Zavrieť

Porady

dovolenkový priemer

Chcem sa poradiť, robím ručne mzdy a keďže zamestnanci čerpali dovolenku v mesiaci august, potrebujem vypočítať dovolenkový priemer. Sú odmeňovaní mesačnou mzdou, dovolenkový priemer rátam za posledné 3 mesiace (05, 06, 07) alebo za posledný kalendárny štvrťrok (04, 05,06)? Ak teda zamestnanec nastúpil do zamestnania v polovici júna potom jeho dovolenkový priemer bude vypočítaný ako hrubá mzda / počet odpracovaných dní v júni? Ako zaokrúhliť - stačí na jedno desatinné miesto aritmeticky?
Usporiadat
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Alca20 Pozri príspevok
A má vôbec zmysel počítať dovolenkový priemer keďže sa rovná hodinovej mzde???
To nie je pravidlom, že dovolenkový priemer = hodinová mzda.
0 0
Alca20 Alca20

Alca20 je offline (nepripojený) Alca20

Ale pokiaľ niesu žiadne príplatky alebo odmeny a je len určená hodinová mzda tak potom je to rovnaké. A viete mi niekto poradiť kde v zákone je to presne uvedené aby som sa na to vedela odvolať lebo dosť často sa my na to sťažujú zamestnanci a s §134 ZP som u nich akosi nepochodila.
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Alca20 Pozri príspevok
Ale pokiaľ niesu žiadne príplatky alebo odmeny a je len určená hodinová mzda tak potom je to rovnaké. A viete mi niekto poradiť kde v zákone je to presne uvedené aby som sa na to vedela odvolať lebo dosť často sa my na to sťažujú zamestnanci a s §134 ZP som u nich akosi nepochodila.
Presne v tom § 134 ZP.........v akom zmysle si u nich s uvedeným § nepochodila?
0 0
Alca20 Alca20

Alca20 je offline (nepripojený) Alca20

Neviem im to vysvetliť oni chcú vedieť kde v zákonné to je uvedené tak ich stále obraciam na tento § ale oni vraj tam nič také napísané nieje a preto nerozumejú prečo majú aj za dovolenku aj za sviatok zaplatené rovnako ako za pracovný deň. Oni ma stále presviedčajú, že to by mala byť väčšia suma
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Alca20 Pozri príspevok
Neviem im to vysvetliť oni chcú vedieť kde v zákonné to je uvedené tak ich stále obraciam na tento § ale oni vraj tam nič také napísané nieje a preto nerozumejú prečo majú aj za dovolenku aj za sviatok zaplatené rovnako ako za pracovný deň. Oni ma stále presviedčajú, že to by mala byť väčšia suma
Tak im vysvetli, že priemerný zárobok sa počíta:
mzda len za odpravované dni + napr.prípadné odmeny : počet skutočne odracovaných hodín za predchádzajúci štvrťrok = priemerný hod. zárobok.

Vyššiu priemerku by mali, ak by mali napr. prémie, odmeny ........ inak im naozaj vychádza, ak sú odmeňovaný v zmysle PZ hod. mzdou taký istý priemer ako je ich hod. mzda.
0 0
Alca20 Alca20

Alca20 je offline (nepripojený) Alca20

Ďakujem, ja to teda skúsim.
a čo s príplatkami??? tie tam tiež zaratúvam alebo nie??
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Alca20 Pozri príspevok
Ďakujem, ja to teda skúsim.
a čo s príplatkami??? tie tam tiež zaratúvam alebo nie??
áno, tie idú do výpočtu priemernej hod, mzdy.......asi budú mať pravdu
0 0
Alca20 Alca20

Alca20 je offline (nepripojený) Alca20

že by mali mať vyšší ten dovolenkový priemer??? ale príplatok má len jeden zamestnanec a tomu som to vždy zohľadnila. A keďže ostatný vidia že on má za dovolenku viac tak sa sťažujú prečo aj oni nie
0 0
Silvia S Silvia S

Silvia S je offline (nepripojený) Silvia S

Pekný deň všetkým, chcem sa spýtať, keď mením 100 %prac.úväzok 40 hod na 38,75 hod týždenne k 01.09.2009. Zmením aj priemer k tomuto dátumu alebo môžem meniť len k 01.10.2009? Vopred ďakujem za radu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Silvia S Pozri príspevok
Pekný deň všetkým, chcem sa spýtať, keď mením 100 %prac.úväzok 40 hod na 38,75 hod týždenne k 01.09.2009. Zmením aj priemer k tomuto dátumu alebo môžem meniť len k 01.10.2009? Vopred ďakujem za radu.
priemer máš hodinový ...
0 0
Silvia S Silvia S

Silvia S je offline (nepripojený) Silvia S

Je mi jasné, že hodinový....ale ked meníme 40 hod na 38,75 hod týždenne, tak musím ten hodinový zmeniť, len teraz neviem, či to musím okamžite alebo môžem iba k príslušnému štvrťroku...
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Silvia S Pozri príspevok
Je mi jasné, že hodinový....ale ked meníme 40 hod na 38,75 hod týždenne, tak musím ten hodinový zmeniť, len teraz neviem, či to musím okamžite alebo môžem iba k príslušnému štvrťroku...
nie je dôvod meniť hod. priemer, veď napr. za 1 deň dovolenky nedostane pri 38,75 h./t. 8x hod. priemer, ale 7,75xhod.priemer
0 0
Silvia S Silvia S

Silvia S je offline (nepripojený) Silvia S

mzdarka renca Pozri príspevok
nie je dôvod meniť hod. priemer, veď napr. za 1 deň dovolenky nedostane pri 38,75 h./t. 8x hod. priemer, ale 7,75xhod.priemer
Reni, ja som z toho už blázon...a nemení sa priemer na hod *40 h : 38,75 h ?Veď aj v zákonníku (teda komentár) je napísané, že ak by nedošlo k zvýšeniu, zamestnanci by boli poškodení....kedy sa vlastne teda robí prepočet?
0 0
mzdarka renca mzdarka renca

mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

Silvia S Pozri príspevok
Reni, ja som z toho už blázon...a nemení sa priemer na hod *40 h : 38,75 h ?Veď aj v zákonníku (teda komentár) je napísané, že ak by nedošlo k zvýšeniu, zamestnanci by boli poškodení....kedy sa vlastne teda robí prepočet?
výška mzdy im zostáva, len sa mení úväzok?
0 0
Silvia S Silvia S

Silvia S je offline (nepripojený) Silvia S

Mení sa jednému aj plat, druhému zostáva a mení sa im úväzok z 40 na 38,75. Ovplyvňuje to niečo?
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Chcem sa spytat, ci sa do dov. priemeru okrem premii zapocitavaju napr. aj priplatky za vyrobu al. pripl. za nocne.
Dakujem
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

Re: dovolenkový priemer
Chcem sa spytat, ci sa do dov. priemeru okrem premii zapocitavaju napr. aj priplatky za vyrobu al. pripl. za nocne smeny
Dakujem
Kto mi odpovie? Prosiiim...
Naposledy upravil rennka : 03.11.09 at 09:24
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Započítavajú .
0 0
rennka rennka

rennka je offline (nepripojený) rennka

srdecna vdaka :-)
0 0
radka1 radka1

radka1 je offline (nepripojený) radka1

Zdravim,
chcem sa opytat, ci je spravne zmenit vypocet nahrady mzdy za dovolenku na nasledovny: doteraz nam zamestnavatel pocital nahradu mzdy klasicky, teda z priemeru za predchadzajuci stvrtrok. Oznamil nam vsak ze sa dovolenkovy priemer bude podla noveho rovnomerne rozpocitavat na 12 mesiacov...je to spravne?Kedze mame odmeny 2 krat za rok (na polrocnej baze) tak sa nam oplatilo cerpat dovolenku vzdy pocas stvrtkoru nasledujucom po stvrtroku kde bola odmena vyplacana. Podla noveho vypoctu vsak uz bude uplne jedno kedy sa rozhodnem cerpat dovolenku...no nikde som zatial nepostrehla ze by sa robili taketo zmeny v zakone. A to sa predsa ziadnym rozhodnutim manazmentu, ci internym predpisom zmenit len tak nemoze, ci? Dakujem, Radka
0 0
Načítať ďalšie