Zavrieť

Porady

presadenie stromov

Ahojte,
potrebujem poradiť. Známy majú na dvore ovocné stromy, ktoré chcú dať preč. Chcem si ich presadiť ku mne, no problém je že nemôžu čakať do jesene ale musí to byť tento víkend. Je to broskyňa a slivka. Neviem ako staré sú. Priemer kmeňa je cca 5cm, výška broskyne je 2m a slivky 3m. Neviem či sa takto veľké stromčeky ujmú. Ako ich presadiť aby sa mi ujali?
Ďakujem za rady
Usporiadat
beba13 beba13

beba13 je offline (nepripojený) beba13

ochar Pozri príspevok
v priebehu tohto týždňa ich presadím. Celkovo to budú 2 slivky, 1 broskyňa a 1 orech. Tak potom dám vedieť ako to dopadlo
ešte raz ďakujem za rady
..držím palce aby sa ti ujali,aj ked velké šance tomu nedávam,volnokorenené sa dosť ťažko zakorenujú a zvlášt v letnom období,ale možno budeš mať to šťastie a podarí sa ti to
1 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Žiaľ nemá inú možnosť. Štyri stromy za týždeň... Prajem aby sa ujali.
0 0
ochar ochar

ochar je offline (nepripojený) ochar

takže nakoniec som presadil len tie dve slivky.
broskynu a orech presadím tak o mesiac.
z dvoch broskyn sa jedna ujala a celé 3 mesiace má zelené listy, ktoré vyhnala na 3 konárikoch.
druhá je žiaľ suchá. uvidím ešte na jar. Ale aspoň jednu sa podarilo zachrániť
1 0
kamoska1 kamoska1

kamoska1 je offline (nepripojený) kamoska1

Aj my sme museli tento rok presadit v júli marhulu,ktorú sme mali 3 roky,lebo sme išli stavať altanok.Po presadení jej troška ovädli listy,ale o mesiac a do teraz sú úplne v pohode,ako by sa s ňou nič nerobilo.Polievame ju za každým,ako prídeme na zahradu.Do jamy som jej dala pri presadzaní hnojiva,asi sa jej to páči.
0 0
Sharon Sharon

Sharon je offline (nepripojený) Sharon

Celkom obyčajná baba s hlavou v oblakoch, ale s nohami na zemi... ...viac
Otec na záhrade posadil pred 2 rokmi marhuľu a teraz by ju kvôli bazénu potreboval otočiť o 90 stupňov - konáre jej totiž rastú len do dvoch strán a smerovali by priamo nad bazén. Je to veľké riziko že vyhynie, keď sa iba pootočí?
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

To je nápad! Otáčať stzrom! Tak jej tie konáre odpílte, len ju neotáčajte a nevykopávajte. Takýto strom bez väčších problémov znesie odpílenie konárov, ktoré si poľahky vytvorí nové a v takom smere ich môžete natvarovať, aby vám nezavadzali! Behom 2 rokov urobí nové konáre keď je dobre zakorenená, ale z presadenioa hoci ju len otočíte sa nemusí nikdy spamätať!
Ale prosím vás v mene toho stromu, pokiaľ je to možné,nesiahajte mu na korene!
Veďtie ho živia!
Ako to môže vôbec niekoho napadnúť vykopávať a otáčať, namiesto tvarovania konárov!
Strom v prírode rastie na tom istom mieste a nie je stvorený na premiestňovanie! To len ľudia vymýšľajú. Iste snaží sa prežiť aj s oklieštenými koreňmi ale prirovnal by som to asi tomu ako by vás premiestnili do úplne cudzieho prostredia napríklad do Austrálie či možno dokonca Ghany navyše s amputovanou nohou. Iste človek by sa musel prispôsobiť, podobne ako ten presadený strom s osekanými koreňmi, ale dlho by sa z toho spamätával až už by tak ľahko nebol z neho športovec, proste bol by handicapovaný.
Stromy sú uspôsobené na to, že ich zvieratá ožierajú, že im blesk odčesne konár či slon alebo mamut doláme.To ano! Ale vykopávať a premiestňovať - ničiť korene, to dokáže len človek a na neho si za tých pár rokov ešte stromy nezvykli...
1 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

orechy by sa mali v prvých rokoch presadiť aj 3x, aby mali kvalitné a veľké plody a aby boli odolné... toť múdrosť starých otcov... takže to asi neplatí o všetkom...
ale tiež súhlasím, bazén si treba premyslieť ešte pred zasadením stromu
dnes som videla čerstvo spílenú krásnu rozkvitnutú marhuľu, až mi do plaču bolo... všetky stromy nech nahradí betón...
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Nuž neviemktorý starý otec tvrdil,že sa majú orechy presádzať 3x ale môj nie a bolto syn zahradníka, ktorý vysadil park v Nedanovciach okolokaštiela puškinovej sesternice.
Logiku to naozaj nemá a tak to nepovažujem, za múdrosť. Veď akékoľvek presádzanie kvalitu a veľkosť ovocia na strome nijako nemôže zlepšiť...
Akurát ten stom veľký nenarastie to je fakt, ak teda prežije.
Strihanie opílenie a podobne je pre strom menej zničujúce,než presádzanie...
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Presadzat 3 krat orech, aby mal "kvalitné a veľké plody a aby boli odolné" je blbost na n-tu. Orech semenacik, ma predsa uz od vyklicenia zakodovane geneticke vlastnosti, ako je velkost plodov, vzrast, odolnost atd... (napr. ak ma mat raz malicke plody, tak ho mozte presadit aj sto krat, a bude mat vzdy rovnake plody).
O tom ci 3 krat presadeni orech (semenacik), zacne skôr rodit, by sa uz dalo skôr polemizovat.

EDIT: Teraz tu wabi napise ze som nemal pisat, lebo som zopakoval to co napisal on.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

píše sa o tom aj v téme http://www.porada.sk/t76567-zasadenie-orechu.html
tak asi to blbosť na n-tu nebude...
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Ahoj Sisimka
Nie vsetko co ludia vo forach popisu, je aj pravda.
Ja som ti napisal vysvetlenie, preco je to podla mna blbost, ak nemam pravdu, tak mi napis kde sa mylim, budem rad ked sa dozviem nieco nove.
No, uz len ked sa clovek trosku zamysli, tak pride na to, ze to nie je mozne. Lebo to by potom podla takejto logiky, napr. aj jablone mohli rodit väcsie jablka, keby sme ich viac krat presadzali, co je hlupost.

Vrta mi hlavou, ako stary otcovia dospeli k tomuto nazoru a napada viac usmevnych pribehov, ktore sa mi nechce pisat.
Inak sadit v dnesnej dobe orechy semenace, ak ich chceme pre jadra, mi nepripada velmi rozumne. Nakolko je neista kvalita plodov a vek, kedy zacnu taketo semenace plodit, mi pride rozumnejsie kupit si stepeny orech, aj ked cena je vyssia, oproti ostatnym ovocnym stromom.
Ak niekto chce obrovsky strom, ktory mu bude hlavne poskytovat tien, a plody su pre neho druhorade, tak proti gustu ziaden disputat.
Dobru noc.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Pablitonenapíšem,že sa opakuješ pomne, pretože si rozvinul tietomyšlienky a somrád že niekto tiež uvažuje racionálne. Na druhej strane, orechy pomerne dobre držia vlastnosti po rodičoch a všetky staré stromy súnaozaj semenáče.
Môj názor je,že treba vysádzať semenáče orechov a ak mániektomalúzáhradu, taknech na nej orechy nepestuje a vysadí ich na miesta na ktoré rád chodí,kdekoľvek sda mu páči a na jeseˇpopri prechádzkach si ich aj oberie. Veď orechov je všade veľa...
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

nepopieram, nevyvraciam, tiez ma to prekvapilo, ked som sa to dozvedela... ked sa to tak robilo, tak sa to z nejakeho dovodu robilo... dnes je ina doba a daju sa kupit stromy všetkého druhu...
0 0
pablito74 pablito74

pablito74 je offline (nepripojený) pablito74

Ahoj Wabi, podla mna sa lepsie oplati kupit orech stepeny, ktory by mal ako tak zacat plodit uz tretim rokom.
Mam vlastnu skusenost z orechom semenacom, ktory prvu urodu priniesol v cca pätnastom roku. Ci si udrzal vlastnosti po rodicoch neviem, no jadra sa dost tazko vylupuju.
Niekde som cital, ze ked si niekto chce vypestovat semenac, tak je dobre zasadit viac semenacikov z jedneho stromu, a sledovat ich uz od malicka. Semenaciky ktore maju mänsie listy oproti ostatnym, treba likvidovat a nechat iba najkrajsie, najvitalnejsie a ze potom je aj väcsia pravdepodobnost, ze ten orech bude mat kvalitnejsie plody. Tot postreh praktika v neviem akej uz diskusii.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Ano je to tak, takto sa šľachtia nové druhy...
K tým orechom. Jednoducho ich je všade toľko, že mi pripadá divné si ch sadiť do záhrady, zvlášť ak nie je naozaj veľmi veľká. Je predsa toľko menších ušľachtilejších stromov, ktorých plody si nenaoberáte nikde ak si ich nevysadíte do záhrady...
Orechy, broskyne, amelanchier ale napríklad i višne dobre držia vlastnosti a dajú sa ako semenáče úspešne pestovať a zároveň je to zaujímavé. Opísal som top podrobne vo viacerých témach...
K tým nezmyselným tradíciám o presádzaní orechov napríklad:
Opýtala sa raz dcéramatky: "Prečo vždy prekrojíš peceň chleba napolovicu pred tým ako ho uložíš do chlebníka v kuchyni?"
Matka odpovie:"Robilato takuž moja matka a pred ňou stará matka a ja sompresvedčená,že tradícietrebadodržiavať!"
Opýtala sa teda starejmatery: "Babka prečo vždy prekrojíš peceň chleba napolovicu predtým ako ho uložíš do chlebníka v kuchyni?"
Stará mama odpovie:Ale mojaveď toje snáďjasné. Veď vidíš že celý chlieb sa domalého chlebníka nezmestí, tak ho musím prekrojiť, aby som ho mohla schovať!
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať