Zavrieť

Porady

Ceny zeleniny a ovocia (výkup, predaj)

Ahojte,

potrebujem poradiť stránku, ktorá by mapovala ceny, resp. by podávala aktuálne informácie o cene zeleniny a ovocia. Konkrétne by ma zaujímali najmä výkupné ceny - pre svoju cenotvorbu. Potrebujeme odbytovať vlastný tovar a tiež tovar pestovateľov z nášho okolia. Viem, že niečo také existuje, ale za ten svet to neviem nájsť. Verím, že sa tu nájde niekto "z fachu", ktorý mi rád poradí. Ďakujem.
Usporiadat
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

doktor01 Pozri príspevok
Dnes som zažil šok, keď som videl ceny zeleniny a ovocia v Námestove.
Jahody 1 kg 1 €
uhorky nakladačky (malé do 6 cm) 1 kg 0,7 €
zemiaky nové 1 kg 0,43€
čerešne 1 kg za 1,5 €
mandarínky, pomaranče 1 kg 0,65 €
Väčšina lacnej zeleniny a ovocia bola u Poľského predajcu v stánku, ale ani Slovensky predajcovia nezaostávali a ponúkali dobré ceny na zemiakoch a citrusových plodoch. Všetko v super kvalite. Je zjavné, že tvrdá konkurencia z Poľska tlači ceny dole. A potom, že lacnejšie to nejde.
PS: Podľa informácii od kupujúcich toto sú tam bežne ceny ovocia a zeleniny (TJ žiadna akcia, výpredaj).
Tak mna by este zaujimal povod tovaru. Citrusy minimalne nie su slovenske a o ostatnom sa da tiez v dnesnej dobe dovodne pochybovat. Dovozovy tovar nebyva skaredy. Ale samozrejme moze byt aj slovensky tovar, no nemusi. U nas jeden "velky pan" doviezol uhorky z mad. velkoskladu (nie madarske) a lepil na ne, ze su slovenske... takze je v tom riadny hokej.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

katalóg Pozri príspevok
Dobré ovocie aj zelenina sa predá sama. Priamo zo záhrady. Netreba ani pohonné hmoty, ani trhové miesto, ani odvody, ani platenie reklamy. Zákazníci sa budú o ne trhať sami.
Dobré správy sa šíria rýchlo.
Vždy som chodila o pár ulíc na domáce vajíčka, ovocie aj zeleninu. (Dnes už nie.)
Alebo dnes to už zaniklo?

Len netreba prispôsobovať ceny podľa tovaru zo zahraničia. Niekto tu písal, ako lacno nakúpil o pár km na Morave. Osobné skúsenosti nemám.

Mám chuť sa spýtať, kde je osky, aby napísala aké ceny majú aktuálne Rakúšania.

Inak viem čo je výkup, viem čo je pestovanie, čo sú riziká.
Ale ako sa majú zákazníci prepracovať k zdravej výžive pri dnešných platoch a tlakoch?
Bohuzial to tak nie je. Dobre sa samo nepreda. Prave preto - ako si v zavere napisala - ze ludia pocituju akysi nedostatok penazi - kupuju zle lebo je lacnejsie, co i len o 5 centov. Taka je realita.
Ja tvoju otazku v zavere obratim - ako maju potravinari produkovat zdrave zradlo pri dnesnych nakladoch na ich vyrobu a konecnej cene pri predaji, ktoru by ste radi tak nizku? Prave preto viacero dobrych veci, ktore si spomenula, zanika...
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

pavol54 Pozri príspevok
Alebo ak porovnávame ceny tovarov by bolo sa dobré spýtať: Prečo nie sú u nás také nízke mzdy ako u čínskych pracujúcich detí, alebo peruáncov či marokáncov a podobne, to by potom mohli stáť aj tie marhule pár drobných ale aj obuv a odev našej výroby by mali podstatne nižšie ceny.
Akurat ze ludia si povedia - vsak ked sa to oplati doviezt sem z Afriky a ma to taku cenu, tak slovenske by malo byt lacnejsie, vsak to nepotrebuje taku dlhu a drahu prepravu...
Vzdy si spomeniem na tvoj prispevok - ze aj ty by si predaval za lacnejsie, ale minimalna mzda ta nepusti To ale akosi nikomu nedochadza a kazdy tuto poznamku prehliadne, ktovie preco...
0 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

Chokma Pozri príspevok
Dobre, kolko by podla teba bola prijatelna cena za krasne vyfarbene a zaroven tvrde a velke marhule, vhodne na zavaranie a kolko na dzem - za mensie, maksie.

Medzi pestovatelom a konecnym zakaznikom su casto este dvaja ludia (standardne) - vykup, ktory tovar zhana a riesi odbyt dalej a potom prepravca (to moze byt aj sam predavajuci, alebo aj nie - ze tovar prevaza a dalej posuva predavajucim). Takze ta cenotvorba obsahuje viacere vrstvy. A netreba hned odsudit jedneho alebo druheho, ktori su medziclanky, lebo ako tu aj ajuska napisala - jej by viacej vyhovoval vykup, hoci by dostala menej, lebo nie vsetci si jednoducho mozeme dovolit zohnat auto a predavat - z roznych dovodov. (O zakulisiach na trhu medzi predavajucimi sa rozsirovat nejdem.) A je pochopitelne, ze aj vykup si cosi hodi na vrch, pretoze riskuje stratu a ma tiez svoje naklady - sklad, na komunikaciu a zhananie odbytu... a prepravca podobne. Takze tak.
Ale veď ja si ich kupujem, lebo ich chcem a sú fakt pekné. Len som si dovolila opýtať sa aká je úrada na juhu (u nás nie sú podmienky/, a či by sa neoplatilo prísť a predávať priamo, kto má tu možnosť.
A marhule by mali byť lacnejšie ako banány podľa zdravého rozumu, lebo sú dopestované u nás a nie na druhom konci zemegule.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

travina Pozri príspevok
Ale veď ja si ich kupujem, lebo ich chcem a sú fakt pekné. Len som si dovolila opýtať sa aká je úrada na juhu (u nás nie sú podmienky/, a či by sa neoplatilo prísť a predávať priamo, kto má tu možnosť.
A marhule by mali byť lacnejšie ako banány podľa zdravého rozumu, lebo sú dopestované u nás a nie na druhom konci zemegule.
Aka je minimalna mzda na Slovensku a aku mzdu ma African, ktory pracuje na plantazach? Jednoducha otazka. Uz sa ju opytal Pavol, ale nejako sa na nu nikomu nechce reagovat... V tom hladaj zdravy rozum. ) Preco mas pocit, ze cena suvisi len s cenou dopravy?
0 0
jess jess

jess je offline (nepripojený) jess

žienka
Cca 4-5 rokov dozadu som kupovala marhule po 22 Sk/kg od Komjatíc z dvora. Zavárala som, aj robila lekvár. Brávala som tak 25 kg. Lekvárik, poctivý, fajný, pravý marhuľový. Tento rok som kúpila marhule á 45 Sk/kg v KF. Technológia varenia lekváru rovnaká , no výsledok katastrofálny. Absolútne nemá chuť ako marhuľový. Spolu s cukrom, bez roboty vyšiel poriadne draho a vôbec nie je dobrý.
0 0
prudky prudky

prudky je offline (nepripojený) prudky

jess Pozri príspevok
Cca 4-5 rokov dozadu som kupovala marhule po 22 Sk/kg od Komjatíc z dvora. Zavárala som, aj robila lekvár. Brávala som tak 25 kg. Lekvárik, poctivý, fajný, pravý marhuľový. Tento rok som kúpila marhule á 45 Sk/kg v KF. Technológia varenia lekváru rovnaká , no výsledok katastrofálny. Absolútne nemá chuť ako marhuľový. Spolu s cukrom, bez roboty vyšiel poriadne draho a vôbec nie je dobrý.
Pokiaľ nedozrie marhuľa na strome, že pri zatrasení padne - je v nej veľa pektínu a navaríš marmeládu.
3 0
adi11 adi11

adi11 je offline (nepripojený) adi11

jess Pozri príspevok
Cca 4-5 rokov dozadu som kupovala marhule po 22 Sk/kg od Komjatíc z dvora. Zavárala som, aj robila lekvár. Brávala som tak 25 kg. Lekvárik, poctivý, fajný, pravý marhuľový. Tento rok som kúpila marhule á 45 Sk/kg v KF. Technológia varenia lekváru rovnaká , no výsledok katastrofálny. Absolútne nemá chuť ako marhuľový. Spolu s cukrom, bez roboty vyšiel poriadne draho a vôbec nie je dobrý.
..a preco si nezasla aj tento rok kupit z dvora, tento rok je marhul dost..myslim, ze este tak tyzden a budu dobre na lekvar a urcite bude chutnejsi ako z tych z KF..
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

Chokma Pozri príspevok
Aka je minimalna mzda na Slovensku a aku mzdu ma African, ktory pracuje na plantazach? Jednoducha otazka. Uz sa ju opytal Pavol, ale nejako sa na nu nikomu nechce reagovat... V tom hladaj zdravy rozum. ) Preco mas pocit, ze cena suvisi len s cenou dopravy?
Pýtaš sa v tomto príspevku na cenu práce?
0 0
katalóg katalóg

katalóg je offline (nepripojený) katalóg

prudky Pozri príspevok
Pokiaľ nedozrie marhuľa na strome, že pri zatrasení padne - je v nej veľa pektínu a navaríš marmeládu.
Ešte dodám, že iba ovocie dozreté na strome má vlastnú chuť.
0 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

katalóg Pozri príspevok
Pýtaš sa v tomto príspevku na cenu práce?
Pytala som sa na cenu ostatnych nakladov na dovozovu zeleninu. Medzi ne patri nevyhnutne aj mzda robotnika na plantazi. Ak budeme mat moznost davat aj nasim robotnikom tolko, mozeme sa zacat porovnavat. Naklady na dopravu snad nie su jedine, ktore suvisia s cenotvorbou...

PS: Pavol sa v podobnom duchu pytal na cenu prace cinskych deti.
0 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

Chokma, asi budeš so mnou súhlasiť, keď to otočím takto - podľa zdravého rozumu by tie banány...atď mali byť také drahé, aby aše marhule ...atď boli lacnejšie.
Ale to my nevyriešime, dovolím si priložiť jeden citát:

Oystein Dahle, bývalý vicepresident spoločnosti Exxon "Socializmus skolaboval, pretože nedovolil cenám, aby odhaľovali ekonomickú pravdu. Kapitalizmus môže skolabovať preto, lebo nedovoľuje cenám, aby odhaľovali ekologickú pravdu."
0 0
Gina Er Gina Er

Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

ak budú robiť veľké reťazce s cenami to,čo robia, (idú výrazne pod cenu,viď banány od dnes v Tescu za 59 centov) tak naše ovocie bude vždy drahšie ako dovozové.Ale to už nikto nevidí,že stratu z banánov si vykompenzujú inak,na inom tovare.takže cena tovaru sa neodvíja iba od ceny práce,dopravy,skladovania a pod....
1 0
Chokma Chokma

Chokma je offline (nepripojený) Chokma

travina Pozri príspevok
Chokma, asi budeš so mnou súhlasiť, keď to otočím takto - podľa zdravého rozumu by tie banány...atď mali byť také drahé, aby aše marhule ...atď boli lacnejšie.
Ale to my nevyriešime, dovolím si priložiť jeden citát:

Oystein Dahle, bývalý vicepresident spoločnosti Exxon "Socializmus skolaboval, pretože nedovolil cenám, aby odhaľovali ekonomickú pravdu. Kapitalizmus môže skolabovať preto, lebo nedovoľuje cenám, aby odhaľovali ekologickú pravdu."
travina, vykup marhul je 0,30 - 0,60 centov...

stale riesis vzdialenost a dopravu z Afriky sem? ono asi samotne dopestovanie zeleniny a ovocia nic nestoji... alebo stoji presne tolko Slovaka a majitela africkych plantazi? ak ich to stoji rovnako, potom mozu byt skutocne africke plody drahsie ako slovenske... lenze to tak nie je.

holandske (skutocne holandske) ovocie a zelenina - dovoz k nam z Holandska - su ovela drahsie ako africke, hoci zase doprava a vzdialenost su velmi odlisne, preco? pretoze Holandania su nenazranci?

nechces ist robit k nam okopavat a zberat? dam ti za to tolko, ze si nezaplatis ani slanu vodu, nieto este zeleninu, s ktorou budes robit a ja si ju milerada vyveziem na druhy koniec zeme... (samozrejme budes robit nacierno, kedze zakonnik prace stanovuje u nas istu minimalnu mzdu, ktora by bola nadstandardna...).

vies, na celej tejto situacii ma zaraza viacero veci - napr. ked pride pan, ktory ma mozno dva stromy (je jedno, ci ceresni alebo marhul) a nestara sa o ne, ale nahodou bol dobry rok a ma pocit, ze moze ryzovat - chcel by do vykupu predat za tolko, za kolko sa predava na trhu alebo v marketoch a rozculuje sa... sam by si vsak urcite za tu cenu nekupil, ale to uz neriesi, ved on tentokrat nie je kupujuci, ale predajca. potom su taki, ktori maju sad a staraju sa on, je to ich zivobytie a taki tu cenu neriesia, pretoze vedia aka je situacia.

zaraza ma to, ze ludia repcu na to, ze sa dvihne plyn a elektrina... no ked sa potom dvihnu ceny potravin, tak by potravinarov najradsej utopili v lyzicke vody. neviem vsak preco - ved plyn a elektrina je tiez to, s cim suvisi produkcia potravin.

zaraza ma, ked pride pani v case sezony priesad a stazuje sa, aka je kapusta (holandska) draha, ze to vyslo na 35 Sk na kg... ono sama minie asi dve hlavicky za rok. ked jej ponuknes, aby si kupila priesadu za 10 centov a dopestovala, len sa tak zvrtne, ze jej sa to neoplati...

ludia na Slovensku prestali pestovat, lebo sa im to neoplati - teraz hovorim aj o drobnych, ktori si pestovali pre rodinu - nasadili travnicek a dzemik a zavareninku kupime predsaj v hypermarkete...

zaraza ma tiez, ked nas zamestnanec povie, ze su potraviny drahe. Hovori to zrovna on, ktory si moze nabrat zadarmo kolko len unesie, on, ktory dostava za kazde narodene prasiatko specialnu proviziu, on, ktory dostava osipane kazdy rok zadara... moze byt rad, ze ceny su este take, ake su, lebo inac dostane padaka a moze sa ist past, jednoducho na vyplatu si nebude vediet zarobit, kedze produkt na ktorom robi sa nepreda za stanovenu cenu.

ale mam riesenie! zlikvidujme vsetkych pestovatelov tu, ved Afrika nam dovezie za lacnejsie a bude po probleme, nebudeme sa tu dotahovat za konecnu cenu a doprava nam tiez bude u riti. Africanom zjavne tiez problem nerobi...

pospominala som tu vsetko mozne, verim, ze sa na mna preto nenahnevas, len som si trosku vyliala srdce...
1 0
travina travina

travina je offline (nepripojený) travina

Chokma - veď ja s tebou vo všetkom súhlasím, viem že tí čo dopestovávajú, majú z toho najmenej, lebo .... chorý systém, chamtivosť....
Len tak na okraj, môžem ti povedať, že ostatným susedom som na smiech, keď si ničím chrbát pri plení a ryľovaní a oni si opekajú.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

travina Pozri príspevok
Chokma, asi budeš so mnou súhlasiť, keď to otočím takto - podľa zdravého rozumu by tie banány...atď mali byť také drahé, aby aše marhule ...atď boli lacnejšie.
Ale to my nevyriešime, dovolím si priložiť jeden citát:

Oystein Dahle, bývalý vicepresident spoločnosti Exxon "Socializmus skolaboval, pretože nedovolil cenám, aby odhaľovali ekonomickú pravdu. Kapitalizmus môže skolabovať preto, lebo nedovoľuje cenám, aby odhaľovali ekologickú pravdu."
Všetci sme tu na všetko odborníci, takže kamión uvezie cca 20000 kg, Džambo o 10000 viac jeden km stojí cca 1,5 €
Rovnica km(napr.Madrid-Bratislava 2300 km )krát 1,5€/ prepravovaná hmotnosť= cena prepravy jedného kg zeleniny(ovocia) =0,1725€
Ale preprava 1500 kg tovaru Bratislava Žilina stojí 0,2 kg/kg možno aj viac
pracovná sila u nás stojí niečo v Afrike stojí niečo ale to nikto nechce pochopiť.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

travina Pozri príspevok
Chokma - veď ja s tebou vo všetkom súhlasím, viem že tí čo dopestovávajú, majú z toho najmenej, lebo .... chorý systém, chamtivosť....
Len tak na okraj, môžem ti povedať, že ostatným susedom som na smiech, keď si ničím chrbát pri plení a ryľovaní a oni si opekajú.
Robíš to pre seba? tak nech sa smejú
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
pavol54 Pozri príspevok
Robíš to pre seba? tak nech sa smejú
Z okopavania a pletia je uzitok. A pohyb je zdravy, naopak opalovanie moze sposobit rakovinu.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

prudky Pozri príspevok
Prepočítané cez jablká (1,3 €/kg ) je to 0,26 € / kg

Alebo toľko požerie šofér po ceste
Alebo funkčná kalkulačka.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

prudky Pozri príspevok
Ale zas :
okopávať oblečený ?? alebo v noci ??
Jedine oblečený, ešte som nevidel normálnych okopávačov povyzliekaných do plaviek.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať