem práve to, že je to komfortnejšie, mám všetko pod jedným.
2 0
Xantypa Xantypa

Xantypa je offline (nepripojený) Xantypa

Dobrý deň,
už mesiac čítam, študujem a preberám problematiku elektronického podávania daňových priznaní. Chcela by som poprosiť o pomoc, ako postupovať pri zaregistrovaní firiem a živnostníkov, ktorým robím účtovníctvom a budem posielať na DÚ daň.priznania. Ja, ako účtovník:
1. registrácia na www.drsr.sk
2. registračný formulár odovzdať na DÚ na autorizáciu
3. ako je to so ZEP?
4. môžem zasielať aj bez ZEP na základe dohody? čo potom? ako postupovať?
5. Ako zaregistrovať firmy a organizácie pod moju osobu na zasielanie výkazov? Stačí splnomocnenie? Aké?
Ďakujem za pomoc.... ale som z toho úplný jeleň
0 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Ahojte


  1. Chcem Vás poprosiť o radu. Uvažujem nad zriadením ZEP u. Môžem zastupovať aj také PO a FO podnikateľov pri podávaní dokumentov elektronicky ktorým robí účtovníctvo iná osoba? Stačí ak ma splnomocnia na doručovanie písomností?


  1. Na základe tohto zákona môžem zastupovať viac spoločností pri elektronickom podávaní?


Zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých

zákonov v znení zákona č. .../2011 Z.z. sa mení a dopĺňa takto:
1. § 10 sa dopĺňa odsekom 3, ktorý znie:
„(3) Zástupca môže zastupovať súčasne len jeden daňový subjekt u jedného správcu dane, ak
nejde o blízke osoby; to neplatí, ak je zástupcom daňový poradca, advokát, ak ide
o spoločného zástupcu alebo ak ide o zástupcu na doručovanie písomností.“.


  1. Chcem sa ešte opýtať kde a za koľko sa dá kúpiť ZEP a ktorý produkt potrebujem. Pozeral som na stránke disig.sk. Je tam veľa produktov. Našiel som tam aj za 150Eur na 3 roky. Lacnejšie sa nedá? Economics písal, že do 100Eur. Aké máte skúsenosti.

Ďakujem
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

dá sa lacnejšie, ak zaplatíš platnosť certifikátu na 1 rok
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

Ja som platila 78 EUR s DPH a dalsie roky 20 EUR poplatok.
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Chcem sa opýtať ku komunikácii daňového subjektu (platiteľ DPH) s DÚ - že má povinnosť podávať všetky podania elektronicky, je mi jasné, cez portál alebo E - dane. Ale ako je to s žiadosťami, listami, napríklad vlani sme posielali list s odkladom lehoty na DzP. V 2012 takéto bude treba tiež poslať elektronicky, keď áno, tak akou formou? Mám ZEP na komunikáciu s DU.
Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
myslím, že dokumenty formou listov sa ešte elektronicky podávať nebudú.
ale isto sa na tom pracuje.....................
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Na školení k daňovému poriadku nám lektor tvrdil, že VŠETKO.. Preto sa pýtam. Snáď k tomu DR vydá nejaký pokyn. Už mi z tých zmien ide hlava kolem...
0 0
Načítať ďalšie