Zavrieť

Porady

Minimálne mzdové nároky

Mám pracovníka, ktorému som dohodla v pracovnej zmluve mesačnú mzdu vo výške 6.900,-. Je zaradený do 1. platovej triedy. Má 40 hodinový pracovný týždeň.
Aká bude jeho mzda v januári 2006?
Mám mu dať 6.900?
Alebo mu mám vypočítať minimálny mzdový nárok podľa ZP (§120)?
39,70 X 176 hodín = 6.988,-
Teda dám mu doplatok do MM vo výške 88,-?
Viete mi prosim poradiť?
Usporiadat
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
DanielaSĽ
Dúfam , že už ostane táto téma uzatvorená , lebo keď to číta niekto ,kto tejto veci moc nerozumie , tak musí v tom mať zmätok a je naďalej z toho vedľa , že čo je vlastne pravda. Potvrdili viacerí aj príkladmi aj zákonom , že je pravda to , čo tu hneď na začiatku napísala Tweety. Prosím všetkých , ktorí sú aj napriek tomu presvedčení o opaku, nech si už to svoje presvedčenie nechajú radšej pre seba a nepletú zbytočne tých, ktorí to chcú vedieť správne.
Vieš Danka, nakoniec to aj tak zostane v polohe, že si to konkrétny človek urobí podľa svojho (názoru).
Našťastie, my vo firme prípady minimálnych miezd nemáme.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
ajobs
Vieš Danka, nakoniec to aj tak zostane v polohe, že si to konkrétny človek urobí podľa svojho (názoru).
Našťastie, my vo firme prípady minimálnych miezd nemáme.
Áno Tono , máš pravdu , ale ja si myslím , že keď sa obraciam s otázkou na túto stránku , tak to chcem robiť tak ako zákon káže. Ináč sme tento problém , keď sme ho objavili v Mzdovej účtovníčke riešili aj s našim právnikom , ktorý sa informoval aj na Inšpektoráte. A zistil , že za nedodržanie minim. mzdových nárokov sú veľké pokuty , lebo sa siaha človeku nie len na peniaze v ten ktorý mesiac ,ale mu to ovplyvní PN aj dôchodok. Takže ...kto chce robiť podľa svojej hlavy, nech to tak robí.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
DanielaSĽ
Áno Tono , máš pravdu , ale ja si myslím , že keď sa obraciam s otázkou na túto stránku , tak to chcem robiť tak ako zákon káže. Ináč sme tento problém , keď sme ho objavili v Mzdovej účtovníčke riešili aj s našim právnikom , ktorý sa informoval aj na Inšpektoráte. A zistil , že za nedodržanie minim. mzdových nárokov sú veľké pokuty , lebo sa siaha človeku nie len na peniaze v ten ktorý mesiac ,ale mu to ovplyvní PN aj dôchodok. Takže ...kto chce robiť podľa svojej hlavy, nech to tak robí.
Danka, máš úplnú pravdu.
0 0
janina51 janina51

janina51 je offline (nepripojený) janina51

Mám opraviť spätne mesiace v ktorých mi vychádza že som mala dať
doplatok? tzn. roky/2002-2005/?
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Ahojte,prosím o radu nášmu zamestnancovi sa zvýšila základná mzda od 1.10.2005 na 10 500 /do 1.10.2005 mal 7800/ v mesiaci december 2005 čerpal dovolenku náhrada za dovolenku bola vypočítaná z III.Q 2005 .Mala som mu doplatiť do zml.zákl.platu?Ďakujem.
0 0
Hronská Iveta Hronská Iveta

Hronská Iveta je offline (nepripojený) Hronská Iveta

dada 1
Ahojte,prosím o radu nášmu zamestnancovi sa zvýšila základná mzda od 1.10.2005 na 10 500 /do 1.10.2005 mal 7800/ v mesiaci december 2005 čerpal dovolenku náhrada za dovolenku bola vypočítaná z III.Q 2005 .Mala som mu doplatiť do zml.zákl.platu?Ďakujem.
Nie. Žiadne doplácanie nie je potrebné. Priemerka na dovolenku čerpanú v decembri bola vypočítaná správne z predošlého (3.Q).
0 0
kacena kacena

kacena je offline (nepripojený) kacena

som aká som ....
Vie mi prosím niekto poradiť kde nájdem charakteristiku jednotlivých stupňov náročností pre minimálne mzdové nároky ? ďakujem
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kacena
Vie mi prosím niekto poradiť kde nájdem charakteristiku jednotlivých stupňov náročností pre minimálne mzdové nároky ? ďakujem
Ako prílohu k ZP. Pripájam:
Príloha
k zákonu č. 311/2001 Z.z.
CHARAKTERISTIKY STUPŇOV NÁROČNOSTI PRACOVNÝCH MIEST


Pracovné miesta sú podľa miery zložitosti, zodpovednosti a namáhavosti práce zamestnanca vymedzené týmito charakteristikami:

a) pracovné miesto zodpovedajúce prvému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon pomocných, prípravných alebo manipulačných prác podľa presných postupov a pokynov,

b) pracovné miesto zodpovedajúce druhému stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon ucelených obslužných rutinných prác alebo odborných rutinných kontrolovateľných prác podľa daných postupov alebo prevádzkových režimov, alebo prác spojených s hmotnou zodpovednosťou; výkon jednoduchých remeselných prác; výkon opakovaných, kontrolovateľných prác administratívnych, hospodárskosprávnych, prevádzkovo-technických alebo ekonomických podľa pokynov alebo ustanovených postupov,

c) pracovné miesto zodpovedajúce tretiemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon rôznorodých odborných alebo ucelených odborných prác alebo samostatné zabezpečovanie menej zložitých agend; samostatný výkon individuálnych tvorivých remeselných prác; riadenie alebo operatívne zabezpečovanie chodu zariadení alebo prevádzkových procesov spojené so zvýšenou duševnou námahou s prípadnou zodpovednosťou za zdravie a bezpečnosť iných osôb alebo za ťažko odstrániteľné škody,

d) pracovné miesto zodpovedajúce štvrtému stupňu náročnosti práce charakterizuje samostatné zabezpečovanie odborných agend alebo výkon čiastkových koncepčných, systémových a metodických prác spojený so zvýšenou duševnou námahou; riadenie, organizácia alebo koordinácia zložitých procesov alebo rozsiahleho súboru veľmi zložitých zariadení s prípadnou zodpovednosťou za životy a zdravie iných osôb,

e) pracovné miesto zodpovedajúce piatemu stupňu náročnosti práce charakterizuje výkon špecializovaných systémových, koncepčných, tvorivých alebo metodických prác s vysokou duševnou námahou; komplexné zabezpečovanie najzložitejších úsekov a agend s určovaním nových postupov v rámci systému; riadenie, organizácia a koordinácia veľmi zložitých procesov a systémov vrátane voľby a optimalizácie postupov a spôsobov riešenia,

f) pracovné miesto zodpovedajúce šiestemu stupňu náročnosti práce charakterizuje tvorivé riešenie úloh neobvyklým spôsobom s nešpecifikovanými výstupmi s vysokou mierou zodpovednosti za škody s najširšími spoločenskými dôsledkami; riadenie, organizácia a koordinácia najzložitejších systémov so zodpovednosťou za neodstrániteľné hmotné a morálne škody so značnými nárokmi na schopnosť riešiť zložité a konfliktné situácie spojené spravidla so všeobecným ohrozením najširšej skupiny osôb,
Naposledy upravil Tweety : 30.05.06 at 08:14
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Prosím Vás, podľa uvedených zaradení pacovníkov sa má prepočítavať minimálna mzda nejakým koeficientom - nemôžem to teraz rýchlo nájsť .

ďakujem ,

emily2
Naposledy upravil emily 2 : 01.06.06 at 08:46
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
emily 2
Prosím Vás, podľa uvedených zaradení pacovníkov sa má prepočítavať minimálna mzda nejakým koeficientom - nemôžem to teraz rýchlo nájsť .

ďakujem ,

emily2
Máš to v Zákonníku práce § 120
stupeň 1............1,0 koeficient
" 2............1,2 "
" 3............1,4 "
" 4............1,6 "
" 5............1,8 "
" 6............2,0 "
0 0
emily 2 emily 2

emily 2 je offline (nepripojený) emily 2

účtovnik amater
Diky moc, vypisujem narýchlo zmluvu a stále som to hľadala v nejakých prílohách ...
takže pre druhý stupeň je min. mzda 8 280,- Sk
0 0
janka janka

janka je offline (nepripojený) janka

Prvýkrát sa zapájam do debaty, mám informácie z Inšpektorátu práce v B.Bystrici, že hodinová a mesačná mzda nemá žiaden súvis, keď odmeńuješ pracovníka hodinovou mzdou, tak 39,70 sk krát počet hodín, keď mesačnou , tak stabilne 6900,- Sk. Pekný deň.
0 0
DanielaSL DanielaSL

DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

Mama troch dospelých detí
janka
Prvýkrát sa zapájam do debaty, mám informácie z Inšpektorátu práce v B.Bystrici, že hodinová a mesačná mzda nemá žiaden súvis, keď odmeńuješ pracovníka hodinovou mzdou, tak 39,70 sk krát počet hodín, keď mesačnou , tak stabilne 6900,- Sk. Pekný deň.
Nie je to pravda. Pozri si všetky príspevky.
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Nemáte niekto tabuľku ako sú odmeňovaní zamestnanci v školstve - THZ? Keď som pracovala v školstve tak dva roky dozadu, tak ma do platových tried zaraďovali aj podľa odrobených rokov, praxe.

Stále to tak funguje?
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
emily 2
Diky moc, vypisujem narýchlo zmluvu a stále som to hľadala v nejakých prílohách ...
takže pre druhý stupeň je min. mzda 8 280,- Sk
Áno, správne.
0 0
dada 1 dada 1

dada 1 je offline (nepripojený) dada 1

Prvýkrát sa zapájam do debaty, mám informácie z Inšpektorátu práce v B.Bystrici, že hodinová a mesačná mzda nemá žiaden súvis, keď odmeńuješ pracovníka hodinovou mzdou, tak 39,70 sk krát počet hodín, keď mesačnou , tak stabilne 6900,- Sk. Pekný deň.

Never všetkému čo povedia na IP aj mzdový program ti počíta doplatok do min.mzdy keď je dlhší mesiac.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Zamestnáme troch vrátnikov, ktorý budú pracovať len v noci 10 hodín a budú sa striedať za minimálnu hodinovú mzdu 39,70 Sk.
To znamená, že odpracujú napr: 10 dní do mesiaca x 10 hod = 100 hod.
Mzda 100 x 39,70 Sk = 3.970,- + príplatky za prácu v noci.
Je to tak v poriadku?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Vrátnici budú pracovať v nepretržitej prevádzke, takźe stanovený týždenný pracovný čas musia mať najviac 37,5 hod. Pri nižšom stanovenom úväzku sa hodinová minimálna mzda prepočítava, t.j. minimálna hodinová mzda je 39,70 x 40 / 37,5, zaokr.na 10 halierov nahor = 42,40. Potom pri 100 odpracovaných hoinách minimálna mzda musí byť 4240 Sk.
0 0
zuzanar zuzanar

zuzanar je offline (nepripojený) zuzanar

Ďakujem. Vymeriavací základ na poisťovne bude za mesiac 4.240,- alebo 6.900,-? Už som celkom z toho tepla asi zblbla.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

quote=zuzanar]Ďakujem. Vymeriavací základ na poisťovne bude za mesiac 4.240,- alebo 6.900,-? Už som celkom z toho tepla asi zblbla.[/quote]

To prvé číslo je správne.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať