Zavrieť

Porady

dovolenkový priemer

Chcem sa poradiť, robím ručne mzdy a keďže zamestnanci čerpali dovolenku v mesiaci august, potrebujem vypočítať dovolenkový priemer. Sú odmeňovaní mesačnou mzdou, dovolenkový priemer rátam za posledné 3 mesiace (05, 06, 07) alebo za posledný kalendárny štvrťrok (04, 05,06)? Ak teda zamestnanec nastúpil do zamestnania v polovici júna potom jeho dovolenkový priemer bude vypočítaný ako hrubá mzda / počet odpracovaných dní v júni? Ako zaokrúhliť - stačí na jedno desatinné miesto aritmeticky?
Usporiadat
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

OK. určite zajtra zavolám, minulý týždeň som tiež s nimi riešila jeden rpblém...ozvem sa, kde bola zrada...
0 0
L-M L-M

L-M je offline (nepripojený) L-M

katka50 Pozri príspevok
ZP § 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely
§ 134
(1)Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len „priemerný zárobok“) zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

To znamená, že všetky príplatky, ktoré súvisia s výkonom práce zamestnanca sa rátajú pri výpočte priemer. zárobku. Odratávaš len náhrady mzdy /dovolenka, paragraf, sviatky/

Dobrý večer, rada by som sa uistila, ak je ZC platený mes. mzdou a tak má platené aj sviatky- ako keby bol v práci mes. mzdou- v tomto prípade na výpočet dovol. priemeru sa neodrátavajú však.Keby sa aj odrátali a vydelilo bez nich , tak výsledok by bol taký istý. :-)
Opravte ma prosím, ak sa mýlim.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

V tomto prípade sa ani hodiny za svaitok ani suma za sviatok neodpočítava pri výpočte priemeru.
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

Prosim vas, ako je to, ak sme dostali odmeny za marec 2012, ale boli vyplatene vo vyplate, ktoru sme dostali v aprili, a v juni by som si chcela zobrat dovolenku.
Bude sa mi dovolenkovy priemer ratat z prveho alebo druheho stvrtroku?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

myara Pozri príspevok
Prosim vas, ako je to, ak sme dostali odmeny za marec 2012, ale boli vyplatene vo vyplate, ktoru sme dostali v aprili, a v juni by som si chcela zobrat dovolenku.
Bude sa mi dovolenkovy priemer ratat z prveho alebo druheho stvrtroku?
Dovolenka v mesiaci juni je preplácaná dovolenkovým priemerom za I. štvrťrok 2012, teda vrátane odmien za mesiac marec (vyplatených v apríli).
Ide o ročné odmeny alebo mesačné ?
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

veronikasad Pozri príspevok
Dovolenka v mesiaci juni je preplácaná dovolenkovým priemerom za I. štvrťrok 2012, teda vrátane odmien za mesiac marec (vyplatených v apríli).
Ide o ročné odmeny alebo mesačné ?
rocne
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

myara Pozri príspevok
rocne
§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely

Na začiatok

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.


(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.
0 0
myara myara

myara je offline (nepripojený) myara

veronikasad Pozri príspevok
§ 134
Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely

Na začiatok

(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.


(7) Ak sa zamestnancovi v rozhodujúcom období zúčtuje na výplatu mzda (časť mzdy), ktorá sa poskytuje za dlhšie obdobie ako kalendárny štvrťrok, na účely zisťovania priemerného zárobku sa určí jej pomerná časť pripadajúca na kalendárny štvrťrok. Zvyšná časť (časti) sa zahrnie (zahrnú) do mzdy pri zisťovaní priemerného zárobku v ďalšom období (ďalších obdobiach). Počet rozhodujúcich období zamestnávateľ určí podľa počtu štvrťrokov, za ktoré sa mzda poskytuje. Mzda poskytnutá zamestnancovi pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia podľa § 118 ods. 3 sa považuje za mzdu poskytnutú za obdobie štyroch kalendárnych štvrťrokov. Pri určovaní pomerných častí mzdy zamestnávateľ prihliada na podiel obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období alebo v ďalších rozhodujúcich obdobiach z fondu pracovného času na príslušné obdobie.
dakujem, a ked som bola v januari a februari na 2 PN?
0 0
Anika 7 Anika 7

Anika 7 je offline (nepripojený) Anika 7

ahojte,,
a čo v prípade ak mi zamestnanec predchádzajuci kvartal marodil?
aky priemer mu zadam pre dovolenku?
vopred dakujem...
0 0
Andyke Andyke

Andyke je offline (nepripojený) Andyke

§134 Zák. práce
3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
0 0
lejla020 lejla020

lejla020 je offline (nepripojený) lejla020

Poraďte mi prosim ako vypocitam dovolenkovy priemer ak som odrobila za mesiac viac ako 22 dni
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lejla020
Poraďte mi prosim ako vypocitam dovolenkovy priemer ak som odrobila za mesiac viac ako 22 dni
Za aké obdobie chceš priemer použiť ? Kedy vznikol pracovný pomer ?
0 0
lejla020 lejla020

lejla020 je offline (nepripojený) lejla020

Nasa ekonomka nam poocita dovolenkovy priemer takto- ak som odrobila napr 21 dni: pravdepodobny mesacny zarobok- funkcny plat deleno pocet pracovných hodin odpracovanych v aktualnom mesiaci napr-520/ 150, len nechapem ako tento priemer vypocita ked odrobim v mesiaci 23 dni
0 0
lejla020 lejla020

lejla020 je offline (nepripojený) lejla020

A este by som sa chcela opytat ci dovolenkovy priemer je to iste ako kvartaly priemer, ak nie aky je v tom rozdiel
Dakujem
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lejla020
Nasa ekonomka nam poocita dovolenkovy priemer takto- ak som odrobila napr 21 dni: pravdepodobny mesacny zarobok- funkcny plat deleno pocet pracovných hodin odpracovanych v aktualnom mesiaci napr-520/ 150, len nechapem ako tento priemer vypocita ked odrobim v mesiaci 23 dni
Pracuješ v organizácii, ktorá sa neriadi Zákonníkom práce ? Kedy vznikol pracovný pomer ? Podľa ZP sa odpracovanie 22 dní sleduje v predch. kal. štvrťroku.
0 0
lejla020 lejla020

lejla020 je offline (nepripojený) lejla020

24. 11. 2011 vznikol pracovny pomer. Takze ak odrobim viac ako 22 dni v aprily tak sa urobi kvartalny priemer predchadzajuceho stvrtroku ktory plati na dalsie 3 mesiace alebo len na april?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lejla020
24. 11. 2011 vznikol pracovny pomer. Takze ak odrobim viac ako 22 dni v aprily tak sa urobi kvartalny priemer predchadzajuceho stvrtroku ktory plati na dalsie 3 mesiace alebo len na april?
Dovolenkový priemer sa počíta z príjmu za predch. kal. štvrťrok. V apríli sa použije priemer za I. štvrťrok 2013.
0 0
lejla020 lejla020

lejla020 je offline (nepripojený) lejla020

Dakujem za odpoved a tento priemer za I. stvrtrok je potom rovnaky aj v maji aj juny?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lejla020
Dakujem za odpoved a tento priemer za I. stvrtrok je potom rovnaky aj v maji aj juny?
ano
0 0
lejla020 lejla020

lejla020 je offline (nepripojený) lejla020

Ďakujem. A chcela by som sa ešte opýtať, že keď si zoberiem dovolenku, je možné aby mi strhli aj zo zakladu aj z osobneho priplatku?
Priklad: Vzala som si dovolenku 10 dní, moja tarifna mzda je 315 eur z ktorej mi kvôli dovolenke strhli 217 eur a osobne- 164 eur z ktoreho mi strhli 71.3 eur a tym padom zarobim tak isto ako keby som tu dovolenku ani nemala
0 0
Načítať ďalšie