Zavrieť

Porady

výpočet PN

Dobrý deň,
mohli by ste mi poradiť
Sme sro a zamestnali sme zamestnanca od 13.5.2011, s mesačnou mzdou 500 € a od 16.5.2011 je práceneschopný. Ako vypočítame nemocenské?
Ďakujem
Usporiadat
Zimama Zimama

Zimama je offline (nepripojený) Zimama

Xanti Pozri príspevok
Rado sa stalo maximálny VZ sa mení vždy k 1.7. daného roka, takže o mesiac už bude iný.
A prečo sa mení? Akože sa začína druhý polrok a potom sa zmení zas od 1.1.?
Prečo sa to vôbec musí meniť? A kde sa zverejňujú nové údaje?

A keby som robila u x zamestnávateľov, ako zistia, či som neprekročila VZ?

(Ospravedlňujem sa za svoje naivné otázky, ale zaujíma ma to... )
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Zimama Pozri príspevok
A prečo sa mení? Akože sa začína druhý polrok a potom sa zmení zas od 1.1.?
Prečo sa to vôbec musí meniť?
A keby som robila u x zamestnávateľov, ako zistia, či som neprekročila VZ?

(Ospravedlňujem sa za svoje naivné otázky, ale zaujíma ma to... )
Mení sa každý rok k 1.7. a závisí tuším od výšky priemernej mzdy v NH.
Zamestnávatelia nebudú sledovať prekročenie max.vymer.základu, každý ti strhne zo mzdy dosiahnutej u neho. Preplatok za zamestnanca si musíš vyžiadať zo SP sama.
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Dobrý deň,

prosím mohli by ste mi poradit s nasledovným:
zamestnanec od 1.3.2012
skráteny pracov. pomer 90 hodin mesacne
nerovnomerne rozvrhnuty pracovny cas
od 9.3.2012 PN

pomoct potrebujem pri vypocete nahrady prijmu pocas prvych 10 dni - pri urceni denneho vymeriavacieho zakladu

vychazdam zo zakona 462/2003

§8 ods 4 a 5

Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo menej ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.

(5) Denný vymeriavací základ zamestnanca je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie zamestnanca, dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia zamestnanca, je vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie, pripadajúci na jeden deň nemocenského poistenia v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nadol.


tzn. podla evidencie dochádzky od 1.3. - 8.3. robil
8 h + 10h + 0h + 0h + 4h + 4h + 4h + 0 = 26 hodin, hodinova mzda 2,50 = 65 Eur
pocet dni 7 t.j. 65/7 = 9,2857142 zaokr. nadol 9,2857

je to takto spravne ? dakujem velmi pekne...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

posúvam
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Sarlotka,
to je novo prijatý zamestnanec? od 1.3. mal nástup do zamestnania? Alebo k 1.3. podpísal dodatok k zmluve, ktorým sa mu skrátil pracovný čas?
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

novy zamestnanec 1.3. nastupil do prace... jaj dakujem ze mi pomahate...
0 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Sarlotka Pozri príspevok
Dobrý deň,

prosím mohli by ste mi poradit s nasledovným:
zamestnanec od 1.3.2012
skráteny pracov. pomer 90 hodin mesacne
nerovnomerne rozvrhnuty pracovny cas
od 9.3.2012 PN

pomoct potrebujem pri vypocete nahrady prijmu pocas prvych 10 dni - pri urceni denneho vymeriavacieho zakladu

vychazdam zo zakona 462/2003

§8 ods 4 a 5

Rozhodujúce obdobie na určenie denného vymeriavacieho základu zamestnanca, ktorého nemocenské poistenie zamestnanca pred vznikom dočasnej pracovnej neschopnosti trvalo menej ako 90 dní, je obdobie od vzniku nemocenského poistenia do dňa predchádzajúceho dňu, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť.

(5) Denný vymeriavací základ zamestnanca je podiel súčtu vymeriavacích základov na platenie poistného na nemocenské poistenie zamestnanca, dosiahnutých v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ zamestnanca, ktorého dočasná pracovná neschopnosť vznikla v deň vzniku nemocenského poistenia zamestnanca, je vymeriavací základ, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie, pripadajúci na jeden deň nemocenského poistenia v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla dočasná pracovná neschopnosť. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nadol.


tzn. podla evidencie dochádzky od 1.3. - 8.3. robil
8 h + 10h + 0h + 0h + 4h + 4h + 4h + 0 = 26 hodin, hodinova mzda 2,50 = 65 Eur
pocet dni 7 t.j. 65/7 = 9,2857142 zaokr. nadol 9,2857

je to takto spravne ? dakujem velmi pekne...
posuvam
0 0
Ľubica2 Ľubica2

Ľubica2 je offline (nepripojený) Ľubica2

tzn. podla evidencie dochádzky od 1.3. - 8.3. robil
8 h + 10h + 0h + 0h + 4h + 4h + 4h + 0 = 26 hodin, hodinova mzda 2,50 = 65 Eur
pocet dni 8 t.j. 65/8 = 8,125 ....... rozhodujúce obdobie sa počíta v kalendárnych dňoch t.j. od 1.3. do 8.3. - 8 dní
1 0
Sarlotka Sarlotka

Sarlotka je offline (nepripojený) Sarlotka

Ľubica2 Pozri príspevok
tzn. podla evidencie dochádzky od 1.3. - 8.3. robil
8 h + 10h + 0h + 0h + 4h + 4h + 4h + 0 = 26 hodin, hodinova mzda 2,50 = 65 Eur
pocet dni 8 t.j. 65/8 = 8,125 ....... rozhodujúce obdobie sa počíta v kalendárnych dňoch t.j. od 1.3. do 8.3. - 8 dní
lubka dakujem ano jasne som pocitala ze 8-1 = 7 ... dakujem za odpoved a utvrdenie pri vypocte...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať