Zavrieť

Porady

Potraviny-co kupujeme a jedavame?

Bryndza nie je bryndza,žinčica z kravskej srvátky,umelé ovocie a zelenina, dopovanie hydiny, krmenie prasat kostnou múčkou a výsledkom sú nechutné umeliny-je ešte možnost zohnat na SK ,zdravé a kvalitné potraviny? Nechápem prečo nechránime aj pravne svoje výrobky /však mame patenty EU,inde sa uplatnujú žaloby o poškodenie dobrého mena výrobku -išlo by to myslím u bryndze a ovčích syrov/Kam to všetko povedie,?
Naposledy upravil arizona : 06.06.17 at 23:14
pavol54 pavol54

pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

deli. Pozri príspevok
Už som to tu písala, ale nedá mi, napíšem znova. Môj starý otec mal v päťdesiatych rokoch najviac rolí v celom meste (je to dnes okresné mesto pomerne blízko Bratislavy). Staral sa o ne dobre, mal kone, voly aj kravy. Hnojil čisto konským hnojom, kravským atď. Ale mal smolu, jedného dňa pre neho prišli cudzí páni a zobrali ho do PTP. Dva dni potom prišli k starej mame (mala 3 vlastné deti+jedno z rodiny, o ktoré sa starala, lebo mu zomreli rodičia) a keďže už strého otca v dome nebolo, zobrali všetky kone, voly, kravy a odviezli. Samozrejme, aj role mu zobrali. Starý otec bol v PTP asi 4 roky, pracoval niekde v Čechách v kameňolome. Bol tam ako "politický" spolu s farármi. Často o tom rozprával, spávali na zemi na dekách v chlade, v nejakom starom zámku. Každý deň odchádzali odtiaľ 3-4 cínové truhly. On vždy vravel, že to vydržal a prežil len vďaka tomu, že bol ešte mladý (mal okolo 30-ky) a zdravý, silnej telesnej konštrukcie. Vravel tiež, že bol už aj v transporte na Sibír, vo vlaku. Ušiel z vlaku počas transportu, niekde v Rusku. Utekal domov popri trati. Vravel, že ušli 10-ti a domov prišli len 2-ja. Ostatní boli zastrelení na úteku ako dezertéri. Celý život o tom hovoril, ale za socíku sme o tom vždy museli mlčať.

Nezlomilo ho to, dokonca po návrate, neskôr, keď bol "rehabilitovaný", urobili z neho predsedu roľníckeho družstva, niekoľko rokov robil takto predsedu.

A čo sa týka pôdy, stále nám opakoval, že on hnojil pôdu hnojom a to, čo teraz robia s pôdou (myslel chemické hnojivá), pôda dlhodobo neunesie, že ju treba obrábať lepšie a hnojiť maštaľným hnojom.

Tiež vždy vravel, že načo nám bude toľko poľnohospodárskych inžinierov. Poľnohospodárstvo má podľa neho priveľa vysokoškolákov, ale nemá kto robiť na poliach.

Toľko názory môjho starého otca, ak to niekoho ešte vôbec bude zaujímať. Zomrel ako 89-ročný, mal dobré zdravie.

Ako by to bolo, keby mu pôdu nechali? Asi tak ako to je dnes v Rakúsku. lepší vzťah k prírode aj k ekológii.
V rámci odstránenia krivdy sa dala pôda vybrať, a do roku 1997 sa dostávali aj náhrady za používanie v prvých rokoch bola aj dotačná politika taká že viac podporovali SHR takže sa môžeš vyšantiť na pôde. môžeš svoj vzťah k ekológií kedykoľvek potvrdiť
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

deli. Pozri príspevok
Už som to tu písala, ale nedá mi, napíšem znova. Môj starý otec mal v päťdesiatych rokoch najviac rolí v celom meste (je to dnes okresné mesto pomerne blízko Bratislavy). Staral sa o ne dobre, mal kone, voly aj kravy. Hnojil čisto konským hnojom, kravským atď. Ale mal smolu, jedného dňa pre neho prišli cudzí páni a zobrali ho do PTP. Dva dni potom prišli k starej mame (mala 3 vlastné deti+jedno z rodiny, o ktoré sa starala, lebo mu zomreli rodičia) a keďže už strého otca v dome nebolo, zobrali všetky kone, voly, kravy a odviezli. Samozrejme, aj role mu zobrali. Starý otec bol v PTP asi 4 roky, pracoval niekde v Čechách v kameňolome. Bol tam ako "politický" spolu s farármi. Často o tom rozprával, spávali na zemi na dekách v chlade, v nejakom starom zámku. Každý deň odchádzali odtiaľ 3-4 cínové truhly. On vždy vravel, že to vydržal a prežil len vďaka tomu, že bol ešte mladý (mal okolo 30-ky) a zdravý, silnej telesnej konštrukcie. Vravel tiež, že bol už aj v transporte na Sibír, vo vlaku. Ušiel z vlaku počas transportu, niekde v Rusku. Utekal domov popri trati. Vravel, že ušli 10-ti a domov prišli len 2-ja. Ostatní boli zastrelení na úteku ako dezertéri. Celý život o tom hovoril, ale za socíku sme o tom vždy museli mlčať.

Nezlomilo ho to, dokonca po návrate, neskôr, keď bol "rehabilitovaný", urobili z neho predsedu roľníckeho družstva, niekoľko rokov robil takto predsedu.

A čo sa týka pôdy, stále nám opakoval, že on hnojil pôdu hnojom a to, čo teraz robia s pôdou (myslel chemické hnojivá), pôda dlhodobo neunesie, že ju treba obrábať lepšie a hnojiť maštaľným hnojom.

Tiež vždy vravel, že načo nám bude toľko poľnohospodárskych inžinierov. Poľnohospodárstvo má podľa neho priveľa vysokoškolákov, ale nemá kto robiť na poliach.

Toľko názory môjho starého otca, ak to niekoho ešte vôbec bude zaujímať. Zomrel ako 89-ročný, mal dobré zdravie.

Ako by to bolo, keby mu pôdu nechali? Asi tak ako to je dnes v Rakúsku. lepší vzťah k prírode aj k ekológii.
Vo firme, kde som robila 32 rokov sme mali jedného, ktorý stále nadával na komunistov. Po roku 68 ho zo strany vvyliali. Robil riaditelíka nejakého osvetového centra, čiže prišiel aj o funkciu. Po nežnej asi dva týždne sa objavil v okresných novinách článok o tom, ako bol diskriminovaný, musel robiť robotníka s jeho vzdelaním, mal SŠ. Ako mu nechceli prijať dcéru na VŠ , chcel odškodné za spôsobené útrapy.
Toho skladového robotníka robil 1 deň,slovom jeden a išeiel do kancelárie lebo jeho manželka robila sekiretárku riaditeľa tak vybavila. Za celý čas som nezistila čo bolo jeho náplňou práce, lebo sedel len v kumbály, kde mal zariadenú tmavú komoru a stále chodil fotiť firemné akcie. Keď som ten článok čítala, tak som mala dosť, a povedala som, že on by mal firme vrátiť plat lebo sa len flákal,odvtedy vôbec neverím takýmto rozprávkam, nech si myslí kto chce, čo chce.A tá jeho dcéra bola miestnou športovkyňou a silou-mocou ju chcel dostať na VŠ, len problém bol v tom, že neurobila tuším ani raz prijímačky, bola zdravotnou sestrou a na príjimačkách bola matematika z gymnázia.
U nás ďaleko po 70-roku konečne založili družstvo, ale to sme tam už nebývali, ako deti sme sa naozaj narobili, zo základky sme chodievali na zber zemiakov do inej dediny, kde bolo už družstvo, jej však sme im len závideli. Rodičia sa aj preto odsťahovali, že oni nebudú do smrti robiť na roliach a boli aj kone.
Tuto blízko Nitry sa naši dvaja zamestnanci po 89 išli pozabíjať, keď si žiadali naspäť role, no bol v tom malý háčik, ani sami nevedeli koľko bolo ich a koľko získali arizáciou
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1...m-o-10-procent
0 0
alchstuip alchstuip

alchstuip je offline (nepripojený) alchstuip

Sa nehadajte stale. Napisem nieco z ineho sudka. Kazdy ma reci jak koza bobkov o tom, ze domace potraviny, domace potraviny. A s prepacenim h..no z toho. predavam jablka z vlastnej zahrady, krasne, striekane len v minimalnej moznej miere, kilo za 50 centov. Myslite, ze je o ne zaujem? NIE, NIEJE!!! Nikto ich nechce, pritom cena je napriek inflacii rovnaka uz roky, kedysi sli za 15 korun kilo. Este aj ponukam kade chodim, ze doveziem... Nie, nasi milostpani biedni obcania si radsej kupia v obchode jablka pochybneho povodu za 80 centov. Mozem sa vykaslat na takyto sprosty narod, v zime ide polka jabloni von, bude tam len trava.
3 0
KoxXxo KoxXxo

KoxXxo je offline (nepripojený) KoxXxo

Tráva nieje zlý nápad, sami budú po ňu chodiť.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Peklo na talíři: Olivové oleje

http://www.stream.cz/peklonataliri/7...-olivove-oleje
2 0
kukučka kukučka

kukučka je offline (nepripojený) kukučka

Aký čaj kupujete?

http://www.osud.cz/mate-radi-pytliko...la-jde-o-odpad
3 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Kupujem cez teatrade.sk
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Kukuričný šrot je úplne všade.
http://www.ac24.cz/zpravy-ze-sveta/1...-silne-toxicka
0 0
Antea Antea

Antea je offline (nepripojený) Antea

alchstuip Pozri príspevok
Sa nehadajte stale. Napisem nieco z ineho sudka. Kazdy ma reci jak koza bobkov o tom, ze domace potraviny, domace potraviny. A s prepacenim h..no z toho. predavam jablka z vlastnej zahrady, krasne, striekane len v minimalnej moznej miere, kilo za 50 centov. Myslite, ze je o ne zaujem? NIE, NIEJE!!! Nikto ich nechce, pritom cena je napriek inflacii rovnaka uz roky, kedysi sli za 15 korun kilo. Este aj ponukam kade chodim, ze doveziem... Nie, nasi milostpani biedni obcania si radsej kupia v obchode jablka pochybneho povodu za 80 centov. Mozem sa vykaslat na takyto sprosty narod, v zime ide polka jabloni von, bude tam len trava.
Odkiaľ si, a aké máš odrody?
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

dakto pisal ze kecame a nekupujeme-takze cca 15 kg jahod,12 kg broskyn,12 kg slivak,3 kg hrozna,6 kg ribezli a dalsie ovocie,20 kg papriky,20 kg paradajok,10 kg kapie, mrkva, cibula,petrzlen,zeler,fazula a dalsia zelenina,12 l mlieka,12 l zincice,kravske a kozie syry, kozla, morka,slanina,klobasy a ine kupene od slovenskych producentov priamo v cenach na urovni hypermarketov a vyssich-este by sa kupila baranina,hydina,jablka ale niet dodavatela ktory by to doviezol a dalsie potraviny,takze aj ked je zaujem a dopyt, nie v kazdom regione je vyvazeny strukturovany dopyt voci ponuke,napr v Nitre a okoli by som si prisiel na svoje,tam je najviac dodavatelov udenin a vyrobkov,kdezto v nasom regione ziaden,alebo aspon nie je zviditelneny a takych prikladov je viacej.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Len tak bokom: včera som v meste naďabil na babku - jabka predávala - kilečko dávala za 0,60€ - dal som jej 1€ - boli z jej záhrady.
2 0
Green Sheep Green Sheep

Green Sheep je offline (nepripojený) Green Sheep

Bryndza bola povodne len z ovcieho mlieka. Takze ak chceme hovorit o pravej bryndzi, mali by sme skutocne hovorit o 100% ovcej bryndzi. Dnes uz nie je mozne nakupovat vsetky potraviny "od gazdu", poziadavky na hygienu a trvanlivost su vysoke a bez technologie sa to neda. Ale aj technologicke postupy mozu byt rozumne, s cielom zachovat podstatu vyrobkov (vyziva, prinos pre organizmus atd). Da sa spravit pasterizacia a napriek tomu uchovat uzitocne mikroorganizmy.
1 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

pekny clanok http://cernek.blog.sme.sk/c/308999/V...m-kam-dat.html
4 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

trisestri-ano pekny clanok,ale velmi smutny,az som si poplakat musela-hned z rana.kolki takto skoncia?
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

GMO

"Gen para ořechu byl kvůli zvýšení výživné hodnoty přidán geneticky modifikované sóji. Tato sója ale způsobuje alergií postiženým lidem stejné alergické reakce jako vlastní ořech. Jednalo se o jedno z prvních prokázaných rizik geneticky upravených organismů GMO."
http://cs.wikipedia.org/wiki/Juvie_ztepil%C3%A1
2 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Keď sa chce tak sa dá.http://hradec.idnes.cz/zivnostnik-ro...dec-zpravy_pos
1 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

pozrel som lepsie na udaje na mletom mäse v hypermarkete a okrem inych zloziek tam boli 6 druhy eciek.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať