Zavrieť

Porady

Elektronické podávanie daňových priznaní od 1. 1. 2012

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Dovolila by som si upozorniť všetkých, ktorí sú platitelia DPH na povinnosť od 1. 1. 2012 podľa § 14 Daňového poriadku platného od 1. 1. 2012 na povinnosť podávať daňové priznania elektronicky podpísané zaručeným elektronickým podpisom v súlade § 32 citovaného poriadku. Netreba si túto povinnosť nechávať na poslednú chvíľu, aby zase neskolabovala daňovácka stránka.

Dopĺňam dňa 22.10.2011 na žiadosť zadávateľky
:
text z pôvodného príspevku zo dňa 19. 5. 2011 : """v súlade § 32 citovaného poriadku."
ruším aby to nebolo zmätočné a nerobilo problém.
a doplňujem, že zmeny v problematike samotného elektronického podávania priniesla novela zákona č. 331/2011 19. 10. 2011, ktorá platí od 1. 1. 2012 a
podľa novely je možné elektronické podávanie aj bez ZEP na základe dohody s DÚ a nevzťahuje sa iba na podávanie DP k DPH ale podávanie všetkých podaní u platiteľov DPH. Čo je veľmi dôležité doplnenie pôvodnej témy.
Naposledy upravil Dav : 23.10.11 at 15:59
Téma je uzavretá.
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Tak asi je to všade rovnako drahé.

A zastupovanie tých firiem ktorým ja nerobím účtovníctvo? Čo si o tom myslíte môžem posielať?


Pri posielaní je možnosť aj pripojiť súbor napr. v omege sa spraví DP k DPH exportuje sa do xy formátu a pošle sa s podpisom alebo treba vyplniť cez drsr portál, eDane?
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

witch Pozri príspevok
Chcem sa opýtať ku komunikácii daňového subjektu (platiteľ DPH) s DÚ - že má povinnosť podávať všetky podania elektronicky, je mi jasné, cez portál alebo E - dane. Ale ako je to s žiadosťami, listami, napríklad vlani sme posielali list s odkladom lehoty na DzP. V 2012 takéto bude treba tiež poslať elektronicky, keď áno, tak akou formou? Mám ZEP na komunikáciu s DU.
Ďakujem
Ja som dnes volala kvoli Oznameniu vzniku dan.povinnosti k DzMV, a medzi inym som sa pytala spravkyne, ci sa da podat aj elektronicky. Bolo mi povedane, ze zatial nie, ale v r. 2012 by sa uz malo, ale nevedela ci uz od 1.1. alebo az od 1.4. A smutno skonstatovala, ze my danovnici to vieme, zial vacsinou skor ako oni....
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
junior78 Pozri príspevok
Tak asi je to všade rovnako drahé.

A zastupovanie tých firiem ktorým ja nerobím účtovníctvo? Čo si o tom myslíte môžem posielať?


Pri posielaní je možnosť aj pripojiť súbor napr. v omege sa spraví DP k DPH exportuje sa do xy formátu a pošle sa s podpisom alebo treba vyplniť cez drsr portál, eDane?
ty chce posielať DP, ktoré urobí niekto iný?
Na posielanie potrebuješ akurát splnomocnenie a autorizovaný prístup............
nie je to xy formát, ale formát typu .xml.
takýto formát sa dá načítať v e-dane, alebo cez drsr.portál, takže netreba vyplňovať.
1 0
junior78 junior78

junior78 je offline (nepripojený) junior78

Chcem posielať preto lebo aj manželka má jednu PO a dvoch živnostníkov. Chceme posielať všetko pod jedným menom. Možno že je aj jednoduchší spôsob ale mňa napadlo iba zriadiť si ZEP a všetko posielať pod mojim menom. Rozmýšľal som aj nad tým, že cez tie dohody v ich mene ale to už je komplikované.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
junior78 Pozri príspevok
Chcem posielať preto lebo aj manželka má jednu PO a dvoch živnostníkov. Chceme posielať všetko pod jedným menom. Možno že je aj jednoduchší spôsob ale mňa napadlo iba zriadiť si ZEP a všetko posielať pod mojim menom. Rozmýšľal som aj nad tým, že cez tie dohody v ich mene ale to už je komplikované.
nie som zástancom dohôd, ale prívržencom ZEP.
Objektívne však je treba pripomenúť, že aj pri dohodách sa priraďujú klienti pod Teba-tvoje ID.
Takže ste dvaja SZČO a máte každá firmy, ktorým vediete účtovníctvo? resp. ty potrebuješ ZEP na niečo a pod týmto ZEP by si podával DP za klientov svojej manželky?
Ide skôr o dôveru klientov, nakoľko ZEP sa viaže na r.č. a ID+autorizácia na drsr tiež na r.č.,
takže splnomocnenie bude na Teba, ale zmluvu o vedení účtovníctva má manželka. nemôžete to riešiť dohodou medzi vami, ale treba túto skutočnosť prejsť s každým klientom a urobiť to s jeho vedomím a súhlasom, lebo on dáva splnomocnenie.
1 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

witch Pozri príspevok
Chcem sa opýtať ku komunikácii daňového subjektu (platiteľ DPH) s DÚ - že má povinnosť podávať všetky podania elektronicky, je mi jasné, cez portál alebo E - dane. Ale ako je to s žiadosťami, listami, napríklad vlani sme posielali list s odkladom lehoty na DzP. V 2012 takéto bude treba tiež poslať elektronicky, keď áno, tak akou formou? Mám ZEP na komunikáciu s DU.
Ďakujem

Daňový poriadok ustanovuje v § 14 povinnosť doručovať podania, nevyčleňuje nejaké druhy podaní (napr. daňové priznanie). Podať môžeš DP, sťažnosť, žiadosť, oznámenie atď.

0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Johanka Pozri príspevok
Daňový poriadok ustanovuje v § 14 povinnosť doručovať podania, nevyčleňuje nejaké druhy podaní (napr. daňové priznanie). Podať môžeš DP, sťažnosť, žiadosť, oznámenie atď.
súhlasím, ale tie iné podania sú funkčné? Podľa mňa ešte funkčné nie sú.
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Iné podania ešte nie sú funkčné, odkedy budú to nikto ešte nevie.....
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

hudba budúcnosti. je to o: chcieť a môcť
0 0
Saturejka Saturejka

Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

Dobrý deň,
čo navrhujete dať do plnej moci - zastupovanie na elektronické podávanie DP cez ZEP?
vznik, zánik, práva, povinnosti ...
Ako navrhujete riešiť krytie účtovníka ? Podám DP na základe plnej moci a klient môže povedať, však ja som to DP ani nevidel ...
ďakujem
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Ak Ti klient nedôveruje, pošli ho kade ľahšie. Vzájomná dôvera v tomto prípade musí fungovať. Ja osobne svojho klienta vždy informujem o výške DPH, a keď mi ju odobrí telefonicky, podávam elektronicky. Však ju musí predsa uhradiť v prípade daňovej povinnosti. Do plnej moci dať text na zastupovanie pre doručovanie písomností jednému správcovi dane v zmysle § 17a elektronickými prostriedkami so ZEP.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Economic Pozri príspevok
Ak Ti klient nedôveruje, pošli ho kade ľahšie. Vzájomná dôvera v tomto prípade musí fungovať. Ja osobne svojho klienta vždy informujem o výške DPH, a keď mi ju odobrí telefonicky, podávam elektronicky. Však ju musí predsa uhradiť v prípade daňovej povinnosti. Do plnej moci dať text na zastupovanie pre doručovanie písomností jednému správcovi dane v zmysle § 17a elektronickými prostriedkami so ZEP.
napadlo ma mimo témy ....a keď ju neodobrí, tak čo ?
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Musí doniesť ďalšie doklady k jej zníženiu,
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
jáááj...ja som myslela ,že DPH mu neodošleš
0 0
Economic Economic

Economic je offline (nepripojený) Economic

majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac
Pripomienky nemajú jedine keď je nadmerný odpočet.... inak to asi poznáš...
0 0
Saturejka Saturejka

Saturejka je offline (nepripojený) Saturejka

... svojim podpisom na daňovom priznaní konateľ schvaľuje výsledok daňového priznania, ktorý vznikol z dokladov a obsahu dokladov, ktoré predložil a tým aj oficiálne preberá zodpovednosť za doklady ...
Niekde sa mi tam predsa len žiada mať písomný podpis konateľa pred odoslaním. Ináč sa mi javí, že plnú moc a plnú zodpovednosť má účtovník.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
tiež som na to myslela, ale riešenie nepoznám.
Je ale fakt, že som splnomocnená len na doručovanie, som zástupca s obmedzeným prístupom, takže plnú zodpovednosť za obsah DP má ten, kto ma splnomocnil, teda konateľ. Alebo sa mýlim? Inak je to v prípade VPM.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Saturejka Pozri príspevok
... svojim podpisom na daňovom priznaní konateľ schvaľuje výsledok daňového priznania, ktorý vznikol z dokladov a obsahu dokladov, ktoré predložil a tým aj oficiálne preberá zodpovednosť za doklady ...
Niekde sa mi tam predsa len žiada mať písomný podpis konateľa pred odoslaním. Ináč sa mi javí, že plnú moc a plnú zodpovednosť má účtovník.
ten podpis ja (konatel) budem davat na vytlacok DP, ktory sa zaklada do uctovnictva. zodpovednost uctovnicky bude v odoslani DP s rovnakymi udajmi ako su podpisane a v prislusnych lehotach. ak ja ako konatel nepodpisem a z toho dovodu nebude DP odoslane, tak je to na mojej zodpovednosti - to vsetko by malo byt ale podchytene v zmluve medzi objednavatelom a uctovnickou.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
1Dara Pozri príspevok
ten podpis ja (konatel) budem davat na vytlacok DP, ktory sa zaklada do uctovnictva. zodpovednost uctovnicky bude v odoslani DP s rovnakymi udajmi ako su podpisane a v prislusnych lehotach. ak ja ako konatel nepodpisem a z toho dovodu nebude DP odoslane, tak je to na mojej zodpovednosti - to vsetko by malo byt ale podchytene v zmluve medzi objednavatelom a uctovnickou.
elektronické podávanie má z môjho pohľadu uľahčiť, urýchliť komunikáciu aj medzi mnou účtovníčkou a klientom-konateľom.

Doteraz som ja posielala elektronicky - mailom vyplnené tlačivo DPH do firmy, tam si ho vytlačili, podpísali, opečiatkovali a poslali, resp. podali osobne.
Teraz by som mala riešiť osobné stretnutie s konateľom, nechať si podpísať DP, aby som mala dôkaz, že ho uznal?
Dodatočne si ho nechám podpísať, ale pracovne mi stačí, že DPH uzná mailom, že ju zaplatí.
DP síce robím s predstihom, ale isto si správnosť vyplnenia DP DPH beriem na svoju zodpovednosť / v rozsahu predložených dokladov/
Určite však zvážim - ďakujem za podnet - dodatok k zmluve.
1 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

ja som pisala moj pripad - vzdy po spracovani si chodim pre sanon ...

samozrejme da sa to riesit aj odoslanim DP mailom a nasledne potvrdzovacim mailom, ze je vsetko ok.
0 0
Načítať ďalšie